اردوغان پوتین

منطقه‌ای که قرار است خلع سلاح شود، عملاً به معنی توقف درگیری‌ها در اطراف ادلب است. این موضوع باعث می شود هرگونه تاثیرگذاری و تجاوز نظامی تروریست‌ها به غیرنظامیان و نظامیان متوقف شود.

سرویس جهان مشرق - برای اولین بار بعد از پایان نشست سه جانبه اخیر در تهران بین روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه و در حالی که هیچ تصمیم قطعی در رابطه با یکسره کردن عرصه درگیری‌ها در ادلب ضد گروه‌های مسلح اتخاذ نکردند، به نظر می‌رسید که نتایج این نشست به نفع جریان‌هایی بود که به دولت سوریه و متحدانش فشار وارد می‌کردند.  اما وقتی نتایج نشست دیروز سوچی منتشر شد، نشان داد که حل و فصل قطعی تحولات در ادلب بر اساس معادله ثابتی که دولت سوریه آن را مشخص کرده در عرصه نظامی و مذاکرات به دست خواهد آمد.  

رویکرد سیاسی این توافق همانطور که پیش‌بینی می‌شد، بر اساس نقاط مشترکی بود که در اغلب مذاکرات و نشست‌های طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاثیر گذار در عرصه سوریه وجود داشت.  در عرصه سیاسی طرفین بر ضرورت فعالیت برای تکمیل روند نشست‌های آستانه و مذاکرات و بررسی اصلاحات و تعدیل قانون اساسی در این کشور و پایان دادن به چهره نظامی درگیری‌های ادلب بعد از مهار گروه‌های مسلح معتدل و پایان دادن به موجودیت گروه‌های تروریستی از طریق راهکارهای ممکن تاکید کردند.  

در عرصه میدانی نیز بندهایی از این توافق با دقت و حساسیت کامل تدوین شده است تا بتوانند نتایج تاثیر گذاری بر اوضاع میدانی و نظامی داشته باشد.  این موارد را می‌توان در نکات زیر برشمرد: 

اول: منطقه عاری از سلاح در ادلب و اطراف آن در حومه حماه و حلب و لاذقیه در بخش‌هایی که گروه‌های مسلح و تروریست به عرض 20 کیلومتر کنترل آن را در اختیار دارند، ایجاد می شود. این موضوع پیامدهای زیر را به دنبال دارد:‌

-  مساحت این منطقه عاری از سلاح نصف مساحت ادلب و اطراف آن است که در کنترل گروه‌های مسلح قرار دارد. چرا که عملا در خارج از محیط پیرامونی این شهر واقع شده است.  این موضوع به معنی ایجاد راه حل برای بحران ادلب است.  این همان چیزی است که همواره دولت سوریه در تمامی درگیری‌های خود با گروه‌های مسلح به دنبال آن است،  یعنی خلع سلاح و خارج کردن عناصر مسلح و تروریست و برقراری سازش با دیگران که در نتیجه این توافق انجام شده است.  

بیشتر بخوانید:

چرا نظر مسکو درباره حمله نظامی به ادلب تغییر کرد؟

- منطقه‌ای که قرار است خلع سلاح شود و به صورت ویژه سلاح‌های سنگین از آن خارج شود،  عملاً به معنی توقف درگیری‌ها در اطراف ادلب است.  این موضوع باعث می شود هرگونه تاثیرگذاری و تجاوز نظامی تروریست‌ها به غیرنظامیان و نظامیان در استان‌های حلب و حماه و لاذقیه متوقف شود.  به عبارت دیگر این توافق باعث ایجاد امنیت و آتش‌بس و آرامش فراگیر در بیشتر مناطق شمال سوریه می‌شود و این موضوع همواره یکی از اهداف ارتش عربی سوریه در تمامی درگیری‌ها است.  

دوم:  گشتی‌های مشترک روسیه و ترکها در تمامی مناطق کاهش تنش که در کنفرانس مطبوعاتی ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان به آن اشاره شده بود، اجرا می‌شود و  تنها مربوط به بخش‌های عاری از سلاح نیست. این اقدام نیز می‌تواند در ابعاد میدانی و نظامی پیامدهای زیر را داشته باشد: 

-  گسترش و  کنترل یگان‌های نظارت و امنیت روسیه و ترکیه در تمامی بخشهای استان ادلب که  به صورت عملی به معنی از بین بردن قدرت و حاکمیت عناصر مسلح در این مناطق است.  این اتفاق حتی اگر در کوتاه مدت به نفع یگان های نظامی روسیه و ترکیه باشد،  یک اتفاق استثنایی به شمار می‌رود که یکی از اهداف دولت سوریه است.  

سوم: بر اساس این توافق نقاط نظارت ثابت و متحرک توسط روسیه و ترکیه در مناطق مرزی و داخل مناطق عاری از سلاح تشکیل می‌شود.   این موضوع بخشی از راهکارهای اجرایی تثبیت منطقه عاری از تسلیحات است.  همچنین این اقدام برای تضمین آتش‌بس و آرامش در این منطقه انجام می‌شود.  این اقدام بخشی از فعالیت‌های اصلی ارتش عربی سوریه است که قرار بود در صورت آغاز عملیات آزادسازی ادلب آن را انجام دهد.  

چهارم: ایجاد خط تماس در منطقه ادلب  برای جدا سازی مخالفان معتدل از عوامل تروریستی بخشی از این توافق است.  می‌توان این بند را بخشی از فعالیت‌های اساسی و عملیاتی از توافق آستانه دانست که تأکید دارد گروه‌های تروریستی باید از سایر گروه‌ها جدا شوند.   این موضوع در واقع یکی از مطالبات سوریه و روسیه و ایران بوده است.  

پنجم: باز شدن مسیر حلب به لاذقیه و مسیر بین‌المللی حلب به حماه: این بند شاید در درجه اول اتفاقی آسان به نظر برسد،  اما در ابعاد مختلف میدانی و نظامی و استراتژیک و حتی اداری و رسمی برای دولت سوریه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.  

بازگشایی دو مسیر مذکور بدان معنی است که منطقه خلع سلاح تا اطراف این دو مسیر کشیده خواهد شد.  همچنین باید حاشیه گسترده‌ای برای تامین امنیت و سلامت عابران این مسیر فراهم شود.   به عبارت دیگر امنیت و آرامش به بیشتر مناطق جغرافیایی ادلب بزرگ بازخواهد گشت که این اقدام با حضور و نظارت دولت سوریه خواهد بود.  تامین امنیت در مسیرهای حلب به حماه و حلب به لاذقیه نیازمند اقدامات امنیتی و اداری است که مختص دولت سوریه و موسسات قانونی این کشور است.  

در پایان باید گفت که می‌توان از بندهای این توافق نتیجه گرفت که دولت سوریه گام بزرگ و مهمی در روند بازگرداندن کنترل در بیشتر مناطق و آزادسازی ادلب بزرگ برداشته است.  مهمتر از همه اینکه این اتفاق تحت نظارت و با رسمیت منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  64 47
  خودت را گول نزن برادر! در اجلاس تهران توافق شد که سوریه بتواند کل خاک ادلب را به طور نظامی یا غیر آن بازپس بگیرد، اما در این جا این امتیاز اصلی را از او گرفتند. لفاظی های مشرق هم نمی تواند حقیقت را پنهان کند، و تنها این سایت را، حتی برای افرادی با دیدگاه های نزدیک به آن، تهوع آور تر خواهد کرد.
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   6 19
   دوکشور نامرد
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   7 1
   آقا من هم که بدوا خبر تفاهم راخواندم بنظرم رسید دورخورده ایم . لیکن زمانی که مراجعه کردم و بیانیه مشترک روحانی - پوتین- اردوغان را خواندم دیدم این توافق در راستای همان بیانیه است. بنظر می رسد مشکل این است که بعضی از مطبوعات در ایران بیش از حد در باره نتایج بیانیه مذکور تبلیغ کرده بودند .بیانیه مذکور در اینترنت براحتی قابل دسترس است . شما بهتر است انرا مطالعه و براساس ان اعلام نظر کنید. ضمن اینکه برخی از عبارات توهین امیز شما موید این است که ظاهرا شما از این پیشرفت مکدر شده اید . چرا؟ آیا از احتمال ضربه به منافع ملی ایران ناراحت شده اید ؟ اینطور بنظر نمی رسد چون بنفع منافع ملی ما نیز هست . مهمتر از همه اینکار بنفع جلوگیری از کشتار مردم است ضمن اینکه بهانه ها را هرچه بیشتر از دست ترکیه خواهد گرفت . مشابه این اتفاق در مورد مناطق اتش بس در جنوب نیزپیش امد افتاد و غربی ها و ترکیه نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند . لذا گزینه نظامی بازهم مطرح و اعمال شد . به هر حال متاسفانه ترکیه نیز در این منطقه ابزارهایی را دارد و همانند ایران و روسیه میدان دارد که مانور می کند ولی ترکیه امروز را ببین و ترکیه چند سال اخیر را . مهم این است که ترکیه را بدست خودش و بناچار بسمت منافع سوریه و ایران و روسیه پیش برده اند . در خط تئوری و ایده ال بعضی چیز ها نباید باشد ولی وجود دارد . کلان را باید دید .راه سوریه برای امریکا و غرب در طرح خاورمیانه جدید مسدود شد . این مهم است . مابقی را باید مراقبت کرد . هرچه مشکلات داخلی ما با فاصله گرفتن از سیاست های اقتصادی لیبرالی فاصله بگیرد مشکلات بیرونی ما نیز کمتر و وزن و ثقل و امنیت ما افزایش خواهد یافت .
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   3 1
   سلام. تا حالا دوست داشتم فکر کنم احمقی هستی، اما الان باور دارم خناس هستی و مثل شیطان های کوتوله عمل میکنی و سعی داری به نوکری شیطان بزرگ ابلیس نائل شوی. اخه خناس از کجا فهمیدی؟
  • US ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   7 0
   قبلا هم در مورد بقیه نقاط سوریه که در اشغال رفیق های جناب عالی بود هم همین حرفا بود اما نتیجه اش چی شد؟
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  34 1
  ایران چرا نبود؟!
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  35 18
  ترکیه قابل اعتماد نیست
 • منصف IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  40 0
  تمام تحلیل شما درست !حالا بحث اینجاست که چرا روحانی نیست !نبود!یا اصلا لازم نبود باشه !
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  33 10
  چه قبول کنی و چه نه روسیه، روی سوریه معامله کرد به نظرم روسیه جز غیر قابل اعتماد ترین کشورهاست
  • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   3 1
   خیر موافق نیستم. اگر ترکیه مرزهای خویش را بر روی گروه های سلفی جهادی باز نماید، از هیچ دولتی کاری ساخته نیست.
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  10 17
  ایران کجای قصه قرار داره. دورمون نزنن. بچه های فاطمیون. حیدریون. زینبیون بی پناه نمونن.
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  35 19
  پوتین و اردوغان برای تفریح امدن تهران احتمالا؟چطور دوباره خود بدون ایران برا ادلب تصمیم گرفتند؟.پوتین با ایران رفتاری متناقض دارد.
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   11 2
   فکر کنم متنو نخوندی ایران رو عملا دارند اخراج میکنند
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   12 1
   دیدن روحانی خیلی ضعیفه گذاشتنش کنار
  • IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   4 7
   در اجلاس سوچی ترکیه به عنوان حامی گروه ارتش سوریه ازاد و نیروهای هم پیمان و روسیه به عنوان حامی دولت سوریه شرکت کرده اند.
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  12 8
  تروریستهای خارجی باید از ادلب اخراج و به کشورهای خود دیپورت شوند این موضوع مسکوت مانده است اینها هر چقدر هم تعهد بسپارند آخرش خطرناکند و قابل اعتماد نیستند
 • IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  10 18
  واقعیت قضیه اینه که بزرگترین قدرت دنیا رسانس که شرق تا غرب از رادیو تلویزیون های ماهواره ایی بگیرید تا محلی تا روزنامه ها و اینترنت و شبکه های اجتماعی ارتباطی و ... دست آمریکاست درحالیکه حکومت سوریه شیمیایی ندارد فرضا داشته باشد هم بخاطر برتری زیادی که پیدا کرده استفاده نمی کند اگر ارتش سوری و مقاومت به سمت ادلب حرکت کنند سریعا نقاطی مثل خان شیخون توسط تروریست ها بمباران شیمیایی می شود و همان رسانه مثل آب خوردن در دنیا جا می اندازند که حکومت سوریه مردمش را می کشد !!! با توجه به حملات قبلی آمریکا سر همین بهانه و زمینه چینی های گسترده اینبار با اجماع ممکنه سوریه مورد حملات بزرگ و طولانی مدت چندین کشور قدرتمند قرار بگیره حتی نیروی زمینی زیادی هم ممکنه گسیل کنند ممکنه دستاوردهای 7 سال اخیر که مقاومت براش هزاران شهید داده (فقط بیش از 2000 شهید از ایران) از دست بره از دست هم نره خسارات زیادی خواهیم دید بحران فرسایشی تر و کورتر خواهد شد روس ها هم قطعا با آمریکا و ناتو و امثالهم سرشاخ نمی شن در نتیجه عقلانی ترین کار گرفتن بهانه هاست یعنی قدم به قدم تروریست ها را خلع سلاح کنیم حاکمیت را این ها بگیریم بتوانیم نظارت بیشتری داشته باشیم پله پله و با یک شیبی فلجشون کنیم بعد می شه از سوریه اخراجشون کرد یادمون نره که حدود 100 هزار تروریست آموزش دیده و بسیار قوی مثل چچنی ها و ترکستانی ها و ... همراه با افسران و جاسوسان غربی عبری عربی ترکی در استان ادلب حضور دارند این ها سال هاست در حال کندن تونل ها و احداث استحکامات ویژه هستند و خود استان ادلب به خودی خود به خاطر توپوگرافیش سخت تصرفه و این نکته که تروریست ها دیگر جایی برای انتقال ندارند ممکنه تا نفر آخر بخوان بجنگن .
  • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   5 2
   ممنون از تحلیل دقیق و منطقی تان
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  12 26
  به تروریستا فرصت داده شد و خواسته اردوغان تامین شد .
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  18 14
  چقدر آمریکا ضعیف شده که ایران و ترکیه هم براش شاخ شدن
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   5 1
   الان اين تحقير ايران بود يا تعريف؟؟؟؟
  • خرمی IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   6 3
   اره قبلا امریکا گردن کلفت بود حالا شاخشو ایرانی ها شکستن
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
   12 0
   فکر میکنی ایرانو ترکیه ضعیف هستند؟ در مجموع مساحت دو میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع جمعیت 160 میلیون نفر در منطقه بسیار حساس دنیا در محل طلاقی 3 قاره با عظیم ترین منابع نفت و گاز دنیا امار بالای توریستها و بزرگترین تولید کننده های محصولات کشاورزی در دنیا با خط ساحلی بسیار و همجواری با چندین دریا خزر سیاه اژه مدیترانه فارس عمان و در اختیار داشتتتن تنگه های هرمز داردانل اژه محل ترانزیت اروپا و اسیا و افریقا نیروهای نظامی قوی و صنعتی دو کشور با سابقه تاریخی و قدرت باستانی جهان قدرت پتروشیمی و پوشاک و نساجی و فولاد جهان بزرگترین تولید کننده های انار زرد الو گیلاس خیار هندوانه فندق پسته فرش زعفران و....
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  9 4
  ایران چه جایگاهی در این تصمیم گیری داشته ؟ فقط از راه دور تاییدش کرده؟ تا کی خودتون رو گول میزنید؟ تا کی منافع کشور رو به دوستی با غیر قابل اعتمادترین حکومتها گره میزنید؟ در سیاست هیچ دوستی و هیچ دشمنی جاودانه نیست و سران مملکت ما همین نکته ساده رو یاد نگرفتن.
 • عباس IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  5 0
  ایران و سوریه و روسیه همواره قبل هر عملیاتی خواهان توافق برای خروج غیر نظامیان و کاهش تلفات انسانی و مادی بودند و این موضوع در حلب و غوطه شرقی و جوبر و جنوب دمشق با موفقیت اجرا شده و در ادلب هم میتواند صورت پذیرد . فقط نکته ای باید به آن توجه داشت ادلب آخرین امید آمریکا و اسراییل و عربستان و تروریست ها برای ادامه بحران در سوریه هست . قطعا جبهه مقاومت در صورت عدم توافق آخرین دژ دفاعی تروریست ها در هم خواهند شکست . نیروهای خط شکن در آماده باش صدر صد هستند
 • ناشناس AE ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  4 0
  حالم بهم خورد از دست این خائنین...خدایا خائنین را لعنت کن و از بین ببر...
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  3 3
  اون هواپیما ها امدن پول و طلا انبار کردن رفتن ..یاشاسین اردوغان
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  4 0
  به نظر من توافق با تروریستها دردی رو دوا نمیکنه. باید تک تک این حیوانات را کشت و این غده سرطانی رو برداشت
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  12 3
  خیلی داری چرت میگی مشرق واضحه که چه اتفاقی افتاد، روسیه و ترکیه با هم توافق کردن و سر شما بی کلاه موند، واقعیت همینه، همه هم اینو قبول دارن
 • علی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
  1 3
  به خدا واقعیت جنگ سوریه و نقش این سه تا کشور را در این چند سال متوجه نشدم راست میگن سیاست کثیفه بالاخره مشخص نشد نقش ایران مثبت بود یا نقش ترکیه و روسه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس