کد خبر 837522
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲
دمای هوا

سازمان برنامه بودجه کشور در ادامه بررسی های خود در زمینه بحران آبی ایران نموداری را ارائه کرده که از افزایش 2 درجه ای متوسط دمای سالانه کشور طی نیم قرن اخیر حکایت دارد.

به گزارش مشرق، یکی از نشانه‌های گرم شدن ایران در نیم قرن اخیر، کاهش بارش باران در پاییز و زمستان امسال است.کره‌زمین در حال گرم تر شدن است. ایران نیز از این مقوله مستثنی نبوده و متوسط دمای سالانه کشور روندی صعودی دارد. سازمان برنامه بودجه کشور در ادامه بررسی های خود در زمینه بحران آبی ایران نموداری را ارائه کرده که از افزایش 2 درجه ای متوسط دمای سالانه کشور طی نیم قرن اخیر حکایت دارد.

بیشتر بخوانید:

بحران برف و ۶ سؤال‌ مردم

پیش‌بینی وضعیت هوای کشور در هفته آتی

سالانه چیزی در حدود 400 تا 410 میلیاردمترمکعب بارش در سطح ایران داریم، اما حدود سه چهارم این حجم از بارش ها، به صورت تبخیر و خروج از مرزهای آبی و خاکی کشور از دسترس ما خارج می شوند و چیزی در حدود 100 میلیاردمترمکعب آب در هر سال برای مصرف در بخش های شرب، صنعت، کشاورزی و حق‌آبه محیط زیست کشور داریم. تبخیر، سهم بزرگی در از دسترس خارج شدن حدود 300 میلیارد مترمکعب آب دارد که با افزایش متوسط دمای سالانه کشور، میزان تبخیرها نیز روند صعودی داشته است.

نمودار روند افزایش میانگین دمای کشور

گرم تر شدن ایران بر روی کاهش میزان بارش ها نیز اثرگذار بوده و بخشی از پازل تغییر اقلیم کشور محسوب می شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس