کد خبر 871631
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۰
دارو نمایه

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک؛ میکروب‌های مفید روده را از بین می‌برد و باعث رشد میکروب‌های موذی در بدن انسان می‌شود.

به گزارش مشرق، دکتر محمد مهدی فیض آبادی -رئیس انجمن میکروب شناسی ایران در آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران اظهار داشت: آنتی بیوتیک‌ها به دو دسته کلی در کشور تقسیم می شوند که دسته اول به لحاظ اقتصادی، قیمت آنها برای کشور مناسب است، تولید داخل بوده و مصرف بالای آنها باعث پیدایش مقاومت میکروبی شده است.

بیشتر بخوانید:

 وی افزود: دسته دوم، آنتی بیوتیک‌های گران‌قیمت خارجی بوده و اینها نیز می‌توانند ایجاد مقاومت میکروبی کنند که همکاران ما در قسمت درمانی، کارشناسان دارویی و داروسازان بالینی  تلاش کرده اقداماتی جهت کاهش مصرف انتی بیوتیک‌ها انجام دهند کنند که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و فرهنگ‌سازی در این زمینه در حال حاضر از مصرف آنتی بیوتیک‌ها نسبت به گذشته کاسته شده است.

وزارت بهداشت مصرف آنتی بیوتیک‌ها را محدود کرده است

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران با اشاره به اینکه وزارت بهداشت نیز مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها را محدود کرده است، گفت: مصرف منطقی آنتی بیوتیک در بیمارستان‌ها با راه اندازی کمیته مصرف منطقی آنتی بیوتیک با حضور متخصصین مربوطه در نظر گرفته شده و در این کمیته‌ها از قانون مصرف منطقی آنتی  تبعیت می شود  تا از پیشرفت مقاومت میکروبی جلوگیری به‌عمل آید.

 استاد میکروب‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه بیان داشت: آنتی بیوتیک‌ها هزینه آنها گران بوده و از ۱۰ میلیون تا میلیاردها تومان برای بیمارستانها به طور سالانه هزینه  بر جای می‌گذارند در صورتیکه اگر مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها وجود داشته باشد علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، کاهش مقاومت میکروبی را شاهد خواهیم بود.

 فیض‌آبادی اظهارداشت:  ایران جزو کشورهای پر مصرف آنتی‌بیوتیک قرار داشت که خوشبختانه امروزه نگاه علمی بهتری در این زمینه جامه عمل گرفته و این نوید بخش است که سیر افزایش مقاومت میکروبی را تحت کنترل درآوریم.

 وی با اشاره به اینکه مصرف خارج بیمارستانی، فروش در داروخانه‌ها و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها نیز مد نظر قرار دارد، ‌گفت: عدم توجه به این موضوعات در جامعه افزایش مقاومت میکروبی را به همراه داشته که در نهایت به بیمارستان‌ها هم راه می‌یابد و این میکروب‌ها توسط همراهان بیماران، ویزیت کننده‌ها و سایر عوامل آلوده کننده همچون آب و مواد غذایی می‌تواند به بیمارستان آید بنابراین برای مقابله با آن بیوتیک‌ها و مقاومت آنها سیر پیچیده‌ای وجود دارد که باید تلاش کنیم اقدامات لازم در مقابله با این مقاومت میکروبی به صورت کامل و جامع انجام گیرد.

چگونه میکروب‌های مفید روده از بین می‌روند

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران همچنین به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک اشاره کرد و گفت: این موضوع عوارض زیادی برای فرد به همراه داشته و این موضوع میکروب‌های مفید روده را نیز می‌تواند از بین ببرد و از طرفی اجازه رشد میکروب‌های موذی  در بدن انسان را فراهم  سازد؛ همچنین مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها سبب تاثیر مواد سمی بر روی کبد، کلیه، دندان، مغز استخوان و مغز افراد می‌شود.

به گزارش انجمن میکروب شناسی ایران، وی بیان داشت: این در حالی است که پزشک با تجویز منطقی و دوز مناسب آنتی بیوتیک می‌تواند بهترین اقدام برای مقابله با بیماری با کمترین عارضه را ناشی از مصرف آنتی بیوتیک برای بیمار انجام دهد.

نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران۱۳ لغایت ۱۵ شهریور  در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.ismcongress.ir   و یا با شماره ۸۸۶۳۲۴۵۶ تماس حاصل کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس