داریوش قنبری

یک فعال اصلاح‌طلب گفته است "همه با هم نگذاریم «اصولگرایان» بیش از این برای کشور مشکل درست کنند".

سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

کرشمه‌های فعال فتنه ۸۸ برای کار چاق‌کن‌های فتنه ۹۷

«محسن صفایی فراهانی»، فعال اصلاح طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ در مصاحبه تصویری خود با اعتمادآنلاین در برنامه اینترنتی رادیکال، پس از اظهاراتی مبنی بر ناامید بودن مردم ایران و بحرانی بودن شرایط کشور! در پاسخ به این سوال که «اگر همین سیستم که در سال ۸۸ به شما سخت گرفت؛ الان از شما درخواست کمک کند، می پذیرید؟ می گوید: اگر بدانم به دنبال این هستند که برای مملکت کار کنند، می‌پذیرم.

او تصریح می کند: من مطیع کسی نیستم اما مملکتم را دوست دارم و اگر ببینم قرار است به مملکت خدمت شود حاضرم با هر کسی کار کنم.

صفایی فراهانی در این گفتگو همچنین اظهار کرده است:

همه می‌دانند که در شرایط بحران هستیم، اما یکی از پارامترهایی که می‌توانیم با آن، در مردم امید ایجاد کنیم، مذاکره با عناصر مثبت آمریکا است. [۱]

*پیش از این، محمود میرلوحی، فعال اصلاح طلب و عضو شورای شهر تهران، طی اظهاراتی خواستار وزیر اقتصاد شدن محسن صفایی فراهانی شده بود! [۲] و به نظر می‌رسد این کرشمه‌های آقای صفایی فراهانی نیز در همین راستا صورت گرفته باشد.

مسئله محرز اما این است که بحث «فتنه» تا همیشه و تا زمان توبه رسمی فتنه گران دستگیر شده و محصور، جزو خطوط قرمز اصلی نظام اسلامی است و هیچ بازگشتی از آن وجود ندارد.

کشور هم اگرچه با مشکلاتی مواجه است اما بحران ندارد و خیال امثال آقای صفایی فراهانی از این بابت راحت باشد که هیچ درخواستی از جانب حکومت نسبت به ایشان وجود نخواهد داشت. چه اینکه اولا ایشان سوابق سوء دارد، ثانیا ید بیضا ندارد و ثالثا خیلی هم که به وجود ایشان نیاز باشد؛ اما ضرورتی به حضورشان در دولت نیست زیرا کیست که نداند دولت آقای روحانی، متعلق به صفایی فراهانی و دوستان اصلاح طلب اوست.

و بدیهیست که مشکلات موجود که آقای صفایی فراهانی از آنها تلقی بحران دارد نیز جملگی ثمره روی کار آمدن دولت اصلاح طلبان و حمایت هایی است که امثال صفایی و دوستان او از همین دولت بعمل آوردند.

اکنون نیز راه حل مشکلات از مسیر عذرخواهی اصلاح طلبان از مردم و حکومت می گذرد نه از مسیر بحران نمایی و تلاش برای نشان دادن کشور در شرایط بن بست!

تحلیل ها و شواهد بسیاری وجود دارد که می گوید مشکلات اقتصادی بوجود آمده و دمیدن بر آنها ریشه در تقلای جریان سیاسی خاص برای ایجاد «فتنه اقتصادی» دارد.

*** 

لطفا دست از سر کتاب و ادبیات بردارید

انتقاد اهالی کتاب از  کتاب ۳۰۰ هزار تومانی یک سلبریتی

خبرگزاری کتاب ایران، (ایبنا) در یادداشتی به قلم شهاب دارابیان در اشاره به کتاب «صابر ابر» (از بازیگران سینما) که با عنوان «هفت خانه آنوَر تر» منتشر شده و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد! نوشته است: 

سلبریتی بودن تنها یک لقب برای عده‌ای خاص نیست، بلکه یک پشتوانه‌ اعتباری است تا به واسطه آن این افراد بتوانند دست به هر اظهار نظری بزنند و خودشان را در همه حوزه‌ها صاحب نظر بدانند. برای مثال این افراد درباره این که مردم به چه کسی رای بدهند، به چه کسی اعتراض کنند، چرا فلانی آن حرف را زد یا اینکه چرا وضعیت فلان است و چرا آن طور است و این طور است نظر می‌دهند. این افراد به دلیل سلبریتی بودن به خود اجازه می‌دهند که در هر حوزه ورود کنند و کسی هم کاری به کارشان ندارد.

او همچنین می افزاید: منتقد باید منصف باشد و اگر حتی یک نمونه خوب در میان این آثار وجود داشت به آن اشاره می‌کردم، اما واقعا شعر یا داستان چشمگیری در آثار این افراد دیده نمی‌شود. در همین راستا در روزهای اخیر شاهد انتشار کتابی از سوی صابر ابر به نام «تا هفت خانه آن‌ورتر» بودیم که او در این اثر به سراغ مستندنگاری در حوزه آشپزی رفته است.

در ادامه این یادداشت می خوانیم: 

وقتی آدم به بعضی از این کتاب‌ها برخورد می‌کند، مغزش سوت می‌کشد که این افراد تعریف کتاب و کاربرد آن را پیش خودشان چه تفسیر کرده‌اند و با چه اعتماد به‌نفسی اسم‌شان بهانه‌ای شده تا در هر بازاری سرک بکشند، حتی بازار کتاب.

دارابیان در تأکید بر نقد خود نوشته است: 

آنجایی قضیه دردناک است که این افراد کتابی را که هدف از نگارش آن را حفظ میراث بومی اعلام کرده‌اند، با قیمت سه میلیون ریال (۳۰۰ هزار تومان) ‌ راهی بازار نشر می‌کنند و به این موضوع فکر نمی‌کنند که خانواده‌هایی که فرزندان‌شان طرفدار آقای بازیگر هستند در این شرایط ویژه اقتصادی باید ۳۰۰ هزار تومان پول هزینه کنند تا فرزندشان بتواند در مراسم جشن امضای آقای بازیگر حضور داشته است. آقای بازیگری که حتی برای کافه خود هم ورودی گذاشته است تا هر کسی که می‌خواهد به کافه آقای فلان برود پول بپردازد و خدایی نکرده مفت و مجانی به کافه نیاید و یک قهوه ۲۰ هزار تومانی بخورد و برود.

او همچنین می گوید: 

در این یادداشت می‌خواهم از این دوستان خواهش کنم که دست از سر کتاب و ادبیات بردارند که این حوزه‌ به اندازه کافی مشکل دارد؛ اگر واقعا به فکر کمک به وضعیت مطالعه در کشور هستند، مثل سایر همکاران خود کتاب بخوانند و آثار خوب را به مخاطبان معرفی کنند؛ کاری که چند سالی است از سوی برخی هنرمندان مانند پرویز پرستویی، مهدی پاکدل و مهراوه شریفی‌نیا در حال انجام است. [۳]

*ما قضاوت درباره محتوای این نقد را به عهده مخاطبان محترم وا می گذاریم.

برخی رسانه ها گزارش داده اند که کتاب صابر ابر از بسیاری از رمان های شهیر ایرانی، چند ده برابر گرانتر است...

*** 

همه با هم نگذاریم «اصولگرایان» بیش از این برای کشور مشکل درست کنند

«داریوش قنبری»، فعال اصلاح طلب و از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی در روزنامه آرمان امروز نوشته است: 

رسانه‌ها نیز باید اقدامات جریان اصولگرا را در راستای انتخابات سال آینده، رصد کنند و از اینکه این جریان، فرصت بیشتری برای ایجاد مشکل برای کشور داشته باشند، جلوگیری به عمل بیاورند! [۴]

*آقای قنبری و دوستان ایشان در سال های ۹۲ و ۹۶ هم همین حرفها را در ذهن افکار عمومی پمپاژ و مدیریت جهادی را منکوب کردند که شاهد مشکلات امروزین کشور هستیم و کثیری از مردم نیز در مسائلی مثل «کارشکنی قیمتی» دچار زحمت شده اند...

اکنون سوال اینجاست که مسببان این فضا و کسانی که با رفتار و کردار خود چنین روزهایی را پدید آوردند؛ چرا از گذشته خود دست نمی شویند و بخاطر مردم هم که شده از ره سپردن در این مسیر خطا و پر اشتباه دست بر نمی دارند.

برخی محافل تحلیلی معتقدند چهره های جریان سیاسی خاص از چند سال قبل بدنبال ایجاد «فتنه اقتصادی» هستند و رفتارهایی مثل صحبت های بالا نیز تقلا می کنند تا فضای ذهن افکار عمومی نه تنها معکوس شده و مسببان اصلی وضع موجود را از یاد ببرد بلکه طبق خواسته آنها در مسیری گام بگذارد که انتهای آن را هیچکس نمی تواند تخمین بزند.

این محافل از این می گویند که جریان سیاسی خاص از آنجا که می داند یگانه راه حل مشکلات کشور «مدیریت جهادی» است؛ قصد دارد به منظور رسیدن به هدف پیش گفته در بحث «فتنه اقتصادی»؛ دست به ترور مدیریت جهادی بزند و برای همین است که بیشترین همّ و غمّ خود را بر لگدکوب کردن و مخالفت با مفهوم و نمادهای مدیریت جهادی متمرکز کرده است.

***

۱_http://etemaadonline.ir/content/۲۳۲۱۹۱

۲_mshrgh.ir/۸۸۹۱۱۵

۳_http://ibna.ir/fa/doc/note/۲۶۵۲۶۰

۴_http://www.armandaily.ir/fa/print/main/۲۳۲۸۳۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ناشناس IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  31 2
  ای مسئولین دنبال جناح بازی نباشید برای خدا کارکنید مردم گرفتارندگرانی بیداد میکند.
  • یاور IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   12 6
   مشرق من از شما بشدت گله مندم!!!! برادر من! برادر من، همین شما هستید که اینها را آدم حساب می کنید و از اونا عکس و مطلب منتشر می کنید!!! یعنی در واقع شما اونا را معرفی می کنید.! اگر نه 40 سال از انقلاب میگذره امروز من اسم این یارو را خوندم !!!! خداوکیلی مدیون میکنید خودتون را با معرفی این طاسهای توخالی! امروز با این صفحه که باز کردم حالم بهم خورد هم از صفایی و هم ابر و هم قنبرک! بسه دیگه از آدمها مطلب بیار ! بیخود نیس مشتریات کم می شنا!! عزت زیاد
 • CA ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  9 57
  الان شما مسول فروش کتاب ملتم شدید. طرف دوست داره کتابشو 300 بفروشه. به من و شما چه؟ کم کم داری خاله زنک میشی مشرق
  • سید IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   22 0
   بسیاری از مشکلات ما این است که طرف دوست دارد این کار یا آن کار را بکند! نه این که خدا چه دوست دارد!!!!!!
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   20 0
   طرف دوست دارد مايحتاج مردم رو احتكار كند- گرانفروشى كند، هنجارشكنى كند، رانت خوارى كند، دزدى كند، چاقوكشى كند، اسيدپاشى كند، ..... كاش اين "طرف ها " اندكى هم آدم بودن را دوست داشتند!
  • خطاب به بالایی ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
   0 0
   چه ربطی داره برادر من؟ من هرچقدر هم که این هنرپیشه رو دوست داشته باشم (که ندارم) مگه مغز درازگوش خوردم که سیصد هزار تومن برای کتابش بدم؟ نخریدن این کتاب هیچ تاثیری در زندگی من نداره اما چیزهایی که شما فرمودید چرا
 • روزبه IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  11 1
  اقای قنبری و دوستان هم صنف ایشون (فرصت طلبها) واقعا خوب درک کردن که با بی عملکردی که لیست امید در مجلس و شورای شهرها و دولت داشته،اقای تکرار که هیچ ،آن خدا بیامرز طرفدار دنیای بدون موشک هم که هیچ،حتی این سلبریتی ها هم وارد عمل بشن هم که هیچ،من و تو و بی بی سی و کلمه و دروغ نیوز و رضا دیبا و منافقین و کری و و حتی وغیره هم اگه التماس هم بکنن کسی دیگه حاضر نیست به نمایندگان صنف دو تابعیتی ها،پدراقازاده ها،مخالفان دوستی ملت ایران و عراق و یمن و فلسطین و لبنان،خود تحقیر بینان ذلیل داخلی،خود مقصر پنداران خاین،حامیان جواسیس دو تابعیتی، حامیان وی ای پی نشینان مراسمات عزاداری،طرفدارن حذف‌چادرو مقصر پنداران نظام و... رای بدن،این طیف دستشون در استانه انتخابات مجلس به شدت خالیه،چیزی جز دعوت به اغتشاش و براندازی تو چنتشون نیست که اون رو هم تست کردن و جواب نداد تا بیان و معامله کنین،الان فقط دارن برنامه ریزی میکنن که چطور‌میشه معامله کرد پیش گویی های نوستراداموسیشون هم محقق نشد،میدونن دیگه نمیشه گل زد و پیروز شد فقط میخوان از حریف مصدوم و تلفات بگیرن،اخرین تیرهاشون رو هم دارن رها میکنن...
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  12 3
  افرین بر شما وبلاگ نویسان مشرق
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  6 3
  ما قضاوت درباره محتوای این نقد را به عهده مخاطبان محترم وا می گذاریم
  • سید IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   9 4
   شما که باشید؟!!!!!!!!
 • سید IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  18 3
  روز اول هفته و باز هم اصلاح طلبان تهوع آور و مهملات مشمئز کننده شان!
 • هموطن IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  10 1
  از دید اصلاح طلب ها مقصرین وضعیت فعلی اقتصاد ، 80 درصد مردم ، 10 درصد دولت فعلی و 10 درصد را سایر موارد دخیل می دانند . اگر کاری را انجام می دهند از کفایت آن هاست و اگر کاری را انجام نمی دهند این دیگرانند که نمی گذارند .
 • مفید IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  14 2
  مدعیان اصلاحات و چپگراها سی سال از چهل سال عمر انقلاب دولت و مجلس را در دست داشتند خواهشمندم نگذاریم بیش از این این گروه اشرافی برای مردم مشکل درست کنند چون اعتقادی به مردم ندارند.
  • ا IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   0 0
   حالم بهم خورد
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  7 0
  متاسفانه بازیگران برای صدا و سیما جهت تعیین می کنند وقتی که در برنامه دورهمی و دیگر برنامه ها مهمانان برنامه به جای دانشمند و اساتید و نویسندگان واقعی بازیگران باشند و بازیگران فقط بولد شوند نتیجه همین می شود و تا زمانی که بازیگران از انتن صدا و سیما اویزان هستن این روند ادامه خواهد داشت که چند بازیگر بی سواد با یدک کشیدن نام سلبریتی برای مردم تعیین تکلیف کنند.
 • ایرانی IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  5 1
  اکنون نیز راه حل مشکلات از مسیر عذرخواهی اصلاح طلبان از مردم و حکومت می گذرد نه از مسیر بحران نمایی و تلاش برای نشان دادن کشور در شرایط بن بست! کل مطلبت چرندیات مطلق بود نویسنده نامحترم ولی این جملت آخرته .... بود
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  1 8
  چی میگی مشرق ملت نان ندارند بخورند تو میگی کتاب بخرن. چی میگی آخه.فروشگاهها خالیه و نان هم نیست و همه کالاها انبار شده و قحطی شده میوه هم اصلا نیست و مقداری آب و چایی فقط در خانه های ایرانیان است حتی دارو و غذا هم نیست. در خیابانها گرسنگان از گرسنگی میمیرند و جنازه ها را شهرداری جمع میکند و میبرد آتش میزند
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   5 0
   به یک روانپزشک برو.
 • زارع IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  8 4
  لعنت خدا برصفایی و قنبری و امثال آنان این ها از جریان نفاق هستند نه ملت می شناسند نه ,.. و نه کشور و اخرهم سرنوشت آنان مانند خوارج است
 • خانم سلام IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  7 0
  مصيبت تكرارى رانت بازى-رانت هنرى...و صرفا در نظر گرفتن منافع شخصى؛ هر چند اگر شبيه كار خانم ميلانى توسط كسان ديگرى كه خوشايند ايشون نبودند انجام مى شد، هياهو ى روشنفكر نمايي اين خانم غوغا كرده بود!
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  5 1
  اگر اینقدر خر وجود دارد که بخواهد کتاب خری دیگر را 300 هزار بخرد، به کسی ربطی ندارد! بگذار کاسبی شان را بکنند! مملکت خر تو خری داریم!
 • فاروق IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  1 2
  فتنه اصلاح طلب ها بودند؟
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  9 1
  واقعاً این اصلاح طلبها که کشور را به این روز انداختندبرای نمونه وزارت اطلاعات برای جهانگیری نامه می دهد وخطرات ارز و سکه را گوشزد میکند به سیف گیرنده میدهد سیف را روحانی با این همه فضاحت مشاور بانکی و پولی میکند عارف عروس اش چهار مانده به زایمانش به یکی از کشور های اروپایی میفرستد تا از بدو تولد دوتابعیتی شود اینها نشانه دلسوزی به مردم است واقعاً که اصلاح طلب ها حیا را خوردند وبه سنگ پای قزوین گفتند زکی. وطلب گار هم هستند
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  5 0
  بی لیاقتی خودشان را میخواهند با مردم فریبی بپوشانندوزی صنعت ریس بانک مرکزی از کدام گروه هستند ومردم اگاه هستند ودیگر فریل نمی خورند
 • لعنت بر قاجار IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  0 0
  خداوند مملکت را از این لجنزار سبز و بنفش برهاند....
 • آرامش IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  0 0
  بهترين كار اين است كه يك تور هيماليا ترتيب داده شود، و حضرات سلبريتى مثلا رو براى فتح قله اورست به دنبال نخود سياه راهى كنند؛ و بدين ترتيب براى مدتى بسيار طولانى همگان از آرامشى نسبى برخوردار خواهيم شد!
 • زهیر US ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
  0 0
  بعضیا نوشتن کتاب خودشه میخواد گرون بفروشه.......خب محتکرم کالای خودشه دلش می خواد احتکارش کنه.......مغازه دارم مال خودشو گرون میفروشه.......تروریستا هم که مغزشون مال خودشونه اختیارشو دارن که هر کاری میگه بکنن.....سیف هم که مال روحانیه دلش می خواد داشته باشدش به ما چه اقتصاد مملکت .......کلا خیلی این تفکر بی پدره.....تهوع آوره هموطن ...این همه از بی تفاوتی رو توی لقمه و نطفه باید دنبالش بود....
 • GB ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
  0 0
  ادمین واقعا ادم بیخودی هستی فقط کامت های هم سوی با خودت رو منتظر میکنی ننگ بر رسالتت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس