حزب اعتماد ملی نمایه

روز گذشته در دومین کنگره حزب اعتماد ملی، درگیری و تنش بین اعضای حزب بالاگرفت و زمان تعیین شورای مرکزی به تاریخ دیگری موکول شد.

به گزارش مشرق، روز گذشته(جمعه 4خرداد) دومین کنگره حزب اعتماد ملی بعد از یک وقفه تقریبا ده ساله برگزار شد تا اساسنامه این حزب با قانون جدید احزاب منطبق و تکلیف اعضای شورای مرکزی این حزب هم مشخص شود.

با این حال بعد از مراسم افتتاحیه و سخنرانی منتجب‌نیا، عارف و مطهری و زمانی که قرار بود تا اعضای حزب در جلسه حضور داشته باشند و مراسم داخلی برگزار شود، فیلمی منتشر شد که نشان از کشمکش و درگیری شدید در جلسه حزب می‌داد.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد حیرت‌انگیز اصلاح‌طلبان برای مذاکره با ترامپ

هرچند در ابتدا برخی در توئیتر مدعی شدند که عده‌ای تحت عنوان "گروه فشار" به جلسه حزب حمله کرده‌اند، اما ساعتی بعد کانال "اعتمادیون" وابسته به اعضای حزب اعتماد ملی چنین نوشت که "درحالی که عده‌ای به دلیل منافع خود به بهانه حفظ دبیرکلی مهدی کروبی قصد تمدید ادامه حضور خود در شورای مرکزی را داشتند شنیده‌ها حاکی از آن است که مهدی کروبی در حصر فرم کاندیداتوری شورای مرکزی را پر کرده بود اما این افراد مانع برگزاری انتخابات شورای مرکزی شدند و سعی داشتند با قیام و قعود شورای مرکزی فعلی اعتمادملی را ابقا نمایند که با مخالفت رسول منتجب نیا و نماینده وزارت کشور رو به رو شد و عملا این کنگره ناتمام ماند."

فیلمی که پخش شده نیز نشان از درگیری بین اعضای حزب دارد و ادعای حضور گروه فشار را منتفی می‌کند. 

در روزهای گذشته خبرهایی به گوش می‌رسید که دو جریان در داخل حزب در تلاش هستند تا بعد از کنگره خود را در حزب به اکثریت برسانند. طبق اطلاعات بدست‌آمده از اعضای حزب، یک جریان نزدیکان حجت‌الاسلام منتجب‌نیا هستند و قصد داشتند در نبود دبیرکل حزب، وی همچنان قائم مقام بماند و یک طیف نزدیکان به الیاس حضرتی که درصددند با حذف منتجب‌نیا و سایر نزدیکان وی در شورای مرکزی، حزب را در اختیار گرفته و آن را به سایر احزاب اصلاح‌طلب مانند "اتحاد ملت" و "کارگزاران" و "شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان" نزدیک کنند.

درگیری از جایی آغاز شده است که طرفداران منتجب‌نیا در تلاش بودند تا هیئت رئیسه‌ای که کار تطبیق اساسنامه و انتخاب شورای مرکزی را برعهده داشت عوض شوند اما با ممانعت نزدیکان حضرتی مواجه شد و جلسه به ضرب و شتم منتهی شد.

ساعتی بعد از انتشار اخبار درگیری بین اعضای حزب، ارکان حزب اعتماد ملی با انتشار بیانیه‌ای رسما علت درگیری را مشخص کرده و آن را به گردن برخی احزاب اصلاح طلب مانند حزب ندای ایرانیان و حزب هدا انداختند. 

در بخشی از این بیانیه آمده است "هنگامی که مجری برنامه از خروج اعضای غیر عضو حزب اعتماد ملی ناامید شد، شرکت کنندگان در کنگره به دو دسته تقسیم شدند، بخشی خواستار تنفس در جلسه شدند تا افراد عضو حزب برای تشکیل کنگره از افراد غیر عضو جدا شوند و بخشی نیز خواستار انتخاب هیات رئیسه کنگره با حضور همه افراد حاضر در جلسه افتتاحیه اعم از اعضای عضو و اعضای غیر عضو حزب اعتماد ملی در کنگره شدند. در نتیجه مشاجره لفظی صحن کنگره را در بر گرفت و در عین حالی که تعدادی از اعضای احزاب ندا و همبستگی دانش آموختگان (هدا) خود را با افتخار به جایگاه هیات رئیسه خود خوانده رسانده بودند با اعتراض واقعی تعداد قابل توجهی از اعضای فعال حزب اعتماد ملی مخصوصا کسانی که از اقصی نقاط کشور به نمایندگی از سایر هم حزبی های خود در این کنگره حضور یافته بودند قرار گرفتند و کنگره با اعلام رئیس شورای اجرایی حزب اعتماد ملی بدون هیچ گونه مصوبه‌ای نیمه تمام باقی ماند."

با این حال حزب ندای ایرانیان در بیانیه‌ای این ادعا را تکذیب کرد و چنین نوشت که "ضمن اظهار تاسف از وقایع پدید آمده در روند برگزاری دومین کنگره حزب اعتماد ملی، هرگونه حضور سازماندهی شده اعضای خود را در کنگره این حزب تکذیب نموده و بر التزام به رعایت دقیق قانون احزاب و احترام به استقلال سیاسی و تشکیلاتی همه احزاب بخصوص احزاب دوست و برادر تاکید می‌نماید. "

قرار است در روزهای آینده تکلیف اساسنامه و اعضای شورای مرکزی در جلسه‌ای داخلی مشخص شود. با این حال بنظر می‌رسد تنش و درگیری بین اعضای این حزب در حدی است که نمی‌توانند به راحتی تکلیف آینده اعتماد ملی را مشخص کنند.

منبع: تسنیم

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
    15 0
    جونورای اسلاحتلب افتادن به جون هم . توجه دارید که مملکتو دادیم دست اینا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس