عبدالله گنجی نمایه

وزیر خارجه امریکا ضمن دهها تهدید و تهمت ودروغ به جمهوری اسلامی ۱۲مطالبه را ازایران طرح کرد که بعضاً واقعیت هم ندارد،اما به فرض صحت نیز ۹۰درصد آن هیچ ربطی به امریکا ندارد،اما فرض محال که محال نیست.

به گزارش مشرق، «عبدالله گنجی» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

وزیر خارجه امریکا ضمن دهها تهدید و تهمت و دروغ به جمهوری اسلامی ۱۲ مطالبه را از ایران طرح کرد که بعضاً واقعیت هم ندارد، اما به فرض صحت نیز ۹۰ درصد آن هیچ ربطی به امریکا ندارد، اما فرض محال که محال نیست. فرض کنیم ایران و امریکا بر سر میز مذاکره نشسته‌اند و ۱۲ مطالبه امریکا را روی میز گذاشته‌اند و قرار است با هم تفاهم کنند. ایران در قبال پذیرش ۱۲ شرط از امریکا چه می‌خواهد؟ ممکن است گفته شود رفع همه تحریم‌ها و... اما پذیرش آن ۱۲شرط به معنی تسلیم کامل ایران و بازگشت به شرایط بدتر از روزهای بعد از مرداد ۱۳۳۲ است اما بالاخره مذاکره یعنی معامله.

بیشتر بخوانید:

پامپئو و ترامپ از کدام مردم ایران سخن می‌گویند؟

تحلیل رسانه‌های روس از سخنان پامپئو

آیا ایران می‌تواند ضمن پذیرش شروط امریکا عین همین شروط را از امریکا مطالبه کند و دو طرف مثل هم شروط را بپذیرند و به آن عمل نمایند؟ تا هم عدالت و هم احترام متقابل رعایت شده باشد؟ با این مقدمه می‌توان توافقنامه فرضی دوجانبه را با استناد به مطالبات پمپئو اینگونه نوشت و به امضای دو طرف رساند:


۱- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌گردند کلیه جزئیات ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای خود را به آژانس اعلام نمایند و آژانس نتیجه بررسی‌های خود را به شورای امنیت گزارش دهد.


۲- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند و هرگز به دنبال فرآوری تولید پلوتونیم نروند و داشته‌های موجود را نیز به کشور ثالث صادر یا امحا نمایند.


۳- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند که به بازرسان آژانس اجازه بازرسی بدون محدودیت از همه مراکز و تأسیسات را در سراسر کشور بدهند.


۴- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند برنامه موشکی بالستیک خود را متوقف و موشک‌های تولیدشده موجود را نیز منهدم نموده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گزارشی از روند و اتمام کار ارائه دهد.


۵- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند زندانیان دو طرف را به صورت کامل آزاد نمایند.


۶- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند از حمایت گروه‌های تروریستی در خاورمیانه و سراسر جهان دست بردارند. بدیهی است گروه‌های تروریستی به گروه‌هایی گفته می‌شود که یا در لیست سیاه سازمان ملل باشند یا با دولت قانونی خود درگیری مسلحانه داشته باشند یا به کشتار بی‌گناهان اقدام کنند و از مشارکت سیاسی سر باز زنند.


۷- ایران و امریکا هر دو حاکمیت دولت عراق را به رسمیت بشناسند و صرفاً با درخواست دولت مرکزی آن کشور به تبادلات مختلف اقدام نمایند.


۸- ایران و امریکا متعهد می‌شوند که از ارسال سلاح، بمب، هواپیما، موشک و اطلاعات جاسوسی جهت جنگ در یمن خودداری نمایند و محاصره دریایی و هوایی یمن پایان یابد.


۹- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند که وضعیت نیروهای‌شان در سوریه به وضعیت قبل از ایجاد داعش برگردد و ادامه حضورشان صرفاً با اجازه دولت قانونی آن کشور باشد.


۱۰- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند از تقویت و حمایت القاعده و طالبان، داعش، بوکوحرام و خصوصاً القاعده در سوریه، نیجریه، لیبی و افغانستان و نیز از حمایت از فرقه‌رجویه دست بردارند و امریکا متعهد می‌شود زندانیان بدون محاکمه این گروه‌ها را سریعاً طبق قوانین بین‌المللی محاکمه نماید.


۱۱- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند که کلیه تهدیدات امنیتی، اقتصادی، اطلاعاتی، مالی، سیاسی و رسانه‌ای را علیه همدیگر متوقف نمایند.


۱۲- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند از حکومت‌های غیرانتخاباتی و غیرمردمی و دیکتاتورها حمایت نکنند و از روند مردم‌سالاری در خاورمیانه حمایت کنند.


۱۳- ایران و امریکا هر دو متعهد می‌شوند بمب‌های اتمی خود را از بین برده و به شعار جهان عاری از سلاح هسته‌ای بپیوندند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر روند اسقاط بمب‌های اتمی دو کشور نظارت خواهد داشت. همچنین ایران و امریکا متعهد می‌شوند هر کدام از هم‌پیمانان‌شان را که دارای سلاح هسته‌ای هستند، خلع سلاح نمایند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر آن نظارت نماید.


۱۴- ایران و امریکا متعهد می‌شوند کشتی‌ها و ناوهای جنگی خود را از آب‌های سرزمینی کشور دیگر دور نمایند.


همانگونه که در بدو این نوشته آورده شده برخی از بندهای ذکرشده در فحش‌نامه وزیر خارجه امریکا هیچ نسبتی با ایران ندارد (مثل سلاح هسته‌ای یا کلاهک هسته‌ای و...) اما آیا امریکا حاضر است چنین توافقنامه عادلانه‌ای را امضا نماید و دو طرف به آن راضی شوند و به صلح و امنیت جهانی کمک شود؟ قطعاً قانون جنگل چنین اجازه‌ای را به استکبار نخواهد داد. اما کاش می‌شد نظام جمهوری اسلامی ایده مطرح در این وجیزه را به امریکا پیشنهاد می‌کرد تا معلوم شود نظم و امنیت منطقه و جهان از سوی چه کسانی تهدید می‌شود و منافع قداره‌بندان فاسد جهان در کجا نهفته است؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
  58 7
  آفرین
  • اصلاحات تنها راه نجات NL ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 5
   وقتی قرار بر رونق اقتصادی و دور شدن سایه جنگ از ایران باشد برجام 2 که هیچ برجام های 3 ، 4 و . . . را هم با افتخار امضا خواهیم کرد .
  • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 0
   در جواب اصلاحات.. از شما هیچ انتظاری نداریم..شماها برای پول خودفروشی هم میکنید و این بر همه ثابت شده است.
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   0 0
   اقای اصلاحات ....الان جنگ و سایش مهم نیست مهم جای شماست که زیر سایه جنگ داری کاسبی میکنی داداش اگه منافعت اجازه داد جاتو عوض کن !! کاسبان سایه جنگ
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
  6 20
  البته این بار نباید مث زمان علی ع ابوموسی بره برا مذاکره ... البته برجام واقعا عالی بوده ... اینو برا مداکره با امریکا میگم
  • IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 0
   درسته ابوموسی نمی تواند در مقابل عمروعاص مقاومت کند و مثل آبخوردن فریب می خورد
  • AU ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   2 0
   برجام واقعا عالی بوده؟؟؟!!!
 • رحمن IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
  29 3
  بهترین پیشنهاد به آمریکاست جواب آمریکا همین است
 • مرتضیsk IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  1 0
  اول مسئول خسارات وارده به کشور و تکنولوژی هسته ای و فضائی در توافق نامه فتح الفتوح ، مواخذه و تنبیه بفرمائید تا حداقل درس عبرت برای مسئولان آینده مملکتی باشد جبران خسارت و توافق نامه جدیدتان پیش کش
 • US ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  0 1
  مشکل اینه که وزن ایران به عنوان یک کشور با توانایی های بسیار معمولی را با پر نفوذترین کشور جهان یکی فرض کرده اید. انشالله پس از تلاش مضاعف ملت ایران و افزایش قدرت علمی ، اقتصادی و فرهنگی این کشور این امر محقق گردد. تا ان موقع لطفا تفاوت ها را در نظر بگیرید. همان گونه که 198 کشور دیگر جهان در نظر گرفته اند.
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  3 0
  مملكت شش ساله خوابيده همراه دولتمردامون
 • SE ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  2 0
  فرض کنید اصلاح طلبان و کارگزانیها و بی تدبیرهای امید بسته دیروز به کدخدا و امروز به اروپا این 12 شرط امریکا را پذیرفتند و بعد امریکا برای رفع تحریمها آمد و جزایران در خلیج فارس را هم باید در اختیار ما قرار دهید و باز هم از ترس جنگ و به امید سفره چرب و دلار فراوان برای سفرهای تفریحی گفتید چشم این هم جزایر و باز تحریمها را ادامه داد و گفت باید چند پایگاه در اختیار نیروهای نظامی در اختیار کدخدا قرار دهید و باز از ترس جنگ و امید تدبیر کردید و گفتید بفرمایید این پایگاه نظامی و تحریما برداشته شد و شاد و شنگول با شکم منبول به پایکوبی مشغول شدید و دنیا بر وفق مراد شود. و باز هم یانکیهای مهربانتان آمدند و گفتند سبرازان ما اوقات کسل کننده ایی را در اینجا میگذرانند و باید برای سرگرمی آنان میخانه و می و مطرب و ساغی و دلبران زیبا روی در مهیا کنید آنوقت کدامیک از شما بزک کنندگان و پاچه لیسان و مریدان و روشنفکران آمریکا زده حاضرید (با عرض پوزش) ناموستان را در اختیارشان قرار دهید؟ البته میدانم ین سخن شاید بی ادبی باشد ولی چون شما خوش خیالان ساده اندیش با هیچ تلنگر و هشدار و دلیل و برهان مودبانه بزرگان و دلسوزان را برنتابیدید لذا ناچار به این قسم تذکر شدم تا شاید رگ غیرتتان ورم کند و باعث بیداری و هشیاریتان شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس