دادگاه لاهه نمایه

وکیل وزارت خارجه آمریکا در جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا بابت اعمال تحریم‌های غیرقانونی مدعی شد که دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان رکن قضایی سازمان ملل صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد.

به گزارش مشرق، دولت آمریکا در جلسه رسیدگی به شکایت ایران نزد دیوان بین‌المللی دادگستری علیه آمریکا بابت اعمال تحریم‌ها، همان‌طور که انتظار می‌رفت مدعی شد که این دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده را ندارد. 

روند رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران از دیروز (دوشنبه) در مقر دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان رکن قضائی سازمان ملل متحد در «کاخ صلح» شهر لاهه آغاز شده است. جلسات علنی برای رسیدگی به این پرونده تا پنجشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت. 

بیشتر بخوانید:

در اولین جلسه دادگاه لاهه درباره شکایت ایران از آمریکا چه گذشت؟

ایران پیشتر اعلام کرده از ایالات متحده به دلیل نقض تعهدات بین‌المللی و مشخصاً «عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» سال 1334 (1955) شکایت کرده است. شکایت جمهوری‌ اسلامی ایران در تاریخ 25 تیرماه 1397 به ثبت رسید. 

در نخسین دور جلسات استماع دیوان بین‌المللی دادگستری که روز دوشنبه برگزار شد «محسن محبی»، نماینده جمهوری اسلامی ایران گفت: «رفتار عادلانه و منصفانه با اتباع و شرکت‌های ایرانی، عدم ایجاد محدودیت بر پرداخت و نقل و انتقالات مالی، آزادی واردات، صادرات و حمل و نقل کالا و آزادی تجارت و کشتیرانی از جمله حقوقی است که طبق مواد (1)4، (1) 7، (1) 8، (2) 8، (2) 9 و (1) 10 عهدنامۀ مودت متعلق به کشورمان بوده و دولت آمریکا با وضع مجدد تحریم‌ها آن‌ها را نقض کرده است.»

نمایندۀ جمهوری اسلامی ایران در این جلسه همچنین گفت: «موضوع درخواست قرار موقت عبارت است از تحمیل و اِعمال مجدد تحریم‌ها و اِعلام تشدید تحریم‌ها توسط آمریکا که ایران، اتباع و شرکت‌های ایرانی را هدف قرار داده و ضرر و زیان غیرقابل جبرانی به منافع و حقوق ایران، اتباع و شرکت‌های ایرانی وارد کرده و این اقدامات نقض ترتیباتِ عهدنامۀ 1334 مودت، روابط اقتصادی، و حقوق کنسولی بین ایران و ایالات متحدۀ آمریکا محسوب می‌شود.»

بر اساس برنامۀ زمانی اعلام شده از سوی دیوان بین المللی دادگستری روز سه شنبه 6 شهریور برای پاسخ دادن نماینده و وکلای ایالات متحده به اظهارات وکلای جمهوری اسلامی ایران تعیین شد. 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، «جنیفر نیواستد»، وکیل وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در جلسه حاضر و مدعی شد معاهده سال 1334 که ایران با استناد به آن اعمال تحریم‌ها را به چالش کشیده نمی‌تواند به عنوان زیربنایی برای صلاحیت این دادگاه جهت رسیدگی به پرونده مورد نظر به شمار رود. 

نماینده آمریکا همچنین ادعا کرده است که اعمال تحریم‌ها با منافع امنیتی آمریکا مرتبط بوده و واشنگتن به همین دلیل از حق بازگرداندن آنها برخوردار بوده است.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم پایبندی ایران به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، اردیبهشت‌ماه سال جاری کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران به موجب برجام در دوره‌های 90 و 180 روزه احیا خواهند شد.

ترامپ 15 مردادماه سال جاری یک فرمان اجرایی را برای بازگرداندن اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران امضا کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس