اردکانیان

وزیر نیرو گفت: ٢٥ نیروگاه حرارتی در حال ساخت داریم که برنامه زمان‌بندی اتمام آنها مشخص است.

به گزارش مشرق، رضا اردکانیان وزیر نیرو ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه عملکرد تابستان ٩٧ و برنامه  تابستان ٩٨ در جلسه امروز هیات دولت مطرح شد، اظهار داشت: به دقت عملکرد تابستان ٩٧ شامل صنایع بزرگ را ارائه کردیم که در آن توانستیم اندکی بیش از ٢ هزار مگاوات را صرفه‌جویی کنیم.

وی افزود: برآوردمان این است که در اوج مصرف تابستان ٩٨ بیش از ٦١ هزار مگاوات نیاز ما باشد، در حالی که ظرفیت تولیدمان ٥٣ هزار مگاوات است.

بیشتر بخوانید:

وزیر نیرو: ۲۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم

اردکانیان با اشاره به برنامه‌هایی که برای تامین این ۸۰۰۰ مگاوات در دستور قرار دارد، بیان کرد: برای این کار ۲۵ نیروگاه حرارتی در حال ساخت داریم که برنامه‌های زمانبندی آنها مشخص شده است و همگی با حمایتی که دولت خواهد کرد، در موعد مقرر به مدار می‌آیند.

وی تصریح کرد: با به مدار آمدن این ۲۵ نیروگاه حرارتی، ظرفیت حدود ۵۲۰۰ مگاوات اضافه خواهد شد که این ظرفیت اسمی است و ظرفیت عملی ما حدود ۴۲۰۰ مگاوات خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه نیروگاههای تجدیدپذیر هم بخشی از این ظرفیت هستند، گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر ما، نیروگاه‌های بادی و حدود ۳۵ درصد هم نیروگاه‌های خورشیدی هستند.

اردکانیان گفت: مطابق با برنامه حدود ۶۰۰ مگاوات دیگر هم تا تابستان ۹۸ از تجدیدپذیرها به مدار می‌آیند و برای ما مهم این است که حدود ۵۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولیدی اضافه خواهیم کرد و حدود ۳۰ هزار مگاوات هم برنامه مدیریت مصرف داریم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۱ برنامه را طراحی کرده‌ایم که بتوانیم با اجرای آنها حدود سه هزار مگاوات مدیریت مصرف را تأمین کنیم، اظهار داشت: این برنامه‌ها شامل تغییر و اصلاح ساعت کار در دوران اوج بار، تغییر حدود ۱۵ میلیون لامپ مصرفی سازمان‌های دولتی، مدیریت روشنایی معابر، اصلاح سیستم کولرهای آبی و همچنین وارد کردن مولدهای خودتأمین به مدارهاست.

وزیر نیرو ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های اصلی ما، اصلاح تعرفه پرمصرف‌ها است، به این معنا که کاری صورت گیرد که پرمصرف‌ها به جرگه کسانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند، بپیوندند.

اردکانیان با بیان اینکه برای تک‌تک این برنامه‌ها، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم که چه مقدار صرفه‌جویی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: برای مثال اصلاح تعرفه‌ها حدود ۱۵۰۰ مگاوات مدیریت مصرف را برای ما در پی خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس