کد خبر 889341
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
بطحایی نمایه

وزیر آموزش و پرورش، حذف آزمون های زائد از مدارس ابتدایی را کاری بزرگ دانست و گفت: نباید از مهر ۹۷ شاهد برگزاری آزمون‌ها و وجود کتاب‌های کمک‌درسی در دبستان‌ها باشیم.

به گزارش مشرق، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران‌کل آموزش و پرورش استان‌های کشور که در اردوگاه  شهید باهنر تهران برگزار شد، با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و همچنین تبریک میلاد باسعادت حضرت امام موسی کاظم(ع)، اظهار کرد: نگاه ما به فعالیت‌ها و برنامه ها باید نگاه تیمی باشد بنابراین همانطور که بارها عرض کردم اهداف مشترک تعداد محدودی از افراد با مهارت‌های مکمل و مسؤولیت متقابل، فلسفه تشکیل یک تیم است لذا موفقیت یا شکست یک مجموعه مرهون هماهنگی یا عدم هماهنگی اعضای تیم است.

بیشتر بخوانید:

بطحایی: یک سوم مدارس در معرض فروریختگی قرار دارند

وی ادامه داد: همکاران در یک مجموعه نباید به چشم رقیب به یکدیگر نگاه کنند بلکه باید به عنوان یک همدل  و همراه در کنار هم برای موفقیت سازمان تلاش کنند.

بطحایی، شرایط امروز کشور را خطیر برشمرد و اعلام کرد: در این شرایط بیش از پیش باید در انجام وظیفه خود تلاش کنیم و با انسجام بیشتری کار را پیش ببریم.

وی با اشاره به اهمیت و در اولویت قرار داشتن سند تحول، گفت: ما تحول را از دو مسیر محتوا و مدیریت به پیش می‌بریم و همه تلاش مدیران‌کل باید در راستای گفتمان‌سازی سند تحول صورت گیرد و در سخنرانی‌ها از اصولی مانند مدرسه محوری سخن گفت و دائماً در همه سطوح مدیریتی باید مدرسه را به عنوان یک اصل معرفی کنیم و در این مسیر حوزه‌های ستاد نقش پشتیبانی دارد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای چهار برنامه برای ایجاد تحول  و تحقق مدرسه محوری تصریح کرد: اولین برنامه، انتخاب و انتصاب مدیران از طریق سامانه مربوطه و ایجاد شرایط برای همه متقاضیان پست‌های مدیریتی است و دومین برنامه تحقق مدرسه محوری و اجرای طرح سنجش صلاحیت های مدیران و سومین برنامه طرح سنجش کیفیت مدارس است.

وی اضافه کرد: چهارمین  برنامه تفویض اختیار به مدارس است؛ در این زمینه گام‌های جدی برداشته شده است و مدیران استان‌ها و مناطق باید بسیاری از اختیارات خودشان را به مدارس تفویض کنند و این برنامه را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

بطحایی با اشاره به آماده شدن تلویزیون تعاملی سینا، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل ما عدم ارتباط کافی معلمان با مدیران ستادی است، بنابراین باید از این ظرفیت مهیا شده در جهت تقویت تعامل بین مدیران و معلمان با مدیران بهره‌مند شویم.

وزیر آموزش و پرورش، حذف آزمون های زائد از مدارس ابتدایی را کاری بزرگ دانست و افزود: این سیاست اصلی آموزش و پرورش است لذا نباید از مهر ۹۷ شاهد برگزاری آزمون‌ها و وجود کتاب‌های کمک درسی باشیم.

وی، حذف رقابت‌های فردی در مدرسه را از دیگر برنامه‌ها دانست و اظهار کرد: موفقیت‌های گروهی برای ما مهم است زیرا آثار تربیتی مطلوب دارد لذا نباید رقابت‌های فردی انجام شود.

بطحایی گفت: برنامه‌ای برای اولین بار در آموزش و پرورش در حال رقم خوردن است و آن اختصاص دو ساعت به آموزش مهارت‌ها در پایه های چهارم تا ششم ابتدایی و در دوره متوسطه دوره اول است که دانش‌آموزان با توجه به صلاحدید شورای مدرسه، مهارت های زندگی را می‌آموزند.

وی ادامه داد: استراتژی‌های جدید آموزش و پرورش را باید به یک گفتمان تبدیل کنیم و دائما در سخنرانی‌ها، این سیاست‌ها را برای مخاطبین تشریح کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وضعیت نیروی انسانی، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، استان‌ها باید تلاش کنند هیچ مدرسه‌ای بدون معلم نباشد و مرکز نیروی انسانی مسئول مستقیم ساماندهی نیروی انسانی است.

وی با اشاره به موضوع برگزاری جلسه  استیضاح  خود که قرار است در روز سه شنبه  در مجلس صورت می گیرد اذعان کرد: استیضاح  را مربوط به خود می دانم اما دفاع از آن را  دفاع از همه مدیران آموزش و پرورش می‌دانم.

بطحایی افزود: در این راستا تلاش خواهم کرد از کلیت آموزش و پرورش دفاع کنم تا خدشه‌ای به آموزش و پرورش  وارد نشود و سوء تفاهمات موجود را رفع کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس