کد خبر 857537
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۶
مایک پمپئو نمایه

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی مسیر دیپلماتیک جدید آمریکا در قبال ایران را پس از خروج آمریکا از برجام تشریح کرد.

به گزارش مشرق، مایک پاپمئو، وزیر خارجه ایالات متحده در سخنانی در محل اندیشکده «هریتیج» این کشور مهمترین سرفصل‌های مسیر دیپلماتیک جدید آمریکا در قبال ایران را پس از خروج از برجام تشریح کرد.

پامپئو در سخنان خود گفت:‌ «ترامپ دو هفته پیش از برجام خارج شد. زیرا برجام نتوانست تضمینی در برابر ریسک ایران ایجاد کند. برجام باعث در خطر قرار دادن ایران به خاطر نارسایی‌هایش شد. به عنوان مثال، مفاد برجام تنها توانایی‌های ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را به تعویق انداخت».

بیشتر بخوانید:

ناتوانی اروپا در حفاظت از منافع خود درمقابل آمریکا

وی در ادامه ادعا کرد: «همانطور که سازمان اطلاعاتی اسرائیل نشان داد، ایران چندین سال دروغ گفته است. ظریف در برنامه "مورنینگ شو" گفت که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. این خنده دار است.  برجام نواقص دیگری نیز داشت. مکانیزم این توافق برای بازرسی ها کافی نیست و همچنین به برنامه موشکی ایران نمی پردازد.ایران برای سال‌ها تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مخفی کره بود. حکومت ایران هنوز هم دروغ می‌گوید».

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در طول سخنرانی خود در مجموع 12 خواسته ایالات متحده از ایران را بر شمرد:

 1. ایران باید راکتورهای آب سنگین را تعطیل کند، غنی‌سازی خود را متوقف کرده هرگز بازفرآوری پلوتونیوم را از سر نگیرد
 2. اجازه دسترسی آزادانه به بازرسان آژانس به تمامی سایت‌ها [نقاط ایران]
 3. ایران باید به آژانس فهرست تمامی ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای خود را اعلام کند
 4. ایران باید توسعه و پرتاب موشک‌های بالستیک و دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را متوقف کند
 5. آزادی تمام شهروندان آمریکایی زندانی در ایران
 6. ایران باید حمایت از حزب الله، حماس، جهاد اسلامی را متوقف کند
 7. ایران باید تمامی نیروهای تحت فرماندهی خود را از سوریه بیرون بکشد
 8. ایران باید به حاکمیت دولت عراق احترام بگذارد و از خلع سلاح و انحلال نیروهای حشدالشعبی حمایت کند.
 9. ایران باید حمایت نظامی خود از شبه نظامیان حوثی را متوقف کرده و در راستای راه حل سیاسی در یمن همکاری کند
 10. ایران باید حمایت خود از گروه طالبان و دیگر گروه‌های "تروریستی" در افغانستان و منطقه را متوقف کرده و پناه دادن به اعضای القاعده پایان دهد
 11. ایران باید حمایت نیروی قدس سپاه از تروریست‌ها و شرکای شبه نظامی آن را متوقف کند
 12. ایران باید رفتار تهدیدآمیز علیه همسایگان خود را متوقف کند. بسیاری از آنها همپیمان آمریکا هستند، این امر از جمله شامل تهدید به نابودی اسرائیل و شلیک موشک‌هایش به عربستان و امارات است، این بند همچنین شامل تهدید علیه حمل‌ونقل بین‌المللی و حملات سایبری است

وزیر خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای خود گفت:‌ «سازوکارهایی راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات ایران به اندازه کافی قوی نبود. برجام نتوانست مانع از توسعه موشک‌ها شود. ایران از پول‌های برجام برای دامن‌زدن به جنگ‌ها در خاورمیانه استفاده کرد. ایران در زمان برجام حرکت خود در منطقه را توسعه داد.».

وی در ادامه با اشاره به برجام گفت که این توافق باعث شد که «ایران در افغاسنتان برای خشونت بیشتر از طالبان حمایت کرده است. در طول برجام، ایران، شهروندان آمریکایی‌ از جمله سیامک نمازی و باب لوینسون را گروگان گرفته است.قاسم سلیمانی با پولی که از غرب گرفت، کارزارهایش را جلو برد.

پامپئو در ادامه مدعی شد:‌«نیروی قدس سپاه پاسداران در سالهای اخیر تقویت شده و در قلب اروپا ترور می کند. رهبران القاعده در تهران حضور دارند. ایران همچنان به اعضای القاعده مأوا داده و بزرگترین حامی تروریسم بوده است.»

وی در ادامه مدعی شد: «اینکه برجام به ثبات خاورمیانه کمک می کند، تصور اشتباهی است.ایران در زمان برجام حمایت از تروریسم را افزایش داده است. حزب الله لبنان توسط جمهوری اسلامی ایران بیشتر حمایت شده است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت:‌ «در غرب حساب روحانی و ظریف را از ایران جدا می‌کنند».

وی با اشاره به تحریم‌های جدیدی که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شد گفت:‌ «این بزرگترین تحریم هایی خواهد بود که در طول تاریخ اعمال شده است.»

پامپئو در ادامه و در تشریح مقابله آمریکا با ایران گفت:‌ «در گام دوم با ماجراجویی های جمهوری اسلامی در حوزه سایبری برخورد می کنیم و ایران دیگر کارت سفید نخواهد داشت که هرکاری بخواهد در منطقه انجام دهد.»

وی در ادامه وعده داد که ایالات متحده نیروهای نظامی نیابتی ایران را در سرتاسر جهان در هم خواهد کوبید.

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ «ما فشار مالی بی سابقه ای را علیه رژیم ایران بکار خواهیم گرفت... این آغاز کار است... قوی ترین تحریم ها در طول تاریخ که ما اعمال کرده‌ایم. اگر جمهوری اسلامی مسیر خودش را عوض نکند، قوی ترین و محکم‌ترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی آغاز خواهد شد. فشار مالی شدید و بی سابقه ای روی رژیم ایران می گذاریم. پیام ما به تهران مشخص است. اگر رفتارتان را تغییر دهید، ما مذاکره می کنیم.»

وی در ادامه گفت: «ایران باید اجازه بازرسی به آژانس بدهد. دوم، باید ایران تولید آب سنگین را متوقف کند. سوم، برنامه موشکی ایران باید متوقف شود. چهارم، ایران باید زندانیان و شهروندان بی‌گناه دیگر کشورها را آزاد کند. پنجم، ایران باید دخالت در عراق، سوریه  و یمن را متوقف کند.»

پامپئو در ادامه مدعی شد:‌ «در گام سوم ما از مردم ایران حمایت می کنیم و مردم با اعتراض‌های اخیر نشان دادند از حکومت‌شان ناراضی هستند. بحران‌های مالی و زیست‌محیطی را شامل می‌شود. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می دزدد.»

وی بار دیگر مدعی شد که «برجام مانع توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران نشد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان ضدایرانی خود گفت: «اگر جمهوری اسلامی ایران رفتار خشونت آمیز خود را پایان دهد، ما آماده هستیم که روابط دیپلماتیک با تهران را از سر بگیریم. کمک به اقتصاد ایران کنیم و برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را یاری بدهیم. ایران اگر تغییر رفتار دهد، می تواند از مزایای روابط با آمریکا استفاده کند.»

وی بار دیگر مدعی شد که «برجام مانع توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران نشد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان ضدایرانی خود گفت: «اگر جمهوری اسلامی ایران رفتار خشونت آمیز خود را پایان دهد، ما آماده هستیم که روابط دیپلماتیک با تهران را از سر بگیریم. کمک به اقتصاد ایران کنیم و برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را یاری بدهیم. ایران اگر تغییر رفتار دهد، می تواند از مزایای روابط با آمریکا استفاده کند.»

پامپئو همچنین اعلام کرد: «درباره خود برجام هرگز دوباره مذاکره نمی‌کنیم».

وی گفت که درک می‌کند که تصمیم ترامپ (برای خروج از برجام) موجب مشکلات مالی و اقتصادی برای تعدادی از دوستان آمریکا خواهد شد، ولی تأکید کرد که ایالات متحده به تهدید خود مبنی بر مجازات شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت کنند، ادامه خواهد داد، گرچه این فعالیت‌ها تحت برجام مجاز شمرده شوند؛ «"می‌دانم که متحدان ما در اروپا ممکن است برای حفظ توافق هسته‌ای قدیمی با تهران تلاش کنند. این تصمیم به خودشان بستگی دارد... (ولی) اروپایی‌ها جایگاه ما را می‌دانند.»

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 22
 • غیر قابل انتشار: 27
 • عباس IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  58 22
  ایران فقط باید یک کار را انجام دهد سیفون را بکشد تا شماها برید اونجا
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  24 16
  هیچ ابرقدرتکی مرد تسخیرت نیست/زن اگر تهمینه مرد اگر تهمتن است
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  44 4
  امضاء کری تضمین بود حالا هم امضاء اروپایی ها تضمینه.به همین سادگی
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  31 10
  دیگه از دفع پیش قویتر ما کم نیاوردیم مردک
 • سرابی IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  48 25
  بنده هم 14 خواسته خودم را از امریکا بیان میدارم 1 - امریکا باید حمایت خودشو از اسرائیل و دفاع از این کشور را متوقف کنه 2 -امریکا باید سریعا زرادخانه های اتمی و سایتهای اتمی خودشو نابود کنه 3 - امریکا باید دخالت نظامی خودشو در تمام کشورهای جهان لغو کنه 4 - امریکا باید دست از حمایت گروههای تروریستی داعش و القاعده برداره 5 - امریکا باید دست از حمایت تسلیحاتی عربستان و حمایت از کشتار یمنیها بدست ال سعود برداره 6 - امریکا باید کنوانسیون کیوتو در مورد کاهش دادن میزان انتشار گازهای گلخانه ای را امضا و به اون پایبند باشه 7 - امریکا باید به قوانین بین المللی و سازمان ملل متحد احترام بگذاره 8 - امریکا باید سریعا سایتهای موشکی و زرادخانه موشکی مخصوصا موشکهای قاره پیما و بالستیک این کشور را تعطیل کنه 9 - امریکا باید دست از دخالت در امور داخلی کشورها مخصوصا ایران برداره 10 - امریکا باید غرامت کشته های غیر نظامی در افغانستان عراق و سوریه را به خانواده های انان بده که در حملات کور این کشور کشته شدند 11 - امریکا باید از تک روی و تحریم کردن غیر قانونی و زور گویی در جهان دست برداره و خواسته های خودشو به زور به دیگر کشورها تحمیل نکنه 12 - امریکا باید از مانع تراشی در دنیای اقتصاد برای تجارت ازاد افراد حقوقی و حقیقی و شرکتها و کشورها دست برداره و تحریمهای خودسرانه خودشو لغو کنه بر علیه انها 13 - امریکا باید از منطقه خلیج فارس به منظور کاهش سطح نظامی گری در خلیج فارس خارج بشه و بجای نیروهای نظامی امریکا در صورت لزوم نیروهای سازمان ملل وارد خلیج فارس شوند 14 - امریکا باید پایگاههای نظامی خودشو از سراسر جهان مخصوصا خاور میانه برداره
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  1 12
  خوداکنه ضربه گیر های کشور خوب عمل کنه
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  34 19
  ایران باید ....‌!!!!!آمریکا نباید ؟؟؟؟؟؟
 • M.sh IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  32 29
  هر غلطی می خواین بکنید. ولی اینده از ان حزب اللئه است وبس. قرانمون وعده داره که روزی بندگان صالح خداوند زمین را متصرف خواهند شد!(105-انبیا)
 • ali IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  13 7
  عجب !!!!!
 • گریگوری GB ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  14 27
  انگشت شصت:)
 • AE ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  20 22
  دمت گرم .دیگه مردم ناراضین ایران را با خاک یکسان کنید
  • محمد IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
   18 4
   خوب واق واق میکنی و دم تکون میدی برا اربابت
 • ج IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  24 61
  ما(غیر از حضرات غرب پرست بی خاصیت)هم قویترین مشت هامون رو حوالتون میکنیم،دیگه دنیا باید از وجود نحس شما خلاص بشه ان شاء الله. منظورم از مشت ها رو که متوجهید؟!
 • UA ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  57 26
  بگمونم اینا می خان از ساده لوحی روحانی نهایت بهره رو ببرند ،،،،،، باید او را عزل کرد تا بیش از این حقارت را نچشیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس