کد خبر 887945
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۰
مغز

طبق نتایج یک تحقیق جدید، کم آبی بدن موجب تغییر در شکل و فعالیت مغز شده و عملکرد مهارتی مغز را کُند می کند.

به گزارش مشرق، محققان موسسه تکنولوژی جورجیا در مطالعه ای دریافتند زمانی که بی آبی بدن به اوج می رسد، بخشی از مغز متورم می شود، سیگنال دهی نورونی تشدید می شود و انجام مهارت های یکنواخت و معمولی مغز دشوارتر می شود.

محققان همچنین دریافتند گرمای شدید هم به عملکرد افراد شرکت کننده در تست آسیب می رساند، اما صدمه ناشی از کمبود آب، حدود دو برابر بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

فواید روغن ماهی برای سلامت

«میندی میلارد استافورد»، پژوهشگر ارشد مطالعه، در این باره می گوید: «ما در این مطالعه به بررسی این مسئله پرداختیم که آیا ورزش و استرس گرمایی به تنهایی بر عملکرد شناختی مغز تاثیر دارند و تاثیر کم آبی را مورد مطالعه قرار دادیم.»

در آزمایشات، زمانیکه شرکت کنندگان ورزش کرده، عرق کردند و آب نوشیدند، فضاهای مملو از مایع موسوم به حفره در مرکز مغز منقبض شدند. اما در حالت فعالیت زیاد فیزیکی همراه کم آبی بدن، این حفره ها معکوس عمل کرده و بزرگ شدند.

محققان دریافتند در واکنش به سیگنال کم آبی بدن، نواحی از مغز که الزاما نیازی به دخالت در انجام مهارت ندارند وارد عمل شده و فعالیت شان تشدید می شود و همین مسئله موجب دشواری عملکرد مغز در انجام مهارت های عادی می شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس