image.jpeg

این روزها که جمعیت 40 میلیون نفری کارگران و خانواده‌هایشان منتظر اعلام حداقل دستمزد سال آینده هستند، مجلسی‌ها با طرح استیضاح وزیرکار -که پشت‌پرده آن مشخص است- کلاف تعیین حقوق را پیچیده تر کردند.

  سرویس اقتصاد مشرق - کمتر از ۱۰ روز تا پایان سال باقی مانده و شمارش معکوس برای ورود به بهار آغاز شده است. هر ساله در این ایام و با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، موضوع حداقل دستمزد جدی‌تر می شود. شاید علت اصلی این جدی‌ و مهم‌تر شدن را بتوان در بازه تعداد افراد ذیل این تصمیم در نظر گرفت چرا که بسیاری از کارگران با امید به این که شاید فرجی شود و اندکی از فشارهای طاقت‌فرسای گرانی‌ها کاسته شود چشم‌به‌راه اعلام میزان افزایش حقوق در سال آینده نشسته‌اند.

طبق آمار حدود ۱۳ میلیون نفر در مجوعه کارگری کشور شاغل هستند که با احتساب خانواده این افراد به جرئت می‌توان گفت تعیین میزان حداقل دستمزد سال آینده می‌تواند زندگی نزدیک به ۴۰ میلیون نفر را در کشور تحت تاثیر قرار دهد. از این رو به بررسی وضعیت حقوق و دستمزد کارگران پرداختیم.

* حداقل دستمزد چگونه محاسبه می‌شود؟

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد باید بر اساس نرخ تورم به گونه ای تعیین شود که معیشت و زندگی برای کارگران، قابل تامین باشد؛ اما بر خلاف نص قانون آنچه در عمل اتفاق می‌افتد بی‌توجهی به شاخص تامین مخارج زندگی برای کارگران است و حداقل حقوق هر سال، عموما در غالب موارد معیار دوم یعنی «معیشت» تعیین می‌شود.

در واقع نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ماده ۴۱ قانون کار فقط به شاخص «تورم» اشاره ندارد بلکه در این ماده بر شاخص «معیشت و زندگی» نیز تاکید شده که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

چرا ملاک دستمزد کارگر نباید تورم باشد؟

بر همین اساس نیز در سالیان اخیر شورای حقوق و دستمزد صرفا بر مبنای میزان افزایش تورم ۱۲ ماهه آن‌هم براساس ۳۵۰ قلم کالا که تنها بخش کوچکی از آن و نزدیک به یک ششم تا یک هفتم آن کالاهای اساسی برای زندگی است در خصوص میزان افزایش حقوق تصمیم‌گیری می‌کند که نتیجه این تصمیم افزایش شکاف میان دستمزد کارگران با هزینه‌های زندگی است.

* در سال‌های اخیر حقوق کارگران چقدر افزایش یافت؟
 

میزان افزایش دستمزد کارگران طی سال‌های اخیر فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است و برخی سال‌ها بیش از نرخ تورم بوده و برخی سال‌ها کمتر از آن. اما آنچه در این میان محل سوال است اینکه آیا واقعا میزان افزایش حقوق و دستمزد صرفا بر مبنای نرخ تورم صحیح است و می‌تواند زندگی روزمره یک خانواده کارگری را تامین نماید.

بیشتر بخوانید

میزان افزایش دستمزد سال ۹۷ چه زمانی مشخص می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال کافیست به بررسی میان هزینه‌های زندگی و حداقل حقوق در سال بپردازیم. براساس آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوارها که مربوط به سال ۱۳۹۵ است، هزینه ناخالص ماهانه زندگی برای یک خانوار ماهانه حدود ۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان است اما آنچه که برای حداقل دستمزد سال ۹۵ تعیین شد رقم ۸۱۲ هزار و ۱۶۶ تومان بود به عبارتی بین حداقل دستمزد سال مورد اشاره و هزینه معیشت، حدود ۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان اختلاف وجود دارد.

برای مشاهده در سایز بزرگتر روی عکس کلیک کنید

از سوی دیگر براساس محاسبات کارگروه تخصصی مزد در سال مورد اشاره که توافق طرفین را نیز به همراه داشت، حداقل هزینه ماهانه یک زندگی کارگری ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شده بود که باز هم اختلاف ۱ میلیون و ۶۷۷ هزار تومانی را نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده کردید براساس این میزان اختلاف در سال گذشته کارگران مجبور بودند بخشی از حداقل های معیشت را نیز از زندگی‌شان حذف کنند تا بتوانند هزینه‌ها را مدیریت کنند.

بنابراین می‌توان اینطور نتیجه گرفت که صرف تکیه بر شاخص تورم به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی زندگی باشد. آن‌هم تورمی که اگر معیار را بر جیب مردم قرار دهیم بسیار با آمارهای خوش رنگ اعلامی فاصله دارد.

در جدول زیر میزان افزایش حقوق کارگران در ۱۰ سال اخیر گردآوری شده است. همانطور که مشاهده میشود در برخی سال‌ها میزان افزایش حقوق بالاتر از نرخ تورم بود و در برخی سال‌ها پایین تر از آن. اما در هر دو صورت اختلاف با هزینه‌های زندگی غیر قابل انکار.

مقایسه میزان افزایش حقوق در ۱۰ سال اخیر

سال

حداقل دستمزد ماهیانه(تومان)

نرخ تورم ۱۲ ماهه

افزایش دستمزد (درصد)

۱۳۸۵

۱۵۰۰۰۰

۱۱.۹ -

۱۳۸۶

۱۸۳۰۰۰

۱۸.۴

۲۲

۱۳۸۷

۲۱۹۶۰۰

۲۵.۴

۲۰

۱۳۸۸

۲۶۳۵۲۰

۱۰.۸

۲۰

۱۳۸۹

۳۰۳۰۰۰

۱۲.۴

۱۴.۹

۱۳۹۰

۳۳۰۳۰۰

۲۱.۵

۹

۱۳۹۱

۳۸۹۷۰۰

۳۰.۵

۱۷.۹

۱۳۹۲

۴۸۷۱۲۵

۳۴.۷

۲۵

۱۳۹۳

۶۰۸۹۱۰

۱۵.۶

۲۵

۱۳۹۴

۷۱۲۴۲۵

۱۱.۹

۱۷

۱۳۹۵

۸۱۲۱۶۶

۶.۷

۱۴

۱۳۹۶ 

۹۲۹۹۳۱

-

۱۴.۵

۱۳۹۷

- - -

* کارفرمایان و حقوق کارگران

یکی از مسایلی که همواره در خصوص علت افزایش نیافتن حقوق کارگران مطرح می‌شود مخالفت کارفرمایان با این مسئله است. در واقع عده‌ای بیان می‌کنند که افزایش دستمزد با واقعیات امروز اقتصاد و تولید ایران همخوانی ندارد چراکه اگر میزان افزایش دستمزد سالانه زیاد باشد می‌تواند اثرات جبران ناپذیری از جمله افزایش افسارگسیخته تورم را به همراه داشته باشد که در پی آن قدرت خرید جامعه کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید

مذاکرات 5+1 برای تعیین دستمزد کارگران+ عکس

ضمن اینکه با واردآوردن فشار مضاعف به کارفرمایان، می تواند حیات بنگاههای تولیدی، صنعتی و خدماتی را با خطر مواجه کند. چراکه اگر کارگر نباشد چرخ تولید و کارگاه کارفرما نمی چرخد و در عین حال، تداوم اشتغال کارگران وابسته به حیات و چرخیدن چرخ بنگاههای تولیدی است. بنابراین وجود کارگر و حیات بنگاه وابسته به یکدیگر است و بطور طبیعی باید حداقل دستمزد به گونه ای تعیین شود که با تامین معیشت کارگران، حیات بنگاه اقتصادی را تهدید نکند.

این استدلال که افزایش میزان حقوق کارگران باعث فشار مضاعف بر کارفرمایان می‌شود گرچه قابل قبول است اما همه ماجرا وابسته به آن نیست چراکه براساس برآوردها دستمزد کارگران تنها ۷ تا ۱۲ درصد از هزینه های تولید را به خود اختصاص می‌دهد که رقم تاثیرگذاری نیست،

در واقع مسئله اصلی در این میان نحوه سیاستگذاری دولت‌هاست که می‌تواند حیات و تداوم فعالیت یک کارگاه را در شرایط سود ده و یا زیان‌بار تامین کند. به بیان دیگر یک سری از مشکلات به بدنه دولت برمی گردد، واردات بی رویه، قاچاق، بهره بانکی و عوارض همه چالش هایی را برای تولید ایجاد کرده است و قطعا در صورتی که دولت در این حوزه‌ها هوای کارفرمایان را داشته باشد آن‌ها هم می‌توانند در تامین هزینه‌های زندگی کارگران کمک بیشتری کنند.

بیشتر بخوانید

اقلام غذایی موثر در هزینه معیشت کارگران +جدول

بنابراین کافیست دولت با کارفرمایان در زمینه تامین عوارض و بهره بانکی و... همراهی کند تا آن‌ها نیز دستمزد کارگران را افزایش دهند که نتیجه افزایش پول در گردش نیز چیزی جز بازگشت رونق اقتصادی به کشور نخواهد بود.

* وضع متفاوت امسال برای  تعیین حقوق سال آینده

امسال اما علاوه بر مسایل فوق از جمله تعیین هزینه معیشت و ... که کاری پر تنش است دو مسئله دیگر نیز سد راه تعیین حقوق سال آینده کارگران شده است. مسئله اول را می‌توان مخالفت جامعه کارگری و کارفرمایان با  بند ز تبصره ۷ بودجه سال آینده کل کشور دانست که براساس آن باید از سال آینده سهم درمان تامین اجتماعی باید مستقیما باید به حساب خزانه کل کشور واریز شود.

از سوی دیگر مورد دومی هم که این روزها و در بحبوحه نشست های تعیین حداقل دستمزد، ذهن کارگران را به خود مشغول کرده و دغدغه برای آن‌ها ایجاد کرده نیز ماجرای تبانی برخی نمایندگان برای استیضاح علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی است که علاوه بر اینکه وزارتخانه را در حالت بحران قرار می‌دهد بلکه وضعیت تعیین دستمزد کارگران را نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داده و به جامعه کارگری لطمه می‌زند.

در واقع مجلسی‌ها هرچند اگر واقعا نیت اصلاح و خیر در این استیضاح داشته باشند اما انتخاب بدترین زمان ممکن برای این مسئله نمی‌تواند در تحت فشار روانی قراردادن کارگران بی تاثیر باشد.

بیشتر بخوانید

گرچه هر از چندگاهی نیز از گوشه و کنار خبرهایی از دست داشتن برخی وزرای دولت در استیضاح وزیرکار و همچنین باج‌خواهی نماینده تهران در مجلس از وزیر کار به گوش می‌رسد اما به هرحال توقع می‌رود مجلسی‌ها با توجه به شرایط شکننده‌ جامعه کارگری با دقت بیشتری تصمیم بگیرند.

* کارگران چشم انتظارند

به هر روی این روزها ۱۳ میلیون کارگر به طور مستقیم و حدود ۴۰ میلیون کارگر به همراه خانواده‌هایشان در انتظار خروجی جلسات شورای عالی کار است تا وضعیت دستمزد و حقوقشان در سال آینده مشخص شود.

بیشتر بخوانید

جزئیات طرح افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۷

حقوقی که انتظار می‌رود با توجه به تکانه‌های شدید اقتصادی در سال اخیر، از ماجرای افزایش قریب به ۱۰۰۰ تومانی قیمت دلار تا گرانی کالاهای اساسی و هزینه‌های سرسام آور اجاره‌بها و... بدون در نظر گرفتن نرخ تورم تعیین شود، تا بتواند حداقل بخش کوچکی از اختلاف شدید میان حقوق و هزینه‌های زندگی را جبران نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  9 0
  دوست عزیز تیتر شما یعنی افزایش حقوق مال شرایط عادی مملکت است، اتفاقا چشم امید کارگران به استیضاح وزیر کار ی است که برای بیکار شدن چند صد هزار کارگر دست روی دست میگذارد‌.
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  9 0
  ماشاالله اینقدر نهاد دولتی و غیر دولتی داریم که هیچوقت به کارگر چیزی نمیرسه!
 • ناشناس IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  7 0
  در سالهای ۹۱و۹۲ بیشتر از ۳۰ درصد تورم داشتیم؟مقامات در آن زمان منکر این اعداد بودند!هرچند که این اعداد هم نصف واقعیته...
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  8 0
  در موقع انتخابات همه حرف ازحمایت از کارگران و دم از حقوق کارگران میزنند پس چه شد؟! کجا رفت آن ادعا ها؟؟؟؟
 • امیر IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  1 4
  ای مشرق عزیز که جانم فدای تو! وقتی دارید از افزایش حقوق صحبت می‌کنید توجه داشته باشید که تولیدی‌های ما با مشکل برای پرداخت حقوقشون رو در رو هستن. حرف شما درست هست ولی وقتی که به کارگر به عنوان کارگر دولت نگاه کنید. تمام اقتصاد ما دولتی شده. کارگاه‌های تولیدی و مشاغل کوچک ما توی همین پرداخت ۱ میلیون تومان هم موندن ... البته نمی‌گم بده‌ها حقوق‌ها رو افزایش بدن ... می‌گم مشکل خیلی جدی‌تر هست.
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  7 0
  به داد کارگر برسید
 • مهندس ازبک IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  1 2
  جمعیت 40 میلیون نفری کارگران؟؟؟ چی میگی؟ یعنی نصف ایران کارگر بی سواد بدبخت بی پول هستند پس این همه ماشین و خونه شیک برای کیه؟ خریدهای کلان و طلا و لباسهای گران چطور؟؟
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
   3 0
   مال 40 میلیون دیگه
 • NL ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  2 0
  چرا نظر سنجی می کنی در حالی که ارضه و تحمل حرف را ندارید
 • سهدی IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  0 2
  شانس اوردم کارگرم
 • مهسایی غلامحسین IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  5 0
  اتفاقا یکی از مسایلی که همواره در خصوص علت افزایش نیافتن حقوق کارگران مطرح می‌شود مخالفت کارفرمایان با این مسئله است
 • احدی IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  4 0
  بزار نجومی بگیرا تکلیفشون معلوم بشه اگه چیزی موند شاید یه فکری برا جماعت کارگر هم کردند گارگر نباید زیاده خواه باشه والا
 • بقیه الله IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  0 1
  باسلام کارگریعنی جهالت
 • DE ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  4 0
  بخشی از خدمات ربیعی : اخراج و شلاق و حبس وبیکاری و حقوق معوقه و باز گذاشتن دست کارفرما در اخراجها ، خودکشی بابت بیکاری و گردن کلفتی کارفرما و بردگی جسمی کارگر ... ابقای ربیعی را به طبقه کارگر تسلیت می گویم .....
 • علی IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  4 0
  این دولت نابکار کور می کند که شفا نمی دهد به چه دولتی دل خوش هستید که اعمالش را تاکنون دیده اید
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  2 0
  به واقعیت پیوستن شعار ما می توانیم با گرسنگی دادن کارگر جماعت یا جنگ طلبی حضرات در منطقه
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  0 0
  خاک تو سرت مشرق فقط سانسور کن حالم بهم خورد ازتون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس