کد خبر 889303
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
تعدیل نیرو

شهرداری تهران در روزهای پایانی سال ۹۶ تعداد زیادی از کارمندانش را اخراج کرد؛ با عده‌ای از نیروهای قدیمی نیز تا پایان تابستان ۹۷ قرارداد بست. تابستان رو به اتمام است و خبری از وضعیت تمدید قرارداد نیست.

به گزارش مشرق، سناریوی مشکلات و کم کاری های شهردای پایتخت هم چنان ادامه دارد و این سناریوی پایدار، حالا به یک سریال چند ده قسمتی تبدیل شده است. آغاز شهریور ماه، برای عده ای بانگ آخرین روزهای طلایی تابستان برای گذران اوقات فراغت است و برای عده ای هم، ناقوس هشدار اتمام زمان قرارداد شش ماهه شان در شهرداری تهران!

سال گذشته رد و بدل شدن نامه های محرمانه معاونت منابع نیروی انسانی شهرداری حاکی از شروع موج تعدیل نیرو در این سازمان بود. معاون نیروی انسانی شهرداری در سخن، اجرای مصوبه تعدیل نیرو را ناممکن و غیر عملیاتی می خواند و در پشت پرده، این مصوبه را به تمام سازمان ها و شرکت ها و هم چنین شهرداری های 22 منطقه تهران ارسال می‌کند.

بیشتر بخوانید:

تجمع کارکنان تعدیل شده شهرداری در مقابل شورا +عکس

انتشار نامه رییس شورای شهر به معاون منابع انسانی هم موجی از اعتراضات و واکنش شهروندان را به دنبال داشت. محسن هاشمی در این نامه نیروهای مازاد کار در شهرداری را عواملی می دانست که بیشترین منابع درآمد شهر را می بلعند و به معاون منابع انسانی شهرداری گفته بود که، باید به فکر راه چاره ای برای حل این معضل بود. گرچه هاشمی بلافاصله پس از انتشار این نامه خود در فضای مجازی، اعلام کرد که این نامه هیچ تاکیدی بر تعدیل نیرو ندارد، اما عملکرد معاونت منابع انسانی چند ماه  پس از دریافت نامه، مخالف این گفته را نشان داد.

محمد علی نجفی شهردار وقت  تهران در نشست روز 24 مهرماه در پاسخ به سوالی درباره نیروهای فعال در شهرداری و شایعه تعدیل آنها گفته بود: « بر اساس آخرین گزارش 68 هزار و 136 نفر به عنوان نیروی انسانی ذکر شده است. تعدادی کارگر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و... را انجام می دهند. اگر آن کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم – البته کادر شهرداری نیستند – ماهانه ما به جانشینی از پیمانکار حقوق آنها را پرداخت می کنیم جمعش 125 هزار نفر می شود اما واقعا این افراد پرسنل شهرداری نیستند.»

وی در عین حال عنوان کرده بود:«به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم البته اگر کسانی اهل کار نباشند و یا معلوم شود با زد و بند وارد سیستم شده و یا در محل کار نبوده و حقوق می گرفتند حساب آنها جدا است اما باید از سایر کارکنان استفاده بهینه کنیم.»

«تعدیل نیرو نخواهیم داشت» وعده پوشالی و کوتاه مدت معاونت منابع انسانی

«ابراهیم شیخ» که بر کرسی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تکیه زد، در مصاحبه ای در دی ماه 96 حرف های به ظاهر امیدوار کننده ای زد و اذعان داشت:«تعدیل زمانی است که فرد قرارداد استخدامی با یک سازمان دارد و بنا به ملاحظات آن سازمان عذر فرد را می خواهند. ما حتی یک مورد تعدیل نداشتیم، نداریم و نخواهیم داشت.» حرف های شیخ در مقایسه با تصمیمات و عملکرد او نشان دهنده یک پارادوکس عمیق است. ظاهراً به کار بردن فعل مستقبل برای شیخ تنها چندماه اعتبار دارد؛ چراکه در پایان سال 96 تعداد زیادی از نیروهای شهرداری تعدیل شدند تا سال 97 را با دغدغه و نگرانی مضاعف برای یافتن شغل جدید شرووع کنند. 

هرچند که در ابتدا این خبر را با وجود عکس و داشتن فیلم  تکذیب کردند و گفتند که تعدیلی در کار نبوده است. ولی هر روز شاهد تجمع نیروهای تعدیل شده در مقابل شهرداری بودیم و از شورا طلب  کمک و یاری داشتند.

مدتی بعد از شروع اولین موج تعدیل نیرو در شهرداری تهران، انتصاب ژن های خوب در پست های مدیریتی این نهاد خدمات شهری، نشان داد که ظاهرا مقصود شیخ از ارائه آمار و ارقام وجود نیروهای مازاد، بیشتر از آن که به جلوگیری از بلعیده شدن درآمدهای شهر توسط نیروهای مازاد بپردازد، به بازکردن راه استخدام بستگان و وابستگان مدیران شهرداری و شورای شهر دلالت داشته است.

اما حذف و تعدیل نیروهای شهرداری یک معضل بزرگ را در پی داشت و آن هم تضعیف خدمات رسانی شهری بود. لذا معاونت توسعه منابع انسانی تصمیم گرفت تا با 5-6 هزار نفر از نیروهای شهرداری برای سال 97 قراردادی 6ماهه منعقد کند و در ذکر دلیل انعقاد قرارداد نیم ساله نیز عنوان شد که به دلیل کم کاری و مشکلات انضباطی کارمندان شهرداری، این نیروهای استخدام شده تحت نظارت و کنترل هستند تا در صورت مشاهده حسن انجام کار، با این نیروها قرارداد یک ساله بسته شود.

شهریور پر از نگرانی در انتظار کارمندان قراردادی شهرداری

کمتر از یک ماه دیگر به پایان قراردادهای این نیروها باقی مانده، اما خبری از تمدید قرارداد یا انعقاد قراردادهای یک ساله نیست. موج نگرانی به سراغ کارمندان قراردادی شهرداری آمده است اما شیخ شهرداری همچنان سکوت گزیده است. وضعیت نامشخص شغل این نیروها امری نیست که بتوان آن را ساده انگاشت؛ آن هم در زمانی که تورم، افزایشی 150درصدی نسبت به سال های گذشته داشته و مردم در تهیه مایحتاج اولیه زندگی نیز با مشقت مواجه هستند.

یکی از کارمندان شهرداری تهران گفت: اصلا مشخص نیست تکلیف ما چه خواهد شد و همچنان سردرگم هستیم. مدام در استرس هستیم که چه خواهد شد.

کارمند دیگری با ۱۰ سال سابقه کار می گوید: نمی دانیم چه می شود. می گویند اگر در ارزیابی نمره کمی بیاوریم باید برویم اما اصلا معیار این ارزیابی مشخص نیست.

یکی دیگر از کارمندان بابیش از ۱۲ سال سابقه کار می گوید: مدام نیروی جدید وارد شهرداری تهران می شود. اگر شهرداری نیروی مازاد دارد پس این نیروها برای چه وارد می شود. 

وی ادامه داد: البته قرادادهای ما را ۶ ماهه بسته اند و می گویند با ارزیابی تکلیف ما روشن می شود. رییس ما می گوید از ما راضی است اما معلوم نیست سرنوشت ما چه می شود.

کمی آینده نگری در اتخاذ این تصمیم به خوبی نشان می دهد که تعدیل چندهزار نفر نیروی مازاد در شهرداری، سونامی بیکاری دیگری را در اوضاع پریشان کشور به راه می اندازد. طوفان تعدیل نیرو در شهرداری معضلات بسیاری را هم برای شهر و هم برای کارمندان شهرداری به دنبال خواهد داشت. ظاهرا نیروهایی که در ابتدای سال با آن ها تا پایان تابستان97 قرارداد بسته شده در لیست سیاه شهرداری بوده اند و خبر روشنی از وضعیت تمدید قرارداد با آن ها در دست نیست. از طرف دیگر خروج این کارکنان از شهرداری، که برخی از آن ها حتی تا حدود10 سال در شهرداری سابقه کار دارند، خلأ عمیقی را در روند ارائه خدمات شهری تهران ایجاد خواهد کرد؛ و مشخص نیست این خلأ چگونه پر خواهد شد.

تابستان رو به اتمام است و سونامی تعدیل نیروی شهرداری، کارکنان این نهاد را بشدت نگران کرده اما خبری از پیگیری توسط مدیران شهرداری نیست. شهرداری بازهم دچار بحران شده و به دلیل سوء مدیریت، توان کنترل وضع کارمندان قراردادی و عمل به وعده های خود را هم ندارند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس