کد خبر 849412
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
داورزنی

معاون ورزش حرفه‌ای، گفت: برای حل مشکل کشتی باید راهکار پیدا کنیم که البته این اتفاق هم در حال رخ دادن است.

به گزارش مشرق، محمدرضا داورزنی در مراسم افتتاح ساختمان هیأت فوتبال تهران، گفت: به افرادی که کمک کردند هیأت فوتبال در خانه خودش مستقر شود، خسته نباشید می‌گویم.

وی در مورد اینکه عمر قهرمانی ورزشکاران ما در المپیک نسبت به کشورهای دیگر کمتر است، عنوان کرد: ما رشته‌هایی داریم که در میدان‌های جهانی و المپیکی حضور دارند. در مورد موضوعی که شما گفتید این مسأله به مدل تمرینات بازمی‌گردد. در گذشته مصدومان ما در برخی رشته‌ها زیاد بود مثلاً در رشته کشتی شرایط به این شکل بود حتی در بعضی رشته‌های گروهی به دلیل مشکلاتی که در نوع بدن‌سازی داشتیم عمر قهرمانان زود به پایان می رسید. مثلاً در برخی پست‌های یک رشته مثل والیبال مصدومیت‌ها به قدری بود که از استانداردهای قهرمانی خارج می‌شد. الان وضعیت علمی‌تر شده و از متخصصین استفاده می‌شود تا عمر قهرمانی ورزشکاران کوتاه نشود و یک ورزشکار بتواند با حفظ آمادگی، افزایش توانمندی و استفاده از تجربیات در میدان‌های مختلف حضور پیدا کند. باید بپذیریم قهرمان ورزش برای حضور در مسابقات جهانی و المپیکی باید فرد با سایر قهرمانان همان کشور رقابت کند.

معاون ورزش حرفه‌ای در ادامه یادآور شد: باید قبول داشته باشیم که در ورزش‌های تیمی و انفرادی چندین گروه حضور پیدا کنند تا از بین آنها انتخاب شود. این مسأله طبیعی است که به نوع برنامه‌ریزی فدراسیون بازمی‌گردد تا بتواند خون جدیدی با تربیت نسل‌های مختلف تزریق شود. وقتی شایسته‌ترها بیایند افراد قبلی جای خود را به شایسته‌ترها می‌دهند. این به نوع برنامه‌ریزی فدراسیون‌ها مربوط است. ما 34، 35 میلیون جمعیت جوان داریم و 13 میلیون دانش‌آموز داریم که اینها خون‌های جدیدی هستند که باید به ورزش کشور تزریق شوند. مثلاً در تکواندو در سال‌های گذشته یکی از سکوها قهرمانی به ما اختصاص داشته است. در رشته‌های دیگری بوده که قهرمان جهان شدیم. اینکه فوتبال پنج ستاره می‌شود و در والیبال جزو موفق‌ترین‌ها هستیم برای این است که برنامه‌ریزی ما به شکلی بوده که جمعیت زیادی در سطح شهرها،  استان‌ها و کشور به استعدادیابی مشغول بودند. ورزشکاران باید از رده‌های سنی پایین شناسایی شوند. اینکه ما نمی‌توانیم جایگزین‌های خوبی داشته باشیم اتفاق خوبی نیست اما اگر وقتی دوره به دوره مشاهده کنیم تیم‌ها قدرتمندتر ظاهر می‌شوند و تیم‌ها شکل جدید پیدا می‌کنند یعنی فدراسیون برنامه داشته و کار خوبی انجام شده است. این مسأله به نوع برنامه‌ریزی و اینکه چه تعداد از جوانان کشور شناسایی شده‌اند، دارد.

وی در ادامه درباره انتخاب مربی خارجی برای تیم امید اظهار داشت: بحث مربی خارجی را هم بررسی خواهیم کرد. هر گزینه‌ای هم که انتخاب شود، باید برای کار در تیم ملی ایران چارچوب و ضوابطی را رعایت کند که آنها به نظام ارزشی ما مربوط است. متاسفانه در فضای مجازی فعالیت‌های زیادی انجام می‌شود که ما تلاش می‌کنیم با اقداماتی که انجام می‌دهیم، آنها را به حداقل برسانیم.
معاون وزیر ورزش و جوانان درخصوص آخرین شرایط کشتی ایران و احتمال تحریم شدن این رشته ورزشی خاطرنشان کرد: موضوعات را باید در جای خودش بررسی کنیم. حمایت ما از کشتی 100درصدی است. بین وزارت ورزش و فدراسیون کشتی هیچ بحثی وجود ندارد. برخی از موضوعات فرادستی هم وجود دارد که به سایر ارگان‌ها مربوط می‌شود.

داورزنی با اشاره به بحث عدم رویارویی با کشتی گیران رژیم صهیونیستی ادامه داد: جلسات متعددی برگزار شد. این موضوعی است که از 7-8 سال قبل در دوران ریاست سعیدلو و عباسی جمع‌بندی و به شورای عالی امنیت ملی کشور هم ارسال شد، چون به آرمان‌های نظام و انقلاب ربط دارد. برای اینکه حقی از ورزشکاران و نماینده‌های ایران ضایع نشود، نیاز به تدبیر داریم. با شورای عالی امنیت ملی هم جلساتی برگزار کردیم و باید بگویم که این امر اصلاً بحث تازه‌ای نیست.

وی عنوان کرد: باید راهکار پیدا کنیم که البته این اتفاق هم در حال رخ دادن است. ما با مسئولان تصمیم‌گیر کشور هم صحبت کردیم. این موضوع تنها مربوط به ایران نیست و برخی از کشورهای دیگر هم با آن درگیر هستند؛ برای مثال اوکراین با روسیه مشکل دارد. با جنجال چیزی درست نخواهد شد. IOC هم نباید به عنوان ابزار از این موضوع استفاده کند، بلکه باید به فکر رفع آن باشد. همه باید کمک کنیم تا حقی از نماینده‌های ایران در میادین بزرگ و بین‌المللی ضایع نشود.

داورزنی درخصوص محرومیت پیروانی و اینکه او هنوز در حال فعالیت است، اظهار داشت: این موضوع را باید از فدراسیون فوتبال بپرسید. ما هیچ دخالتی در این موضوع نداریم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس