نیلی

نیلی با استفاده رندانه از تب جام جهانی و کاربرد استعارات فوتبالی، قصد دارد «لزوم» پیوستن به FATF را برای مخاطب عام جا بیاندازد و مردم را از «کارت قرمز» این نهاد کاملا سیاسی و تحت سیطره آمریکا بترساند.

سرویس سیاست مشرق- رهبر معظم انقلاب روز چهارشنبه(30 خرداد) در دیدار با نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی، در زمینه آفات پذیرش معاهداتی که برای کشور هزینه ایجاد می کنند، بیانات مهمی فرمودند. در بخشی از این بیانات آمده است:

" این معاهدات ابتدا در اتاق‌های فکر قدرتهای بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولتهای همسو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته اند شما چطور آن را رد می کنید؟ "

ایشان جدای از وجه «سلبی»، در وجه «ایجابی» هم راه‌حل بهره‌مند شدن از نکات مثبت احتمالی چنین معاهدات هزینه‌داری را هم بیان کردند:

" همانگونه که درباره «برخی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل  مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند."

مشرق در چند گزارش به آفات پیوستن به چنین معاهداتی، آن هم در شرایط اعلام جنگ اقتصادی کاخ سفید علیه ایران، هشدار داد و مجموعه‌ای از این هشدارهای رسانه‌ای و انتقادات دلسوزان کشور و نظام موجب شد که رای‌گیری برای تصویب لوایح ذیل FATFبه مدت دو ماه مسکوت بماند، تا این که رهبر انقلاب با این سخنرانی، تکلیف را مشخص کردند.

در زمینه FATF بخوانید:

همکاری ایران با آمریکا در اجرای تحریم‌ها! / FATF، یا پرچم سفید تسلیم در «جنگ اقتصادی»

آیا حامیان FATF عذرخواهی می‌کنند؟ + عکس

جنجال حامیان «FATF» برای بستن دهان منتقدان +عکس

اما رهبر انقلاب از تعبیر «پخت و پز» چنین کنوانسیون‌هایی در اتاق فکر قدرت‌های بزرگ با هدف محدودسازی هر چه بیشتر کشورهای مستقل سخن گفتند. علاوه بر این، کسانی هستند که خواسته یا ناخواسته، همسو و هم‌جهت با نظام سلطه(بعضا با توجیهات ظاهرا معقول و منطقی) به «پخت و پز» این معاهدات در کشورهای هدف، به ویژه کشور ما، کمک می کنند، با این تفاوت که نقش این عناصر داخلی، در آماده کردن بسترها برای پذیرش چنین تعهدات پرهزینه در دستگاه‌های اجرایی و قانونگذاری است. کاری که این عناصر داخلی انجام می دهند، «ذهنیت سازی» در بین مسوولان تصمیم‌گیر و البته نخبگان و در نهایت توده مردم است.

مشرق در 28 خرداد، در گزارشی به نقش تعیین کننده محفلی از اقتصاددانان لیبرال و نولیبرال موسوم به «حلقه نیاوران» در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور، دست‌کم از دوران ریاست جمهوری مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی پرداخت. حلقه‌ای که دست‌کم 3 دهه است بر نهادهای مهم اقتصادی چون سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد دارایی و... سلطه دارند و زمانی با سیاست «تعدیل ساختاری» و تورم 50 درصدی در سال 74، موجبات ناآرامی‌های اجتماعی در شهرهایی چون اسلامشهر و قزوین و مشهد را به وجود آوردند، و از آن موقع هم در دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی، هم حتی در دولت منتسب به اصولگرایی محمود احمدی نژاد (به جز دوره اول ریاست جمهوری او) و هم در دولت‌ اعتدالی روحانی، عقاید و تفکرات لیبرالی خود را بر ریل‌گذاری‌های کشور حقنه می کنند و نه تنها در حوزه اقتصاد، که در حوزه سیاست و روابط بین‌الملل کشور هم به شدت تاثیرگذار هستند.

گزارش مشرق درباره «حلقه نیاوران» :

دوگانه اقتصاد «لیبرالی» یا اقتصاد مقاومتی/ آیا «حلقه نیاوران» مرد میدان جنگ اقتصادی است؟

در آن گزارش به نقش کلیدی دکتر «مسعود نیلی»، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی‌های اقتصادی دولت، در حلقه نیاوران اشاره کردیم. مسعود نیلی از سال 64 که معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه دولت میرحسین موسوی شد و در تهیه گزارش اقتصادی پایان جنگ که در پذیرش قطعنامه توسط حضرت امام تاثیر داشت، مشارکت کرد، چهره‌ای تاثیرگذار بر برنامه‌ریزی و ریل‌گذاری اقتصادی و به همان میزان سیاسی، در کشور بوده است.

مسعود نیلی

اما مسعود نیلی برادری کوچک‌تر به نام «فرهاد نیلی» هم دارد که گرچه به اشتهار و نفوذ برادر نیست، اما یکی از چهره‌های آکادمیک به شدت تاثیرگذار بر سیاست‌های اقتصادی دولت است و مانند برادر عضو حلقه نیاوران است. و او اکنون نماینده ایران در بانک جهانی است. دلسپردگی این دو برادر به اقتصاد لیبرالی و شیفتگی آن‌ها به تئوری «دست نامرئی» آدام اسمیت، برای همه آگاهان اقتصاد روشن است و خود این دو برادر در  سخنرانی‌های متعدد، سمینارها و مقالات و کتب خود برای ترویج اقتصاد لیبرالی تلاش بسیار کرده‌اند.

فرهاد نیلی

الغرض، قصه آن‌جاست که روز سه‌شنبه، 29 خرداد، در اختتامیه بیست و هشتمین همایش ساست‌های پولی و ارزی در سالن همایش‌های صدا و سیما، این دو برادر سخنرانان اصلی بودند. به گزارش روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» (30 خرداد، ص 10) فرهاد نیلی در این همایش "بانک‌های ایرانی را مانند بازیکنانی فرض کرد که در بازی‌های گذشته کارت قرمز گرفته‌اند و نمی توانند در مسابقات جهانی یا همان نظام بین‌الملل بدون اجازه FATF شرکت کنند. "

کاملا روشن است که در فضایی که بحث‌های موافقان و مخالفان درباره تصویب یا عدم تصویب لایحه مربوط به FATF در مجلس، یکی از بحث‌های بسیار مهم روز سیاست ایران است و رای گیری درباره آن برای چند هفته مسکوت مانده، مسوولان دولتی و چهره‌های منسوب به دولت، نهایت تلاش خود را به کار گرفته‌اند که لزوم تصویب این لایحه و «حیاتی» بودن آن را تئوریزه کنند. کار به آن‌جا رسیده که فرهاد نیلی که معمولا یک چهره آکادمیک خشک و جدی است که زبانی فنی و تکنیکال (و ثقیل برای عوام) در گفتگو دارد و معمولا جز در محافل اقتصادی حرفه‌ای یا میزگردهای تخصصی صحبت نمی کند، با استفاده از فضای فوتبالی و جام جهانی، با تمثیل‌سازی قصد دارد لزوم تصویب تعهدات FATF را برای «مخاطب عام» جا بیاندازد.

جالب این‌جاست که گروه اقتصادی اعتماد در ذیل خبر سخنرانی این دو برادر در این همایش چنین می نویسد:

" این دو سخنرانی در فضایی صورت گرفته که اقتصاد ایران ظرف دو ماه گذشته فاقد تحلیل‌های دقیق و حرف‌های جدید بوده است و اهمیت این تحلیل‌ها قادر است ریل‌گذاری نظام تصمیم‌سازی و سیاستگذاری کشور را تغییر دهد تا کسانی که سنگ‌های خود را به سمت قطار اقتصاد ایران نشانه گرفته‌اند، نتوانند آن را به هدف بزنند. "

مسعود نیلی(نفر اول راست)، فرهاد نیلی(نفر اول چپ)

این مصداق همان «برند سازی» از چهره‌ها در رسانه‌های زنجیره‌ای برای حقنه کردن عقاید آن‌ها بر نظام سیاستگذاری کشور است، آن هم درست در زمانی که ترامپ رسما جنگ اقتصادی خود را علیه کشورمان اعلام کرده و با وجود پایبندی سفت و سخت ما به تعهدات هسته‌ای و بین‌المللی، از برجام خارج شده است. به بیان دیگر، ترامپ با این اقدامات، رسما نشان داد که معاهدات بین المللی تنها تا جایی از نظر قدرت‌های نظام سلطه معتبر است که کاملا در راستای منافع آن‌ها باشد و هدف آن ها ها از تحمیل معاهدات، نه بازی «برد-برد» که به چهارمیخ کشیدن کشورهای مستقل با حربه «خودتحریمی» است.

مسعود و فرهاد نیلی

روزنامه اعتماد برای چاپ متن کامل سخنرانی فرهاد نیلی از تیتر کاملا عوامانه، تبلیغاتی و رندانه استفاده کرده است: «FATFبرای بانک‌ها، همان FIFAبرای فوتبال است»

 و در دنیای امروز که بسیاری از مخاطبان معمولا چیزی جز تیتر مطلب را نمی خوانند، همین یک جمله قرار است پیام را منتقل کند که نپیوستن به این معاهده چه چیز خطرناکی است و مصادف با پایان دنیاست و اگر نپیوندیم «کارت قرمز» می گیریم. ترساندن کشوری که چهل سال است با انواع و اقسام تحریم‌ها زندگی کرده و همواره به صورتی کاملا ناجوانمردانه(صرفا به جرم خواست مستقل بودن) از بسیاری از امکانات نظام جهانی اقتصاد منع شده، و فراتر از آن، رییس جمهور آمریکا رسما جنگ اقتصادی علیه آن را امضاء کرده، ترساندن مردم از «کارت قرمز» یک نهاد کاملا سیاسی و جهت‌دار به نام  FATFاز آن حرف‌هاست.

فرهاد نیلی در سخنرانی خود که بسیار رندانه و با به کارگیری استعارات فوتبالی مسابقه، داور و تماشاگر و کارت زرد و قرمز طراحی شده بود، در نهایت پیشنهاد داد که هر چه زودتر «کمپینی» با محوریت اتاق تهران، اتاق ایران و همه اتاق‌های بازرگانی برای تصویب لایحه FATFدر مجلس تشکیل شود و "هر چند امروز دیر است، اما به طور قطع هنوز از فردا زودتر است! "

علی ای حال، سال‌هاست که امثال نیلی و همفکران او، بر اتاق‌های فکر اقتصادی کشور و دستگاه‌های سیاستگذاری پولی و مالی و بانکی سیطره دارند، لیکن نتوانسته‌اند یا نخواسته‌اند که بستری سالم، پویا، چابک و کارآمد برای سیستم اقتصادی کشور طراحی کنند و ظاهرا این چهره‌ها به تعداد نامحدود از سوی کانون‌هایی در قدرت و حاکمیت، فرصت «آزمون و خطا» دارند و هر اندازه که نتایج تصمیمات و سیاستگذاری آن‌ها اشتباه باشد و به قیمت اتلاف سرمایه‌ها و منابع کشور، تعمیق فساد، تعمیق شکاف‌های اجتماعی و... و. تمام شود، این چهره‌ها بازنشستگی ندارند و باز اجرای همان پروژه را که در کل چیزی جز «استحاله» تام و تمام در نظام سرمایه‌داری جهانی نیست، دنبال می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 9
 • US ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  مفت خور ترین موجود کل دنیا همین اقتصاددان ها هستند که نابود کردند
  • US ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
   اقتصادانهای صهیونیستی از بانک های جهانی که مامور هدایت اقتصاد کشورهای مستعمره اقتصادی هستند این بلا را سر ملت ها میاورند. نیلی ها ستون پنجم بانگ جهانی و IMF هستند که زیر دستور مستقیم کدخدا و راتچایلد هستند. فقط 18 سال عقبگرد کن و به بین چی بلایی این اقتصاد دانهای صهیونیستی سر روسیه اوردند. تمام املاک دولت روسیه را به دست یهودیان روسیه در روسیه و در لهستان رومانی مجارستان و اکراین به دست یهودیان این کشورها هدیه دادند. الا دولت رومانی صد در صد دست صهیونیست ها است. حالا چرا مقام های امنیت ملی به این ستو پنجمی ها توجه نمی کنند جای سئوال خیلی بزرگ است
  • IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
   26 98
   کیست شکمی منفی میدهد
  • اصلان IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
   از این جماعت بعید نیست برای انحراف افکار عمومی چند صدنفری اجیر کنن برای منفی دادن به نظرات مخالفشون
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
   0 0
   مشرق یک ماسون حتما باید شاخ و دم داشته باشد ؟!!
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  «حلقه نیاوران» در خدمت سیاستهای نظام سلطه است من نمی دانم چرا باید برادران نیلی در بالاترین سمت های اقتصادی کشور قرار گیرند؟
  • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
   سال هاست که این اقتصاد دان های لیبرال پیر، مثل بختک چسبیدن به اقتصاد مملکت و ولش نمی کنند. نتیجه اش هم می شود وضعیت فعلی مملکت و اقتصادی که اسلامی نیست.
 • روزبه IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  این اقایان بعد گذشت چهل سال از عمر انقلاب واقعا متوجه نیستن که ساختار اقتصاد دولتی،رانتیه و متمرکز خروجی جز انحصار گرایی دولتی در تولید،وابستگی شدید به نفت و نابودی بخش‌خصوصی‌ و تعاونی و توسعه غیر متوازن جغرافیایی نداره،نسخه ای که این برادران می پیچن برای اقتصاد در وضعیت بازار ازاد هست،نه اقتصادی که دولتش داره ماشین تولید میکنه،تیم ورزشی داره و ...
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  اوکی ، عالی بود گزارش
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  نیلی یکی از اصلی ترین قاتلین اقتصاد ایران است اگر مردم بدانند چه جنایتهایی در حق اقتصاد کشور و مردم کرده بعید می دانم یک‌روز هم زنده اش بگذارند
 • افوس IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  ملت سلام، دوستان دقت کنید که در تمام سالهای سخت انقلاب "تجزیه طلبان،دفاع مقدس،شورش منافقین قدیم و جدید" این انقلابیون بودند که جانشون رو کف دست گرفتند!!! و در تمام موقعیت هاوسالهای آرامش این غربزدگان بودند که در حال برخورداری و کشیدن نقشه های شوم برای انقلاب و مردم بودند.#مظلومیت انقلاب
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  رهبری فرمودند به FATF ملحق نمیشویم . دیگه حرفی نمیمونه . تمام .
 • DE ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  الی برکته الله
 • DE ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  حمله هکری به سایت مشرق توسط سایت های خارجی تایید شد.
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  امان از لاری جانی اگر چراغ سبز او در مجلس به این اوباش لیبرال و مافیای مفسدان اقتصادی کشور نبود جرأت نمی کردند این گونه با بی شرمی یک قرار داد ننگین استعماری را بزک کنند مردک معلوم نیست چه تعهدی به استکبار داده که برای تصویب این کنوانسیون ننگین از هر دروغ و حتی تهمت به رهبری ابا نمی کند
 • IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  ما از دست تربیت یافتن غرب و شرق چه که نمی کشیم چقدر پست هستند آ نها که موطن خود را بهای ناچیز می فروشند و عجل تاجران ومعامله گران بدکرداری هستند لعنت اولین وآ آخرین ایرانی برشما تا ابد دهر
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  اقتصاد نابود شده فعلی حاصل تز سیاه آقای نیلی هست . ایشون از همون بدو رییس جمهور شدن روحانی و مشاور اقتصادی شدنش مدام بر تمرکز سرمایه ها در بورس تاکیید میکرد . سال 92 هم بکمک طیب نیا اون جنجال هیجانی و مصنوعی رو در بورس ایجاد کردن و بیکباره با رشد مصنوعی و انفجاری شاخص بالای دویست هزار میلیارد تومن از پول در گردش سایر بخشها از جمله مسکن رو به بورس کشوندن . همین رکود مرگبار و فلج کننده ای که همه می بینن از همونجا کلید خورد و آغاز شد چون بازارهای اصلی منجمله مسکن از نقدینگی تهی شدن . مسکن چون بخش پیشرو هست عین دومینو رکودش رو بخشهای دیگه اثر میذاره و کم کم معاملات تو کل اقتصاد میخوابه . ضربه مهلک نیلی به همین جا ختم نشد . ایشون بهمراه دوست عزیزش آقای لیلاز که مثلا اقتصاددانه از طرفداران سرسخت گران شدن دلار برای حمایت از صادرکننده ها بودن . همه دیدن اجرای این سیاست ابتدا با فروش دلار گران برای جبران کسری بودجه از سال قبل کلید خورد و بعد بخاطر هیجاناتی که ایجاد کرد منجر به چه تورم فاجعه آمیزی در اقتصاد ایران شد . البته اینها قدری این سیاست مخربشونو به تعویق انداختن تا دور دوم هم رای بیارن خیالشون راحت بشه بعد اجراش کنن . جالبه این آقای نیلی که با این نسخه های فاجعه آمیزش اینطوری دمار از روزگار اقتصاد ایران و بلطبع آحاد جامعه درآورده خودش اقتصاد چندان بلد نیست و عمران خونده
 • ارشد اقتصاد IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  من شاگرد فرهاد نيلي بودم خواهش ميكنم اينا رو ليبرال نام گذاري نكنيد اينا باند تعديل ساختاري هاشمي اند و رانتير اصيل هستند يا به رانتي ها متصل اند...همينطور غني نژاد البته طيب نيا بيشتر به انقلاب و كشور أرادت داره گرچه اونم مشكلأتي داشت كه اونم ميشه گفت كدوم از ما بي نقص ايم؟
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  14 9
  مخالفت با طرح مبارزه با تامین مالی تروریسم کاملا طبیعی و مورد انتظار بود
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  بی شرفای بی وطن
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  برای داشتن اقتصادی قوی و خودباور باید دست امثال نیلی ها و آشناها رو از بدنه دولتهای ایران قطع کنیم
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  مرگ بر داعشی ها داخلی و فتنه گران و اربابانشان آمریکا و اسراییل پاینده باد ایران
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  شمر زمانه این حرفا را میزنا .ملعونان نفوذی دشمن در این سو وآن سوی مرزها . اینا همونها هستند که 70 میلیون نفر می بایست از دستشون راحت بشن .
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
  خدا لعنت کند این برادران را

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس