کد خبر 894766
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۷
علیرضا جهانگیری

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاحهای شیمیایی گفت: ایران در چارچوب اجرای برجام به تعهدات خود عمل کرده است و اکنون منتظر بقیه طرفها است که پیشنهادات اقتصادی عملی خود را ارائه کنند.

به گزارش مشرق، علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاحهای شیمیایی مستقر در لاهه در انجمن دویت (De Witte) تاکید کرد: ایران در چارچوب اجرای برجام به تعهدات خود عمل کرده است و اکنون منتظر بقیه طرفها است که پیشنهادات اقتصادی عملی خود را ارائه کنند.

بیشتر بخوانید:

مردم یادتان هست؟!

وندی شرمن: در مذاکرات با ایران مظلوم‌نمایی می‌کردم

اجرای FATF تاکنون چه تاثیری داشت؟

وی که در جمع نخبگان هلندی اعم از سیاستمداران، تجار، دیپلماتهای سابق و روزنامه نگاران سخن می گفت، اضافه کرد : اجرای همه بندهای برجام از سوی ایران، نشان می دهد کشورمان در عرصه بین المللی تعهد پذیر و قابل اعتماد بوده و به توافقاتی که امضاء می کند پایبند است. در مقابل ترامپ با خروج از برجام به همگان ثابت کرد که ناقض حقوق بین الملل است، متاسفانه این رفتار ترامپ فقط در مقابل برجام نیست، بلکه وی بطور کلی به دنبال تضعیف بسیاری از سازمانها و معاهدات بین المللی است.

جهانگیری سپس این سئوال را مطرح کرد، آیا اروپا می تواند اکنون به ترامپ اعتماد کند درحالیکه وی با کنار گذاشتن برجام ۱۲ سال مذاکره و نقش اتحادیه اروپا را دراین توافق نادیده گرفته است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاحهای شیمیایی مستقر در لاهه با اشاره به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دوازدهمین بار پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام را تایید کرده است ابراز امیدواری کرد، اتحادیه اروپا در پیشنهادات خود به ایران برای همکاری، تضمین خرید نفت ایران و تعاملات بانکی را نیز در نظر بگیرد.

جهانگیری در پاسخ به سئوالی تصریح کرد : ایران کشوری با ۸۲ میلیون جمعیت که در منطقه ای مهم واقع شده و دارای جمعیتی باسواد وتحصیلکرده است، می تواند شریک خوبی در همکاریهای اقتصادی باشدو برخلاف برخی ادعاها نمی توان ایران را نادیده گرفت و یا منزوی کرد، آمریکا اکنون در جهان منزوی شده است. وی افزود : در حوزه انرژی، ایران با ذخایر عظیم می تواند تامین کننده نیازهای اروپا در بخشهای نفت و گاز باشد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاحهای شیمیایی مستقر در لاهه درخصوص تحولات منطقه تاکید کرد: ایران معتقد به لزوم وحدت شیعه و سنی است و متاسفانه دیگران تلاش کرده اند بین مسلمانان بدبینی و اختلاف ایجاد کنند اما مشترکات مسلمانان انقدر زیاد هست که با تمسک به آن بتوانند سرنوشت خوبی برای جهان اسلام رقم بزنند.

جهانگیری همچنین درپاسخ به سئوالی درباره موضع ایران در قبال روند صلح خاورمیانه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی برای حل موضوع فلسطین راه حلی را ارائه کرده اند که کاملاً منطقی و منطق بر موازین دموکراسی است. براساس طرح ایران برای تعیین نوع حکومت در کشور تاریخی فلسطین باید براساس شیوه ای که همه جهان قبول دارد به افکار عمومی مراجعه کرد و از همه فلسطینیان واقعی اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی که حداقل ۸۰ سال در این سرزمین بوده اند چه در داخل و چه در خارج از سرزمینهای اشغالی نظرخواهی و همه پرسی شود.

گسترش روابط ایران و هلند ظرف سالهای اخیر، جایگاه زنان در جمهوری اسلامی ایران و موضع ایران در قبال تحولات منطقه از جمله سوریه از دیگر مطالبی بود که سفیر کشورمان در این جلسه به آن پرداخت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس