کد خبر 866368
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
کرباسیان

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت این همه شرکت دولتی نمی‌خواهد و فرصت خوبی برای فروش اموال مازاد بانک‌ها است.

به گزارش مشرق، وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه معاون معاون سابق و جدید امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، به سرانجام رساندن لایحه اصلاح نظام بانکی و واگذاری اموال مازاد بانک ها را از جمله مهمترین برنامه های این معاونت ذکر کرد و گفت: با توجه به شرایط بازار بورس و اوراق بهادار و رشد هشت هزار واحدی شاخص آن در چند روز اخیر، زمان برای واگذاری اموال مازاد بانک‌ها بسیار مناسب است.

کرباسیان با تاکید بر این که دولت این همه شرکت دولتی نیاز ندارد، افزود: یکی دیگر از وظایف حوزه معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد تقویت نقش‌آفرینی این وزارت خانه در تعیین تکلیف شرکت‌های دولتی است.

بیشتر بخوانید:

متن کامل طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس با ۳۰ امضا

وی اظهار داشت: معتقدم ما باید همان 20 درصد سهم دولت در شرکت‌های را هم بفروشیم و خودمان را از بنگاهداری رها کنیم.

 به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی دولت مکلف است تا 100 درصد سهام شرکتهای «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند.

همچنین در تبصره‌های ماده 3 فصل 2 این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه 2» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه 2 ماده 2، همچنان 20 درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه 2 را در اختیار داشته باشد و مکلف است 80 درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

طبق قانون سال 93 آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکتهای دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سالهای 94، 95، 96 و 97 تمدید شده است.

همچنین بر اساس فهرست منتشر شده بنگاههای دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری 631 بنگاه دولتی تعیین تکلیف و واگذار شوند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس