اختلال روانی

بیماری های روانی علائی دارند که در صورتی که شما و یا اطرافیانتان آن ها را داشته باشید بهتر است به یک روانپزشک مراجعه کنید.

به گزارش مشرق، یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد. زیرا درصورت عدم توجه به بهداشت روانبه بیماری خطرناک روانی مبتلا می شوید. اما از کجا بدانیم که به یک بیماری روانی خطرناک مبتلا هستید یا نه. در این مقاله علائمی را نوشته ایم که اگر این علائم را دارید به یک بیماری خطرناک مبتلا هستید.

زیاد دروغ می گویید فقط به این دلیل که می توانید!

معمولا وقتی کسی دروغی می گوید، برای خودش دلیلی دارد. ممکن است بخواهد از مواجهه با چیزی فرار کند، یا به احساسات کسی که دوستش دارد لطمه نزند. اما در مورد بیماران روانی اینطور نیست، آنها بی اختیار و وسواس گونه دروغ می گویند.

دروغگویی وسواسی خیلی با دروغ مصلحتی یا دروغ سفید تفاوت دارد. سایکو پث ها معمولا به خاطر عدم صداقت مزمن شان شناخته شده هستند، و هر وقت که بتوانند بدون هیچ دلیل منطقی، دروغ می گویند. اگر دیدید اغلب در حال دروغگویی هستید، و انگیزه ای هم برای حمایت از دروغ های خود ندارید، ممکن است یک بیماری روانی باشید!

اهمیتی به انجام کاری که درست است نمی دهید

سایکو پث ها، درکی از عملکرد اخلاقی و درست ندارند. حتی اگر بدانند کاری که می کنند درست نیست، بیشتر دوست دارند بی اعتنایی کنند و وانمود می کنند پیامدهای آن، تاثیری روی شان نخواهد گذاشت. همه ی بیماران روانی لزوما با خشونت رفتار نمی کنند یا دست به جنایت نمی زنند، اما آنهایی که احتمال این اقدامات برای شان وجود دارد، بیشتر به دست آوردهای فردی شان توجه دارند تا تاثیر علمکردشان روی دیگران.

از نظر دیگران خیلی مغرور هستید

نارسیسم یا خود پسندی، یک رفتار کلیدی در افراد سایکو پث است که اگر همراه با سایر علائم نباشد، می توان آن را اختلال شخصیت دانست. شخصیت های خود شیفته، نمی توانند احساسات دیگران را درک کنند و بینهایت خود محور هستند. شاید خیلی کوتاه مدت به کسی علاقه مند شوید رفتار کسی توجه تان را جلب کند اما این اتفاق تنها زمانی می افتد که سودی به شما برسد. اگر تمایل تان به تمجید و تحسین دیگران تامین نشود، احتمالا خیلی زود، خسته و دلزده شده و به سمت فرد یا چیز دیگری می روید.

اهمیتی به اینکه کلام یا رفتارتان کسی را برنجاند نمی دهید

بیشتر افراد، اگر رفتار اشتباهی در مورد کسی مرتکب شوند، حتی اگر کم هم شده، احساس گناه یا ناراحتی می کنند، چه از روی عمد کاری کرده باشند و چه تصادفا و غیرعمد. بیماران روانی یا ساکو پث، چنین احساسی ندارند. فرد روانی می تواند حتی نزدیک ترین فرد به خود را آزار بدهد و حتی از نظر فیزیکی با او برخورد کند، بدون اینکه احساس پشیمانی داشته باشد، چون توانایی احساس افسوس و رحم را ندارد. شاید متوجه بشوید که چند کلمه حرف تان چگونه اعتماد بنفس همکارتان را نابود کرده است، اما اهمیتی ندهید و هیچ احساس بدی نکنید.

 بیشتر بخوانید:

میگرن خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

نشانه‌های حمله قلبی در افراد مختلف

کاهش ریسک نارسایی قلبی در زنان با پیاده روی تند

فکر می کنید روابط عاطفی و احساسی، وقت تلف کردن هستند

سایکو پث، به سختی می تواند احساس و هیجانات دیگران را درک کند، به همین دلیل نچسب و بی میل است. اگر شما هم یک سایکو پث باشید، احتمالا سعی نمی کنید این حقیقت را که علاقه ای به ارتباط برقرار کردن با دیگران ندارید، پنهان کنید. ولی خودتان را مجاز می دانید که هیجانات خود را بروز دهید، مخصوصا خشم و عصبانیت تان را. اما یادتان می رود روابط سالمی با آنهایی که بیشتر از همه دوست تان دارند داشته باشید.

زود عصبانی می شوید

بیماران روانی، تنها کسانی نیستند که زود از کوره در می روند، اما احتمال اینکه واکنش های خشمگین نشان دهند و دست به خشونت بزنند، خیلی بیشتر است و ابدا هم احساس پشیمانی نمی کنند. بسیاری از سایکو پث ها، به عنوان بخشی از درمان، به یادگرفتن مدیریت خشم نیاز دارند. ضعف در کنترل خشم، لزوما به معنی روانی بودن نیست، اما اگر معمولا به شدت دیگران را مورد انتقاد قرار می دهید و به آنها یورش می برید و به عنوان «تنبیه» دیگران دست به این رفتارها می زنید، این خشم می تواند یک پرچم قرمز تلقی شود.
کارمند بسیار بدی هستید

سایکو پث ها خیلی زود و به راحتی، خسته و دلزده می شوند. بنابراین اگر در حوزه ی کاری شان، مسئولیتی برای شان تعیین شود که زیاد همسو با علایق شان نباشد، حتی زحمت امتحان کردنش را هم به خود نمی دهد. این ویژگی باعث می شود، عملکرد مطلوبی در کارشان نداشته باشند و یا نتوانند کارشان را حفظ کنند. حتی ممکن است بدون آنکه فکرش را هم بکنند، یک همکار بسیار وحشتناک باشند. اگر زیاد برای تان پیش می آید که همکاران تان را مجبور کنید برای تان کاری انجام دهند، تنها به این دلیل که احساس می کنید خوش تان نمی آید، ممکن است چیزی فراتر از یک تنبل باشید!

به راحتی سر دیگران شیره می مالید

آیا بارها و بارها برای تان پیش آمده که به نفع خودتان، دیگران را گول بزنید؟ چه غریبه و چه آشنا؟ برای یک سایکو پث، خیلی طبیعی و عادی است که با دیگران ارتباطی برقرار کند که تنها هدفش، کسب منفعتی برای خودش باشد، حتی به قیمت دغلکاری و فریب دادن آنها. حتی برخی از بیماران روانی، از گول زدن دیگران لذت می برند و برای شان نوعی تفریح و سرگرمی است!


همیشه اشتباهات تان را تکرار می کنید

یک سایکو پث، فرق بین درست و نادرست را می داند، اما تلاشی برای اصلاح رفتارهای غیرمتعارفش نمی کند. از آنجایی که یک بیمار روانی، اهمیتی به اثر رفتار منفی اش بر دیگران نمی دهد، دلیلی هم برای ترک آن رفتارش نمی بیند. او به خوبی می بیند عملکرد اشتباهش چه عواقبی دارد، اما هرگز دست از تکرار آن برنمی دارد.


به طرز خطرناکی، رفتارها یا هوس های ناگهانی دارید

یک فرد روانی یا سایکو پث، حس همدلی و درک شرایط را ندارد، به همین دلیل بی پروا و بی ملاحظه است، نمی تواند عواقب رفتارهایش را ببیند و برای همین زیاد پیش می آید که ناگهانی، بدون فکر و با بی دقتی دست به کاری خطرناک بزند، مثلا در بزرگراه، ناگهان سرعتش را کم می کند، و اصلا هم به پیامدهای احتمالی اش نمی اندیشد. آیا شما هم کسی جز خودتان برای تان مهم نیست و فکر می کنید کسی هم حق ندارد بابت اشتباهات خطرناک تان، شما را مجازات کند؟
به گفته ی دیگران، آدم مسئولیت پذیری نیستید و حس همیاری ندارید

اگر شما هم یک سایکو پث باشید، احتمالا اصلا مسئولیت پذیر نیستید. برای یک بیمار روانی، نمی تواند بفهمد چرا باید کاری برای کسی انجام دهد که سودی برایش ندارد. چرا باید وقتش را برای کاری تلف کند که منفعتی برای شخص خودش ندارد و فقط یک نفر دیگر، نتیجه اش را خواهد دید؟

همیشه بیخود و بی جهت داستان درست می کنید

یک سایکو پث، شاید هیچ دلبستگی عاطفی نداشته باشد، اما به راحتی می تواند عواطف و احساسات دیگران را با ماجراسازی ها و دروغ پردازی ها به بازی بگیرد. گاهی واقعا بحران و ماجرای شورانگیزی وجود ندارد تا او را سرگرم کند، بنابراین خودش دست به کار می شود. این اتفاق می تواند فشار و تنش زیادی در روابط ایجاد کند، فرد سایکو پث، تبدیل به یک آدم سمی برای اطرافیان خود خواهد شد.

دوستی های تان دوامی ندارد

آدم ها دوست ندارند با کسی وقت بگذرانند که فریب شان می دهد، قابل اعتماد نیست، اهل کمک نیست، آزاردهنده است، و عاشق ماجراسازی های زجرآور است. بنابراین بسیاری از سایکو پث ها، برای شکل دادن و برقراری دوستی های بلند مدت، مشکلات اساسی دارند، زیرا با هیچکس، دوستانه و صادقانه و صمیمی رفتار نمی کنند. اگر شما هم کسی هستید که حتی یک دوست صمیمی ندارید، ممکن است رفتارهای اجتماعی تان نیاز به اصلاح و درمان داشته باشد.

منبع: الو دکتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 8
 • من منم. IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۸
  24 8
  تقریبا من 80 درصدشو دارم اما گناهش پای اونیکه منو به این روز انداخت
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۸
   16 23
   گناه تو پای خودت است. اراده داشتی که گناه نکنی. لا تزر وازره وزر اخری- سوره فاطر آیه ۱۸ هیچ فردی بار (گناه) دیگری را بر دوش نکشد،
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۸
  11 2
  80درصدش در من هست
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۸
  5 2
  خیلی از اینها مشکل روح و انسانیت است نه مشکل روان.
 • باران خدادادی IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  2 0
  من حدود ده سال با فردی که علایمش بدتر و بیشتر از تعریف کلی و جمعی شما هست رو بعنوان دوست و خواهر سپری کردم و هربار بهم اسیب جسمی و روحی میزد اونقدر گریه و التماس و ابراز پشیمونی میکرد در اونننن لحظهههه فقط بعدا یا یادش نمیومد یا میگفت مگه از قصد کردم میخوام بدونم الان که ولش کردم خیلی دوستش دارم الان در حال حاضر به خشم و جنون شدیدی برای اسیب و دعوا و جیغ و داد کشیدن مشتاقه منم قربانی شدم اون نباید بره جایی بستری شه نیاز ب درمان تخصصی در کیلینیک تخصصی نداره؟
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
  1 0
  سلام
 • Atefeh IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
  1 0
  من همه شون رو دارم
 • ابوالفضل IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
  1 0
  آیا راهی برای درمان هست؟ میخوام تا دیر نشده اینکارو بکنم کمکم کنید
  • تنها IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
   0 0
   حتما برو دکتر روان شناس و باهاش حرف بزن نزا چیزی توی مغزت بمونه
 • امیر IR ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  1 0
  خوب
 • علی شادمند IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  2 0
  من، تک به تک شاهد وجود تمام این موارد تو وجود خودم هستم. بار ها شده که داستان های وحشت ناکی راجع به گذشته ی خودم بسازم. میدونین ی جورایی از واکنش اطرافیام موقع شندینشون لذت میبرم. و همینطور یادم ی روز موبایل یکی از دوستام رو برداشتم و توی رودخونه انداختم. دلیل خاصی براش نداشتم، فقط فکر کردم با مزه س. البته بر خلاف اینکه نوشته شده من شخصیت منفوری بین اطرافیانم نیستم. شاید دلیلش اینه که به خوبی بلدم حالات و رفتار های آدم های نرمال رو تقلید کنم. ولی میدونی اگه بخوام صادقانه نظر بدم، اکثر آدم های این دنیا زیاد از حد خسته کننده. در واقع دلیلش اینه که زیاد از حد نرمال و طبیعی ان. ولی من برخلاف متنی که نوشته شده علاقه ای به، به لصطلاح درمان خودم ندارم، چون دنیای آدم های طبیعی کسل کننده تر از اونی که بخوام سعی کنم شبیهه اونا بشم. ولی با این حال ممنون بابت متن تون.
 • امیر مهدی جاوریان IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  0 0
  من که دوست دارم انجامشون بدم کجاشون
 • سیما وارسته US ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  آیا این افراد قابل درمان هستند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس