سوگواری عزاداران حسینی در شب عاشورا - کربلا

همزمان با عاشورای حسینی، ایران اسلامی در عزای سیدالشهدا(ع) غرق در عزا و ماتم شد و مردم با حضور در هیئت‌های عزاداری در سوگ سرور و سالار شهیدان عزاداری کردند.

به گزارش مشرق، همزمان با عاشورای حسینی سراسر میهن اسلامی یکپارچه غرق در اندوه و ماتم شد و مردم با حضور در هیئت‌های عزاداری در سوگ سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) عزاداری کردند. 

ببینید

عکس/ عزاداری شب عاشورا در حرم رضوی

اوج ارادت بوشهری‌ها به ائمه اطهار(ع) در عاشورای حسینی

همزمان با عاشورای حسینی استان بوشهر در عزای سرور وسالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) یکپارچه غرق غم و اندوه است.

شهرها و روستاهای این استان در شب عاشورای حسینی حسینیه‌ای برای اقامه عزای حسین(ع) و یاران با وفایش شد.

شب عاشورای حسینی همه تکایا و مساجد، حسینیه‌ها و کوچه و خیابانهای شهرها و روستاهای استان بوشهر تا پاسی از شب شاهد ضجه‌ها و گریه‌ها و طنین صدای لبیک یا حسین (ع) لبیک یا ابالفضل (ع) عزاداران حسینی بود.

در این مراسم عزاداران  حسینی جلوه خاصی از عشق و ارادت و دلدادگی به سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش را به نمایش گذاشتند.

در این تجمعات بزرگ و کوچک عزاداران حسینی در سوگ شهادت سقای دشت کربلا به سر و سینه زدند که حضور جوانان جلوه‌ای ویژه به این مراسم‌ها داده بود.

دهم ماه محرم سالروز قیام عاشورای حسینی همه خیابان‌های اصلی شهرها و روستاهای استان بوشهر شاهد حضور عزاداران حسینی است که در قالب دسته‌های سینه‌زن، زنجیرزن، سنج و دمام‌زن و عزادار در حرکت هستند و ندای «یا حسین(ع)» و «یا ابوالفضل(ع)» سر می‌دهند.

فضای شهرهای استان بوشهر در عاشورای حسینی دل‌های آماده مردم ولایت‌مدار این استان را به  کربلای معلی می‌کشاند و در این روز دل‌های عاشقان و ارادتمندان اهل بیت(ع) به همراه اشک و شیون لحظه‌ای آرام ندارد و اشک ماتم از چهره دل‌سوختگان روان است.

مشهدالرضا(ع) قلب تپنده عاشورائیان شد؛ شهر یکپارچه به سوگ نشست

همزمان با عاشورای حسینی؛ اینک مشهدالرضا(ع) یکپارچه عزادار و سیاهپوش است و به هر کجای این شهر که بنگری دسته‌های عزاداری را می‌توانی مشاهده کنی و وجب به وجب شهر و خیابان به خیابان آن به سوگ نشسته‌اند و دسته‌های متعدد عزاداری در شهر روان شده‌اند.

اینجا پایتخت معنوی ایران است؛ از دیرباز این شهر به اقامه عزا با آداب و آئین‌های متنوع برای سرور و سالار شهیدان شهره بوده است و اینک در روز عاشورای حسینی نیز بار دیگر شهر یکدست سیاهپوش شده است.

بار دیگر امروز هم مشهدالرضا(ع) و در راس آن بارگاه منور رضوی محور و کانون قرار گرفته و همه عاشقان میعادگاه نهایی خود را حرم رضوی قرار داده‌اند تا باشکوه‌ترین نماز ظهر عاشورا را در آنجا برپا کنند.

اگر همین لحظه سری به خیابان‌های اطراف حرم رضوی بزنید شاهد سیل خروشان جمعیت خواهید بود که از چهار سوی مختلف یعنی خیابان نواب و طبرسی و شیرازی و امام رضا(ع) به سوی بارگاه امام هشتم شیعیان روانه هستند.

در تمامی محورها و مسیرهای منتهی به بارگاه رضوی اینک شاهد حضور پرشور و متعدد عزاداران می‌توانی باشی؛ عزادارانی که سبک و سیاق خاص خود را در برگزاری عزای حسینی دارند و این امر بیانگر این است که مشهدالرضا در این روز خاص میزبان فرهنگ‌ها و آئین‌های مختلف است.

بوی اسپند در سراسر خیابان امام رضا(ع) پیچیده است؛ کاروان‌های مختلف سینه‌زنی می‌کنند و برخی نیز زنجیرزنان به سمت حرم منور رضوی روانه شده‌اند.

امروز قرار نیست کسی آرام و قرار داشته باشد؛ همه در تب و تاب هستند؛ چه کسی که درون هیئت در حال سینه زنی است و چه کسی که رهگذر است؛ او نیز محو عزاداری شده است و ناخودآگاه به درختی در گوشه خیابان تکیه می‌دهد و سینه زنی می‌کند و یا قطره اشکی می‌ریزد و سپس همزمان با هیئت و دسته عزاداری به سمت حرم رضوی به راه می‌افتد.

گنبد و بارگاه رضوی از دور نمایان است؛ دسته‌های عزاداری همه نگاهی به این گنبد منور دارند و عرض ارادت می‌کنند؛ نماز ظهر عاشورا انتظارشان را می‌کشد.

آذربایجان شرقی در عاشورای حسینی یکپارچه غرق در حزن و ماتم شد

همزمان با فرارسیدن عاشورای حسینی استان  آذربایجان شرقی در عزای سرور وسالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) یکپارچه غرق غم و اندوه است.

امروز نیز در همه مساجد، بقاع متبرک، امامزادگان، حسینیه‌ها، مساجد و تکایای شهر تبریز  این آئین‌های سوگواری ادامه دارد.

برگزاری ایستگاه‌های صلواتی در جای‌جای استان  و پذیرایی از عاشقان و عزاداری آقا اباعبدالله الحسین(ع) و احسان چای، شیر، شیرکاکائو، احسان نهار در منازل از سوگواران و عزاداران از جمله کارهایی است که مردم آذربایجان شرقی در روز عاشورا انجام می‌دهند.

بر اساس گزارش‌های ارسالی خبرنگاران تسنیم از شهرستان‌های آذربایجان شرقی، دیگر شهرها و روستاهای استان نیز در روز عاشورای حسینی داغدار بوده و مردم این مناطق در تکایا و مساجد با پخش نذری و عزاداری در قالب دسته‌های غم مشغول عزاداری هستند.

فضای شهرهای استان آذربایجان شرقی در عاشورای حسینی دل‌های آماده مردم ولایت‌مدار این استان را به  کربلای معلی می‌کشاند و در این روز دل‌های عاشقان و ارادتمندان اهل بیت(ع) به همراه اشک و شیون لحظه‌ای آرام ندارد و اشک ماتم از چهره دلسوختگان روان است.

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی همزمان با ماه محرم و طبق سال‌های گذشته در میدان ساعت تبریز برگزار می‌شود که در این اجتماع عزاداران حسینی تبریز، مداحان اهل بیت(ع)، مرثیه‌سرایان و عزاداران در سوگ سالار شهیدان امام حسین(ع) به سینه‌زنی، عزاداری و مداحی می‌پردازند.

این اجتماع در چند سال گذشته از طرف ستاد مشترک برگزاری مراسم مناسبت‌های مذهبی تبریز و با شرکت هیئات حسینی در این شهر برگزار می‌شود که عزاداران حسینی یا ابوالفضل و یا حسین مظلوم‌گویان بر سر و سینه می‌زنند تا بگویند حسینی‌اند و راه حسین را با تبعیت از مولایشان ادامه می‌دهند.

گفتنی است این اجتماع در عاشورای حسینی از ساعت 10:30 صبح در میدان ساعت تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش تسنیم اجتماع پرشور عزاداران حسینی با شور و حال خاص و به شکل با شکوهی با حضور هیئت‌های عزاداری شهر تبریز همه‌ ساله با حضور اقشار مختلف مردم، نهادهای فرهنگی و جمعی از مسئولان شهری و استانی در میدان ساعت تبریز برگزار می‌شود.

سرزمین آفتاب در عزای سیدالشهدا(ع) غرق در عزا و ماتم شد

همزمان با روز عاشورای حسینی و از ساعات اولیه امروز عزاداران حسینی در قالب دسته‌جات عزاداری سینه‌زنی و زنجیرزنی با حضور در خیابان‌ها و حسینیه‌های به عزاداری در سوگ سید و سالار شهیدان نشستند.

در دسته‌جات عزاداری که از ساعات اولیه امروز در استان مرکزی به راه افتاده، طلاب و روحانیون و جوانان با لباس مشکی در عزای سید و سالار شهیدان و 72 یار کربلایی حضرت با سینه‌زنی و زنجیرزنی به عزاداری می‌پردازند.

حرکت دسته عزاداری و سوگواری عزاداران حسینی در عاشورا در خیابان‌های مختلف شهرها و روستاهای استان مرکزی و در مرکز استان در شهر اراک آغاز و به سمت مصلی، مسجد جامع و تکایا ادامه دارد.

این مراسم عزاداری همزمان در مساجد و بقاع متبرکه استان مرکزی برگزار می‌شود، براساس برنامه‌ریزی مسئولان در استان مرکزی قرائت ادعیه از برنامه‌های این روز در استان است.

عموم مردم و دلسوزان اهل بیت(ع) نیز در این دسته عزاداری حضور یافته در پایان مراسم نیز مداحان و علما و سخنرانان با حضور در مساجد، بقاع متبرکه و تکایا به خطبه‌خوانی و سوگواری می‌پردازند.

این در حالی است که همزمان با ظهر عاشورا نماز جماعت ظهر را عزاداران حسینی در صفوف به هم فشرده و به جماعت برپا خواهند کرد به طوری که در شهر اراک نیز نماز باشکوه ظهر عاشورا پس از اجتماع بزرگ عزاداران عاشورایی در مصلی بیت‌المقدس اراک برگزار می‌شود.

اجتماع بزرگ عزاداران عاشورایی در عزای امام حسین(ع) هم ظهر امروز با حضور خیل عزاداران برگزار می‌شود و عزاداران امشب در شب شام غریبان در تکایا و حسینیه‌ها و مساجد با برگزاری مراسم شام غریبان به سوگواری می‌پردازند.

حضور پرشور هیئات عزاداری امام حسین(ع) در بارگاه منور رضوی

همزمان با روز عاشورای حسینی حرم منور رضوی مامن عاشقان اهل بیت(ع) شده و دسته‌های متعدد عزاداری در بارگاه منور رضوی حضور پیدا کرده‌اند.

دسته‌ها و هیئت‌های متعدد عزاداری در حال حاضر در صحن‌ها و رواق‌های مختلف حرم منور رضوی حضور پیدا کرده و در حال عزاداری و نوحه سرایی هستند.

همچنین لحظه به لحظه بر حضور زائران و مجاوران در بارگاه منور رضوی نیز افزوده می‌شود و همه چیز مهیای برپایی پرشور عزاداری و نماز ظهر عاشورا است.

برنامه‌های متعددی نیز از سوی بارگاه منور رضوی برای این روز تدارک دیده شده که با نظم خاصی در حال برگزاری است.

عزاداری پیروان ادیان آسمانی و مذاهب اسلامی در آذربایجان‌غربی همزمان با عاشورای حسینی

امروز در شهرهای شیعه‌نشین و سنی‌نشین آذربایجان غربی شهروندان شیعه و سنی در قالب دستجات سینه‌زن و سینه‌زن در خیابان‌های مرکزی حضور پیدا کرده و آئین‌های عاشورای حسینی را برپا داشته‌اند.

گزارش‌های ارسالی خبرنگاران تسنیم از شهرهای جنوب آذربایجان‌غربی حاکسیت شهروندان اهل تسنن و کردزبان شهرهای اشنویه، مهاباد، پیرانشهر، سردشت و بوکان نیز امروز در کنار برادران اهل تشیع خود در مراسمات عاشورا شرکت کرده و هم نوا با همه عزاداران حسینی با مظلومیت شهدای دشت نینوا هم نوا شده‌اند.

در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی نیز همدلی و هم‌زبانی پیروان ادیان آسمانی و مذاهب اسلامی جلوه خاصی پیدا کرده است.‌

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۹
    0 0
    روز تاسوعا را برای نابودی آل سعود یزید صفت یوم العباس و روز مدافعان حرم می نامیم تا با تاسی از حضرت ابوالفضل رهروان دلاور و عباس صفتشان (یا زینب انتم عباسک ) پوزه یزیدیان زمان را به خاک بمالیم . یا حسین (ع)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس