کد خبر 856567
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
برجام

آیا نظام و رهبری برجام را با هویت و ماهیت فعلی پذیرفتند و آن را اجازه دادند و یا خیر برجام مورد نظر رهبری اساسا و ماهیتا متفاوت از آن چیزی است که امروزه می‌بینیم؟

به گزارش مشرق، متاسفانه علیرغم تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص شیوه تدوین ، رعایت خطوط قرمز و رعایت شروط اجرائی برجام باز هم افرادی هستند که سعی دارند مسئولیت شکست برجام را به عهده نظام و رهبری بیاندازند چرا که برجام با اجازه رهبری و تصمیم نظام بود.

بیشتر بخوانید:

برزخی برای قراردادهای پسابرجامی

برای پاسخ به این دسته از افراد باید ببینیم آیا نظام و رهبری برجام را با هویت و ماهیت فعلی پذیرفتند و آن را اجازه دادند و یا خیر برجام مورد نظر رهبری اساسا و ماهیتا متفاوت از آن چیزی است که امروزه می‌بینیم اقتدار اقتصادی، نظامی و سیاسی کشور را نشانه رفته است.

ارکان و شروط تشکیل دهنده ماهیت برجام مورد نظر و تائید نظام و رهبری: 

(1) اعتماد نکردن به امریکا  

اولین و مهمترین رکن اساسی برجام که مقام معظم رهبری بیان نمودند اعتماد نکردن به امریکا بود. ایشان ‌درتاریخ 17/10/93 فرمودند ( به این دشمن نمیشود اعتمادکرد ‌..) ونیز در تاریخ 20/1/94 فرمودند ( به طرف مقابل اعتماد نکنید به لبخند او فریب نخورید به وعده ی نقد که می‌دهد وعده ی نقد نه عمل نقد، اعتماد نکنید، وقتی خرش از پل گذشت برمی‌گردد و به ریش ما می‌خندد....) در این مقوله دراین چند سال بارها و بارها سخن گفتند حال ببینیم‌ دولت و هیئت مذاکره‌کننده به این رکن عمل کردند یا خیر؟

پاسخش با توجه به گذشت زمان وخروج آمریکا از برجام بسیار روشن است و متاسفانه دولت به امریکا وهم پیمانانش اعتماد کرد چرا که اولا: دستور رئیس جمهور امریکا را بعنوان تضمین پذیرفتند و حال اینکه در هیچ کجای دنیای دیپلماسی دستور جای تضمین نبوده و نیست ثانیا: به جای لغو، تحریمها متوقف شد ثالثا : به همین توقف هم اعتماد کرد و بارها و بارها به ملت اعلام کرد که دیگر تحریمی در کار نیست و در این خصوص در موارد متعددی و به هر بهانه‌ای منتقدان را به سخره گرفت و حال اینکه بعد از برجام هم  تحریم‌های جدید وضع شد.

(2)شفاف و غیرقابل تفسیر بودن متن برجام 

 دومین رکن تشکیل دهنده برجام مورد نظر نظام شفاف و غیرقابل تفسیر بودن متن برجام بود. معظم له درتاریخ 19/11/94 فرمودند (هرانچه هم قرارداد بسته میشود بین مسئولین ما و بین طرف مقابل باید روشن و واضح، غیرقابل تفسیر وت اویل باشد، اینطور نباشد که طرف مقابل با دبه کردن وچک و چانه زدن کارخودش را پیش ببرد)

متاسفانه هیئت مذاکره‌کننده در این خصوص هم دقت لازم را نداشتند یک نمونه آن تمدید قانون ایسا بود که علیرغم اینکه ایران مدعی بود که نقض برجام است ولی امریکا گفت ‌داخل در تحریم نیست و نقض برجام محسوب نمی‌شود.

(3 لغو تحریم بصورت یکجا  

سومین رکن تشکیل دهنده برجام مورد نظر نظام و رهبری لغو تحریم بصورت یکجا بود.  مقام معظم رهبری در تاریخ 20/1/94 فرمودند (تحریم‌ها اگر چنانچه به یک توافق رسیدند در همان روز توافق باید لغو شود ...)

عدم رعایت این رکن توسط دولت و هیئت مذاکره‌کننده اظهرمن الشمس است چرا که اولا: از میان تحریم‌های چهارگونه تجارت، تکنولوژی، مالی و انرژی که طبق توافق ژنو قراربود لغو شود، فقط تحریم‌های اقتصادی و مالی مورد بحث قرار گرفت.

 ثانیا : همین دوبخش هم متوقف شده است نه لغو

ثالثا: این توقف هم مشروط به دوشرط شده بود 1 - ابتدا ایران به کلیه تعهدات هسته‌ای خود عمل کند 2 - آژانس ان اقدامات را تائید کند.  

(4) اخذ تضمیین کافی و قوی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل

چهارمین رکن اخذ تضمیین کافی و قوی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل. این رکن از اساسی‌ترین شرط از شروط نه گانه اعلامی ازسوی مقام معظم رهبری بود ولی متاسفانه همگان می‌دانند دولت وهیئت مذاکره کننده به این شرط مهم عمل نکردند و ریاست محترم جمهور نه تنها تضمینی اخذ نکرد بلکه اساسا در مفهوم تضمیین دچار اشتباه شد چرا که نامه رئیس جمهور امریکا به وزیر امور خارجه‌اش را که صرفا یک نامه داخلی بود به عنوان تضمیین به حساب آورد و با صد تاسف آن‌ را در پاسخ به نامه رهبری اعلام عمومی نموده است.

(5) اجرای مرحله به مرحله تعهدات، در مقابل لغو مرحله به مرحله تحریمها 

 پنجمین رکن تشکیل دهنده ماهیت برجام مورد نظر رهبری، اجرای مرحله به مرحله تعهدات، در مقابل لغو مرحله به مرحله تحریمها بود. یکی دیگر از شروط نه گانه شرط مزبور بوده است اما متاسفانه دولت به این رکن عمل نکرده است و به صورت یکطرفه و از روی لجبازی به تمامی تعهدات برجامی خود عمل کرده است و تمامی قدرت چانه زنی را ازدست داده است و نتیجه آن شد که داریم می‌بینیم چرا که دیگر نه اورانیوم غنی شده بیست درصد داریم و نه قدرت غنی‌سازی کارخانه فردو را داریم و نه کارخانه آب سنگین اراک و نه سانتریفیوژهای نسل جدید

(6) فعال‌بودن و تعطیل نشدن تکنولوژی و مراکز هسته‌ای

ششمین رکن تشکیل دهنده ماهیت برجام مورد نظر نظام و رهبری فعال‌بودن و تعطیل نشدن تکنولوژی و مراکز هسته‌ای بود. معظم له درتاریخ 20/1/93 تصریح فرمودند ( فعالیت‌های ایران درزمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای متوقف یا کند نخواهد شد، هیچیک از دستاوردهای هسته‌ای قابل تعطیل شدن نیست و کسی حق معامله بر روی آنها را ندارد)

با نگاهی گذرا به تعهدات انجام گرفته از سوی ایران قابل اثبات است که این خط قرمز هم رعایت نشده است چرا که اولا: تحقیق و توسعه محققین ایرانی بسیار کند و محدود شده است به میزان سانتریفیوژهائی که طرف مقابل تعیین کرده است یعنی از بیست هزار به حدود پنج هزار عدد تقلیل پیدا کرده است  ثانیا: فقط اجازه سانتریفیوژهای نسل اول به ایران داده شده و استفاده از نسل‌های پیشرفته ‌یعنی نسل هشت ممنوع شده است برای تقریب به ذهن‌ کانه به ما گفته‌اند برای مسافرت از تهران به مشهد فقط باید از دوچرخه استفاده کنی حق استفاده ازهواپیما را نداری ثالثا: راکتور ساخته شده توسط متخصصین ایرانی در اراک کاملا تعطیل و بتن‌ریزی شده است  خامسا: غنی‌سازی از بیست درصد به سه و هفتاد و شش درصد رسیده است

نتیجه: با توجه به مراتب و مطالب فوق‌الذکر درست است که مقام معظم رهبری اجازه مذاکره را دادند ولی این اجازه مشروط به ارکان و شروطی بود که برخی از آنها را بیان کردیم نه برجام حاضر که مفاد و شروط آن در خیلی موارد صددرصد مخالف با شروط و ارکانی بود که مقام معظم رهبری تبیین نمودند.

اینکه برای فرار از مسئولیت و پاسخگوئی صرفا به یک امر کلی تحت عنوان اجازه رهبری مهر تائید بر برجام بزنند و مسئو لیت نافرجام برجام را حالا که به مشکل برخوردند به عهده رهبری بیاندازند،این نوع استدلال اولا یک نوع سفسطه و مغالطه است و ثانیا یک ظلم نابخشودنی به رهبری، نظام و ملت مظلوم ایران است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  57 7
  رهبری آنقدر این روزها مظلوم واقع شده است که باید مظلومیت ایشان را با مظلومیت امام حسن مجتبی علیه السلام مقایسه کرد و زار زار گریه کرد. آنقدر مقامات کشور در دولت و مجلس وقیح و پررو شده اند که رسما هر چه دلشان بخواهد گند می زنند و مردم را تحریک می کنند که اگر گذاشته بودید ما هسته ای یا موشکی را بدهیم مشکل اقتصاد حل می شد! تا رهبری را مقابل مردم قرار دهند. بعد هم که گندش در آمد می گویند رهبری مقصر بود. انسان دارد به وضوح تکرار حوادث تلخ صدر اسلام نظیر حکمیت و صلح امام حسن علیه السلام را می بیند. تصمیماتی که مردم نادان و خواص فاسد و خودفروخته و اشعث بن قیس های زمان به امامشان تحمیل می کردند و بعد خودشان مدعی می شدند که مقصر امام بود که این چیزها را قبول کرد. شیعه آن روز رهبرش را تنها گذاشت. امروز چه خواهد کرد؟ آیا نشسته ایم تا سازمان تبلیغات اسلامی برنامه راهپیمایی علیه برجام و برجامیان را صادر کند؟
  • محمد IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   20 4
   مظلومیت رهبر رو با امام حسن (ع) مقایسه کردی ، شاید بشود مقایسه کرد با مظلومیت امام علی (ع) زمانی که بحث حکمیت رو مطرح کردند وبه اجبار ابو موسی اشعری رو حکم قرار دادند وبعد به امام گفتند تو هم باید با ما توبه کنی . جریان وقیح دولت ومجلس برجام رو به رهبری تحمیل کردند .حالا میخواهند مقصر رو رهبری قلمداد کنند . البته ملت غیور وعامه مردم آگاه هستند ومثل مردم زمان امام علی وامام حسن عمل نمی کنند وصبر حوصله مردم هم حدی دارد وآنروز نزد یک است که اینها رو ملت به خاک مذلت بنشانند .مردم ،رهبری رو با تمام وجود قبول دارند ومنتظر اشاره رهبری هستند . فعلا وحدت وهمدلی ومدارا لازم است.
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   12 2
   به محمد مدارا با نفوذی خیانت است. ترحم بر پلنگ تیز دندان ستمکاری بود بر گوسفندان
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  14 2
  با این روشی که آقایان در پیش گرفتند ما قطعا به انرژی هسته ای نحواهیم رسید. چرا که فرض بگیریم با اروپا به توافق رسیدند و برجام را نگاه داشتند و برخی تحریم ها را هم بر نگرداندند. پس از اتمام زمان و موقعی که خواستیم از مواهب هسته ای برخوردار شویم اولا آمریکا اجازه نخواهد داد چرا که می گوید از نظر من برجامی وجود نداشت که حق هسته ای شما را به رسمیت بشناسد. دوما همین اروپا قطعا در آن موقع پشت سر آمریکا قرار خواهد گرفت ودر خوسبینانه ترین حالت از حق هسته ای ما دفاع نخواهد کرد و ما باز هم در مقابل آمریکا تنها خواهیم ماند و هم پیاز را خورده ایم هم کتک را خورده ایم. ولی قطعا در آن زمان همین اروپا ار آمریکا طرفداری خواهد کرد. ودر هر حالت با این روش فقط کمی تحریمها کمتر خواهد شد و به حق هسته ای نخواهیم رسید و با این اقتصاد ضعیف شده ی عمدی بعضی آز آقایان همیشه ترسان و لرزان باقی خواهیم ماند و آماده بلعیده شده خواهیم شد.
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   9 90
   انرژی هسته ای را در خواب ببینی. فعلا تمامیت ارضی کشور را بچسب که دارند می دهند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس