زیباکلام نمایه

زیباکلام می‌گوید آدام اسمیت هم نمی‌تواند کاری برای اقتصاد انجام دهد.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

این پوپولیست همه فن حریف و هیچ کاره که با وجود بی‌سوادی در همه حوزه‌ها اظهارنظر می‌کند، این‌بار از موضع کارشناس اقتصادی در روزنامه آفتاب یزد نوشت: سؤالم از افرادی که  تیم اقتصادی دولت را نقد می‌کنند این است که مشخصاً کدام بخش از سیاست‌های این اعضای کابینه بوده که باعث به وجود آمدن این مشکلات اقتصادی شده است؟ چه باید انجام می‌دادند که نکردند و کدام تصمیم‌شان تاثیرات مخرب ماندگار بر جای گذاشته است؟

بیشتر بخوانید:

زیبا کلام: روحانی دیگر ۱۰میلیون رای هم ندارد

وعده تحریم‌های شدیدتر علیه ایران در گردهمایی منافقین


وی می‌افزاید: من تا به امروز ندیده و نخوانده‌ام که این افراد همیشه منتقد دست روی یک سیاست مشخص بگذارند و بگویند که این سیاست این فرد باعث به وجود آمدن این بحران ارزی شده و در واقع تنها به متهم کردن‌های کلی و ابراز گلایه بدون ذکر دلیل و جزئیات بسنده می‌شود.


بنده معتقدم که هیچ تغییری یا هیچ بهبودی در وضعیت اقتصادی کشور به وجود نمی‌آید. دلیل هم این است که این مسائل اقتصادی که به وجود آمده است به خاطر سوءمدیریت و نحوه عملکرد کرباسیان و سیف نیست.


زیبا کلام مدعی شد:  اگر به جای ولی‌الله سیف، آدام اسمیت هم بود وضع اقتصادی فرقی نمی‌کرد. اگر به جای این تیم اقتصادی، کینز و ریکاردو هم بودند نمی‌توانستند در این شرایط معجزه کنند. اگر به دلیل تحریم‌ها، خریداران نفت از ایران نفت نخرند سیف و کرباسیان چه کاری می‌توانند انجام دهند.


البته زیباکلام تجاهل می‌کند یا واقعا سواد رسانه‌ای ندارد اگر نه صاحب‌نظران اقتصادی بسیاری، بارها ضمن نقد رویه‌های اقتصادی دولت، راه‌حل‌های روشن و دقیق و اجرایی ارائه کردند. فقط در حد چند خط که زیباکلام را ساکت کند، باید یادآوری کرد مرحوم هاشمی دو سال پیش تصریح کرد «دولت می‌توانست با ۲۰ درصد نقدینگی سرگردان موجود، به اقتصاد رونق بدهد».


اما فارغ از انواع و انبوه راه‌کارهای اقتصادی موجود، باید در حد پاسخ به زیباکلام نوشت که او چند روزی است ژست منتقد و مطالبه‌گر نسبت به دولت می‌گیرد و روحانی را تخطئه می‌کند. حال آن که راه بیراهه و بن‌بست اعتماد به شیطان بزرگ و مسائل گذشته ۵ ساله کشور را امثال خود وی پیش پای دولت گذاشتند و عواقب این وسوسه ضدعقل، خود همین قماش روشنفکر مآبانه هستند. در حقیقت آدرس غلط درباره برجام وضع انگاشتن نقشه قبلی دشمن باعث فرو رفتن دولت در باتلاق فعلی شد. در واقع در حالی که دشمن در حال تدارک شبیخون اقتصادی بود، قطاری از شبه روشنفکران و رسانه‌های هماهنگ با موج دشمن، آدرس آشتی، مسالمت و گشایش اقتصادی می‌دادند.


اما درباره آخرین استدلال زیباکلام گفتنی است دولت در ۳ سال پس از اجرای برجام با افتخار اعلام کرده که فروش نفت را دو برابر کرده است. تحریم‌های نفتی هم که آمریکا دنبال آن است، از آبان‌ماه به بعد می‌خواهد اعمال شود هر چند که منابع غربی در عملی شدن آن تردیدهای جدی دارند. با این وصف، آشفتگی اقتصادی و تورم‌های ۳۵ تا ۱۳۰ درصدی که از یکسال قبل (خردادماه ۹۶ به بعد) در بازارهای مختلف رخ داده نمی‌توان به تحریم‌های نفتی و نخریدن آن نسبت داد. بلکه با نسخه‌پیچی آلفرد جانسون و یا دیوید اسمیت‌های ایرانی ارتباط دارد که حتما امثال آدام اسمیت را هاج و واج می‌کند.


چند سال پیش در اوج هیجان برجام با اشاره به تئوری‌پردازی‌های خود، با نوعی خود شگفتی آمیخته با توهم گفته بود حیف که در آمریکا و انگلیس نیستم و اسم من به جای صادق زیباکلام، آلفرد جانسون یا دیوید اسمیت نیست و گرنه، تئوری‌هایم را روی هوا می‌زدند، یادتان که هست آقای زیباکلام!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • BE ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  2 201
  استاد خالی بند
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  2 20
  اقای پورفسور سیاستهای زیر برای نمون اشتباه بودند: 1_ پرداخت سود موهوم به سپرده های بانکی و افزایش 3 برابری نقدینگی اشتباه بود این سیاست تعادل ریال با سایر ارزها را از بین برد. 2_ فروش ارز و طلا که پشتوانه پول ملی بود اشتباه بود. 3_ بی اعتبار سازی بورس از طریق بستن نمادها و بلوکه کردن اموال مردم خطا بود. 4_ اجرای مقررات FATF پیش از تصویب آن در مجلس خطا بود. و...
 • DE ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  2 125
  دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ /ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ / دانی که پس از عمر چه ماند باقی/ مهر است و محبت است و باقی همه هیچ /. ای ساده زیبا کلا
 • IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  2 64
  همه ما بدنبال اثبات خود با نفی دیگران هستیم درست مثل ملت های کره و ژاپن........؟
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  2 99
  فکر کنم همان آدام اسمیت زیباکلام درست باشه چون آدام اسمیت پدر اقتصاد نوین است