ترامپ  نمایه

یک نشریه آلمانی با استناد به اطلاعات منتشر شده درباره میزان صداقت در سخنان رئیس‌جمهور این کشور، به نقل از یکی از روزنامه‌نگاران غربی نوشت که وی هر چه بیشتر حرف می‌زند، بیشتر دروغ می‌گوید.

به گزارش مشرق، نشریه آلمانی «اشپیگل» به مبارزات انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و نوشت که ترامپ از زمان روی کار آمدن به طور متوسط در طول روز هشت بار دروغ می‌گوید و پیش از انتخابات مهمی مانند انتخابات میان‌دوره کنگره به این روند ادامه می‌دهد تا جایی که تعداد دروغ‌هایی که می‌گوید را افزایش داده است.

در این گزارش آمده است که ترامپ همین تازگی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر اینکه به عنوان رئیس‌جمهور قول می‌دهد که به مردم دیگر دروغ نگوید، گفت : «من (فقط)  وقتی که می‌توانم، واقعیت را می‌گویم» چنین موضع‌گیری از جانب ترامپ نشان می‌دهد که او تقریبا نمی‌داند که در دوران ریاست‌جمهوری وی چه اتفاقی افتاده است. البته طبیعی است چون این موارد در رسانه‌هایی هستند که او از آنها متنفر است.

بیشتر بخوانید:

همه آنچه باید درباره انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بدانید + عکس و آمار

«ماکس هوشلر» نویسنده این مطلب با استناد به آمار روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»  نوشت که در طول بیش از ۶۰۰ روزی که از ریاست‌جمهوری ترامپ می‌گذرد، وی در طول روز به طور متوسط ۸.۳ ادعای دروغ داشته است. در ماه‌های گذشته حرف‌های اشتباه و دست‌کم آن مواردی که باعث سوء‌تفاهم شده‌اند، افزایش داشته‌اند. با این حال ترامپ در هفت هفته گذشته ۳۰ دروغ در طول روز گفته است و در مجموع بیش از شش هزار و ۴۰۰ سخن نادرست و یا گمراه‌کننده بر زبان آورده است. شاید باید گفت که اگر هر کدام از روسای جمهور پیشین آمریکا که تا این اندازه در برابر افکار عمومی مرتکب اشتباه می‌شدند، مدتها پیش باید نگران این بودند که قدرت را از دست بدهند اما تا الان چنین رفتارهایی برای ترامپ پیامدی نداشته است.

البته در این بین، یک مسئله مطرح است و آنهم انتخابات میان دوره کنگره است. اکنون زمانی برای آزمون عملکرد رئیس‌جمهور آمریکا تا امروز است که این انتخابات برای ترامپ مفهوم بیشتری هم دارد یعنی اگر جمهوریخواهان یکی از مجلس‌های کنگره و یا هر دو را از دست بدهد در این صورت دموکرات‌ها عرصه را بر رئیس‌جمهور تنگ خواهند کرد. وی چندین هفته‌ است که برای پیروزی در این انتخابات در توئیتر و تلویزیون موضع‌گیری می‌کند. او هزاران نفر از مهاجران آمریکای لاتین را هدف انتقاد قرار داده است و شایعات فراوانی را درباره آنها مطرح می‌کند البته او فقط درباره اتباع آمریکای لاتین صحبت نمی‌کند بلکه به پناهجویانی که از آمریکای میانه و غرب‌آسیا راهی آمریکا می‌شوند هم حمله می‌کند و در نهایت می‌گوید: «تروریست‌ها در قالب کاروان‌هایی از مرز عبور داده می‌شوند.» که ادعای نادرستی است. ترامپ بعدا اعتراف کرد که هیچ مدرکی در این زمینه ندارد ولی گفت که امکان چنین اقدامی وجود دارد.

وی همچنین مدعی شده بود که «جرج سوروس» میلیاردر معروف، پناهجویان را از لحاظ مالی مورد حمایت قرار می‌دهد. در مورد دیگری ترامپ دو هفته پیش وعده داد که مالیات‌های طبقه متوسط را ده درصد کاهش می‌دهد و این موضوع باید پیش از انتخابات میان‌دوره عملی شود. این حرف ترامپ هم  تا حدی عجیب بود که حتی هم‌حزبی‌های وی را شگفت‌زده کرد چرا که چنین چیزی بدون حمایت کنگره امکان پذیر نیست و نمی‌توان پیش از انتخابات میان‌دوره هم آن را عملی کرد.

ترامپ حتی می‌خواهد که حق شهروندی آمریکا برای کودکان مهاجری که در این کشور متولد می‌شوند را هم سلب کند.اینکه کودکان پناهجویان می‌توانند تابعیت داشته باشند مانند خار در چشم ترامپ است اما مشکل اینجاست که رئیس‌جمهور در این مورد هم نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند.

مسایل بهداشتی و درمانی دیگر موضوعی است که در آمریکای دوران ترامپ نگرانی‌هایی درباره آن وجود دار. که به طرح درمانی موسوم به  اوباماکر( Obamacare ) مربوط می‌شود. جمهوری‌خواهان می‌خواهند این قانون را لغو کنند. ترامپ و هوادارانش مدعی شده‌اند که بیشتر از دموکرات‌ها به فکر مردم هستند اما نمی‌توانند این موضوع را اثبات کنند.

 «دانیل داله» روزنامه‌نگار «تورنتوتایمز» می‌گوید: «ترامپ هر چه بیشتر حرف می‌زند، بیشتر دروغ می‌گوید.» البته داله مانند واشنگتن‌پست به همه دروغ‌های واضح ترامپ نپرداخته و به لفاظی‌های او هم اشاره نکرده است. این روزنامه‌نگار تعداد دروغ‌های ترامپ از زمان روی کار آمدن وی را سه هزار و ۸۰۴ مورد اعلام کرده است. او هر هفته برآوردهای خود از دروغ‌های ترامپ را منتشر می‌کند و می‌گوید: «در هفته‌های گذشته تعداد این دروغ‌ها افزایش چشمگیری داشته‌اند.» این اطلاعات با برآورد روزنامه واشنگتن‌پست همخوانی دارد.

بررسی‌های داله نشان می‌دهد که ترامپ اواسط اکتبر در دروغگویی رکورد زده است. به طوری که در فاصله هفتم تا ۱۴ اکتبر، ۱۷۰ دروغ گفته است. این سومین هفته بودند که ترامپ بیشترین دروغ را گفته بود. این آمار در هفته قبل از آن ۱۲۹ مورد بود.

داله می‌گوید که ترامپ اوایل در حرف‌هایش اغراق‌ می‌کرد که به مرور به دروغ تبدیل شد. با این همه حامیان وی چه آنهایی که این واقعیت را بپذیرند یا نه، اینطور شعار می‌دهند که او دروغ می‌گوید اما سیاستش خوب است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha