استیضاح کرباسیان نمایه

کرباسیان گفت: من به عنوان وزیر دولت به نمایندگان حق می‌دهم نگران وضعیت اقتصادی کشور باشند. می‌دانم سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد بنابراین باصداقت مطالبات مردم را محترم می‌شمارم.

به گزارش مشرق، جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی برای استماع نظرات نمایندگان و ارائه توضیحات در صحن پارلمان وارد مجلس شد.

براساس این گزارش، تنها مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور، وزیر اقتصاد را برای حضور در نشست استیضاح همراهی می کرد؛ معصومه ابتکار معاون امور زنان رئیس جمهور نیز پس از مدتی در صحن پارلمان حضور یافت.

امروز نیز همانند روز استیضاح ربیعی وزیر کار و تعاون، قرار است جهانگیری به جای رئیس جمهور در مجلس حضور یافت.

توضیحات یوسف‌نژاد درباره نحوه بررسی استیضاح کرباسیان

علی اصغر یوسف نژاد در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در توضیح نحوه بررسی جلسه استیضاح وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: بر طبق آیین‌نامه داخلی مجلس وزیر اقتصاد و دارایی برای پاسخ به سوالات نمایندگان دو ساعت زمان داشته و استیضاح کنندگان نیز دو ساعت زمان داشته که می‌توانند در دو بخش از این زمان استفاده کنند.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی افزود: در ابتدا استیضاح‌کنندگان می‌توانند دو ساعت زمان خود را در اول سوالات استفاده کرده یا حداکثر می‌توانند دو ساعت را به دو قسمت 90 دقیقه و 30 دقیقه تقسیم‌بندی کنند اما با هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است استیضاح‌کنندگان در دو بخش موارد مورد نظر را مطرح کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وزیر اقتصاد دو ساعت فرصت داشته که می‌تواند در قسمت اول توضیحات به دو نفراز نمایندگان اجازه صحبت داده شود در نهایت وزیر و استیضاح‌کنندگان می‌توانند در پایان صحبت‌های خود در 30 دقیقه جمع‌بندی‌های خود را ارائه دهند. نمایندگان باید در 17 محور استیضاح موارد خود را مطرح کرده و از پرداختن به مباحث حاشیه‌ای و غیرمستند خودداری کنند.

اسامی نمایندگان سوال‌کننده از وزیر اقتصاد به شرح زیر است:

حسینعلی حاجی دلیگانی

هادی بهادری

هدایت‌الله خادمی

طیبه سیاووشی

عباس پاپی‌زاده

حسن نوروزی

صدیف بدری

شادمهر کاظم زاده

مجید کیانپور

علی ساری

قاسم جاسمی

مهرداد لاهوتی

الیاس حضرتی

موافقان با استیضاح کرباسیان:

حاجی دلیگانی: آقای کرباسیان! در دوران مدیریتی شما 55 تن طلا و سکه از دست دادیم

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز در جریان بررسی استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی در موافقت با این استیضاح اظهار داشت: آقای کرباسیان! یک سال از زمان رأی اعتماد ملت از سکانداری شما در وزارت اقتصاد و دارایی گذشته است.

وی افزود: یک سال از برنامه کاری وزیر اقتصاد با شعار امنیت آزادی و آرامش گذشته است اما در این یک سال به اقتصاد کشور و معیشت زندگی مردم چه گذشت.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی عنوان کرد: شما چه می‌دانید که به کارگران و کشاورزان و کسانی که شغل نداشتند، معلمان و رانندگان چه گذشت.

وی بر این اساس اضافه کرد: هر چه اندیشه کردم که آیا از بیکاری و گرانی‌ها بگویم نمی‌دانستم از کدام‌ها باید سخن بگویم چرا که این موارد بی‌شمارند از گرانی‌های لجام‌گسیخته، اقلام و خوراکی‌های ضروری مردم تا نرخ بی‌حد و حساب مسکن است که کمر بازاریان را خرد کرده است. 

حاجی‌دلیگانی عنوان کرد: سرمایه‌های هزاران میلیاردی تعدادی اندک در کشور با این وضعیت چه می‌گوید.

وی همچنین خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در برنامه‌ای که به مجلس ارائه کردید قرار بود تورم لجام‌گسیخته را مهار کنید و از جمله برنامه‌های دولت که شما در ابتدای مدیریت خود عنوان کردید گفتید که تورم افسار گسیخته را مهار خواهید کرد. 

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس یادآور شد: شما گفتید با توجه به اهمیت اقلام خوراکی و آشامیدنی مردم منجر به بهبود قشر مستضعف خواهید شد اما آقای کرباسیان میانگین قیمت دلار از 904 تومان در سال 84 به 1024 تومان رسید و با رشد شدیدی در سال 92 افزایش آن چشمگیر بود. 

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: ما دیدیم که افزایش نرخ دلار تا سال 95 به 3 هزار تومان رسید و این فاجعه است. شما اعلام کردید 38 پله در شاخص نوآوری بهبود داشتیم اما از زمانی که شما وزیر شدید دلار 3800 تومانی به 12 هزار تومان رسید.

وی در ادامه خطاب به کرباسیان گفت: متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در دوره مدیریتی شما با 65 درصد افزایش روبه‌رو بوده است و بالاترین میزان نقدینگی کشور را در دوره مدیریت شما تجربه کردیم. 

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس تصریح کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که مقدار 13.8 رسیده است و این رشد تأثیر زیادی بر تورم در کشور خواهد داشت. 

حاجی دلیگانی یادآور شد: شاخص قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ماهانه 9 درصد افزایش داشته است همچنین قیمت خودرو بیش از 50 درصد افزایش پیدا کرده است، قیمت سکه هم از یک میلیون و 200 هزار تومان به بالای 4 میلیون تومان رسیده است.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: آقای کرباسیان! سفره‌های مردم از کوچک شدن به نامرئی شدن رسیده است، مردم را فقیرتر کردید، ما 55 تن طلا و سکه از دست دادیم، چه وزیر اقتصادی داریم که می‌گوید من هیچ نقشی در هیچ کدام از اینها ندارم!

بهادری: لباس اقتصاد به تن کرباسیان نمی آید

 سید هادی بهادری در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد خطاب به رئیس جمهور گفت: شان وزارت اقتصاد در کابینه به هماهنگ کننده چند اداره تقلیل پیدا کرد، انتظار داشتیم یک اقتصاددان در راس وزارت اقتصاد باشد اما متاسفانه به بحث تخصص در اقتصاد توجه نشده است، این در حالی است که هرجا از افراد متخصص استفاده نشده آسیب دیدیم.

به اندازه فوتبال برای اقتصاد ارزش قائل نشدیم

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به اندازه فوتبال برای اقتصاد ارزش قائل نشدیم، افزود: در فوتبال به دلیل نبود مربی خوب از خارج کشور به دنبال متخصص می گردیم اما در اقتصاد این موضوع مورد بی توجهی واقع شده است.

 با وصله و پینه کابینه درست نمی شود

وی خطاب به رئیس جمهور با انتقاد از اینکه با وصله و پینه کابینه درست نمی شود، ادامه داد: وزارت اقتصاد توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را ندارد؛ اقتصاد کشور تئوری ندارد و وزیر اقتصاد نمی تواند تئوری پردازی و سیاست های اقتصادی دولت را تبیین کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به کرباسیان گفت: شما چرا وقتی خودتان بر این باور بودید که اقتصاد کلان نمی‌دانید پیشنهاد تصدی وزارت را قبول کردید؟ چرا در اردیبهشت ماه استعفاء ندادید؟ چرا حتی یک عذرخواهی از ملت نکردید؟ آیا نمی دانید مردم در چه فشار اقتصادی هستند.

بهادری با تاکید بر اینکه مهم ترین مسئله امروز مردم گرانی و بیکاری است، خطاب به وزیر افزود: آیا می دانید ریشه بیکاری و گرانی در وزارتخانه شماست؟ می دانید اگر می توانستید این دارایی ها و نقدینگی کلان کشور را درست هدایت کنید گرانی ها اتفاق نمی افتاد، آیا می دانید واحدهای تولیدی و اصناف و بازار یا توسط بانک ها گرفتار شدند یا توسط اداره دارایی و مالیاتی، آیا می دانید بانک ها با تحمیل عقود یک جامعه فقط در سود تولیدی ها شریک هستند و در ضرر آن ها را به سمت ممنوع الخروجی، زندان و مصادره اموال هدایت می کنند، آیا می دانید چه بروکراسی هایی در بانک های شما حاکم است؟

کسانی 3 هزار سکه خریدند و مالیات نمی دهند اما بقال سرکوچه باید مالیات پرداخت کند

وی ادامه داد: آیا می دانید برای یک تولیدی یک یا دو سال طول می کشد سرمایه در گردش داده شود؟ آیا می دانید هنوز بند و تبصره 16 بودجه 97 که براساس آن جرائم تاخیرکنندگان بخشیده می شود هنوز بعد از گذشت 5 ماه با فرصت 6 ماهه اجرا نشده است؟ آیا می دانید گمرک شما باعث شده تلمباری از محصولات کشور ما در گمرکات خراب شود. متاسفانه کسانی 3 هزار سکه خریدند و مالیات نمی دهند اما بقال سرکوچه باید مالیات پرداخت کند، آیا می دانید چه درصدی از تولیدکنندگان در زندان هستند، آیا می دانید کسی که سال ها برای واحد تولیدی خود زحمت کشیده، واحدش مصادره شده است؟ آیا می دانید عدالت مالیاتی وجود ندارد.

آقای کرباسیان؛ لباس وزارت اقتصاد به تنتان نمی آید

بهادری خطاب به کرباسیان با بیان اینکه شما انسان خوش برخورد و خوش منشی هستید اما لباس وزارت اقتصاد به تنتان نمی آید، یادآور شد: شما نه توان هماهنگی تیم اقتصادی را دارید و نه سیاستگذاری اقتصادی را می دانید، شما می توانید مدیر اقتصادی خوبی باشید اما نمی توانید وزیر اقتصاد خوبی باشید.

باید برای شرایط سخت تر و اقتصاد مقاومتی آماده شویم

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هنوز تحریم ها شروع نشده و با این وضعیت بحرانی مواجه هستیم باید برای شرایط سخت تر و اقتصاد مقاومتی آماده شویم؛ از نمایندگان تقاضا دارم با رأی به استیضاح فرصت دهیم از نخبگان اقتصادی و متخصصان برای مدیریت این وزارتخانه مهم استفاده شود.

خادمی :«ژن های معیوب» بیمه و بانکداری کشور را نابود کرده اند

 هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی خطاب به وزیر اقتصاد اظهار داشت: آیا وضعیت اقتصادی کشور را نمی بینید و صدای مستمندان و مستضعفان را نمی شنوید؟ چگونه در این شرایط اقتصادی زندگی توده های مردم سخت تر می شود اما زندگی عده ای هر روز شیرین تر می شود؟

وی تصریح کرد: درست است که شخص رئیس جمهور مقصر این وضعیت است اما اگر از وزیری که مسئول بانک ها و بیمه ها و گمرکات و امور مالیات است سوال نپرسیم از چه کسی بپرسیم؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: آقای کرباسیان در یک سال و نیم اخیر هیچ راهبردی برای اداره اقتصاد نداشته و انتصابات ضعیف و رفتارهای ملوک الطوایفی شرایطی پیش آورده که نتیجه آن را در وضعیت ارزی کشور می بینیم.

خادمی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: در معاونت بیمه و بانک وزارت اقتصاد فردی را گذاشتید که ۹ ماه بیشترین رفت و آمدها را به خارج از کشور داشت و در آخر کار را واگذار کرد؛ در بیمه مرکزی کسانی را گذاشتید که یا در یک سال اخیر در آرزوی رفتن به چین بودند و یا در آرزوی رسیدن به بانک مرکزی.

وی ادامه داد: زیان انباشته شرکت بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه ای کشور در یک سال اخیر از ۳۴۰۰ میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان در حال افزایش است، آن هم در حالی که برای پرداخت سود هیات مدیره اعلام سود می کنند و برای دادن سود سهام داران اعلام زیان می کنند!

ایجاد گروه توسعه ملی و سپردن مدیریت آن به فامیل و بستگان

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس با اشاره به وضعیت نظام بانکی کشور اظهار داشت: نظام بانکی کشور نیز وضعیت بهتری ندارد و اکثر بانک ها رقیب بخش خصوصی شده اند و با پول مردم ده ها شرکت و هلدینگ ایجاد کرده اند که یک سیکل فسادانگیز را درست کرده اند.

خادمی خطاب به کرباسیان گفت: گروه توسعه ملی را ایجاد کردید و ده ها زیرمجموعه در آن درست کردید اما مدیریت آنها را به دست فامیل و بستگان خود دادید؛ اگر خاوری نیست اما روحیه خاوری در بین بخشی از مدیران هست و ژن های معیوب، صنعت بیمه و بانکداری کشور را به نابودی کشانده اند.

وی تصریح کرد: فرزند بیست و چند ساله مشاور سابق رئیس جمهور در شرکت های سرمایه گذاری چه می کند و با چه تخصصی مدیریت می کند؟

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به مفاسد رخ داده در گمرکات کشور به گزارش سازمان بازرسی در خصوص فساد سازمان یافته ۱۵ تریلیون ریالی در گمرک پرویز خان اشاره کرد و گفت: طبق این گزارش همه اسناد بایگانی شده و اظهارنظرها در یک آتش سوزی مشکوک شبانه از بین رفته است.

خادمی گفت: کار را به جایی رسانده اید که دولت برای پرداخت بدهی های خود یک شبه دلار را سه برابر می کند و در چنین شرایطی ارزش دارایی های مردم به کمترین حد ممکن می رسد به نحوی که برخی جوانان نمی توانند خانه دار شوند.

پاپی زاده: ناکارآمدی دولت در سایه تحریم‌ها پنهان شده است

عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در موافقت استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی طی اظهاراتی، گفت: برنامه اقتصادی دولت اقتصاد اجتماعی و مردم محور بود اما عملکرد دولت برخلاف برنامه‌های اعلامی است که نهایتاً موجب کاهش ثروت ملی، کاهش تولید، افزایش تورم و رکود شده است. 

وی اضافه کرد: دولت به جای جهت‌گیری نقدینگی به سمت تولید این سیل خروشان را به سمت بازار سکه و ارز سوق داد که موجب شد رانت‌های عظیم برای برخی سودجویان پدید آید. 

پاپی‌زاده با انتقاد از افزایش 3  برابری نقدینگی در کشور اظهار داشت: افزایش بدهی دولت به بانک‌ها از نتایج مدیریت غلط اقتصاد کشور  است. 

نماینده مردم دزفول با بیان اینکه مشکلات اقتصادی مردم ناشی از مدیریت ناکارآمد اقتصادی است نه تحریم‌ها، اظهار داشت: ناکارآمدی و بی‌برنامگی دولت در سایه تحریم‌ها پنهان شده است و خسارت وارده به مردم ناشی از تصمیمات اشتباه دولت است. «افراد رانت‌خوار و فرصت‌طلب از تصمیمات دولت سوء استفاده کردند و سودهای فراوانی به جیب‌شان ریختند». 

وی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: چرا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد با تصمیم غلط بانک‌های دولتی را به مسابقه افزایش سود و خلق پول تشویق کردند. این امر موجب بی‌سابقه افزایش نقدینگی در کشور شد. 

وی هدایت اقتصاد کشور را از  اقتصاد تولیدمحور به اقتصاد رانت‌محور،‌کاهش ارزش پول ملی، سفته‌بازی، رباخواری را ناشی از اقدامات مدیریتی وزیر اقتصاد برشمرد و تاکید کرد: پایداری و هماهنگی در سیاست‌های اقتصادی دولت وجود ندارد؛ در دوران آقای کرباسیان به اجرای مهمترین دغدغه رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی بی‌توجهی شد. 

نماینده مردم دزفول ادامه داد: تیم اقتصادی دولت اسناد مالی و بازرگانی خرید و فروش خودرو و نهاده‌های کشاورزی با نرخ ارز مرجع را در اختیار دستگاه قضایی قرار نداده است که این امر مانع در برخورد با متخلفین و استقرار نظام شفافیت است. 

پاپی‌زاده گفت: آقای کرباسیان! شما عضو شورای اقتصاد هستید چرا از افزایش قیمت خرید تضمینی گندم خودداری می‌کنید در حالی که قیمت خودروی بی‌کیفیت پراید به 36 میلیون تومان رسیده است. 

وی در همین زمینه گفت: در برخی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی  اتفاقات تحقیرکننده‌ای برای ملت ایران رخ داد و به دلیل انعقاد قراردادهای ضعیف امروز شاهد خروج شرکت‌های خارجی از کشور هستیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: در زمان مدیریت کرباسیان در گمرکات صدها کانتینر ظروف شیشه‌ای از گمرکات قاچاق شد. 

پاپی‌زاده همچنین گفت: آقای کرباسیان! چرا درخصوص بکارگیری افراد دوتابعیتی در دولت اعتراض نکردید؟ چرا این افراد را به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی معرفی کردید؟ وعده مدیریت اقتصاد در اتاق شیشه‌ای به کجا رسید؟ 

این نماینده مجلس تصریح کرد: در هر کجای دنیا این مسائل برای اقتصاد رخ می‌داد مسئولان استفعا می‌دادند اما در ایران این اتفاق نیفتاد.

جهان‌آبادی: اقتصاد در دولت روحانی بیمار است

 جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده مردم تربت‌جام در نشست علنی امروز یکشنبه (4 شهریور 97) پارلمان در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: باید بگویم نه آقای کرباسیان نه ترامپ نه روحانی هیچ کدام مقصر نیستند. ما مقصر هستیم که به جای شنیدن صدای درد و رنج  مردم چشم و گوش بسته از برخی وزرا حمایت می‌کنیم.

جهان‌آبادی  افزود: وزارت اقتصاد ناتوان از اداره کشور در حوزه اقتصادی است.

وی  با اشاره به فساد در گمرک عنوان کرد:‌مردم زیر فشار اقتصادی در حال فشار و له شدن هستند مشکلات گمرک و وزارت اقتصاد را  هیچ کسی پاسخگو نیست.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس  با طرح این سؤال که ناتوانی تیم اقتصادی را چه کسی پاسخ می‌دهد، گفت: ضعف مدیریت اقتصاد را چه کسی باید پاسخ دهد؟ متاسفانه درک درستی از تئوری‌های اقتصادی نداریم.

جهان‌آبادی گفت:‌ دنیای امروز بر پایه عقلانیت است نه توهم و توطئه.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: اقتصاد دولت روحانی بیمار است و شخص کرباسیان در این رابطه مقصر است.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس همچنین عنوان کرد: وزیری که نمی‌تواند زیرمجموعه خود را مدیریت کند آیا باید همچنان در وزارت بماند؟ بنده به عنوان حامی دولت می‌گویم کمر مردم زیر فشار اقتصادی شکسته است.

جهان‌آبادی افزود: اگر امروز رای به استیضاح ندهیم باید پاسخگوی مردم پشت درهای مجلس باشیم.

نوروزی: نرخ نقدینگی ۴ برابر تولید و خدمات است

حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و امور داریی با اشاره به ماده سوم برنامه ششم توسعه که براساس آن باید رشد اقتصاد سالانه 8 درصد، بهره‌وری همه عوامل تولید 2.8 درصد، هزینه‌های مصرفی 5 درصد، نرخ تورم 8.8 درصد، و نرخ بیکاری 10.2 درصد باشد گفت: از شما سوال دارم آیا این برنامه را اجرایی کردید اگر انجام شده رشد متوسط سالانه چقدر است.

وی افزود: مقدار نقدینگی در مقابل جی‌دی‌پی چقدر است از آغاز سال 96 نقدینگی 350 هزار میلیارد بود اما آخر سال 96 به 1600 هزار میلیارد شده است. اگر کشوری نقدینگی‌اش نسبت به تولید و خدمات به مرز یک برابر برسد یعنی ورشکسته شده ولی ما نقدینگی‌مان چهار برابر تولید و خدمات است جیب مردم را خالی کردید و قدرت خرید مردم 4.5 برابر افت کرده است. در این شرایط مردم به سمت مسکن و ارز و سکه رو می‌آورند و این تورم می‌سازد شما نسبت به مهار تورم چه کار کردید؟

نورزی با بیان اینکه بزرگترین مشکل مبارزه با قاچاق عدم کنترل گمرک است، اظهار داشت: آقای کرباسیان شما مسئول گمرک کشور بودید اگر 10 میلیارد قاچاقا وارد کشور شود 30 میلیارد به تولید ضربه می‌زند سه ماه قبل نیروی انتظامی یک محموله هزار خودروی قاچاق را کشف کرد اما شما گفتید که اشتباه شده و اطلاعات دیر ثبت شده و هیچ چیز را گردن نگرفتید.

وی خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات واصل شده 70 درصد قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شود عدم کنترل گمرک و سامانه ثبت اطلاعات موازیکاری در سامانه شناسایی کالا و... باعث این شرایط شده است.

بدری: مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرد

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: یکی از وظایف مهم وزیر اقتصاد تنظیم سیاست‌های اقتصادی و مالی کشور و ایجاد هماهنگی در اجرای آنها است اما آقای وزیر! با توجه به سیاست‌های ضد و نقیض و عملکرد بد دولت و شرایط نابسامان اقتصادی امروز کشور، شما چه نمره‌ای به خود می‌دهید؟

وی افزود: سیاست‌های بد دولت نه تنها کمکی به حل مشکلات اقتصادی کشور نکرد بلکه باعث تشدید موضوع خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی جامعه شد، عملکرد نامناسب وزیر اقتصاد در وزراتخانه بر ادامه تهدیدات کشور افزود و باید گفت بخش مهمی از مشکلات فعلی کشور ناشی از عملکرد بد وزیر اقتصاد بوده است. 

بدری همچنین گفت: ایجاد شفافیت همه‌جانبه اقتصادی در اتاق شیشه‌ای از برنامه‌های وزیر  اقتصاد در زمان تصدی وزارت اقتصاد بود که ما هم به همان برنامه‌ها رای دادیم اما این اتفاق نیفتاد؛ در شرایطی که افق پیش رو وضعیت سخت‌تری به لحاظ تامین ارز را نشان می دهد اما تیم اقتصادی دولت ارز را برای تامین کالاهای غیرضروری مانند گوشی ایفون اختصاص داده است. 

نماینده اردبیل در مجلس، تصریح کرد: آقای وزیر اقتصاد، شما کجای این معاملات تاسف‌برانگیز قرار داشتید؟ حال که توان مدیریت فضای اقتصاد کشور را ندارید مجلس به نمایندگی از ملت ایران شما را استیضاح می‌کند تا افقی امیدوار کننده‌تر برای ملت ترسیم شود، شما به عنوان یک مسئول حوزه اقتصاد چه برآوردی از ارزش پول ملی دارید در حالی که پول ملی در ماه‌های اخیر به میزان قابل توجهی ارزش خود را از دست داده است. 

وی تصریح کرد: افت ارزش پول ملی بیشترین فشار را بر دهک‌های ضعیف جامعه وارد می‌کند،‌سوء مدیریت شما بخش تولید را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و کارگاه‌های بزرگ در آستانه ورشکستگی هستند. 

بدری در پایان خاطرنشان کرد: روند صادرات کشور با اختلالات جدی مواجه شده است، سوء مدیریت و کاهش شدید ارزش پول ملی موضوعی است که موجب می‌شود ما به استیضاح آقای کرباسیان رای مثبت دهیم تا از ادامه روند این نابسامان جلوگیری شود.

کاظم‌زاده: ذخایر طلای کشور در شرایط نابسامان اقتصادی 60 تن کاهش یافت

شادمهر کاظم‌زاده نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح وزیر اقتصاد،‌اظهار داشت: امروز کشور ما در معرض یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته است و دشمن با تشکیل یک اتاق جنگ،‌هر روز علیه ایران توطئه می‌کند ولی ما در مقابل این جنگ اقتصادی آنان چه کرده‌ایم؟

وی افزود: آیا غیر از این بود که به منابع کشور چوب حراج زدیم و ذخایر طلای کشور با عرضه سکه 60 تن کاهش یافت.  اتاق جنگ اقتصادی که باید در کابینه شکل گیرد نیازمند افراد باهوش و سخت‌کوش است،‌افزایش نگران کننده فقر می‌تواند آسیب‌های اعتقادی را به دنبال داشته باشد. 

کاظم‌زاده تصریح کرد: آن زمان که وزارت اقتصاد را تحویل گرفتید برنامه‌های خوبی را ارائه کردید که ماهم به همان برنامه‌ها رای دادیم، گفتید ساماندهی بازار ارز اما آیا این ساماندهی بازار ارز بود یا آشفتگی بازار ارز؟ گفتید آسایش اقتصادی، این اسایش اقتصادی بود یا تلاطم اقتصادی؟ شما در این شرایط کجا بودید؟ 

نماینده دهلران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بانک مرکزی باید مستقل عمل کند نه اینکه با دستور دولت فعالیت کند، انسجام اقتصادی در کشور ما کجا است؟ زمانی که این حجم نقدینگی سرگردان در بازار وجود دارد،‌چه باید کرد؟ راهکار شما به عنوان وزیر اقتصاد برای جذب این حجم از نقدینگی در بازار چیست؟ 

وی خاطرنشان کرد: با وجود این امکانات و ثروت ملی،‌ چرایی این تلاطمات ارزی قابل توجیه نیست. عدم استفاده از نخبگان جوان در مدیریت کشور یکی از علل بروز مشکلات اقتصادی فعلی کشور است. 

کاظم‌زاده همچنین تاکید کرد: مطرح می‌کنند دولت می‌خواهد هزینه تغییرات در مدیریت اقتصادی را به گردن مجلس بیندازد که ما نباید اجازه دهیم،‌ما نمایندگان مجلس استیضاح را به عنوان برگ آخر اعمال نظارت قانونی مجلس استفاده کردیم،‌امروز روزی است که با رای موافق به استیضاح درخواست خود را برای تغییر تیم اقتصادی دولت اعمال می‌کنیم. 

نماینده دهلران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: حال اقتصاد کشور خوب نیست و در تب می‌سوزد، یک و نیم میلیارد دلار بودجه برای وام‌های کم بهره در نظر گرفته شد اما مردم نیازمند موفق به دریافت اینگونه وام‌ها نمی‌شوند.

کیانپور: «اخلالگران اقتصادی» حاصل سوءتدبیر مدیران هستند

مجید کیانپور نماینده درود و ازنا در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد گفت: قسمت زیادی از قاچاق کالا از طریق گمرکات انجام می‌شود، چرا سکوت می‌کنید؟

وی ادامه داد: اخلالگران اقتصادی حاصل سوءتدبیر مسئولان بی‌تدبیر هستند که با رانت اطلاعاتی، زمینه ثبت سفارش رانت‌خواران را فراهم کرده و سودهای کلانی به جیب زده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: چرا اقتصاد ایران را درنمی‌یابید؛ همگی داریم اقتصاد کشور را به تهِ دره می‌فرستیم.

کیانپور اظهار داشت: آیا نرخ تورم تک‌رقمی است؟ نرخ تورم واقعی در کشور بیش از ۵۰ درصد است و نرخ کالاهایی که به ارز وابسته هستند، تا ۲۵۰ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: همه مردم گمان می‌کنند که فردا قیمت کالاها گرانتر از امروز خواهد بود.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا ارز صادراتی پتروشیمی‌ها پیگیری نمی‌شود؛ نیمی از ارز پتروشیمی‌ها به سامانه ارزی تزریق نمی‌شود.

کیانپور خطاب به کرباسیان گفت: شما سکه یک میلیونی را به چهار میلیون تومان، دلار ۳۸۰۰ تومانی را به ۱۲ هزار تومان رساندید و قیمت مسکن را ۸۰ درصد افزایش دادید.

ساری: موافق استیضاح: ارز ۴۲۰۰تومانی برای چه کسانی است؟

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، علی ساری در موافقت با استیضاح کرباسیان گفت: آقای وزیر شما از کدام لایحه اقتصادی دفاع کرده‌اید؟ همیشه از بودجه ۹۷ گلایه دارید اما اعلام نمی‌کنید که در هیئت دولت چه مواضعی در قبال بودجه گرفتید؟

وی ادامه داد: آقای کرباسیان شما اعلام کردید که ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت فراوان است؛ لطفاً توضیح دهید این ارز برای چه کسانی موجود است؟

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در گمرکات بوشهر مدیری به کار گرفته شده است که سابقه کیفری دارد؛ این انتصابات به چه معناست؟

جاسمی: وزارت اقتصاد بی‌بضاعت‌ها را ضعیف تر کرده است

سیّد قاسم جاسمی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، در جلسه استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: امروز مردم برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی خود، چشم به تصمیم نمایندگان خود دوخته‌اند.

وی خطاب به نمایندگان ادامه داد: درود بر شما که توانستید با رأی موافق به استیضاح وزیر کار، دل مردم ایران و جوانان بیکار را خوشحال کنید.

جاسمی با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران گفت: مگر نباید ما بر اساس مقتضیات،  برنامه‌های خودمان را برای یک جنگ تمام عیار در برابر دمشن مهیا کنیم؟! آیا شرایطی که ما الان در آن قرار داریم که خون مردم در شیشه ریخته شده است، شرایطی است که بتوانیم با آمریکا و ایادی‌اش مقابله و مواجهه داشته باشیم؟

نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در دوران مقدس در جایی که یک فرمانده، ناکارآمد بود، شهید زیادی می‌دادیم، اظهار داشت: الان هم در جنگ اقتصادی که در رأس آن وزیر اقتصاد قرار دارد، نباید یک تجدید نظر بشود و آیا نباید طوری خود را آماده کنیم که تلفات ما کمتر بشود؟

جاسمی با بیان اینکه متأسفانه خسارات جبران ناپذیری به مردم وارد شده است، تصریح کرد: آقای کرباسیان! شما با این اقداماتی که انجام دادید و کارهایی که در دستور وزارت اقتصاد قرار دادید ثروتمندها را ثروتمندتر و قوی‌تر و افراد بی‌بضاعت را ضعیف‌تر کردید، به گونه‌ای که محتاج نان شب‌شان هستند.

وی ادامه داد: وضعیت معیشت بسیار سخت، دشوار و نگران‌کننده است، به طوری که  افراد متوسط به بالا هم نگران این موضوعات هستند و سفره‌های مردم روز به روز خالی تر می‌شود.

«آقای وزیر! شما برخلاف شعار تدبیر و امید، همه را ناامید کردید و با بی‌تدبیری، زمینه ناهنجاری‌ها را در کل کشور بسط دادید و این یک گناه نابخشودنی است چرا که از خط قرمزها عبور کردید.»

جاسمی به کاهش ارزش پول ملّی اشاره کرد و گفت: ارزش پول ملّی که با مقاومت و ایستادگی و تحمل سختی‌ها و تقدیم هزاران شهید و جانباز در طول ۴۰ سال انقلاب و حتی در دولت یازدهم در زمان آقای طیب‌نیا به دست آمده بود، را یک شبه و یک روزه به تاراج دادید و اکنون، بی‌ارزش‌ترین پول جهان بعد از ونزئولا پول ایران است.

وی با بیان اینکه آمار دروغینی که در دولت و سیستم‌های اقتصاد است حاکی از نرخ تورم بیست درصدی دارد که هیچ عاقلی آن را نمی‌پذیرد، اظهار داشت: این در حالی است که نرخ واقعی تورم، شاید بیش از دویست درصد باشد.

نماینده کرمانشاه به مشکلات زلزله‌زدگان این استان اشاره کرد و گفت: بیش از یک میلیون نفر متأثر از مشکلات زلزله هستند و با وضعیت موجود نمی‌توانند با پولی که شما برای آن‌ها تعریف کرده‌اید، حتی میلگرد و سیمان اولیه خود را تأمین کنند. بعد از گذشت ده ماه از زلزله، هنوز در بیشتر خانه‌ها، سنگی بر روی سنگ بنا نشده است و مردم در نگرانی هستند. 

جاسمی خطاب به وزیر اقتصاد گفت:  دولت روز به روز دارد فربه‌تر می‌شود و شما فقط جیب خود را پر می‌کنید و به فکر مستضعفین نیستید. حضرت امام فرمودند یک تار موی کوخ نشینان را به تمام کاخ‌نشینان عالم نمی‌دهم و انقلاب به مستضعفین تعلق دارد، امّا چرا شما به این موضوع توجه ندارید.

وی، وجود فساد در گمرک را مورد اشاره قرار داد و گفت: گمرکات غرب کشور در دست کسانی است که یک تیر تفنگ بادی هم در زمان جنگ شلیک نکرده‌اند.

نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در رابطه با واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، بزرگترین ظلم در حق ملّت ایران روا می‌شود، تصریح کرد: شرکت‌هایی که باید با ۲۰۰۰ میلیارد به فروش برسند، دارند به تاراج می‌روند و به مفت، به برخی‌ افراد واگذار می‌شود.

امینی: مردم قوت لایموتشان را به خطر افتاده می بینند

سلام امینی در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی، گفت: شرایط نامطلوب اقتصادی موجب شد تا نمایندگان وادار به طرح استیضاح وزیر امور اقتصاد و دارایی شوند.

نظاره گر بودن تیم اقتصادی دولت در شرایط کنونی سوال برانگیز است

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استیضاح کنندگان امروز، در واقع همان رای دهندگان سال گذشته به آقای کرباسیان هستند، اظهار کرد: خوب می دانیم که وزارت امور اقتصاد و دارایی تنها مسبب شرایط کنونی نیست اما نظاره گر بودن تیم اقتصادی دولت، خصوصا وزارتخانه مذکور و شخص کرباسچیان برایمان سوال برانگیز است.

وی با اشاره به اینکه آثار شوم شرایط بد اقتصادی امروز بر کسی پوشیده نیست، ادامه داد: همه آحاد جامعه خصوصا اشخاص آسیب پذیر و طبقات مختلف اجتماعی بیشتر از همه گرانی را حس می کنند.

دایره فقر و محرومیت در ماه های اخیر گسترده تر شده است

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: دایره فقر و محرومیت در یکسال گذشته خصوصا در ماه های اخیر گسترده تر شده و بجای اینکه طبقات پایین و دهک های زیرین به دهک های بالا ارتقاء یابند، متاسفانه این روند بالعکس شده و دهک های متوسط سقوط به سمت دهک ها و لایه های پایین جامعه دارند.

امینی گفت: در واقع می توان اذعان کرد ضریب جینی به واحد کامل نزدیک تر می شود و قیمت اجناس و کالاهای مورد نیاز جامعه حداقل دوبرابر و واقعا تا سه برابر افزایش یافته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جامعه تورم 100 الی 200 درصدی را تجربه می کند، تصریح کرد: در مقابل درآمد جامعه رشد آنچنانی نداشته و به عنوان شاخص می توان به افزایش حقوق کارکندان دولت در همان حد 10 الی 12 درصدی اشاره کرد.

مردم قوت لایموتشان را به خطر افتاده می بینند

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این اوضاع و احوال فقط درصد کمی بهره مند شدند و یک شبه راه هزاران ساله را طی کرده اند اما درصد بالایی از جمعیت جامعه که به نان و پنیر قانع بودند متاسفانه قوت لایموتشان را به خطر افتاده می بینند.

وی با اشاره به اینکه خیلی از خانواده ها در حال از هم پاشیدگی است و سکه های مهریه امروزه آب و تاب بیشتری پیدا کرده و پرونده های قضایی زیادی در حال شکل گیری است، ادامه داد: خرید مسکن به ویژه برای جوانان به رویا تبدیل شده و دارایی مردم به میزان سقوط ریال در برابر ارزهای خارجی و مسکوکات طلا و نقره تبدیل در جیبشان سقوط کرده است. به عبارتی اگر هزار تومان در جیبشان داشتند ارزش آن به کمتر از نصف رسیده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه مشکل خیلی از سپرده گذاران همچنان لاینحل باقی مانده است، افزود: بر اساس سخنان رهبر انقلاب مالیات در کشور از ضعفا، کارمندان، کارگران و تازه کاران گرفته می شود اما سرمایه گذاران کلان از نظر پرداخت مالیات در بیشتر موارد در مصونیت کامل هستند.

جامعه در مسیر دو قطبی شدن فقیر فقیرتر و غنی غنی تر قرار گرفته است

امینی با اشاره به اینکه جامعه در مسیر دو قطبی شدن فقیر فقیرتر و غنی غنی تر قرار گرفته است، گفت: مردم روزانه منتظر هستند هر لحظه از اختلاس و فساد اقتصادی خبر جدید دریافت کنند و این در حالیست که چه کسی پاسخگوی چنین شرایط و اوضاعی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موارد مذکور نتیجه سیاست های اقتصادی است و اوضاع بغرنج اقتصادی جامعه است، تصریح کرد: بنابراین باید به استیضاح رای داده شود؛ در غیر این صورت تایید خواهیم کرد مشکلات اقتصادی وجود ندارد.

لاهوتی: کرباسیان باید پاسخگوی نابسامانی‌ بانک‌ها باشد

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود  در مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان بررسی استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: اگر ما در طول این سال‌ها دقت می‌کردیم این مشکلات اقتصادی به وجود نمی‌آمد.

لاهوتی افزود: شرکتی که مالیاتش در سال 97 را 6 میلیون و 700 هزار تومان پرداخت کرده در واقع این کشور را به تاراج بردن است.

وی  افزود:‌قاچاق کالا عمدتا متاسفانه از مبادی رسمی کشور صورت گرفته و این دو و نیم میلیارد قاچاقی که در کشور صورت گرفته است عمدتا از همین مبادی رسمی بوده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی گفت: شما رئیس مجمع بانک‌ها هستید. نابسامانی‌هایی که در بانک‌ها به وجود آمده است را باید پاسخگو باشید.

لاهوتی با تاکید بر اینکه وزیر اقتصاد و دارایی باید مالیات را اداره کند،‌گفت: ما در دوره مدیریتی شما مشکلات زیادی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده داشتیم.

وی عنوان کرد: مالیات بر ارزش افزوده به طور مضاعف افزوده می‌شود و در واقع حتی از طلا هم مالیات گرفته می‌شود. اینها عادلانه نیست.

نماینده مردم لنگرود در مجلس در خاتمه گفت:‌آقای کرباسیان! باید پاسخگو باشید چه نقشی در واگذاری شرکت‌ها داشته‌اید؟

حضرتی: باید رئیس‌جمهور یا معاون اول او را استیضاح می‌کردیم

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در سخنانی به عنوان موافق طرح استیضاح وزیر اقتصاد، اظهار داشت: بنده جزو طراحان طرح استیضاح آقای کرباسیان نبودم اما جزو امضاکنندگان بودم، بنده تقریباً حدود ۳۰ سال است که با آقای کرباسیان رفاقت دارم و استیضاح یک رفیق برای من فوق‌العاده سخت است. همچنین لازم است به خاطر قدرت لابی قوی آقای وزیر اقتصاد به او تبریک بگویم، باید وزیر اقتصاد را به جای وزیر خارجه معرفی کنیم؛ چراکه حدود ۱۰۰ نفر از دوستان بنده از داخل و خارج از مجلس چه اصولگرا و اصلاح‌طلب به من رجوع کردند و گفتند امضایت را پس بگیر اما پاسخ منفی من به آنان برای بنده بسیار سخت بود.

وی افزود: آنان گفتند اگر امضایت را پس نگیری تا ابد رابطه دوستی قطع می‌شود؛ امروز با مردم مواجهیم، با مردم اقشار پایین و ضعیف که در این شرایط نابسامان اقتصادی نابود شدند و بیچاره شدند، هفته قبل بنده ۲۵۰ نفر ملاقات‌کننده داشتم که همه نالان و گریان در بن‌بست مشکلات مالی کشور قرار گرفته‌اند.

حضرتی با بیان اینکه تورم در این کشور برای مردم قابل لمس است، گفت: بنده نمی‌توانستم مشکلات این مردم را نادیده بگیرم و این مشکلات را فدای رفاقت ۳۰ ساله‌ام با آقای کرباسیان کنم و امضایم را پس بگیرم، حقوق مردم چیزی نیست که بشود آن را معامله کرد.

این عضو فراکسیون امید مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در سال ۹۶ ملت ایران مجدداً به دولت آقای روحانی رأی دادند و با او اتمام حجت کردند و رأی بالاتر و کیفی‌تر ملت به روحانی به این دلیل بود که او انتظارات ملت را بیشتر مورد توجه قرار دهد اما آقای روحانی در دولت دوم خود نتوانست توجهی به این مشکلات کند و او در چیدمان کابینه‌اش و اتخاذ تصمیماتش لحظه به لحظه عقب نشست و همین موضوع باعث ناامیدی ملت شد و یأس بر مردم مستولی گردید.

حضرتی تصریح کرد: تورم و تک‌نرخی شدن آن مهم‌ترین موضوعی بود که ما به آن افتخار می‌کردیم اما الآن که در شهریورماه هستیم، تورم ۱۵ درصد است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به ۴۰ درصد برسد. ما با این ملت چکار کردیم، این ملت چه گناهی کردند جز اینکه انقلاب کردند و شهید دادند، ما ملت را بیچاره و بدبخت کردیم و آنها را به ذلت کشاندیم.

حضرتی گفت: قشر متوسط جامعه امروز به سمت فقر و فلاکت رفتند بنابراین ما نمی‌توانیم نسبت به مردم بی‌تفاوت باشیم، توان و قدرت خرید ملت پایین آمده و ملت احساس بی‌پناهی می‌کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: آمریکا برای اینکه ما را به بن‌بست برساند تمام تجارب دور قبل تحریم‌ها را جمع‌بندی و بر ما اعمال کرد که از آبان‌ماه آغاز می‌شود اما شما کدام ستاد جنگ اقتصادی را راه‌اندازی کردید؟ اگر ما در جنگ اقتصادی هستیم چرا به کسی که به خارج از کشور می‌رود ارز می‌دهید؟ ما بدبخت سوءتدبیرها هستیم نه آمریکا. هنوز آمریکا کاری انجام نداده است.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: چون آماده نبودیم و نیستیم این مشکلات پیش آمد. در مجلس، دولت و قوه قضائیه چنین آمادگی برای یک جنگ اقتصادی دیده نمی‌شود.

حضرتی در پایان خاطرنشان کرد: حق‌اش بود آقای رئیس‌جمهور، آقای جهانگیری‌، آقای نوبخت، آقای سیف و آقای نهاوندیان استیضاح می‌شدند ولی ما مجبوریم وزیر اقتصاد را استیضاح کنیم، ما نامه دادیم که آقای رئیس‌جمهور تیم اقتصادی دولت را تغییر دهد اما این کار را انجام نداد، شما باید به مردم پاسخ دهید، اگر مشکلات را نمی‌توانید حل کنید، حداقل با مردم هم‌نوا شوید.

کرباسیان در دفاع از عملکرد خود چه گفت؟

 مسعود کرباسیان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالات نمایندگان و در دفاع از عملکرد خود در جلسه استیضاح، گفت: خوشحالم که امروز عملکرد یک ساله خود و بخش اقتصاد کشور را توضیح خواهم داد؛ بنده هیچ زمانی نگفتم فقط در دایره مسئولیت‌های خود پاسخ خواهم داد. من به عنوان یک عضو دولت حتی در خصوص مسائلی که در حیطه وظایفم نباشد توضیحاتی را به نمایندگان ارائه می‌دهم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با ابراز تأسف از وقوع زلزله شب گذشته روستای تازه آباد در کرمانشاه افزود: امیدوارم کمترین خسارت جانی و مالی در این زلزله به وجود آمده باشد، همین جا به بیمه مرکزی دستور می‌دهم تمام تلاش خود را همانند زلزله گذشته این استان برای رفع مشکلات مردم انجام دهد.

وی با بیان اینکه در بهترین زمان ممکن در هفته دولت گزارش‌های خود را به نمایندگان ارائه می‌دهم، تصریح کرد: برخی از مسائلی که نمایندگان در سوالات خود مطرح کردند جزو موارد استیضاح نبود اما به احترام مجلس به همه این سوالات و موارد پاسخ خواهم داد و ناچارم برای توضیحات بیشتر آمار و ارقام لازم را مطرح کنم.

کرباسیان تأکید کرد: تنوع سوال‌های نمایندگان بسیار است و سعی می‌کنم هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارم، در این بین حدود 7 سوال مربوط به اداره امور اقتصاد کشور و سیاست‌های اقتصادی، تقویت توان تولید ملی بود که به طور حتم برخی از این سوال‌ها مربوط به مأموریت و وظایف دستگاه‌های بسیاری است اما خود را موظف به پاسخگویی به آنها می‌دانم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در صورت عدم وقوع حوادث غیرمترقبه امروز می‌توانستیم روند رو به بهبود حوزه اقتصاد را ملاحظه کنیم، گفت: من به عنوان وزیر دولت به تک تک نمایندگان حق می‌دهم نگران وضعیت اقتصادی کشور باشند. می‌دانم سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد بنابراین با نهایت صداقت مطالبات مردم را محترم می‌شمارم.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری وضعیت اقتصادی تحت تأثیر اثرات روانی تحریم و سوء استفاده‌های داخلی دچار نوسان شد، افزود: باید میان برخی مشکلات به وجود آمده تفکیک قائل شد. متأسفانه در شرایط فعلی به جای اینکه توان خود را در بهبود وضعیت معیشتی مردم بگذاریم باید با حمله‌های اقتصادی دست و پنجه نرم کنیم.

کرباسیان با بیان اینکه برخی از مشکلات به وجود آمده در حوزه اقتصاد برون‌زا بوده و تحت کنترل دولت نیست، تصریح کرد: همچنین برخی دیگر از مشکلات به وجود آمده ناشی از آسیب‌های ساختاری نیست بلکه بدعهدی‌ نظام سلطه سبب ایجاد چنین شرایطی شده است البته که نمی‌توان انتظار داشت مسائل به وجود آمده در طول یک سال گذشته به راحتی حل و فصل شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه مشکلات به وجود آمده در کشور ما برای کشورهای دیگر همسایه به وجود آمد، گفت: اثرات تحریم در این کشورها به مراتب مخرب‌تر از کشور ما بود، بدیهی است که اگر منسجم‌تر عمل می‌کردیم تلاطم کمتری را امروز شاهد بودیم، رشد تولید ناخالص داخلی در سال 96 برابر 3.7 درصد بود که این میزان در حال حاضر پیشرفت داشته است.

وی با اشاره به اینکه آمارها در این حوزه طبق گزارش‌های موسسات بین‌المللی است، افزود: نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص پس از مدت‌ها مثبت شد که این روند نیز حاکی از پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه اقتصاد است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: دوستان در سوال های خود مطرح کردند که آیا وزیر اطلاعی از اقتصاد کلان دارد؟ در پاسخ باید بگویم من تنها فردی هستم که 28 کتاب در زمینه اقتصاد تالیف و ترجمه کرده ام، اما از روی تواضع مطلبی در این خصوص بیان نکردم، اما بدانید که می دانم و براساس آنها عمل می کنم.

روند تراز تجاری کشور مثبت شده است

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه روند تراز تجاری کشور مثبت شده است، بیان کرد: براساس آخرین آمار تا اول شهریورماه سال جاری صادرات غیرنفتی کشور با افزایش به بیش از 19 میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه 15 درصد رشد داشته است. در همین مدت واردات 7 درصد کاهش داشته، یعنی مازاد تراز تجاری مثبت بالغ بر 360 میلیون دلار داریم.

وی ادامه داد: در شاخص جهانی نوآوری، کشور با جهشی 10 پله ای از رتبه 75 به جایگاه 65 در سال 2018 رسیده است. خرسندم اعلام کنم به واسطه تلاش دستگاه ها، گمرک و وزارتخانه ها، شاخص جهانی لجستیک کشور 32 رتبه بهبود پیدا کرد. رتبه ایران در فرآیندهای گمرکی از 110 در سال 2016 به جایگاه 71 ارتقا یافت، یعنی با 40 رتبه بهبود در تاریخ کم نظیر بوده ایم.

کرباسیان خطاب به نمایندگان خاطرنشان کرد: از منظر مراجع بین المللی و مراجع آماری داخلی در مجموع و نه صرفاً بر مبنای یک شاخص، سال 96 جزو سال های خوب کشور بوده است و کشور پس از 40 سال در آستانه بلوغ و آرامش بود.

وی در پاسخ به دسته دوم سوالات نمایندگان که مربوط به شفافیت سازی و سالم سازی اقتصاد کشور و نظارت بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی است، بیان کرد: من براساس برنامه های موجود اقدامات لازم را برای تحقق اقتصاد در اتاق شیشه ای انجام داده ام. برای اولین بار در طول تاریخ شفاف شدن پرداخت های خزانه داری کل کشور یکی دیگر از اقدامات مهم در این حوزه است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: از اول اردیبهشت سال جاری، گزارش پرداخت های خزانه داری کل کشور در اختیار عموم قرار گرفته و مستمر به روزرسانی شده است. در راستای شفاف سازی گمرک به دستور رئیس جمهور، فهرست واردکنندگان کالاهای مختلف از جمله خودروها را منتشر کرده و این روند ادامه خواهد داشت.

این وزیر کابینه دولت روحانی با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد در حوزه دولت الکترونیک یادآور شد: وزارت اقتصاد در این حوزه پیشتاز بوده و به عنوان دستگاه برتر در دولت الکترونیک شناخته شده و سه دستگاه زیرمجموعه این وزارت مورد تقدیر قرار گرفته است.

وی گفت: از منظر شاخص های عمومی که به برخورد با فساد اشاره می کند و شاخص های اقتصادی، وزارت اقتصاد جزو دستگاه های برتر بوده است.

کرباسیان با اشاره به ریشه های فساد در دولت اضافه کرد: تعدد فسادهای بانکی دستگاه های دولتی یکی از ریشه های فساد در دولت است، ما 190 هزار حساب بانکی دولتی را شناسایی و مسدود کردیم، تعداد حساب ها از جمله مانعی برای شفافیت است و مدیریت نقدینگی را با خطر مواجه می کند.

یکی از ریشه های سوءاستفاده و عدم شفافیت پرداخت های غیرمتمرکز حقوق کارکنان بود

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشوراظهار کرد: یکی از ریشه های سوءاستفاده و عدم شفافیت پرداخت های غیرمتمرکز حقوق کارکنان بود، در حال حاضر 500 دستگاه اجرایی کشور به صورت متمرکز، شفاف و حساب شده، پرداخت ها را انجام می دهند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای ما ساماندهی سامانه سنهاب بود؛ سامانه نظارت بر صنعت بیمه به عنوان سامانه برتر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقامتی شناخته شد. ما به خوبی تراکنش های اصلی صنعت بیمه را تحت نظارت بیمه مرکزی قرار دادیم تا از صدور بیمه های جعلی جلوگیری شود.

این وزیر کابینه دولت دوازدهم با اشاره به تکمیل سامانه جامع اطلاعات دولت برای نخستین بار تاکید کرد: برای نخستین بار توانستیم 3000 هزار میلیارد تومان اموال دولت یعنی بیش از دو برابر نقدینگی کشور را شناسایی کنیم.

کرباسیان با اشاره به مجموعه اقدامات و تلاش ها برای مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر اذعان کرد: با این تلاش ها در سال 96 رتبه اول مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم در مبارزه با قاچاق را در دنیا به خود اختصاص دادیم. مدرن سازی گمرک یکی از مواردی است که در این راستا انجام داده ایم. استفاده از دستگاه های مدرن در گمرک های کشور با تاکید بر حمایت از کالاهای ایرانی باعث تولید و بهره وری شده است.

وی اضافه کرد: در راستای ماده 6 قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی ، اطلاعات بیش از 330 شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی غیردولتی را توسط سازمان بورس منتشر کردیم. براساس پردازش اطلاعات مالی و تکنیک های مبارزه با پولشویی توانستیم 5 هزار کیلو مواد مخدر شامل 4 تن هروئین کشف و شناسایی کنیم. برای نخستین بار است که در این سطح بدون شلیک یک گلوله و فقط با پردازش اطلاعات مالی توسط وزارت اقتصاد جرایم سازمان یافته شناسایی شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه وزارت متبوعش، پرونده های تخلف و فساد را به دور از هیاهو دنبال کرده است، گفت: در یک پرونده چندین عضو هیات مدیره و متخلفین را که بیش از 20 نفر هستند، به مراجع قانونی معرفی کردیم. ریشه های فساد را باید در امضاهای طلایی جست. تراکنش های مشکوک بانکی را تشخیص دادیم، به همین جهت توسعه سامانه های هوشمند مبارزه با پولشویی تسهیل شده و مجوزدهی دولت به مردم و کسب و کار را از روز نخست پیگیری کردیم. تمام دستاوردهای مذکور در دوره کمتر از یک سال به دست آمده است.

کرباسیان با بیان اینکه راه ما در زمینه شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد کشور ادامه دارد، تاکید کرد: استقرار نظام حاکمیت شرکتی در بنگاه های دولتی، افشای اطلاعات اقتصادی برای جلوگیری از رانت و تبعیض و بودجه ریزی عملیاتی سه گام برای ادامه راه شفاف سازی خواهد بود.

وی ادامه داد: من از نمایندگان صادقانه می پرسم اگر فکر می کنند کسب رتبه اول جهانی در مبارزه با مواد مخدر، رتبه دوم جهانی در مبارزه با قاچاق کالا، شناسایی 3000 هزار میلیارد تومان املاک دولت، شفاف سازی اقتصادی نیست، پس منظور از شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد چیست؟

این عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: من از عملکرد وزارت اقتصاد در حوزه شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد دفاع می کنم، این مهم خواست مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور و شما نمایندگان بوده و راهی بدون بازگشت است. اقتصاد در اتاق شیشه ای آغاز شده و ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به دسته سوم سوالات نمایندگان درباره زیرمجموعه های وزارت اقتصاد و دارایی توضیح داد: این مجموعه ها شامل گمرک، بیمه، خزانه داری، سرمایه گذاران خارجی و اداره مالیات است. سازمان های اقتصادی نظریه پرداز نیستند، بلکه  مجری هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور با اشاره به دغدغه نمایندگان درباره عدم اجرای نظام عادلانه مالیاتی کشور به نحوی که فشارهای مالیاتی بر بخش تولید و اقشار کم درآمد جامعه حاکم می شود، پاسخ داد: برای نخستین بار ما 3200 پرونده فرار مالیاتی سنگین را بررسی و رسیگی کردیم، 6 هزار و 300 میلیارد تومان مالیات از تحلیل تراکنش های مشکوک و سازوگارهای مبارزه با پولشویی را مبارزه کردیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی را بدون کمک خارجی احیا و اجرا کردیم، گفت: این طرح از 3 دولت قبل آغاز شده بود و در این دوره جان تازه گرفت.

بیش از یک میلیون و 300 اظهارنامه خوداظهاری مالیاتی در وزارت اقتصاد

کرباسیان تصریح کرد: اکنون تمام اظهارنامه‌های مالیاتی به صورت الکترونیکی و اتوماتیک بارگذاری شده است و بیش از یک میلیون و 300 اظهارنامه عملکردی مبتنی بر اعتماد و خوداظهاری در وزارت اقتصاد وجود دارد.

وی یادآور شد: با اجرای این برنامه بیش از 10 میلیون ساعت صرفه‌جویی شد و در ادامه در راستای حمایت از سرمایه‌گذاری در سال 92 از 43 درصد به 54 درصد سرمایه‌گذاری خارجی رشد پیدا کرده است، در مقابل سهم مالیات بر تولید نیز از 52 درصد به 42 درصد کاهش یافته است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه نظام مالیات بر ارزش افزوده نیز عمق پیدا کرده است، افزود: لایحه مالیات بر ارزش افزوده با حمایت کمیسیون اقتصادی و رئیس مجلس در حال تدوین شدن است و به زودی این طرح به تصویب خواهد رسید.

کرباسیان ادامه داد: دادخواهی مالیاتی نیز یک رویه غلط داشت که مردم مجبور بودند از سراسر کشور برای دادخواهی مالیاتی به وزارت اقتصاد می آمدند اما این رویه تغییر پیدا کرد و اختیار به استان‌ها داده شد تا کار مردم راحت‌تر شود.

وی یادآور شد: مشکل مردم درباره مالیات مسکن هم در این دوره حل شد و بحث مالیاتی یک نظام و شکل قابل قبولی به خود گرفت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه به عنوان وزیر اقتصاد اعلام می‌کنم همه باید در بحث مالیاتی مشارکت عمومی داشته باشیم، افزود: در رفاه و توسعه کشور فرار مالیاتی گناهی نابخشودنی است که باید با جد با آن برخورد کرد.

وابستگی بودجه به نفت از 35 درصد به 25 درصد کاهش یافته است

کرباسیان تصریح کرد: در سال 96 ، 72 درصد منابع مورد نیاز دولت از طریق درآمدهای مالیاتی، گمرک، خصوصی‌سازی، سود سهام و انتشار اوراق تأمین شده است که این عملکرد یک دستاورد بسیار خوبی برای نظام به شمار می آید، اکنون وابستگی بودجه به نفت از 35 درصد به 25 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت اقتصاد و دارایی بزرگترین تأمین کننده مالی دولت است و از هر 4 ریالی که دولت هزینه می‌کند 3 ریال آن را وزارت اقتصاد و دارایی تأمین می‌کند.

رشد 50 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی نسبت به سال گذشته

این عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار کرد: در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس نیز به رغم فضاسازی‌های منفی بین‌المللی بیش از 5 میلیارد دلار در سال 2017 سرمایه‌گذاری خارجی در کشور صورت گرفته که این رقم در قیاس با سال 2016 رشد 50 درصدی را نشان می‌دهد.

کرباسیان از ایجاد پنجره باز خارجی برای فرایند سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: دیگر لازم نیست سرمایه گذاران خارجی برای امور سرمایه‌گذاری مراجعه حضوری داشته باشند و می‌توان هر کس از هر جای دنیا با مراجعه به این سامانه مشخصات پروژه سرمایه‌گذاری را بررسی و برای سرمایه‌گذاری خود اقدام کند.

وی ادامه داد: مجموع قراردادهای خارجی از شهریور 96 تاکنون به میزان 30 میلیارد دلار افزایش داشته است که این رقم در سال 95 فقط 3 میلیارد دلار بوده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به تکلیف قانونی مجلس و قانون برنامه برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد: در این راستا وزات اقتصاد و دارایی کاملا در چارچوب قانون و در برنامه کم سابقه اقدام به جذب سرمایه‌گذار خارجی و عقد قراردادهای خارجی کرد.

کرباسیان تصریح کرد: درآمد گمرک در سال 96 نسبت به سال 92، 175 درصد رشد داشت یعنی 8 هزار میلیارد تومان به 22 هزار میلیارد تومان رسید؛ همچنین کشف مواد مخدر در سال 96 نسبت به سال 92، 740 درصد رشد داشته، در سال 91، 15 هزار کیلوگرم مواد مخدر و پیش‌ساز کشف شد و اکنون 300 هزار در سال کشف و ضبط شده است.

رشد 695 درصدی کشف کالای قاچاق

وی ادامه داد: تمام این کشفیات به دلیل سیستمی کردن و استفاده از سامانه الکترونیک در وزارت اقتصاد و دارایی است که بهترین سامانه‌ای است که در سازمان جهانی گمرک ثبت شده است، تا قبل از سال 92 تمامی پرونده‌های قاچاق مکشوفه 40 میلیارد تومان بود در صورتی که پس از استفاده از سامانه‌های گمرکی و تجهیزات مدرن ایکس ری فقط در  3 ماهه نخست سال 97 بیش از 300 میلیارد تومان پرونده قاچاق کالای مکشوفه بوده است که رشد معادل 695 درصد را نشان می‌دهد.

شناسایی 653 نفر حین گذر قاچاقی از مرز

وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار کرد: پس از بهره‌برداری از دستگاه‌های کنترلی پیشرفته 653 نفر در سال 96 و 97 حین گذر بین بار از مرز شناسایی و دستگیر شدند که در سال‌های گذشته امکان شناسایی این نفرات در بین بار وجود نداشت، مقام معظم رهبری در فروردین سال 1396 فرمودند که ایکس ری‌های پرسرعت وارد کشور شود چنانچه در داخل ساخته نمی‌شود تا جلوی حجم بالای قاچاق در کشور گرفته شود، خوشبختانه امروز ایکس‌ری‌های پرسرعت در کشور توسط سازنده‌ داخلی تولید و نصب می‌شود و برآیند آن نیز شناسایی همین میزان عبور قاچاقی از کشور است.

کرباسیان یادآور شد: همین دستاوردها موجب شد ایران در شاخص کارایی فرآیندهای گمرکی در دنیا حدود 40 رتبه بهبود داده است، در زمینه بیمه نیز نمایندگان مجلس در برنامه‌های ششم از دولت خواستند که سهم بیمه‌های زندگی را ارتقاء دهند که این اتفاق افتاد و سهم بیمه زندگی و تولیدی از 11.9 درصد به 13.4 درصد رسید؛ در این مدت حوادث دلخراشی مانند سانچی، پلاسکو، زغال سنگ یورت، پتروشیمی بوعلی و زلزله‌ها را جوابگو بودیم.

وی اضافه کرد: بیمه ایران بالغ بر هزار و 800 میلیارد تومان طلب خود از بنیاد شهید و دیگر دستگاه‌ها را می‌خواهد که به آنها خدمت ارائه داده و این وظیفه ذاتی بیمه بوده به دلیل خدمتی که ارائه داده است و من این زیان را قبول می‌کنم به دلیل خدمتی که انجام داده‌ام. این درست نیست که فردا اعلام شود به خاطر اینکه زیان می‌دهیم هیچ خدمتی نکنیم لذا باید اعداد و ارقام به خوبی مورد بررسی قرار گیرد و بعد قضاوت شود.

کرباسیان با یادآوری اینکه طرحی در دست تدوین داریم که برای ساماندهی بانک های وابسته به نیروهای مسلح به ثبات بخشی نظام بانکی منجر خواهد شد، گفت: اما در بلندمدت طرح ویژه ما این است که با گزینه های جذاب سرمایه گذاری در بازار سرمایه منابع از حساب های گران قیمت بانکی به حساب های جاری منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه فرآیند سرمایه گذاری را تسهیل کردیم، افزود: نهادهای مالی بازار سرمایه را افزایش دادیم، قیمت تمام شده پول را کاهش دادیم و حجم نقدینگی سیار به سمت تولید و سرمایه گذاری از این طریق خواهد رفت.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: تدبیر مشترک شورای هماهنگی سران قواتوسعه بازار سرمایه است و ما مجری آن خواهیم بود؛ شاخص کل بورس به مرز 137 هزار رسید و این شاخص در دولت دوازدهم یعنی از مرداد 96 تا مرداد 97، 66 درصد رشد داشته و این شاخص در ماه جاری با رشد نزدیک به 26 درصد بیشترین رشد ماهانه را در 15 سال اخیر داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: در سال 96 میزان کل تامین مالی از بازار سرمایه به بیش از 86 هزار میلیارد تومان رسید و یعنی نسبت به سال گذشته 55 درصد رشد داشته است.

کرباسیان افزود: انتشار انواع ابزارهای تامین مالی در سال های اخیر به 70 هزار میلیارد تومان رسید که این عدد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 257 درصد رشد داشته و زمانی که سکان وزارت اقتصاد را در دست گرفتم تعداد نمادهای بسته بانک ها 9 مورد بود اما امروز تنها یک نماد بسته است؛ از 60 نماد کلی که بسته بود امروز به 19 عدد رسیده ایم.

وی با بیان اینکه بورس اوراق بهادار تهران از لحاظ بازدهی شاخص در سال 2017 در خاورمیانه رتبه 3 و فرابورس رتبه 4 را داشته است، گفت: یکی از امور دیگری که برای آن تلاش کردیم ساماندهی و مدیریت نحوه عرضه اوراق بدهی در بازار سرمایه بود که نرخ اولیه اوراق سهام در بازار غیررسمی به بیش از 40 درصد رسید که آن را به 18 درصد کاهش دادیم و این تجربه بسیار موفق و افتخارآمیزی است.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: بدهی دولت در زمینه اوراق یک روز به تاخیر نیفتاد و در سال 96 به بیش از 34 هزار میلیارد تومان اوراق مالی شامل اسناد خزانه، اوراق مالی اسلامی برای پرداخت مطالبات طلبکاران منتشر شد و همچنین مبلغ 5 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت از طریق تهاتر با طلب دولت تسویه شد.

پرداخت بودجه های عمرانی در 5 ماهه اول سال 97 را به میزان 5.7 برابر مدت مشابه افزایش دادیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: با مدیریت صحیحی که برای تامین مالی داشتیم پرداخت بودجه های عمرانی در 5 ماهه اول سال 97 را به میزان 5.7 برابر مدت مشابه افزایش دادیم بنابراین آنچه در اختیار وزیر اقتصاد دارایی بود توسعه و تثبیت بازار سرمایه و ساماندهی بازار بدهی بود که به خوبی از پس آن برآمدیم.

کرباسیان تصریح کرد: سران قوا تصمیم گرفتند که بازار سرمایه نقش بیشتری در اقتصاد داشته باشد و ما نیز پای آن خواهیم ایستاد.

وی افزود: به جرات می توانم بگویم برنامه های اعلامی در زمان رای اعتماد 33پروژه عملیاتی مشخص دارای زمان بندی و مسئول معین تبدیل شده و بعد از اعلام برنامه ششم تمام تکالیف برنامه ششم که نمایندگان برای وزارت اقتصاد پیش بینی کرده اند را مورد به مورد احصا کرده و در دل برنامه ها و 33 پروژه گنجانده ایم.

این عضو کابینه دولت یادآور شد: در طول تاریخ 40 ساله بعد از انقلاب یک وزارتخانه را پیدا کنید که برنامه های راهبردی، عملیاتی و با جزئیات رویکرد کاملا عملی داشته و هفتگی پیگیری کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: آمادگی دارم که کمیته ای بر این موارد نظارت و پیگیری ها را دنبال کند؛ اگر ما به اقتصاد مقاومتی بی توجه بودیم چرا سرانه سنهاب ما در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان سامانه برتر انتخاب شد؛ اگر ما در اقتصاد مقاومتی کم کار بودیم چرا تاکنون چندین بار در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان دستگاه برتر مورد تقدیر قرار گرفته ایم.

کرباسیان با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی محور و مدار تمامی 33 پروژه راهبردی ما است، تصریح کرد: در راستای پروژه های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بود که ساماندهی سهام عدالت را پیش بردیم و اکنون 40 میلیون نفر از ثمره و میوه آن بهره مند می‌شوند.

وی افزود: در سال 96، 28 پروژه و تکلیف از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای ما تعریف شد و ما به خوبی آنها را انجام دادیم و بنا به تایید رسمی ستاد میزان موفقیت ما 93 درصد بوده است.

این عضو کابینه دولت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را وظیفه قانونی و شرعی خود در قبال دستورات مقام معظم رهبری دانست و گفت: تعهد اخلاقی این بود که اقدامات متناقض از دولت در زمینه مسائل اقتصادی دیده و شنیده نشود و به همین دلیل حتی اگر در مواردی اختلاف نظر وجود داشت هر گونه صحبت مستقیم و غیرمستقیم در مورد سیاست ها را برای خودم ممنوع کرده ام و به همین سبب نیز بیشترین توان را در کارهای اجرایی گذاشته ام.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در چندین ماه گذشته تنها دستگاهی که دو مورد از اقدامات و پروژه هایش مورد عنایت و لطف مقاوم معظم رهبری قرار گرفت آن هم در سخنرانی های عمومی ایشان وزارت اقتصاد بود؛ یک بار در زمینه پروژه گمرک و بار دیگر در زمینه بهبود فضای کسب و کار.

کرباسیان افزود: این تقدیر و توجه سرمایه ای است برای وزارت اقتصاد؛ همین تمرکز بر اجرا بود که فرایندهای گمرکی را 40 پله بهبود داد و رتبه رقابت پذیری جهانی را 7 گام به پیش برد و با وجود تحریم ها هنوز پیش بینی ها در مورد آینده ایران بالاتر از متوسط منطقه و کشورهای رقیب است.

وی خطاب به نمایندگان گفت: شما بهتر می دانید اکنون که کشور وارد فضای جنگ اقتصادی شده است دشمن تمامی سنگرها و خاکریزهای اقتصادی و اجتماعی را از بازار گرفته تا صنعت، تجارت و فضای مجازی مورد هدف قرار دهد؛ آمریکا در تلاش است با تحریم سیستم بانکی ایران شریان های اقتصادی کشور را مسدود کند تا به این وسیله مردم را تحت فشار قرار داده و در نهایت ناآرامی ها را افزایش و دولت و نظام را با مشکل مواجه کند.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: باور کنید که وارد یک جنگ اقتصادی تمام عیار شدیم و قصد این جنگ اقتصادی تحمیلی ایجاد مزاحمت نیست بلکه کیان نظام را نشانه رفته است؛ مشاور کاخ سفید گفته دولت ترامپ با اخراج بانک مرکزی ایران از سیاست های سیستم مالی دنیا در حال اجرای طرح ایجاد تورم در ایران و کاهش ارزش ریال است تا نارضایتی ها و ناآرامی ها را افزایش دهد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ترامپ برای عدم خرید نفت ایران کشور به کشور پیام می فرستد؛ خزانه داری آمریکا شرکت به شرکت مذاکره می کند برای خروج از همکاری با ایران؛ دشمنان نظام به ویژه آمریکا با صرف میلیاردها دلار برای تبلیغات و جوسازی علیه ایران در سطح دنیا سعی دارد طول تحریم را بر سر مردم ایران بگستراند؛ وزیر خزانه داری آمریکا که از مدافعان شناخته شده رژیم صهیونیستی است با تلاش شامل 16 دستگاه اطلاعاتی آمریکا تلاش گسترده ای را آغاز نموده و با اعزام هیات های اقتصادی و امنیتی به تمامی کشورهای طرف ایران و همسایگان تلاش خود را دنبال می کند بنابراین باید برنامه ریزی و سرعت عمل به پیش رفت.

مسعود کرباسیان ادامه داد: همه بدانند که جمهوری اسلامی ایران در سخت ترین شرایط نه تنها عقب نشینی نمی کند بلکه تلاش مضاعف برای حل مشکلات تا حصول به نتیجه ادامه خواهد داد.

وی افزود: برنامه های عمده وزارت اقتصاد برای شرایط کنونی بدین شرح است، تمرکز بر مقدورات و تقویت توان تولید داخلی برای تامین کالاهای مورد نیاز، تجهیز صنعت بیمه، تشکیل ستاد کنترل و تنظیم بازار برای مدیریت و عرضه تقاضا و نظارت بر قیمت کالاها، تداوم اجرای سیاست ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی، تداوم بهبود محیط کسب و کار، سالم سازی و شفاف سازی اقتصاد و مقابله با گلوگاه های فساد، تشکیل ستاد ملی و استانی مقابله با احتکار و اختفاء کلیه کالاهای وارداتی یا تولید شده با مواد اولیه وارداتی به نرخ رسمی، طراحی و اجرای برنامه های پوشش رفاهی ویژه برای حمایت از دهک های پایین درآمدی، گسترش حوزه های همکاری با شرکای قدیمی ایران در شرق و غرب جهان.

وزیر اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: ما در وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان وزارتخانه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی چندین کشور فعال بودیم و اکنون برنامه ها و نقشه راه های همکاری در حوزه های مختلف را با این کشورها طراحی کرده ایم که با تلاش های رئیس جمهور محترم و مذاکرات ایشان با ریاست جمهوری این کشورها زمینه ساز بسیار خوبی برای تفاهمات انجام شده است که برای ثمر نشستن اقدامات و طراحی های فوق مستلزم کار دسته جمعی و مشارکت تمام دستگاه های اجرایی و اقتصادی و همراهی دستگاه های نظارتی و قانونگذار به نتیجه می رسد.

کرباسیان ادامه داد: اکنون با شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا که به تدبیر مقام معظم رهبری تشکیل شده است امید بیشتری به اتحاد و همدلی داریم گرچه خصومت های دشمن آزاردهنده است اما با توجه به منابع موجود و با شناخت ترفندهای دشمن در ماه های گذشته کارهای لازم اندیشیده شده است که می توان تحت فرماندهی مقام معظم رهبری و با اتکا به اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی امکان عبور از مشکل پیش رو را به خوبی داریم.

وی افزود: ما باید متحد و منسجم و مقاوم باشیم؛ شرایط ما چه از لحاظ ذخایر ارزی و چه از لحاظ روابط بین المللی از گذشته بهتر است البته دشمن این بار مصمم تر است اما تنها است لذا خودمان باید مصرف، احتکار و اقتصاد را مدیریت کنیم.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: در این زمان به اتحاد و همدلی نیازمندیم، زمان استفاده از تجارب سال های گذشته است، اکنون با تجربه ای که از دوران جنگ و تحریم ظالمانه به دست آورده ایم می توانیم بیشتری در خدمت کشورمان باشیم. اکنون ما ایستاده ایم تا از کیان این کشور و نظام دفاع کنیم همانگونه که دشمن روزانه برنامه ریزی می کند و حتی وقاحت را تا جایی رسانده که در سالروز 28 مرداد گروه اقدام تشکیل می دهد ما نیز در یک حرکت فراقوه ای سازمان اجرایی مقابله با تحریم را تشکیل دادیم و در مقابل کنش آن ها از خود واکنش نشان می دهیم.

وی تاکید کرد: بنده نیز مانند شما نگران این سرزمینم و تلاش می کنم با سپردن امور به بهترین تیم بتوانیم به بهترین نتیجه برسیم لذا از مجلس انتظار می رود که از دولت حمایت کرده و ما را تا رسیدن به ثبات اقتصادی زیر سایه ثبات مدیریت حمایت کند تا بتوان شرایط را کنترل و مدیریت کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: بنده در پایان به دلیل مشکلات ایجاد شده از مردم کشورم پوزش می طلبم و از تمامی تلاش های همکارانم در وزارت اقتصاد دفاع می کنم زیرا تلاش های شبانه روزی آن ها را دیده ام بنابراین اگر بتوانم از شما عزیزان رأی اعتماد مجدد بگیرم تلاش می کنم با مشورت گرفتن از نخبگان اقتصادی بر مشکلات فائق آیم اما اگر رأی شما غیر از این بود همچنان در خدمت نظام اسلامی خواهم بود.

مخالفان با استیضاح کرباسیان:

سلیمانی: کرباسیان از تجربه خوبی برخوردار است

حسن سلیمانی در مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد گفت: در پیشینه کاری که از آقای کرباسیان می‌دانم در طول مدت خدمتش در مدیریت‌های کلان نظام در حد معاون وزیر و همچنین در بخش خصوصی در اتاق بازرگانی به عنوان عضو هیأت رئیسه هیأت نمایندگان و مشاوران اتاق بازرگانی تهران مشغول به کار بوده بنابراین از قابلیت و تجربه و توانایی لازم در بخش‌های مختلف مدیریتی برخوردار است.

نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقتضای دستگاه‌های وابسته به امور اقتصاد و دارایی، اقتصاد کلان کشور نیست و نتیجه بد عملکرد اقتصادی دولت یا نظام صرفاً به بدی و عدم توانایی و عدم قابلیت وزیر اقتصاد بازنمی‌گردد.

وی افزود: از جمله دستگاه‌هایی که وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه خزانه‌داری است، یعنی مسئولیت دریافت و پرداخت است و فردی که در این بخش مسئولیت دارد در دریافت‌ها و پرداخت‌ها هم اهل صداقت است و هم اهل دقت. پرداخت مطالبات دستگاه‌ها تلاش برای به روز کردن بدهی‌های دولت، میزان اوراق منتشره و ... کاری است که در این بخش انجام می‌شود و در این مدت نیز سروسامان خوبی به این موضوعات داده شده است و دریافت‌ و پرداخت‌ها نیز سامانه‌ای شده است.

سلیمانی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه مدیریت اموال کار و معاونت امور بانکی کار در حال انجام است. مسئولیت وزیر اقتصاد در امور بانکی فقط در رابطه با رئیس مجمع عمومی بانک ملی و بانک سپه است و همین قدر مسئولیت برایش باقی مانده و در سایر بانک‌ها دخالتی ندارد. اقدامات بانکی هم که به تکالیف بازمی‌گردد مسائلی همچون اعطای تسهیلات اعم از قرض‌الحسنه و غیرقرض‌الحسنه قسمت اعظمی از منابع در قوانین برنامه‌ای و بودجه‌ای توسط مجلس تعیین تکلیف می‌شود پس آقای وزیر کجا باید مدیریت کند.

«کرباسیان» با رأی نمایندگان مجلس از وزارت اقتصاد رفت

وکلای ملت با 137 رأی مثبت،121  رای منفی، 2 رأی ممتنع از مجموع رأی مأخوذه با ابقای وزیر اقتصاد و امور دارایی در وزارت اقتصاد خود مخالفت کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  51 12
  جمعش کنید این صحنه آرایی ها را.
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   40 3
   این اقا وزیره فقط یک مجری اوامر است و نقش خاص دیگری ندارد. مطیع... است
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   109 0
   این بازی است که نامی از نهاوندیان برده نشود
  • قمی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   76 1
   مهدی و مصطفی کرباسیان در 24سال یعنی دولتهای هاشمی و خاتمی و روحانی به نوبت در پستهای حساس وزارت اقتصاد و ریاست گمرک ، پدر اقتصاد کشور را درآوردند ولی دستگاههای نظارتی و مجلس فقط نظاره گر بودند. چرا؟؟
  • NL ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   17 0
   ایشالا همین فرمول تا استیضاح روحانی کاری با اقتصاد کردن که تا ده سال کمر اقتصاد راست نخواهد شد
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   17 11
   احسنت بر حضرتی که از فراکسیون امید استعفا دادی و آخرتش را فدای منافع حزبی و دولتی نکرد
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   11 2
   کرباسیان در این بازی فقط یک قربانی بی گناه بود اگر مرد بودند نهاوندیان و شریعتمدار و جهانگیری را به مجلس می کشاندند تا تاریخچه اسرار بیرون می ریخت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   17 1
   اینارو باید دونه دونه اعدام کنند.گند زده به مملکت به همراه تیم اقتصادیش ، وقتی هم مجلس میاد میخنده.اینا چرا نباید اعدام بشن؟بلد نیستی چرا مسئولیت قبول میکنی یارو؟؟؟؟
  • رضا IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   16 1
   مشرق می دونم به دلیل مصلحت یا سیاه نمایی منتشر نمی کنی ولی بلاخره یکی اینو می خونه: سال 92 با 32 سال سن به خاستگاری رفتم و نامزد کردم. از 15 سالگی کار کردم و تونستم یکم پول جمع کنم. بعد از 4 سال!!! نامزد بودن پارسال به دلیل بی پولی بی کاری بی مسکنی بی..... نامزدیم به هم خورد. الان با 37 سال سن هیچی ندارم. راستی برادرم هم امسال به خاطر بی پول شدن و بی کار شدن از همسرش جدا شد. می تونی فکر کنی که چقدر سخته یکی را دوست داشته باشی ولی نتونی ازدواج کنی. دوستانم هم یکی یکی دارند طلاق می گیرند. تشکیل خانواده دادن و بچه دار شدن از نیازهای اولیه انسانهاست. حتی حیوانات هم به این نیازشون رسیدن. مثل همیشه مقصر خود ما هستیم!!!!!! من مرده شما زنده تا چند سال دیکه بچه و خانواده را باید تو موزه دید!!!!! بلاخره روز حسابی هم هست. این روا نیست فرزندان شماها تو عشق و حال باشه من که پدرم 10 سال جبهه بوده ( دوسال بعد از جنگ) از 15 سالگی مثل خر کار کردم الان باید حسرت بچه و خانواده داشته باشم.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  46 7
  آخرش من یکی که نفهمیدم در مملکت چه خبره
 • سبب ساز IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  34 12
  درباره ساشا سبحانی هم ازش سوال کنید باید پاسخگو باشه
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   24 4
   اون پسر یکی دیگه است داداش
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   20 3
   چه ربطی داره
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   2 1
   منظور دوستمون اینه که چرا مشرق نیوز راجع به ساشا و همشیرش گزارش نمیذاره تا ملت ببینن آقازاده های مفتخور به چه کثافتکاری مشغولن و جامعه امروز ما به چه نقطه ای رسیده
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  8 25
  امنیت آزادی و آرامش را به ملت هدیه دادند اعتدالی های مهربان
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   43 0
   +دلار ده هزارتومانی وسکه چهارمیلیونی وپراید 43میلیونی !
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   13 0
   اره رکود تورم دادن هسته ای ماهواره و هزاران چیز نه ساختن نیروگاها جاده ها عمران همه را بر باد داده
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  38 0
  مراقب تورم نقطه به نقطه باشد. چون من در هر نقطه ای میروم یک نقطه دیگر جنسها را گران میکنن
  • US ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   6 0
   دهن من کارگر داره نقطه به نقطه سرویس میشه . به هر کی میگی میگه همه همین طورن . آخه همه بخوان بمیرن به من چه
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  21 1
  نرخ تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که مقدار تورم به 13.8 رسیده است
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   20 8
   تورم سال زیر 10 درصده. اگه سال 88 مبنا تورم سال بود الانم تورم سال مبناس.
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   10 0
   سه برابر شدن قیمت همه اجناس از عید تا بحال میشه 13.8 درصد تورم !!! ببخشید احتمالا دانش آموز کلاس اول ابتدایی این نرخ رو حساب نکرده چون به درازگوشم بگی عرعر میزنه زیر خنده
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  40 10
  وزیر هیچ کاره ی اقتصاد بدبخت ایرانی های بدبخت
 • US ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  34 1
  امیدی به استیصاح نیست. علی لاریجانی هوای کار را دارد.
 • US ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  38 0
  پزشکیان که دختر مظلومش معاون یکی از شرکت های پتروشیمی است ... آمده از کرباسیان دفاع کند.....
 • US ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  26 1
  کرباسیان با فامیل بازی ، اقتصاد کشور را ویران کرده است.
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   3 1
   او فقط مجری دستورات روحانی و نیلی و نهاوندیان بود.
 • علی IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  27 0
  فقط من این را میدونم که با این دولت و این مجلس فقط و فقط باید برای این مردم بدبخت یاید گریست و زار زاز اشک ریخت
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  31 0
  این وزیر اصلا این کاره نیست مثل رئیسش
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  2 0
  واقعا از مجلس باید تشکر ویزه کرد که عامل اصلی وضعیت موجود را کنار زد. از فردا دلار بر میگرده به قیمت قبل !!!!
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  2 1
  خداروشکر دلار شده 7 تومن
 • DE ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  5 0
  عبور از چراغ قرمز خلاف است و جریمه سنگینی دارد نپردازی میبرنت زندان.ولی عبور از خطوط و مرزهای قرمز امنیت اقتصاد کشور غلاف ! است ولی جریمه و زندان ندارد حتی اگر ۵۵ تن طلا را اصلاحات مالی کنی .فقط اول عزل میشی بعد جای دیگر نصب میشی. کاپیتولاسیون برای اتباع خارجی برداشته شد ولی برای سیاسیون خلافکار نه.
 • علیرضا US ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  7 0
  الان نوبت هم باشه؛ نوبت وزیر بهداشت پورشه سوار است که با شرکت واردات دارو میلیاردر شده ...
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  6 1
  قربانی به پیشگاه روحانی تقدیم شد
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  4 1
  انشاءالله وزیر بعدی با دقت بیشتری انتخاب بشود . اقتصاد کشور عزیزمان مشکلات بزرگی داره.
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  9 0
  معصومه ابتکار لیاقت پست های کلیدی را ندارد.
 • US ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  7 0
  کرباسیان با فامیل بازی ، اقتصاد کشور را ویران کرده است.
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  7 1
  چه فرقی کرد حالا؟ یکی دیگه میاد با فک و فامیلش
 • مجید IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  11 0
  معمولاً برای دفاع از یک وزیر شخص رییس جمهور به همراه تعدادی از وزرا در جلسه استیضاح شرکت می کنند. در استیضاح وزیر تعاون به جای آقای روحانی، معاون اول ایشان به مجلس رفت، یعنی حمایت نسبی دولت از ایشان. وقتی فقط مشاور رییس جمهور در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد شرکت می کند معلوم است که نظر دولت هزینه نشدن برای وزیر خود است و به نحوی موافق برکناری ایشان بوده است و فقط به دلایل سیاسی می خواستند که مجلس این کار را بکند
 • حاج کمیل IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  11 0
  مطمئن باشید این استیضاح با چراغ سبز دولت اتفاق افتاد... برای وکیل الدوله ها فشاراقتصادی مردم مهم نیست... یک نفر رو قربانی کردند تا فشارها رو کم کنند...این مرام سیاست زدهای غربی و اشرافیست.
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  11 0
  یکی از یکی نالایق تر و بدرد نخورترن. تا جلوی فساد رو نگیرن اوضاع به همین شکله.
 • حامد IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  5 1
  از مجلس لاریجانی بعید بود
 • حامد IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  11 1
  از مجلس لاریجانی بعید است این کارها
 • عدنان IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 0
  عزل رییس جهمور خواسته ملت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس