قحطانی و بن سلمان

خبرگزاری رویترز جزئیات جدیدی از سعود القحطانی چهره بسیار نزدیک به بن سلمان و نقش او در کشته شدن جمال خاشقچی و بازداشت سعد الحریری در سال 2017 منتشر کرد.

به گزارش مشرق، یک منبع نزدیک به دیوان پادشاهی عربستان سعودی به رویترز گفت که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی می‌خواهد «سعود القحطانی» مشاور خود را مقصر قتل خاشقی جلوه دهد. 

خبرگزاری رویترز دوشنبه شب به نقل از یک منبع اطلاعاتی نزدیک به اعضای دیوان پادشاهی سعودی نوشت: القطحانی  پرونده قتل خاشقچی را از طریق اسکایپ مدیریت کرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، بین القحطانی و خاشقچی در کنسولگری درگیری لفظی صورت گرفته بود و به گفته یک منبع اطلاعاتی ترکیه پس از این درگیری، القحطانی به افرادش در کنسولگری دستور داده که «سر سگ» را برایش بیاورند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: قتل خاشقچی طرحی بود که اشتباه پیش رفت

سوزاندن اسناد توسط کارکنان کنسول‌گری سعودی +فیلم

بن سلمان از القحطانی خواسته تا قتل خاشقچی را بر عهده بگیرد

منابع اطلاعاتی میگویند که سعود القحطانی عملیات کشته شدن خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول را از طریق اسکایپ مدیریت می‌کرد.

در همین ارتباط، منابع ترکیه‌ای و سعودی تاکید کردند که فایل صوتی مربوط به تماس اسکایپی سعود القحطانی مشاور بن سلمان اکنون در اختیار رجب طیب اردوغان قرار دارد و او این فایل را در اختیار آمریکایی‌ها قرار نداده است.

با این حال چندین منبع نزدیک به دربار سلطنتی عربستان سعودی می‌گویند که نفوذ قحطانی در حلقه نزدیکان محمد بن سلمان طی 3 سال گذشته، آن را برای سعودی‌ها بسیار دشوار کرده است تا وی را مغز متفکر قتل جمال خاشقچی نشان دهند بدون اینکه سوالاتی درباره نقش محمد بن سلمان در این ماجرا مطرح شود.  

یکی از این منابع نزدیک به دیوان پادشاهی سعودی می‌گوید که این حادثه باعث سقوط بن سلمان نخواهد شد اما به وجهه او آسیب بسیار جدی خواهد زد که مدتها زمان می‌برد تا ترمیم شود. 

وی تاکید کرد که ملک سلمان از او حمایت می‌کند. 

رویترز در ادامه نوشت: خود قحطانی یک بار گفته بود که من بدون اجازه و تایید رئیسم هیچوقت کاری انجام نمی‌دهم.

قحطانی تابستان گذشته در حساب توئیتری خود گفته بود: فکر می‌کنید من بدون راهنمایی تصمیم می‌گیرم؟ من مامورم و اجرا کننده دستورات سرورم هستم و سرور من نیز شاهزاده است. 

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود نوشت؛ قحطانی به سوالات ما پاسخ نداد اما طی روزهای گذشته بیوگرافی حساب توئیتری‌اش از مشاور دیوان سلطنتی به رئیس فدراسیون سعودی برای امنیت سایبری تغییر کرده است. 

رویترز در ادامه نوشت؛ سعودیها طی سه هفته گذشته سه بار لحن خود را درباره مرگ خاشقچی تغییر داده‌اند؛ اول مرگ او را انکار کردند، بعد گفتند طی یک درگیری کشته شده است و الان می‌گویند که خفه شده است. 

رویترز مینویسد؛ پادشاهی سعودی طی یک سال گذشته بحرانهای دیگری نیز داشته است، از جمله ناپدید شدن کوتاه مدت سعد الحریری نخست وزیر لبنان در سال 2017. به گفته منابع دیپلماتیک عرب  و غربی، حریری در این مدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته بود و شخصی که بازجویی از حریری را هدایت می‌کرد سعود القحطانی بود. آنها میگویند که ماجرای حریری با مداخله فرانسه حل و فصل شد اما الان قضیه فرق می‌کند، کشورها و رهبران جهان از قتل خاشقچی انتقاد می‌کنند و توضیحات سعودیها را نمی‌پذیرند. 

براساس گزارش رویترز، منابع مطلع می‌گویند که قدرت سعود قحطانی در قضیه ناپدید شدن سعد الحریری مشخص شد.

سعودیها از ناتوانی حریری برای ایستادگی در مقابل حزب الله و ایران که اصلیترین رقیب عربستان سعودی در خاورمیانه است بسیار خشمگین بودند؛ به ویژه از اینکه سعد الحریری نتوانسته بود پیام ریاض مبنی بر لزوم توقف مداخله ایران در امور لبنان و یمن را به علی اکبر ولایتی مشاور رهبر عالی ایران منتقل کند بسیار ناامید و ناراحت بودند. حریری مدعی بود که در دیدارش با ولایتی این پیام را منتقل کرده اما یک نیروی نفوذی که قحطانی در حلقه سعد الحریری گماشته بود به آنها رسانده بود که در دیدار نخست وزیر لبنان با ولایتی اصلا در این باره صحبت نکرده بود. 

رویترز در ادامه افزود؛ این مساله باعث شد تا سعودیها سناریوی بازداشت وی را در سال 2017 به بهانه دیدار با محمد بن سلمان طراحی و اجرا کنند. حریری را به ریاض دعوت کردند اما به جای دیدار با بن سلمان او را به اتاقی بردند که سعود القحطانی در آنجا منتظرش بود. او را مورد ضرب و شتم قرار دادند، شکنجه کردند و سپس مجبورش کردند از طریق پخش زنده تلویزیونی استعفا دهد.

براساس این گزارش، قحطانی به حریری گفته بود که هیچ گزینه‌ای نداری جز اینکه بیانیه را بخوانی و استعفا کنی!

یک منبع نزدیک به دیوان پادشاهی سعودی می‌گوید که فقط مداخله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بود که باعث شد او آزاد شود. 

رویترز در ادامه گزارش خود اضافه کرد؛ سه تن از دوستان جمال خاشقچی به رویترز گفته‌اند که از زمانی که او به آمریکا رفته بود بارها تماسهایی از نزدیکان محمد بن سلمان دریافت کرده که از خاشقچی خواسته‌اند به عربستان بازگردد. قحطانی تلاش کرده او را متقاعد کند که هنوز مورد احترام است و اگر بازگردد در دیوان پادشاهی عربستان یک شغل خوب به او خواهند داد. 

یکی از دوستان خاشقچی می‌گوید که او گفته نمی‌توانم به قحطانی اعتماد کنم. 

یک مقام ارشد دیگر سعودی نیز تایید کرد که قحطانی درباره بازگشت خاشقچی به عربستان با او صحبت کرده بود و به نظر میرسد کمین استانبول راه دیگر آنها برای بازگرداندن او به خاک عربستان بوده است. 

یک منبع سعودی میگوید که بسیار سخت است که تصور کنیم محمد بن سلمان درباره چنین عملیات حساسی چیزی نمی‌دانسته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس