کد خبر 912322
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
سعدالله زارعی نمایه

وزیر امور خارجه وقتی هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نمی داند ، نباید از آن بعنوان امری جاری و آنهم گسترده سخن می گفت.

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی تحلیلگر مسائل منطقه در کانال تلگرامی خود نوشت:

دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه ، امروز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح سخنانی که چند روز پیش در باره حجم گسترده پولشویی در ایران در مصاحبه با خبرانلاین گفته بود ، اظهار داشته بنده هیچ دستگاهی را به پولشویی متهم نکرده ام ! در اینجا سه نکته باقی می ماند :

۱ - وقتی دستگاه یا دستگاه های خاصی متهم نشده باشند در واقع کل کشور اعم از دولت و مردم متهم به پولشویی گسترده شده اند ؛

۲ - وزیر امور خارجه  وقتی هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نمی داند ، نباید از آن بعنوان امری جاری و  آنهم گسترده سخن می گفت ؛

۳ - وزیر خارجه ی ما زین پس در جواب طرف های خارجی که حتما" از او خواهند خواست ، اندازه دقیق پولشویی در ایران و دستگاه های متخلف در این قضیه حساس که ارتباط با مشروعیت قراردادهای جدید مالی کشورمان با طرف های خارجی دارد را تعیین و با جزئیات آن گزارش کند ، چه پاسخی خواهد داد ؟

بیشتر بخوانید:

نامه اعتراضی نمایندگان درخصوص سخنان ظریف

قطعا در این مواجهه نمی تواند بگوید من در اعتراف به پولشویی گسترده در ایران اشتباه کرده ام و نیز نمی تواند بگوید من یک فرد هستم و وظیفه ای در گزارش این تخلفات گسترده به طرف های خارجی ندارم ؛ چون او با توجه به جایگاه حقوقی اش وقتی با طرف های پرسشگر خارجی مواجه می شود ، در واقع به مثابه "کل نظام و کشور" است .

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • US ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  7 58
  زارعی خجالت بکش
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   34 4
   آمریکایی ، خودت خجالت بکش
  • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   1 0
   دقیقا از چی خجالت بکشه از اینکه حرف حق زده؟
 • امير IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  27 3
  خيانت به كشور كه شاخ ودم ندارد امثال اين آقايان در كابينه و مجلس چقدر به مملكت ضرر رساندند، تازه دوقورت ونيمشان باقي است ؛ اگر رهبري نبود دو دستي كشور را تحويل آمريكا مي دادند.
  • GB ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
   1 0
   خدای جبار دو دستشان را از دنیا کوتاه کند.
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  18 1
  اینا غصه آوره ,چیکار میشه کرد,هرکاری دلشون بخواد میکنند؛ببین وضع مملکتو به کجا رسوندن با اینهمه مذاکره وبخشش از جیب ملت!
 • سید رضا IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  12 2
  محمدجواد ظریف ؛ فرزند خانواده ای ثروتمند ، که 4 سال قبل از انقلاب(سال 53) ، زمانیکه اوضاع کشور طوفانی شد ، به آمریکا رفت ، تا در دانشگاههای آن کشور ، با آرامش تحصیل کند ! ظریف ؛ دوران انقلاب و جنگ را در آمریکا ماند و حتی سربازی خود را نیز در نمایندگی ایران در سازمان ملل گذراند ! دو سال اول انقلاب ؛ در کنسولگری ایران ، در سانفرانسیسکو بود و در رشته روابط بین الملل دانشگاه سانفرانسیسکو تحصیل کرد. در اولین برجام تاریخ انقلاب ؛ یعنی بیانیه الجزایر ، در کنار بهزاد نبوی ، نقش ایفا کرد و متن فاجعه بار این توافق به ایران تحمیل شد ! با این درخشش ، در دستگاه دیپلماسی کشور ارتقا یافت و همزمان ؛ دکترای روابط بین الملل را در دانشگاه دنور (دانشگاه صهیونیستی پدر آلبرایت) اخذ کرد ! ظریف باز هم رشد کرد و مشاور ولایتی شد و در دومین برجام انقلاب ، نامه پذیرش قطعنامه 598 (معروف به تانت مونت) را نوشت و بار بزرگ رفسنجانی (جام زهر امام) را به مقصد رساند !! ظریف مزد خود را گرفت و از دولت اول رفسنجانی ، تا سال 81 ( دولت خاتمی ) ، معاون حقوقی وزارت خارجه بود . با لو رفتن اسرار هسته ای ایران ، در دولت اصلاحات ! ظریف وارد تیم مذاکراتی حسن روحانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی) شد و ترکمانچای سعدآباد را پخت و پز کرد ! در توافق سعدآباد ، اول ایران باید هسته ای خود را تعلیق می کرد و بعد هم طرف مقابل (غرب) به تعهداتش عمل ! تعلیق ایران انجام شد ، اما غرب دبه کرد! (درست مشابه برجام !) با مقاومت رهبری ، ایران هم توافق را کنار گذاشت و پرونده به شورای امنیت و تحریم ارجاع شد. (البته تحریمش رسید به دولت احمدی نژاد !) ظریف ؛ سردسته باند موسوم به نیویورکی ها ! در دوره اصلاحات، در پروژه امنیتی *** در مورد ایران*** وارد شد. در این راستا ؛ ترتیب ملاقات خاتمی و *** را داد . در دوره احمدی نژاد نیز ؛ گرچه کنار گذاشته شد ، اما مذاکرات محرمانه بین او و حلقه نیویورکیها ، با طرف آمریکایی ، ادامه داشت ! دیدار مقامات امنیتی آمریکا، با *** در ایام پس از فتنه، با کمک او صورت گرفت ! ***
 • سید رضا IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  14 4
  ظریف ارتباطات ویژه ای ؛ با تیم دیپلماسی امنیتی اوباما داشت . اوباما قصد داشت تا طرح *** را برای مذاکره در مورد هسته ای و تحریم پیاده کند. این برنامه نهایتا از مسیر عنصر دیگر نیویورکی ها ، یعنی ؛ صالحی آغاز شد . صالحی از مسیر مشایی ، وزیر خارجه دولت دهم شد و مذاکرات مسیر دو را ، با آمریکایی ها در عمان آغاز کرد ! گرچه چارچوب توافق مدنظر آمریکا در آن زمان ، بسیار بهتر از توافق ژنو بود ، اما جلیلی مقاومت کرد و کار به دولت بعد منتقل شد . در دولت یازدهم ، حسن روحانی ؛ آمریکایی ترین فرد موجود در دستگاه دیپلماسی کشور(ظریف) را ، وزیر خارجه کرد ! دنیس راس یهودی ، که جزو مقامات امنیتی کاخ سفید بود ، گفت ؛ انتخاب ظریف بعنوان وزیر خارجه ، خودش پیام دارد، یعنی ؛ روحانی می خواهد با آمریکا سر موضوع هسته ای توافق کند! همین هم شد! ظرف چند ماه توافق ژنو و بعد لوزان و نهایتا ؛ برجام وین !! البته با مقاومت رهبری ، کار به آستانه استعفای ظریف کشید! و نهایتا ؛ دایره تحریم های تعلیق شده در برجام ، چند برابر طرح اولیه آمریکایی ها شد !! اما متاسفانه ؛ خط قرمز تناظر زمانی و خط قرمز تعلیق در برابر تعلیق ، رعایت نشد و ظریف با پشتیبانی نماینده روحانی *** ، از خطوط قرمز رهبری عبور کرد ! بعدا رهبری در دیدار رمضان 95 با هیات دولت ؛ با اشاره به این موضوع ، *** را مطرح کردند ! (جلسه ای که با التماس دولت ، از تلویزیون پخش نشد !) ظریف 59 ساله ؛ آمریکایی ترین عضو کابینه است ! ارتباطات ویژه او ؛ با نهادهای امنیتی آمریکا ، انکار ناپذیر است. حتی خبرگزاری رویترز گفته بود ؛ شماره تلفن وزرا و مقامات امنیتی آمریکا ، نظیر ؛ جو بایدن و چاک هگل ، در تلفن ظریف هست ! ولی او دستپاچه ، آن را تکذیب کرد ! جالب اینکه ؛ پوتین در دیدار محرمانه ، با یکی از مقامات عالی نظام گفت : بر اساس اطلاعات ما ، ظریف *** !!
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   17 3
   دمت گرم,آفرین.
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   6 3
   پس چرا كسي كاري نميكنه؟!!!
  • IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
   2 0
   صالحی هیچ ارتباطی با مشایی نداشت. اتفاقا احمدی نژاد با آن مذاکرات مخفیانه مخالف بود و معتقد بود اگر مذاکره ای هست باید علنی باشد. صالحی شخصا با اجازه مقامات عالی نظام دست به اینکار زد. جلیلی هم متاسفانه مخالفتی نکرد.
 • علی IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  0 7
  کاش میگفتی از کدوم ایالتی.از این حرفت معلومه با فیلتر شکن یا بی فیلترشکن یک امریکایی اصیل هستی.
  • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   0 0
   شما گیج شده ای ظاهرا بی خوابی زده سرت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس