سخنگوی وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، خلبانان جنگنده‌های اسرائیلی به‌طور عمد از هواپیمای ایل‌ــ۲۰ روسی برای پوشش خود در برابر موشک‌های پدافند هوایی ارتش سوریه استفاده کرده منجر به کشته‌شدن ۱۵ نظامی روسی شدند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت دفاع روسیه نیروی هوایی اسرائیل را مقصر در سانحه هوایی برای هواپیمای ایل‌ــ۲۰روسی در آسمان سوریه اعلام کرد. "ایگور کاناشینکوف" سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز، یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «اقدام خلبانان جنگنده‌های اسرائیلی منجر به کشته شدن ۱۵ نظامی روسی شده است. اقدام آنها را می‌توان عملکرد غیرحرفه‌ای و یا حداقل "اشتباه فاحش" آنها نامید».

بیشتر بخوانید:

واکنش لیبرمن به سرنگونی هواپیمای روسیه

جزئیات سقوط هواپیمای روس‌ها در سوریه

فیلم/ نحوه ساقط‌شدن هواپیمای روسی در سوریه

وی یادآور شد، بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، خلبانان جنگنده‌های اف‌ــ۱۶ ارتش اسرائیلی آگاهانه و به‌طور عمد از هواپیمای ایل‌ــ۲۰ روسی برای پوشش خود در برابر موشک‌های پدافند هوایی ارتش سوریه استفاده کردند،  علاوه بر این، نیروی هوایی اسرائیل مقامات نظامی روسیه را از نقشه حمله به تأسیسات نظامی سوریه در زمان وقوع این حادثه مطلع نکرده بودند، در حالی که این مسئله نقض توافقات صورت‌گرفته بین دو طرف از سال ۲۰۱۵ درباره پیشگیری از وقوع حوادث در آسمان سوریه به‌شمار می‌رود.

وزارت دفاع روسیه امروز کنفرانس مطبوعاتی ویژه‌ای درباره حادثه سرنگونی هواپیمای ایل‌ــ۲۰ روسی در آسمان سوریه در نتیجه اقدام نیروی هوایی اسرائیل را با زیرنویس انگلیسی برای مخاطبان بین المللی منتشر کرد. در این نوار ویدیویی که بیش از ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، جزئیات دقیقی درباره تمامی شرایط در زمان وقوع این حادثه تشریح شده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این فیلم ویدئویی توضیح داد: «در تاریخ ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) نزدیک ساعت ۲۳، ارتباط پایگاه هوایی حمیمیم با هواپیمای روسی ایل‌ــ۲۰  که در آن زمان در فاصله ۳۵کیلومتری از سواحل دریای مدیترانه در پرواز بود، قطع گردید. بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، خلبانان اسرائیلی از هواپیمای روسی به‌عنوان پوششی برای ممانعت از در معرض هدف قرار گرفتن توسط موشک‌های پدافند هوایی سوریه استفاده کردند و بدین ترتیب هواپیمای ایل‌ــ۲۰، هدف موشک سامانه ضدهوایی اس‌ــ۲۰۰ قرار گرفت و در نتیجه ۱۵ نیروی نظامی روسی جان خود را از دست دادند. بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته، یک فروند جنگنده اسرائیلی به هواپیمای روسی نزدیک شده تا خود را در برابر پدافند هوایی سوریه حفظ کند و خلبان آن قطعاً باید درک می‌کرد که هواپیمای روسی که دارای سطح منعکس‌کننده بزرگتری در مقایسه با جنگنده اف‌ــ۱۶ است، هدف ارجحی برای پدافند هوایی ارتش سوریه خواهد شد، چنین اقدامی را می‌توان اقدامی کاملاً غیرحرفه‌ای یا حداقل "اشتباه فاحش" خلبان اسرائیلی نامید».

تأمین امنیت در بلندی‌های جولان توسط پلیس نظامی روسیه

این مقام نظامی یادآور شد که در نتیجه عملیات و برقراری منطقه کاهش تنش در جنوب غربی سوریه توسط نیروهای دولتی با حمایت نیروی هواــ‌فضای روسیه، در تابستان امسال شرایط مناسب برای ازسرگیری عملیات حفاظت از صلح سازمان ملل در مناطق مرزی سوریه و اسرائیل در بلندی‌های جولان به‌وجود آمده است.

به‌گفته کوناشینکوف، از اول آگوست سال ۲۰۱۸و پس از ۶ سال توقف، عملیات گشت‌زنی در منطقه بلندی‌های جولان توسط نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و با پوشش امنیتی نیروهای پلیس روسیه بار دیگر از سر گرفته شد و این مسئله کمک کرده تا هرگونه تیراندازی از این منطقه به‌طرف نیروهای اسرائیلی به‌طور کامل متوقف شود.

وی افزود: «در حال حاضر ۶ پست نظارتی از سوی پلیس نظامی روسیه در خطوط مرزی سوریه در بلندی‌های جولان مستقر بوده و تأمین امنیت بازرسان سازمان ملل را به‌عهده دارد و در مجموع از هرگونه تهدید حمله موشکی از سوی نیروهای طرفدار ایران به‌سمت اسرائیل ممانعت شده است».

سخنگوی وزارت دفاع روسیه یادآور شد که این کشور رایزنی‌هایی را با ایران داشته که در جریان آن مقامات تهران تأکید کردند که تشدید وخامت اوضاع در منطقه بلندی‌های جولان را درست ندانسته و قصد هیچ اقدام نظامی علیه اسرائیل را ندارند. در نهایت تمامی نیروهای طرفدار ایران با تسلیحات سنگین خود با همراهی نیروهای نظامی روسیه از منطقه بلندی‌های جولان خارج شده و در فاصله‌ای دورتر از ۱۴۰کیلومتری در شرق سوریه مستقر هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس