کد خبر 891454
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۸میلیارد دلار ارز برای ارائه به بازار ثانویه آماده شده و به صرافی‌ها نیز اجازه داده شده تا به واردات ارز و طلا مبادرت کنند.

به گزارش مشرق، محمدرضا پورابراهیمی پس از نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با رئیس کل بانک مرکزی گفت: فضای مثبت تعاملی و همدلی بین کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی برای مدیریت امور بانکی و ارزی کشور وجود دارد و اگر در گذشته به سیاست‌های ارزی و عملکرد مدیریتی نقد جدی وارد می‌شد، امروز فضای همکاری‌ها عمدتاً روی راهکارهای اجرایی برای رفع مشکلات است.

بیشتر بخوانید:

صرافی‌ها مجاز به واردات ارز و طلا شدند

وی درباره مهمترین محورهایی که در نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی با رئیس بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت افزود: در این جلسه توافق شد صرافی‌ها مجاز به واردات ارز و طلا به کشور شوند، در حالی که قبلاً این موضوع ممنوع بود و هرگونه وارداتی قاچاق محسوب می‌شد، در این رابطه صرافی‌ها مجاز شدند که به‌صورت قانونی طلا به کشور وارد کنند و حمایت از سوی بانک مرکزی نیز انجام خواهد شد.

پورابراهیمی ادامه داد: روان شدن فعالیت‌های بازار ثانویه ارز نیز در دستور کار قرار گرفت چرا که تاکنون این بازار به‌دلیل نبود زیرساخت‌ها خیلی فعال نشده بود و امید است که حرکت در این بازار استمرار یابد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس همچنین اعلام کرد: براساس اطلاعاتی که داریم بیش از ۸ میلیارد دلار ارز برای ارائه به بازار ثانویه آماده شده و این در حالی است که برآورد می‌شود مجموع تقاضاها حدود ۴ میلیارد دلار باشد و این بیانگر این است که منابع ارزی در بازار ثانویه نسبت به بازار اولیه بالاست.

وی در ارتباط با تخصیص ارز مسافری، دانشجویی و بیماران هم گفت: متأسفانه به‌دلیل تأخیر بانک مرکزی در مداخله و مدیریت بازار، هفته گذشته بازار با روند افزایش روبه‌رو شده و این در حالی است که حجم مبادلات درخصوص ارزهای مذکور حدود ۳ درصد بوده، یعنی حدود ۹۷ درصد ارز تخصیصی مربوط به بازارهای اولیه و ثانویه است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه حدود ۵.۵ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی از اول امسال تاکنون اختصاص یافته و انجام این مهم در حال استمرار است اضافه کرد: عددهای مربوط به نرخ ارز در بازار غیررسمی تحت تأثیر قیمت‌های ارز برای نیاز ۳درصدی است که باید با مدیریت بانک مرکزی این موضوع حل شود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نرخ‌های بالای ارز با شاخص‌های اقتصادی تطابقی ندارد و مطمئن هستم ظرف هفته آینده شرایط سیاست‌های ارزی ارتقا می‌یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره بار روانی نرخ ارز در بازار غیررسمی و برنامه‌های دولت و مجلس برای مهار این جو روانی گفت: بار روانی و رسانه‌ای مربوط به نرخ ارز که حدود ۳ درصد تقاضای بازار را تشکیل می‌دهد، بالاست و انتظار می‌رود بانک مرکزی به این وضعیت رسیدگی کند و با توجه به توافق انجام‌شده، ذخایر بانک مرکزی نباید تحت هر شرایطی در اختیار بازار قرار بگیرد، اما منابع ارزی در اختیار دولت و بانک مرکزی این قابلیت را دارد که از جانب دولت برای مدیریت بازار به‌کار گرفته شود. در هر صورت برداشت ناصحیحی از رفتار بانک مرکزی انجام شد، و توافق شد که بانک مرکزی از محل منابع ارزی به بازار ورود کند، البته این کار آغاز شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تأکید کرد: امروز این توافق انجام شد که بانک مرکزی با به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های حاصل از منابع ارزی صادرات نفتی و غیرنفتی به بازار ورود کند و با توجه به توافقات انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود شرایط بازار ارز در روزهای آینده بهتر شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس