کد خبر 894170
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
محمد الحلبوسی نمایه

رئیس پارلمان عراق در دوره جدید در اولین نشست تلویزیونی خود به تشریح دیدگاه‌های خود در سطح داخلی و خارجی پرداخت و بر ضرورت عدم ضربه زدن به ایران از خاک کشورش تاکید کرد.

به گزارش مشرق، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در اولین نشست تلویزیونی خود تصریح کرد: نخست وزیر آینده براساس ویژگی ها و معیارها و شروطی تعیین خواهد شد که مرجعیت عالی دینی عراق مشخص کرده است.

وی افزود: مرجعیت عالی دینی در انتخاب نخست وزیر از طریق ویژگی ها و معیارها و شروطی که مشخص کرده است، ایفای نقش خواهد کرد.

الحلبوسی گفت: اسامی که برای این منصب مطرح می شود، درست است. تاکنون موضوع بزرگترین فراکسیون نهایی نشده است و از جزئیات آن تا این لحظه اطلاع ندارم.

وی افزود: ایده آل ترین راه حل برای انتخاب نخست وزیر این است که براساس یک گفت وگوی عراقی به دور از هرگونه دخالت خارجی و منطقه ای انجام شود. ما خواهان نخست وزیری ویژه و مورد توافق فراکسیون ها هستم.

بیشتر بخونید:

درخواست رئیس جدید پارلمان عراق از لاریجانی

الحلبوسی پیش بینی کرد "نخست وزیر آینده مستقل و قویتر از پیشینیان خود باشد. علت این امر نیز نبود یک فراکسیون بزرگ یا اکثریتی است که با وی مخالفت کند یا استیضاح کند. فکر می کنم فراکسیون های شیعه فردی مورد قبول را در چارچوب مهلت قانون اساسی معرفی کنند.

وی در عین حال درخصوص "تاخیر در تشکیل دولت به خاطر وجود پرونده های مهم و در صدر آنها پرونده خدمات که ملت عراق منتظر آن هستند و در قبال آن زیاد سکوت نخواهند کرد"، هشدار داد.

الحلبوسی از "حملات مکرر و سازمان یافته و با مقاصد خاص علیه پارلمان عراق" سخن گفت و "بر لزوم حل اصل و اساس این مشکل و مقابله با کسانی که از داخل یا خارج این نهاد علیه آن اقدام می کنند"، تاکید کرد.

الحلبوسی گفت: فکر نمی کنم که مشکلات عراق با حقوق نمایندگان حل خواهد شد بلکه خواهان حفاظت و صیانت از نمایندگان در برابر هرگونه مشوق مالی و مشکلات فساد هستیم. باید زندگی برخورداری را برای نمایندگان تامین کنیم تا وظایف خود را در فضایی سالم انجام دهند. باید وجهه پارلمان در برابر مردم را بهبود و اعتماد بین دوطرف را تقویت کرد و قوانین مهمی را که اختلاف سیاسی درباره آنها وجود دارد و چند دوره مسکوت مانده است، وضع کرد.

وی در خصوص روابط با همسایگان گفت: ما ضربه به ایران از خاک عراق را نمی پذیریم و باید از کشور و همسایگان حفاظت کنیم. امروز همگان از لزوم ثبات عراق آگاهند. از هیچ تلاشی برای خدمت به همه عراقی ها فروگذار نخواهم کرد و از وجهه خود و پارلمان دفاع خواهم کرد.

حلبوسی در نشست روز شنبه بیست و چهارم شهریور پارلمان عراق به عنوان رئیس آن انتخاب شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس