کد خبر 848121
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۰
 عباس امیرانتظام

عباس امیرانتظام چند سال پس از آزادی‌اش در گفتگو با یکی روزنامه‌ها، اسناد موجود در لانه جاسوسی درباره ارتباطش با مامورین سیا را مخدوش و جعلی دانست. اما اسناد موجود خلاف این ادعا را اثبات می‌کند.

به گزارش مشرق؛ موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی سه سند تاریخی درباره عباس امیرانتظام را به شرح زیر منتشر کرده است:

سند اول: طرح پیشنهادی عباس امیرانتظام به شاه با عنوان «سپاه کار» با هدف ملی کردن فعالیتهای عمرانی. این طرح که خطاب به شخص شاه نوشته شده، تابستان ۱۳۴۷ توسط امیرانتظام به اردشیر زاهدی، وزیر امور خارجه وقت داده شده و زاهدی در نامه‌ای مورخ ۱۳/۶/۴۷ به دفتر مخصوص شاهنشاهی آن را برای شاه ارسال می‌کند.

طرح پیشنهادی عباس امیرانتظام به شاه درباره تشکیل "سپاه کار" در سال 1347
 ارسال طرح پیشنهادی امیرانتظام درباره تشکیل "سپاه کار" توسط اردشیر زاهدی برای دفتر مخصوص شاهنشاهی

سند دوم: عباس امیرانتظام چند سال پس از آزادی‌اش، بهار ۱۳۷۷ در گفتگو با یکی روزنامه‌ها اسناد موجود در لانه جاسوسی درباره ارتباطش با مامورین سیا را مخدوش و جعلی دانست. پس ازاین مصاحبه، مرکز نشر اسناد لانه جاسوسی متعلق به دانشجویان پیرو خط امام طی بیانیه‌ای تفصیلی به بررسی این ادعای او و این اسناد پرداخت. بر اساس این اسناد، ارتباط امیرانتظام با مامورین آمریکایی از اواسط دهه ۴۰ شمسی برقرار و تا پس از انقلاب ادامه داشته است. او در این مدت در اسناد آمریکا با دو اسم رمز «آرلیک» و «اس. دی پلاد» معرفی شده است.

سند سوم: تصویر اصل کلیه اسناد لانه جاسوسی مربوط به عباس امیرانتظام و ترجمه آنها که در کتابهای  شماره ۱۰ و ۵۶ اسناد لانه جاسوسی منتشر شده، در یک فایل PDF بازنشر می‌شود. امید است انتشار و مطالعه این اسناد، گامی در راستای تبیین بیشتر حقیقت در این عرصه تاریخ انقلاب باشد. (دانلود کتاب کامل اسناد لانه جاسوسی درباره همکاری و ارتباط عباس امیر انتظام به مامورین آمریکایی)
 


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • AE ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  42 10
  با این سندها چی را می خواهيد القا کنید ایشان یک طرح خوب را پیشنهاد داده چه ربطی به جاسوسی دارد
  • محمد US ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   14 18
   دوست عزيز عجله نكن بقيه مطالب رأ درارتباط آقاي انتظام وسفارت أمريكا بر رسي نماييد خواهيد ديد بيشنهادات دلسوزانه تري به سفير أمريكا داده أند كه آدم إز وطن درستي ايشان انكشت به دهان ميشود
 • قلی بیک میرزا IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  40 8
  هیچکدام از این اسناد ادعایی شما اثبات نمی کند عباس امیر انتظام جاسوس بوده است!!! توهم جاسوس برای شما تا ابد وجود دارد!
 • حمید IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  15 28
  عده ای همان گونه که دوران سراسر نکبت و فقر بدبختی رژیم منحوس پهلوی را گل و بلبل جلوه می دهند و از نا آگاهی به خصوص نسل جوان سوء استفاده می کنند افراد صد در صد خائن را هم بی گناه معرفی می کنند ولی غافل از این که هرگز ماه پشت ابر نمی ماند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس