ایزدی

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: نمی‌گویم شکایت به آمریکا در دادگاه لاهه را رها کنید، اما نباید به آن دلخوش بود و افکار عمومی را منتظر گذاشت.

به گزارش مشرق، کارشناس مسائل بین‌الملل، عصر امروز(دوشنبه ۵ شهریور) در اولین نشست برگزیدگان اقشار جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی(جمنا)، با اشاره به خروج آمریکا از برجام و سپری شدن مهلت چندماهه دولت به اروپایی‌ها گفت: حالت کنونی سیاست‌خارجه کشور حالت خوبی نیست.

وی با بیان اینکه نگاه دولت ما به اروپا و آمریکا زیاد است، اظهار داشت: اروپایی‌ها به چنین افرادی، اروپامحور می‌گویند.

ایزدی افزود: ممکن است دوستان ما،  اروپامحور بودن را رد کنند و راست هم بگویند، اما نگاه دنیا به آنها، اروپامحوری است. نتیجه چنین نگاهی هم ایجاد این ذهنیت است که غربی‌ها فکر می‌کنند در هر صورت دولت پای برجام می‌ماند و این احتمال را نمی‌دهند که روحانی مسیرش را تغییر دهد.

وی ادامه داد: کشورهایی مثل روسیه و چین هن که ممکن است نفت ما را بخرند، نمی‌دانند چقدر می‌توانند روی دولت روحانی سرمایه‌گذاری کنند و پرونده‌ای محوری در ارتباط با ایران باز کنند، چرا که می‌گویند ممکن است دولت روحانی با لبخند اروپایی‌ها مجدداً به سمت آن‌ها برود.

کارشناس مسائل بین‌الملل، یکی از مشکلات سیاست‌خارجه را این دانست که کشورهای دنیا،  حرف دولت ما را باور نمی‌کنند.

ایزدی ادامه داد: به عنوان مثال، آقای روحانی  گفت که نمی‌شود نفت دنیا به فروش برسد اما نفت ما نه. بعد از آن گفت ما علاوه بر تنگه هرمز، تنگه‌های دیگری داریم. چند روز بعد در دیدار سفیر انگلیس گفتند بحث بستن تنگه هرمز جدی نیست.

وی با بیان اینکه ای کاش روحانی این حرف را در دیدار سفیر انگلیس نمی‌گفت، تصریح کرد: معنی این سخن این است که حرف‌های تندی که توسط روحانی در عرصه بین‌المللی زده می‌شود، جدی نیست و این بد است.

ایزدی ادامه داد: یک نگاه دیگر به ایران این است که خواسته‌های حداکثری را رهبری ارائه می‌کنند و دولت با چانه‌زنی در محافل بین‌المللی و رایزنی در داخل، آنها را تعدیل می‌کند. این نگاه نیز یک تهدید است.

وی با بیان اینکه دلخوش کردن به دادگاه لاهه، برای فریب افکار عمومی است، تصریح کرد: تنها جایی که می‌توان به آنجا شکایت برد، شورای امنیت سازمان ملل است، اما دولت ما به این دلیل شکایتی را از آمریکا بابت نقض برجام ارائه نداده که مکانیسم ماشه به کار می‌افتد. البته در شورای ملل نیز آنها حق وتو دارند.

ایزدی افزود: نمی‌گویم شکایت به آمریکا در دادگاه لاهه را رها کنید، اما نباید به آن دلخوش بود و افکار عمومی را منتظر گذاشت.

وی، استیضاح ترامپ را نیز موضوع انحرافی دانست و گفت: استیضاح در آمریکا با ایران فرق دارد و در آن‌جا به جای عدم کفایت سیاسی، بجث  اثبات جرم مطرح است.

 ایزدی افزود: چون برجام جواب نداده است، دوستان ما هر روز بحث‌های انحرافی مطرح می‌کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس