دیدار ترامپ با اون

رهبران آمریکا و کره شمالی ساعاتی قبل با یکدیگر دیدار و مذاکرات دو جانبه را آغاز کردند.

به گزارش مشرق، رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در هتل کاپلا سنگاپور محل مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند.

این دیدار در شرایطی انجام می شود که تا چند ماه قبل دو طرف به شدت یکدیگر را به حمله نظامی تهدید می کردند.

هیچ رییس جمهوری آمریکایی در دوران دولتش با یک رهبر کره شمالی دیدار نکرده است.

بیشتر بخوانید:

اوج استرس ترامپ و اون مقابل دوربین‌ها +فیلم

چند نکته جالب از دیدار ترامپ و رهبر کره‌شمالی

توئیت ترامپ قبل از دیدار با اون

سال گذشته تنش میان واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت بالا رفته بود تا جایی که دو طرف یکدیگر را به جنگ تهدید کردند.

دونالد ترامپ رهبر کره شمالی را "مردک موشکی" و "مجنون" خواند و کیم جونگ اون رهبر آمریکا را "آشفته روان" توصیف کرد.

دیدار روز سه شنبه تغییر قابل توجهی در رویکرد دو کشور نسبت به یکدیگر محسوب می شود.

دیدار "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور آغاز شد.

آمریکا امیدوار است دیدار دو رهبر آغاز روندی باشد که نهایتا به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره منجر شود.

کره شمالی گفته است حاضر است به خلع سلاح هسته‌ای پایبند شود اما راه رسیدن به این هدف و یا خواسته متقابل پیونگ یانگ از آمریکا هنوز مشخص نیست.

اجلاس دو رهبر در هتل سنتوزا، جزیره ای توریستی در چند صد متری خاک سنگاپور برگزار می شود.

ترامپ شنبه شب قبل از ترک کانادا به مقصد سنگاپور، گفته بود اگر فکر کنم دیدار نتیجه ای ندارد، وقت خودم و او (رهبر کره شمالی) را تلف نخواهم کرد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده چند ساعت پیش از این دیدار گفته بود که ایالات متحده آماده است تا در صورت قدم مثبت کره شمالی، به این کشور تضمین امنیتی بدهد.

مایک پمپئو  در جمع خبرنگاران گفته بود: خواسته مشخص ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و در مقابل حاضریم به پیونگ یانگ تضمین امنیتی بدهیم. ما تنها یک خلع سلاح کامل با امکان راستی آزمایی را می پذیریم و امکان لازم را برای اینکار داریم.

پمپئو درباره برداشتن تحریم های آمریکا علیه کره شمالی گفت ما به طور روشن گفته ایم. تا امکان هسته ای و خطر کره شمالی از بین نرود، تحریم ها برداشته نمی شود.

جزییات اخبار این نشست در ادامه به روزرسانی می شود:

پیام ترامپ پیش از دیدار با «اون»: به زودی خواهیم فهمید توافقی واقعی انجام می‎‌شود یا نه

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک پیام توئیتری گفت: دیدارها بین مقامات و نمایندگان آمریکا و کره شمالی خیلی خوب و سریع پیش می رود. اما اینها نهایتاً تعیین کننده به شمار نمی روند.

وی در این پیام گفت: همگی به زودی خواهیم فهمیدآیا توافقی واقعی انجام خواهد شد یا نه.

مایک پمپئو: برای امروز آماده هستیم.

ترامپ هتل محل اقامت را به سمت محل مذاکرات ترک کرده است.

در همین راستا «کیم جونگ اون» نیز هتل محل اقامت خود را به منظور شرکت در این نشست ترک کرده است. در همین حال بر اساس گزارشها رهبران آمریکا و کره شمالی وارد محل مذاکرات شده اند.

رهبران آمریکا و کره شمالی لحظاتی پیش در هتل محل مذاکرات به یکدیگر دست دادند و مذاکرات را آغاز کردند.

دونالد ترامپ در حضور اون: خیلی احساس خوبی دارم. مذاکرات بزرگی خواهیم داشت و فکر می‌کنم به طرز چشمگیری موفقیت‌آمیز خواهد بود. مایه افتخار من است و شک ندارم که روابط عالی‌ای برقرار خواهیم کرد.

کیم جونگ اون در حضور ترامپ: رسیدن به اینجا راحت نبود. گذشته و قضاوت‌های قدیمی بر سر راه مانع ایجاد کرده بود. اما بر تمام آن مسائل غلبه کردیم و الان اینجا هستیم.

دو طرف بعد از این سخنان وارد اتاق مذاکرات محرمانه شدند. در این اتاق علاوه بر ترامپ و اون، فقط مترجمان حضور دارند.

ساعاتی پیش از دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل این دیدار را اتفاقی مهم برای صلح جهانی دانست.

مذاکره محرمانه میان ترامپ و اون به پایان رسیده و دو طرف دقایقی را در هتل کاپلا سنگاپور که محل مذاکرات است قدم زدند.

مذاکرات دو طرف با حضور نمایندگان رده بالای دو کشور شروع شد. این مذاکرات پشت درهای بسته در حال برگزاری است. در تیم آمریکا مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا حضور دارد. این جلسه با حضور خبرنگاران آغاز شد اما بعد از چند جمله کوتاه خبرنگاران مجبور به ترک اتاق شدند.

با اتمام این دور از مذاکرات، ناهار کاری میان دو طرف برگزار خواهد شد. در این ناهار کاری تعداد بیشتری از اعضای دو تیم مذاکره کننده حضور خواهند داشت.

خبرنگارانی که برای پوشش این دیدار به سنگاپور رفته‌اند می‌گویند فقط خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های غربی در مراسم حاضر هستند و از کره شمالی خبرنگاری در جلسه نیست.

گفته می‎شود ظاهراً کیم جونگ اون از پاسخ به این سوال که آیا حاضر به خاتمه برنامه تسلیحات هسته‏ای پیونگ‎یانگ هست، طفره رفته است حال‎‌آنکه ترامپ می‎گوید قرار است در همکاری با یکدیگر به این موضوع رسیدگی کرده و از پس این مشکل بزرگ یا به قول وی دوراهی بربیایند.

از سوی دیگر، کیم در وصف تاریخی بودن لحظه دیدار خود با ترامپ گفته: بسیاری از مردم جهان به این موضوع به چشم یک صحنه‎ای از یک فیلم تخیلی نگاه می‌کنند.

وی در ادامه می‌افزاید: البته چالش‎هایی پیش‎رو است اما من آماده رویارویی با این موضوع هستم.

پایان نشست و شروع ناهار کاری

آخرین خبرها حاکی از آن است که ترامپ و کیم بالاخره به مرحله صرف ناهار کاری رسیده‎ و مذاکره را از پشت میز غذا ادامه می‎دهند.

از دیگر اعضای حاضر در این ناهار کاری می‎توان به «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، «جان کلی» رئیس کارکنان کاخ سفید و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرد.

در میان هیأت همراه رهبر کره شمالی نیز «کیم یونگ چول» مشاور ارشد وی که چندی پیش برای مقدمه چینی مذاکرات جاری به واشنگتن سفر کرده بود؛ حضور دارد.

شوخی ترامپ قبل از ناهار مشترک با اون

رهبر کره شمالی چه کسانی را با خود به سنگاپور برده است؟

هیئت بلند پایه همراه  رهبر کره شمالی در سنگاپور که به منظور گفتگو با دونالد ترامپ و تیم همراه وی حضور دارند نظر بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

در این هیئت نام کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی  نیز دیده می‌شود. چو سون هوی یکی دیگر از افراد حاضر در تیم کره شمالی است. وی فردی است که پیش از این با هیئت همراه آمریکایی در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره دیدار و گفتگو کرده بود.

سومین مقام بلند پایه کره شمالی کیم یونگ چول است که در سفری به واشنگتن در کاخ سفید با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

کیم چانگ سون که به صورت بالفعل رئیس ستاد رهبر کره شمالی به شمار می‌رود نیز در این تیم حضور دارد.

در طرف مقابل تیم دونالد ترامپ متشکل از مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و معاون او، متئو پاتینگر مدیر بخش آسیای شورای امنیت ملی آمریکا خواهد بود که در نشست سران دو کشور حاضر خواهند شد.

علاوه بر مقامات رسمی، دنیس رادمن، بسکتبالیست مشهور آمریکایی که از دوستان قدیمی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است نیز در این نشست حاضر شود، هرچند انتظار می‌رود که رادمن نقشی رسمی در گفتگوهای این نشست نداشته باشد. اما به طور مشخص، دختر و داماد ترامپ، یعنی ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر، رئیس جمهوری آمریکا را در این سفر و دیدار همراهی نکرده‌اند.

توئیت ترامپ قبل از دیدار با اون

 "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا طی پیامی در توئیتر نوشت که همه ما به زودی خواهیم فهمید که آیا یک توافق واقعی که شباهتی به توافق های سابق ندارد می تواند اتفاق بیفتد یا خیر.

وی همچنین نوشت که دیدارها بین مقامات آمریکا و کره شمالی به خوبی به پیش می رود اما این دیدارها تعیین کننده نیستند.

آمریکا و کره شمالی یک سند مشترک جامع امضا کردند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت ما یک سند جامع و مهم را با کره شمالی امضا کردیم. 

به نوشته خبرگزاری یونهاپ، ترامپ همچنین گفت از آنچه امروز اتفاق افتاد احساس غرور می‌کند. 

رئیس جمهور آمریکا افزود «ما هر دویمان می‌خواهیم کاری در این باره انجام دهیم. ما روابط خوبی با هم برقرار کردیم».

ترامپ در ادامه خطاب به کیم جونگ اون گفت «و این افتخار بزرگی است که با شما باشم».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 17
 • غیر قابل انتشار: 6
 • اصلاح طلب سابق IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  40 54
  واقعیت این هست که امریکا در زمان اوباما ترتیب ایران رو داد با معجونی از تحریم و برجام و زمان ترامپ ترتیب کره شمالی این کره شمالی ها هم احتمالا از آمارهای رشد اقتصادی 22 درصدی!! تورم تک رقمی!! و تولید یک میلیون شغل در سال!!!!!در ایران از بعد برجام فکر کردن در ایران خبری شده!......بحرحال سرنوشت کشورهایی چون ایران کره شمالی لیبی عراق سودان و..درس عبرتی هست برای کشورهای انقلابی دیگر که به اول دنبال خود کفایی باشن
  • سلام IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   17 7
   خیلی خوب اما نیاز های ایران برای مذاکره با آمریکا چیست؟ داشتن قدرت اتمی کامل مثل کره ، داشتن تیم مذاکره کننده قوی و بدون جاسوس و آنوقت دیدار با ترامپ و مذاکره مستقیم برای رفع تحریمها
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  23 0
  منتظر تحلیل های جدید باشید
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  120 6
  خب به حمدالله مشکل کره حل شد. کی انشاالله نوبت ایرانه؟
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   12 26
   برجام برای چی بود حاجی؟
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  2 77
  باور کنید این اون نیست و با فرستادن مشابهش ترامپ رو دست انداخته حال خواهید دید
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   چيه نميتوني باور كني كره با بمب اتم وموشك تسليم شد
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  خوب دیگه... حالا دیگه فقط ایران موند و حوضش :)) خوشم میاد مشرق حسابی اهمیت این خبر رو سانسور کرده.
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   23 53
   گاگول جان برجام ماند و حوض شما و خروج امریکا
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   4 32
   خفه شو مزدور کثیف
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   17 48
   کلا عقل شعور شما جماعت تعطیله یادتون رفته واسه برجام چی شد جشنی خیابانی راه اندختید چی شد ترامپ ضایعتون کرد از برجامی چیزی که عایدشون نشدنکه این دفع قراره مذاکره بامریکا قراره چیزی کف دستتون بذاره البته می زار اون هم داعش رو تو ایران به جانتون میندازه
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  24 30
  دوباره مثل 1990 و تکرار توافق هسته ای کره شمالی وامریکا....این نمایش ادامه خواهد داشت
  • امان از سیاست IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   11 1
   یه تفاوت عمده این نشست با سال 90 در این هست که کره شمالی عملا به سلاح های اتمی مسلح شده و همچنین فناوری ساختش رو هم داره. در سال 90 میلادی برای شمالی ها اوایل مسیر تجهیز شدن به این فناوری بود و اونا به زمان و فرصت نیاز داشتن و هر از گاهی این چنین نشست هایی برگذار میشد. یه تفاوت دیگه هم مقاماتی هست که دارن این نشست رو برگذار می کنن , یعنی الان هر 4 مقام بلند پایه دولت آمریکا در اونجا حضور دارن و در طرف مقابل هم رهبر کره شمالی , بلندپایه ترین نفر توی کشور کره هست و مابقی افرادشون. من فکر می کنم تاریخ انقضای این قرارداد, تاریخ انقضای سلاح هایی باشه که به کشورهای شرق آسیا فروخته شده و بازهم کره شمالی در اون منطقه سوپاپ اطمینان تاجران غربی خواهد موند.
 • دکتر IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  15 47
  در شرایطی که امریکا عملا با متحدین خودش جنگ تجاری زده یا مسئولین کره شمالی دیوانه شدن یا دیگه به مرز نابودی رسیدن که چنین ریسکی کردن!..توافق با جمهوری خواهان حماقت محضه...بسیار بعیده امریکا حاضر بشه کیک اقتصاد خودش رو با کره شمالی!! تقسیم کنه در زمان جنگ اقتصادی با ژاپن و کره جنوبی و اروپا!!!!!!!
 • حسین IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  امیدوارم این درسی باشد برای ما ودر این جهان مدرن درهای گفتگو را باز کنیم ومسایل را بر سر میز گفتگو حل کنیم وبه فکر ابادانی کشورمان باشیم ومنابعمان را بیهوده هدر ندیم
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   20 55
   برجام برای چی بود!!؟ ایران هسته ای صلح آمیزش رو تعطیل کرد شما درس حالیت هست اصلا؟؟
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   14 51
   شما کور هستی از خروج امریکا از برجام درس نگرفتی یا یک امریکایی فارسی زبان؟
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   4 25
   حتما یکی از ادم های پرکار یا دست کم کار کن هم تو هستی؟
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  21 12
  ترامپ زودتر دستش را دراز كرد يعني بيشتر مشتاق دست دادن بود
 • نصر IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  57 13
  بهتره خودمون رو گول نزنیم! کره شمالی رسما با قبول خلع سلاح و پیمان صلح با دشمن سابق خودش کره جنوبی تسلیم شد شما فکر کن اسراییل یا پاکستان یا عربستان برنامه هسته ای و موشکی خودشون رو تحویل ایران بدن و با ایران پیمان صلح امضا کنن و خودشون رو خلع سلاح کنن!.....بهتر حقیقت رو بگیم! این راهی که کره شمالی میره با به نابودی کامل حکومت کره شمالی و اضمحلال و یکی شدن اون با کره جنوبی منجر میشه یا منجر به جنگ و اشغال کره شمالی در دهه های بعد در صورت زیر آبی رفتن چین! بحرحال زمان همه چیز رو روشن خواهد کرد
  • US ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   90 2
   یه لطیفۀ مردمی در کوبا بود که میگفت اگر از هاوانا به میامی یک پل بزنن تنها فردی که می مونه توی کوبا فیدل کاسترو خواهد بود. بزرگوار شما داری مردم کره شمالی رو از الحاق به کره جنوبی می ترسونی؟؟؟ قدمای ما که گفتن شکم خالی خدا پیغمبر نمیشناسه وای به حال مائوئیسم و لنینیسم!!!
  • US ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   18 1
   یه لطیفۀ مردمی در کوبا بود که میگفت اگر از هاوانا به میامی یک پل بزنن تنها فردی که می مونه توی کوبا فیدل کاسترو خواهد بود. بزرگوار شما داری مردم کره شمالی رو از الحاق به کره جنوبی می ترسونی؟؟؟ قدمای ما که گفتن شکم خالی خدا پیغمبر نمیشناسه وای به حال مائوئیسم و لنینیسم!!!
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  47 5
  فینگیلی آمریکا جینگیلی اسرائیل مینگیلی کره شمالی سینگلی ایران
 • دیار IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  39 3
  ما هم فقط به روسیه و چین و المان و انگلیس و فرانسه امتیاز دادیم یعنی تا شد امتیاز دادیم به این 5 تا کشور و بدبختانه هنوز هم میخوایم امتیاز بدیم عین گاو شیر ده ما رو دوشیدن و میخوان بدوشن چون ما نفهم هستیم ما یا باید مذاکره نمیکردیم یا اگه مذاکره میکردیم بهتر بود با یکی مذاکره کنیم اون یکی هم که بابای همه اینهاست اینها بدون اجازه امریکا اب نمیخورن ما تو برجام فقط مفت خور دور خودمون جمع کردیم بعد همکاری با شرکتهای امریکایی رو خودمون ممنوع کردیم تا چین و روسیه و فرانسه ایجا بتازونن و تا با یه تشر باباشون اینجا رو ترک کنن ما حتی شعار اوایل انقلاب رو هم نصفه اجرا میکنیم شعار نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی ما تو استعمار شرق هستیم همون طور که به غرب میگیم نه باید باید باید باید باید به شرق هم نه بگیم از ماست که بر ماست
 • مممم IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  70 2
  من نمیدونم امریکا قوی شده یا دشمنانش ضعیف شدند که داره یکی یکی دشمنان رو ضربه فنی میکند ؟
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  89 2
  اخه خداییش کدوم ادم منزوی رو شما دیدین خوشحال و خوشبخت باشه؟ دیگه چه برسه به کشور منزوی!!!
 • AU ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  28 0
  کره شمالی اصولا منابع طبیعی نداره و وسعتی هم نداره. اما بعنوان یک منطقه استراتژیک لقمه خوبی برای آمریکاست در حیاط خلوت چین و روسیه. بنابراین در آخر کار کره شمالی نمونه مشابهی مثل کره جنوبی خواهد شد با این وصف که کمونیست بطور کل از بین میرود مثل خود این ژیگول کیم جونگ اون. اما یک مهم برای ما وجود دارد که عدم توانایی بنیه تولید داخلی همیشه به زانو زدن ختم می شود.
 • AU ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  11 9
  کره شمالی اصولا منابع طبیعی نداره و وسعتی هم نداره. اما بعنوان یک منطقه استراتژیک لقمه خوبی برای آمریکاست در حیاط خلوت چین و روسیه. بنابراین در آخر کار کره شمالی نمونه مشابهی مثل کره جنوبی خواهد شد با این وصف که کمونیست بطور کل از بین میرود مثل خود این ژیگول کیم جونگ اون. اما یک مهم برای ما وجود دارد که عدم توانایی بنیه تولید داخلی همیشه به زانو زدن ختم می شود. با این تفاوت که سناریو برای ایران تجزیه است.
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  26 20
  تنها دلیلی که باعث شده تا برای اولین بار رئیس جمهور امریکا حاضر بشه با رهبر کره شمالی دیدار داشته باشه توسعه واقعی کلاهک اتمی و موشک بالستیک قاره پیما بود نه مثل کشور ما که بعد از خروج امریکا از برجام و عمل نکردن اروپا به وعده هاش تازه با ترس و لرز اعلام میشه که خودتونو برای غنی سازی اورانیوم 20 درصد فقط آماده کنید! ( حالا بعدش که چی؟!) امریکا هم با خیال راحت به تحریمای کمر شکن و خرابکاری های سیاسی امنیتی اقتصادی خودش علیه ایران ادامه میده... از چی باید بترسه؟
 • GB ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  27 16
  زود قضاوت نکنید هرچقد که به کوبا و ایران اینا حال دادن به کره شمالی هم میگن چندتا امضا که چیزی نیست هر وقت کر شمالی شد کره جنوبی مشخص میشه
 • DE ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  93 7
  شکست دیگری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی!
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  26 5
  خلع سلاح هسته ای کره اگر اتفاق بیفتد دستاورد بزرگی برای برقراری صلح در جهان است.و مردم کره شمالی هم کم کم به جامعه جهانی باز می گردند
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  11 63
  یاد مدل فروپاشی شوروی میفتم. باید توجه کرد کره شمالی هیچوقت الگوی ما در مقابله با استکبار نبوده و نیست. نباید فکر کرد با کوتاه آمدن میتوان از دشمن امتیاز گرفت. برجام نمونه کاملا مشخصی از این حرف است.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  17 42
  کره از اول هم دنبال این بود که امریکا را بدون پیش شرط بکشه پای مذاکره موفق هم شد هدفش این بود به تکنولوژی بمب هسته ای و هیدروژنی برسه و در انبار های سری برای روز مبادا ذخیره کنه و در ظاهر خودشه خلع سلاح بکنه و یک معامله ی شیرین جوش بزنه من رهبر کره رو تحسین میکنم و متاسفانه دولت تزویر و رکود این تدبیر رو نداشت و معامله ای با دولت دموکرات امریکا بست که نتیجه اش اینی که میبینید شد . الان حالتی پیش امده که هم کره از امریکا میترسه هم امریکا از کره .