امارات

مزدوران آمریکایی و اسراییلی مجموعا ماهانه، 1.5 میلیون دلار دستمزد دریافت می کردند و در صورت موفقیت در هر ماموریت پاداش نیز می گرفتند اما شرط کرده بودند از لباس ها و علائم ارتش امارات استفاده کنند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، قریب سه سال و نیم از شروع تجاوز همه جانبه به یمن می گذرد و در این مدت، ارتش های سعودی و امارات از هیچگونه جنایت و کشتار علیه مردم بی گناه و بی دفاع این کشور دریغ نکرده اند که عمده این جنایت ها با همکاری مستقیم اطلاعاتی و تسلیحاتی غرب صورت گرفته است. پیش از این گزارش هایی از حضور مزدوران کلمبیایی و برخی از اهالی برخی کشورهای عمدتا جهان سومی در خطوط اصلی جنگ یمن منتشر شده بود که نشان می داد این قاتلان حرفه ای، بدون هیچ اعتراض و دخالت بین المللی، مشغول اجرای عملیات های ترور هستند.

اما پایگاه خبری آمریکایی BuzzFeed News اخیرا در گزارشی جنجالی، پرده از حضور یک تیم دیگر از مزدوران آمریکایی برداشته که نه در خطوط مقدم بلکه در مناطق خاص، به دنبال حذف مخالفان سیاسی امارات در یمن بودند و اگرچه برای دولتهای غربی، گروهی شناخته شده محسوب می شدند، اما مخالفتی با اقدامات و قتل هایشان صورت نمی گرفت. شرکت خصوصی مذکور، در اصل توسط یک اسراییلی و یک آمریکایی تاسیس شده و مزدورانی از کشورهای مختلف را گردهم اورده بود.

یک اسراییلی و یک آمریکایی در پشت ماجرا

شرکت امنیتی Spear Operations Group در ایالت دلاویر آمریکا توسط یک اسراییلی به نام آبراهام گولان که سابقه همکاری با موساد را داشته و ایساک گیلمور عضو سابق یگان کوماندویی سیلز نیروی دریایی آمریکا تشکیل شده. گولان همچنین سابقه عضویت در هنگ لژیون خارجی فرانسه را نیز داشته است. وی در گفت گوی خود با BuzzFeed News  می گوید در جریان سالهای بعد از خدمت در لژیون خارجی فرانسه، سابقه سفر به بلگراد و ملاقات با ژلیکو راژناتویچ  از جنیاتکاران معروف جنگی صرب را نیز داشته و البته احترام خاصی نیز برای وی قائل است!

گولان ایستاده در وسط سمت راست و گیلمور ایستاده در وسط سمت چپ و در پشت سر آنها هواپیمای C-17 اماراتی

کارکنان این شرکت در سال 2015 میلادی توسط امارات متحده عربی برای حضور در یمن و انجام یک سری از عملیات های تروریستی و از بین بردن یک سری از اشخاص خاص استخدام می شوند. اما این که چه کسی از طرف اماراتی ها هم برای استخدام این نیروها وارد مذاکره شده به نوعی جالب و به شکلی درد آور است. محمد دهلان مسئول سابق امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین رابط اماراتی ها برای راه اندازی این ارتباط بوده است.

محمد دهلان در میان گولان و گیلمور

گولان و یکی از نیروهایش در یمن

نفر اول لیست ترور، شخصی به نام انصاف علی مایو رهبر حزب للإصلاح یمن بوده چراکه امارات، این حزب را شاخه حزب اخوان المسلمین در یمن دانسته و آنها را به عنوان گروه تروریستی معرفی کرده است. البته دیدگاه ها درباره این گروه سیاسی بسیار متفاوت است و بسیاری این گروه را صرفا مخالفان سیاسی نفوذ امارات در یمن می دانند و اعتقاد دارند چون اماراتی ها به شیوه صلح آمیز توان مقابله با آنها را ندارند پس به دست به حمله قهر آمیز بر علیه آنها زدند.

مزدوران مذکور مجموعا برای هر ماه کار 1.5 میلیون دلار دستمزد دریافت می کردند و در صورت موفقیت در هر ماموریت مقدار نا مشخصی نیز پاداش می گرفتند. آنها همچنین موافقت کردند که ماموریت اول را به صورت نصف قیمت برای اربابان اماراتی خود انجام دهند. در عین حال آنها شرط کردند که از لباس ها و آرم و علائم ارتش امارات استفاده کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکل به عنوان سربازان اماراتی و نه به عنوان مزدور شناخته شوند. این شروط مورد توافق قرار گرفته و سپس کار وارد مرحله عملیاتی شد.

29 دسامبر 2015 : حمله اول

بعد از ملاقات، به سرعت گولان و گیلمور به آمریکا بازگشتند و شروع به جمع کردن افراد و وسائل مورد نیاز برای کار کردند. آنها به دنبال اعضای سابق نیروی ویژه ارتش آمریکا رفتند و توانستند برخی از کلاه سبزها و اعضای یگان سیلز را برای این ماموریت جمع آوری کنند اما تعداد کافی نبود. پس به سراغ برخی از اعضای سابق هنگ لژیون خارجی فرانسه رفتند و این ترکیب عازم خاورمیانه شد. یک هواپیمای چارتر آنها را به اسکاتلند برده و سپس به یک پایگاه نظامی در امارات منتقل کرد. از آنجا با یک هواپیمای نظامی ترابری اماراتی به پایگاه نظامی امارات در اریتره رفتند. در آنجا یک افسر اماراتی یک لیست حاوی 23 کارت را به آنها تحویل داد. هر کارت شامل یک نام ، یک عکس و یک سری مشخصات آدرس حدودی از افرادی بود که باید کشته می شدند.

نمونه ای از کارت های تحویل شده به تیم مزدوران

این تروریست ها بعد از رسیدن به شهر بندری عدن، سلاح های خود را دریافت کرده و البته تعجب کردند که یک سری سلاح تهاجمی از سری AK و راکت انداز RPG ساخت چین با کیفیت پایین به آنها تحویل شد. همچنین لباس ها و درجات ارتش امارات به همراه نام های اماراتی نیز به آنها تحویل شد.

به نوشته این رسانه، این تیم به سرعت به سراغ هدف اول یعنی انصاف علی مایو رفتند که در این شهر زندگی می کرد. نحوه حرکت وی، محل زندگی، مسجد محل نماز ، محل کار و ملاقات های وی شناسایی شده و تیم تصمیم گرفت که با یک انفجار در محل برگزاری جلسه حزبی، هدف را نابود کند. تاریخ شبانگاه 29 دسامبر 2015 میلادی برای حمله اول انتخاب شد و تیم در یک خودروی زره پوش شده به اسکورت دو خودروی نظامی اماراتی به سمت هدف حرکت کردند.

فیلم پهپاد اماراتی از عملیات ترور در عدن به تاریخ 29 دسامبر 2015

همانطور که در فیلم بالا مشخص است و توسط یک پهپاد مرتبط با ارتش امارات ضبط شده، یکی از نیروهای مزدور سعی در نصب بمب در ورودی ساختمان مذکور را دارد و یکی دیگر از نیروها به مردم عادی نزدیک محل شلیک کرده و باعث فرار آنها می شود. چند لحظه بعد نیروهای مزدور در داخل خودروهای ارتش امارات از محل خارج شده و بمب اصلی منفجر شده و سپس ماشین حامل آنها نیز منفجر می شود. در عین حال مشخص می شود که هدف آنها یعنی انصاف علی مایو 10 دقیقه قبل، محل مورد نظر را ترک کرده و از این حمله جان سالم به در برده است.

گولان و گیلمور به همراه دو تن از نیروهایشان در یمن

ماموریت اول آنها به نوعی شکست خورد اما گولان معتقد است که آنها در عملیات خود موفق شدند چرا که انصاف علی مایو تا چند ماه به زندگی زیر زمینی روی آورد و از نظرها پنهان شد. در عین حال این گروه به فعالیت مخفی خود برای اجرای اهداف و نیات شوم امارات در یمن ادامه داد و گولان در این گفتگو هرگز حاضر نشده به تعداد دقیق یا نام قربانیان خود اشاره کند. آنها بعد از مدتی، نیروهای استخدام شده از لژیون را از خدمت خود خارج کرده و نیروهای آمریکایی را استخدام کردند و سلاح های بهتری را نیز از اماراتی ها دریافت کردند.

این تروریست ها بعد از مدت نه چندان طولانی و در سال 2016 از یمن خارج شدند که همین موضوع نیز با ابهامات و راز و رمزهای فراوان همراه است اما گولان همچنان یک پیمانکار امنیتی است که در شهر پیتسبرگ در پنسلوانیا فعال است و گیلمور نیز در کالیفرنیای آمریکا مشغول فعالیت در یک شرکت برای تولید روغن حشیش ! برای استفاده در بخور است.

به هر حال این بخش از ماجرای جنگ یمن در حد زیادی تاریک و ناگفته باقی مانده ولی مشخص است نقش غرب خصوصا آمریکا در جنگ یمن بسیار گسترده تر از آن چیزی است که تاکنون گفته شده و برخی از کشورهای منطقه خصوصا امارات مسیر بسیار خطرناکی را با استخدام مزدوران خارجی برای جنگ های خود انتخاب کرده اند که نیازمند رصد و بررسی دقیق تر و افشاگری در این خصوص است؛ موضوعی که علاوه بر تمرکز رسانه ای، به حمایت های دیپلماتیک هم احتیاج دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  74 5
  سران امارات از آل سعود هم پليدترند.
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   56 11
   کُل امارات چیه که بخواد یک جز آن برای ما شاخ بشه! روزی سرزمینم "پارس" از خاکستر خود برخواهد خاست. درود بر همه رزمندگان وطن
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   4 7
   این عجیب نیست که در این زمان این فیلم آن هم در یک پایگاه خبری آمریکایی منتشر شده است. آن هم با نام و مشخصات و عکس؟ آنها هیچ وقت هیچ کاری را از روی خیرخواهی انجام نمی دهند و کسی هم نمیتواند به راحتی اینگونه اخبار امنیتی را بدون اجازه سیاه در سایت خود منتشر کند. بدون شک آنها از این کار نفعی خواهند برد که یا از سوی افکار عمومی است یا از سوی کارشناسان ساده نظامی کشورها که تحت تاثیر مثبت یا منفی عملیات آنها قرار گیرند. من فکر میکنم این روزها عربستان و امارات یک مقداری برای آمریکا ناز کرده اند یا ابرو خم کرده اند که چرا به ما توهین میکنی و آمریکا نیز برای اینکه به آنها بفهماند که نباید زبان درازی بکنند مقداری از اطلاعات همکاری آنها را افشا کرده است. چون این افراد هم خصوصی استخدام شده اند دولت آمریکا تعهدی در قبال جنایات این تیم ندارد. از سویی هم برای عربستان جنایت خاشقچی را طراحی کردند و آنها را به منجلاب انداختند و حالا رسوایشان کرده اند. با این کار عربها میترسند و مطیع تر می شوند.
  • حسین PL ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   29 4
   باید تک تک اینها شکار و کشته بشن. باید مقابله به مثل کرد که دیگه جرات نکنند جنایت کنند.
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   20 6
   مرگ بر اسرائیل مزدوای اسرائیل منفی بدن
  • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   3 0
   13:18 این جمله بندیت خیلی مزخرفه
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  38 5
  امارات زپرتی هم تیم ترور و حمله و .... خخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • CH ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  32 4
  انصار الله اینو نابود کنه
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  34 10
  اطلاعات ایران جالبه . ولی تو همین کشور در خیابان های تهران دزدان و فاسدان با ماشین ضد گلوله دولتی رفت و آمد می کنند و .............
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   5 0
   D:
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  9 29
  تهیه کننده گزارش، فیلمهای هالیوودی زیاد میبینه !!
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   7 5
   خود این گزارش میتونه شروع فیلمنامه یک فیلم سینمایی باشه
  • نوید CA ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   20 7
   در جواب کسی که گفت تهیه‌کننده گزارش فیلم هالیوودی زیاد دیده، این گزارش خلاصه و ترجمه گزارشی هست که چند روز پیش Buzzfeed منتشر کرد که اتفاقا توی محافل ضد جنگ آمریکا هم کلی سر و صدا کرد. هیچ کس تا الان هیچ قسمت این گزارش رو زیر سوال نبرده حتی خود امارات! حالا این که تو سواد نداری، زبان بلد نیستی، کمترین اطلاعات ژئوپلیتیکی رو نداری، مشکل بقیه نیست، درد بی درمانی هست به اسم حماقت.
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   4 11
   نوید جون! شما بُشکه فهم! بذار ما توی همین نفهمیمون بمونیم
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  5 3
  یک وحشی بقیه وحشی ها را به هیجان اورد . در لای ایجاد هیاهوی اربعین ، جنایت خود را مرتکب شدند .
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  10 3
  مثل روز برام روشنه که در آینده ای نه چندان دور شهر دبی ویران خواهد شد. اتفاقا توسط خود غربیها...... غرب از دبی هزاران میلیارد دلار سود کرده و برای از بین بردنش در آینده نقشه ها خواهد کشید.....
 • علی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  7 8
  با سلام مشکل اصلی چه در جنگ اقتصادی و چه نظامی و سیاسی و تحریم هابرای ما حتی در عراق سوریه و یمن اماراتی ها هستن باعث تعجب است که چرا به اینها گوشمال داده نمیشه
 • مفید IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  4 4
  حکومتهای دست نشانده و نامشروع و غیر مردمی کشورهای میکروسکوپی غیر با پول نفت و ثروت مردم و حمایت صهیونیستها و آمریکا و غرب دست به جنایت میزنند.بهترین راه ترور جواب ترور است.
 • هومن IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  3 6
  وقتی عربا بخوان ادای جیمز باندو در بیارن میشه این تو فیلم به انگلیسی نوشه که بمبه افتاده از رو دیواری که نصب کردن.
 • احمد IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  8 8
  ایران هم باید پهباد وفناوری آنرا دراختیار انصارالله برای نابودی شیوخ مفسد امارات وسران آل وحوش وبن سلاخ قراردهد
  • ابراهیم IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   7 7
   ایران که هر چی زور داشته زده!
 • SE ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  5 4
  از این آشغالها تو کلوبهایه شبانه و بارها زیاد پیدا میشه حتی یکیشان مدعی بود در زمان شاه ماموریت ترور شخصیتی را در قم داشته ولی مدتی بعد متوجه شدم همین شخص سالها بجرم فروش هشیش در زندان بوده و در هال حاضر در تیمارستان زندگی میکنه
 • غلامرضا IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  4 3
  امارات و آل سعود هر دو در یک دسته اند و حسابشون یکیه
 • کراکسیماتور IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  8 2
  اووف دمت گرم مشرق گزارش باحال بود یاد بازی call of duty افتادم
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  2 9
  شما چرا جدی می گیرید؟ اینها یه مشت شارلاتان و حقه بازند که فقط برای تیغ زدن شیوخ اماراتی ادای مامورهای ویژه رو درمیارن قیافه این یارو آبراهام گولان بیشتر شبیه کارتن خوابها و زباله گردهای تهرانه تا مامور ترور.. خوب اگر واقعا این کاره بودند که کشور خودشون به کارشون می گرفت
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  11 6
  خاک تو گورت کنند مشرق این چرندیات چیه می نویسی
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  3 4
  ماجرای جالب و خنده داری بود. خدا دشمنان مومنان را از احمق ها قرار داده. گولاخ های بی مغز از سراسر دنیا!
 • سید رضا IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  6 1
  احسنت به غیرت مجاهدین یمنی ! که با دست و شکم خالی ، دارن با یه دنیا دشمن جانی ، می جنگن !!
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  3 0
  البته اخوان المسلمین و کلا اخوانی ها از بدفهمان هستند بیشتر به مسلمانان ضربه زدند اگر نخواهیم بگیم که خود این ها برای یکسری مقاصد غربی عبری مورد استفاده قرار می گیرند یادتون هست مرسی در مصر به قدرت رسید یکهو بخشی از حماس چگونه چپ و چه مشکلاتی در فلسطین و سوریه ایجاد کرد ؟؟؟ لااقل سیسی بن سلمان و امثالهم دشمن روبرو هستن اما اخوانی ها منافق صفت و نامشخصن از پشت ناغافل می زنن مخصوصا اینکه در بسیاری از کشورها شعبه دارن بسیار خطرناک ترن از تفکر اخوانی کشته بشه به نفع ماست .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس