کد خبر 871430
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
چپ دست

جراح مغز واعصاب درباره چرایی چپ‌دستی و روش‌های تشخیص آن در دوران بارداری نکاتی را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، مهدی خواجوی جراح مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که آیا رابطه‌ای بین چپ دستی و مغز وجود دارد یا خیر گفت: در چند دهه اخیر درمورد چرایی چپ‌دستی تئوری‌هایی مطرح شده است. از قرن نوزدهم تمام زیست‌شناسان روی این پدیده که نیم‌کره چپ مغز، اندام‌های طرف راست بدن را و نیمکره راست، اندام‌های طرف چپ را کنترل می‌کنند، هم‌آهنگ بودند.

وی ادامه داد: پیام‌های کنترل حرکات دست و بازو از ناحیه‌ای از قشر مغز در لوب پیشانی (قشر حرکتی) شروع شده و سپس به سمت نخاع آمده و پس از آن به اعصاب محیطی، و سرانجام به عضلات اندام‌ها می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

تفاوت چپ دست ها با راست دست ها

وی با اشاره به اینکه در دهه 1980 سونوگرافی جنین‌ها نشان داد که چپ یا راست دست بودن، قبل از تولد و حتی در مرحله هشت هفتگیِ جنین شکل می‌گیرد، گفت: در هفته سیزدهم جنینی، که جنین شروع به مکیدن شست راست یا چپ خود می‌کند، غالب‌بودن دست کاملا واضح است. ابتدا تصور می‌شد که مغز بر اساس اطلاعات ژنتیکی، غالب بودن یک دست را تعیین می‌کند.

خواجوی با تاکید بر تحقیقات جدیدی که در این‌باره صورت گرفته است، گفت:‌ پژوهش‌های جدید در دانشگاه بوخوم آلمان نشان داده که تغییرات ژنتیکی در نخاع، تعیین‌کننده غلبه راست یا چپ دستی است و نه مغز. این پژوهشگران مشاهده کردند که تا هفته 15 جنینی، قشر مغز و نخاع هنوز با هم ارتباطی ندارند، درحالی‌که چپ یا راست دست بودن کاملا شکل گرفته است. این پژوهشگران تغییرات ژنتیکی برای تعیین دست غالب را در نخاع، بین هفته 8-12 مشاهده کردند.

این جراح مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که چرا تعداد افراد چپ‌دست فقط 10 درصد است (و چرا نیمی از مردم چپ‌دست نیستند)؟ گفت: پدیده بسیار جالبی که توسط این پژوهشگران مشاهده شد این بود که تغییرات ژنتیکی در نخاع برای تعیین دست غالب، غیر قرینه بوده و پدیده اپی‌ژنتیک epigentic در آن نقش مهمی را دارد. اپی ژنتیک به معنی فعال شدن یا غیر فعال شدن یک ژن تحت تاثیر عوامل خارجی و محیطی است.

وی با بیان اینکه در سال 2012 پژوهشگران، یک مدل ریاضی را برای تغییرات اپی‌ژنتیکی دست غالب ارائه دادند تشریح کرد: به عقیده این پژوهشگران در طول فرگشت انسان، استفاده از ابزار یا نوع شکار کردن توسط دست یا بازوی راست، آسان‌تر بوده و به همین جهت، تغییرات اپی‌ژنتیکی در نخاع، تمایل به دست راست یافته است؛ به همین علت 90 درصد مردم دست راست غالب دارند.

خواجوی در پایان یادآور شد:‌ باید توجه داشت که اصولا سیستم عصبی افراد چپ و راست دست اختلاف واضحی ندارند و در نتیجه از نظر رفتاری و روانشناختی نیز تفاوتی ندارند و دانش جدید کاملا به بی‌اساس بودن بی‌مهری‌ها درمورد افراد چپ دست گواهی می‌دهد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
  27 4
  چپ دست ها فوق العاده اند
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
  3 20
  من چپ دست هستم اما کلا چپی هستم و چپ تندی همستم . یک بار هم چپ کردم . دست چپم هم دو بار شکسته و جناح چپ را در ایران بیشتر موفق میدانم
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
   7 0
   پس کلا در همه چیز! چپ کردید
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
   5 0
   پس کلا در همه چیز! چپ کردید
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
   6 0
   چیرو چپ کردی
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
   8 2
   بی مزه مزخرف
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
  6 3
  نه . اصلا قانع کننده نبود
 • خودم .. ! IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
  7 4
  من یک چپ دست هستم .. یک چپ صد در صدی .. ! :) تو بچگی هآم سر چپ دس بودنم خیلی اذیت شدم امآ الـآن بسیآر خوشحآلم چپ دستم ! :) سر دآستآنِ چپ دست بودن تو بچگی وآقعن اذیت شدم .. تو خونه .. مدرسه .. مهمونی .. بیرون .. همه جآ .. ! همه ی وسآیل از چآقو تآ قیچی و صندلی و و و برآی رآست دست هآس .. من وآقعن تو بچگی هآم فکر می کردم مشکل دآرم و هیچ کس هم برآم توضیح نداد کِ تو مشکلی نداری و فقط چپ دستی .. اون جآ قیچی دستم می گرفتم امآ برش نمی زد .. اون جآ کِ بآ دست چپ می نوشتم و معلمِ نآدآن اذیتم می کرد .. اون جآ کِ نمی تونستم بآ چآقو برش بزنم و فقط یِ طرفشون لبه دآش .. اون جآ کِ می دیدم همه بآ رآست کآر می کنن امآ من نمی تونم ... و و و ! امآ ! امآ وآقعن چرآ بآید ی چپ دست اینقدر اذیت بشه .. ؟! تو مدارس صندلی چپ دست نیس .. در دآنشگآه هآ ب سختی گیر می آد .. تو کنکور تیکِ چپ دستی رو می زنی امآ اغلبِ اوقآت صندلی رآست دست می ذارن .. ! روز 10 تیر و 12 تیر دآنشگآه هآ امتحآن دآشتم و بآ این کِ تیک زده بودم امآ صندلی رآست دست بود .. ینی حتآ سآده ترین حقت ب رسمیت شنآخته نمی شه ! + پس دنیآ همچنآن در دست رآست دست هآست .. !
 • خودم .. ! IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
  7 0
  بعد مشرق تیترت بآ متن خیلی جور نیست هآ ! :دی چرآیی چپ دست بودن بوده نه نکآت چپ دستی ! :|

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس