کد خبر 873384
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۶
صرافی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پیش بینی شده که پروانه صادراتی در سامانه نیما به شکل رقابتی به صراف‌ها به فروش برساند و صراف ها برای کالاهای گروه سه ارزهای خریداری شده را عرضه کند.

به گزارش مشرق، مجتبی خسرو تاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه «رو در رو» ، اظهار کرد: در ماه های اخیر با انباشت محصول واحدهای تولیدی مواجه بودیم در حالیکه باید به این واحدها در فروش محصولات آنها کمک کرد و اهمیت بازاریابی در این مقوله مشخص می شود و در بازاریابی را درهر دو سطح خرد و کلان مورد توجه قرار داهند و به دلیل نوع کالا بنگاه های باید در سطح خرد بازاریابی انجام دهند و این وظیفه دولت نیست.

بیشتر بخوانید:

جزییاتی از اولین نرخ‌های ارز در بازار ثانویه

جزئیات اولین روز کاری بازار ثانویه ارز

وی افزود: گاهی دولت می خواهد یک رشته ای را شاخص و برند کند و برای آن تبلیغات کلان و خاصی انجام دهد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت همچنین در رابطه با فراهم کردم بستر صادرات برای واحدهای تولیدی کوچک، گفت: برخی از بنگاه ها کوچک و متوسط هستند و سازمان توسعه و تجارت بر این موضوع تأکید دارد و در سفرهای وزراء نیز این مقوله در دستور کار تعاملات است تا در گفت و گوهای دو جانبه فضا برای صادرات بنگاه های کوچک را فراهم کنیم مانند سفر اخیر رئیس جمهور به اتریش و سوئیس این موضوع را پیگیری کردیم.

خسرو تاج به بسته حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط اشاره کرد و ادامه داد: در مقوله بازاریابی و همچنین ارتباط با واحدهای دانشگاهی و مسائل مورد نیاز این واحدها در بسته حمایتی دیده شده است ۱۳۰۰ میلیارد نیز در این رابطه اعتبار در نظر گرفتیم.

سلاح ورزی حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در مورد بازاریابی و ظرفیت سازی به عنوان ضرورت صادرات کالای داخل بیان کرد: ضعف در این مقوله به دلیل محدودیت های مالی و اطلاعاتی بوده و بازاریابی و بازار سازی در سالهای گذشته بخشی بوده که حتی مشوق های صادراتی را به درستی محقق نکرده و واقعیت این است که شرکت های کوچک برای حضور در نمایشگاه های بین المللی و انجام تبلیغ در آن سوی مرزها نیاز به منابع مالی دارند و در محدودیت مالی و همچنین محدودیت اطلاعاتی مواجه هستند.

وی در مورد نقش رایزنان بازرگانی و شرح وظایف آنها اظهار کرد: این رایزنان در برخی از کشورهای هدف مستقر هستند و در روسیه، هند و پاکستان تلاش موفقیت آمیزی داشتند و البته رایزن به تنهایی نمی تواند موجب رونق صادرات غیر نفتی کشور شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: افزایش صادارت نیازمند داشتن برندهای ماندگار با محصولات با کیفیت مستمر در بازارهای بین المللی است.

بنابراین گزارش،خسروتاج به تخصص رایزن های بازرگانی در کشورهای هدف اشاره کرد و گفت: رایزن بازرگانی می تواند رقابت در بازار کشور هدف را با اطلاعات مفید به داخل کشور مخابره کند و بنگاه های داخلی با تخصص خود از اطلاعات بازار هدف استفاده مفید دارند و همچنان که اتاق های بازرگانی نیز همراه رایزنان بازرگانی دفاتری تأسیس کردند و کشورها نیز پذیرفته اند و بر اساس روابط متقابل اقدام به تأسیس دفاتر تجاری در کشور ما خواهند کرد.

وی تأکید کرد: رایزن بازرگانی در داخل سفارتخانه ها مستقر هستند و محدودیت هایی دارند در حالیکه در اتاق های بازرگانی چنین محدودیت هایی وجود ندارد و بخش خصوصی نگاه هدفمندتری در ارتباط گیری های خود با طرف های خارجی دارد.

سلاح ورزی به ۴۷ اتاق بازرگانی مشترک با کشورها در اتاق ایران اشاره کرد و افزود: در روسیه دفتری ایحاد شده و در برنامه داریم که در پنج نقطه جهان اتاق مشترک بازرگانی تأسیس کنیم.

خسروتاج در مورد مشکلات بازرگانی کشورهای منطقه و همسایگان کشورمان که فرصت جذب بازار برای کشور دارد به مثال کشور قطر پرداخت و بیان کرد: از روز گذشته متوجه شدم اولین محموله مرغ گرم ایران از راه هوایی به قطر صادر می شود و صاردات ما دو برابر شده و با وجود جمعیت ۲ میلیونی بازار خوبی برای کشور ما بوده است.

وی ادامه داد: موضوع زنجیره های ارزش جهانی موجب می شود تا تازه واردها به سادگی وارد این زنجیره صادراتی در بازار کشورها نشوند و در مشکلی که روسیه با ترکیه داشت موضوع زنجیره ارزش جهانی وجود داشت و رایزن بازرگانی ما در چارچوب شرایط و سفارش شرکت های روسیه نمی گنجیدند و برای بازارهای کوچک آمادگی داشتیم اما اگر ساز و کار درستی نداشته باشیم خواسته بازاری چون روسیه با گردش مالی بالا میسر نخواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: زیرساخت های حمل و نقل و ترانزیت برای توسعه صادارت لازم است و سد و مانعی است که ظرفیت حمل و نقل برخی از کالاها از جمله محصولات کشاورزی را کاهش می دهد همچنین مشکلات مبادلات بانکی نیز از دیگر مشکلات پیش روی صادرات محصولات ایرانی بوده است.

بنابراین گزارش، سلاح ورزی به مشکلات نرم افزاری در امر صادرات نیز پرداخت و گفت: از ابتدای انقلاب قرارداد ترجیحی با آزاد را در برنامه نگذاشته ایم و از ترس حضور خارجی ها و صدمه دیدن تولیدکنندگان داخل جلوی صادرات را نیز گرفته ایم و شرایط گلخانه ای برای تجارت کشور ایجاد کردیم اما در مورد لبنیات و صادرات به عراق موفق عمل کردیم و با دلیل ضعف دیپلماسی و افزایش تعرفه این بازار صادرات را تا حدود قابل توجهی از دست دادیم در حالیکه می توانستیم قرار دادهای ترجیحی داشته باشیم.

خسروتاج در مورد افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات محصولات لبنی و کشاورزی گفت: با رایزتی که با مقامات عراقی داشته ایم پاسخ آنها توجه به خودکفایی و توسعه عراق با تکیه بر تولید در داخل عراق بود و اعلام کردند که این تعرفه را با همه کشورها دارند و تبعیضی با ایران و سایر کشورها نیست.

وی در مورد تعرفه ترجیحی توضیح داد: تا کنون در هر مذاکره ای که داشتیم نگاه ما به حمایت از تولیدکننده داخل بوده و هر کشوری بر روی محصولات خاص خود تأکید دارد و ما باید این موارد را تولید محصولات داخل هماهنگ کرده و به یک تعادلی برای قراردادهای مفید برای تولید کننده و صادرکننده برسانیم و کار حساس و دشواری است.

بنابراین گزارش، سلاح ورزی در بحث ارز و تأثیر آن بر صادرات و موقعیت فعلی بازار ارز گفت: دولت در سالهای گذشته در مواعدی وعده تک نرخی شدن ارز را اعلام و با وجود شرایط مناسب از این اقدام امتناع کرد و در زمان نامناسب این موضوع را اجرا کرد و باید نرخ ارز توسط مکانیزم بازار تک نرخی شود و با تعادل که توسط بازار ثانویه به دست آید می توان ارز را تک نرخی کرد و امیدواریم با دخالت کمتر نرخ ارز را به یک عدد رساند و نه بر اساس دستور دولت که بدون توجه به بازار انجام گرفت.

خسروتاج همچنین اظهار کرد: بخش از موضوع را بر اساس اختیارات، دولت ورود کرد که سفارش های در سامانه نیما انجام می شود از جمله معاملات پتروشیمی ها و بخشی از صنایع سبک که صادرات آنها باد نرخ توافقی بین صادرکننده و وارد کننده انجام خواهد شد خارج از این سیستم خواهد بود و اجازه دادیم که ارز صادراتی قابل واگذاری در سیستم بانکی انجام شود و به چرخه اقتصاد کشور بازگردد و گروه سه کالاهای مصرفی با راز صادراتی قابل واگذاری از سوی صادرکنندگان است و ۱۷ میلیارد صادرات در این بخش انجام می شود.

وی افزود: پیش بینی شده که پروانه صادراتی در سامانه نیما به شکل رقابتی به صراف ها به فروش برساند و صراف ها برای کالاهای گروه سه ارزهای خریداری شده را عرضه کند به وارد کنندگان و این موضوع را دیشب در سازمان توسعه تجارت مصوب کردیم.

سلاح ورزی با انتقاد از ارز دولتی برای کالاهای غیر ضروری گفت: خودرو و موبایل و کالاهای آرایشی و بهداشتی که ارز دولتی دریافت کردند بازار ارز را ملتهب کرد و دولت باید روش حمایتی برای کالاهای اساسی تولید داخل در نظر می گرفت تا مشکل اینچنینی به وجود نیاید و پرسش هایی از ایم دست که چرا اجاره واردات بدون انتقال ارز را ندادیم مطرح است.

خسروتاج در خصوص نظام اخیر ارزی، بیان کرد: بخشی از تقاضاها به واردات بدون انتقال ارز مربوط بود و ابهامات موجود در این رابطه است که ارز از سیستم بانکی خارج نمی شود و مگر چه میزان ارز در خارج از کشور وجود دارد که واردات بدون انتقال ارز صورت گیرد و البته عوامل اقتصادی و اجتماعی در این رابطه وجود داشت که اصل اول هر اقتصادی با شبکه بانکی متصور است و در این شیوه ریال به ارز تبدیل می شد.

وی در مورد ممنوعیت وارداتی ۱۳۳۹ کالا نیز گفت: دو رویکرد بر اساس بازار است و بعد قاچاق و مسائل اجتماعی و افزایش نرخ ارز موجود است که دولت با این نگاه با نرخ مشخصی نرخ ارز را تعیین کرد و در حال حاضر باید این سیاست را که یک سوم بخش صادرات را با مکانیزم بازار پیش ببریم.

سلاح ورزی خاطر نشان کرد: در موقعیت اقتصادی کشور معتقدم از حیث منافع و امنیت ملی دولت با تصمیم های کوتاه مدت اقدام درستی انجام می دهد اما تداوم و استمرار این سیاست ها درست نیست و باید بازار ثانویه را گسترش داد و رانت موجود در بازار ارز فعلی بسیار وسوسه انگیز است و امیدوارم دولت به گسترش صادرات با تصمیم های جدید کمک کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس