بی بی سی زنان

یکی از کارکردهای بی‌بی‌سی اولویت بخشی به مسائل فرعی به جای مسایل اصلی است که برجسته‌سازی موضوع ورود زنان به استادیوم نیز از همین موارد حساب می‌شود تا دو قطبی حاکمیت در برابر مردم و تفرقه را تشکیل دهد.

سرویس جنگ نرم مشرق- یکی از مهم‌ترین سیاست‌های انگلیس در عملیات روانی علیه ایران که بخش مهمی از مأموریت اجرای آن در بی‌بی‌سی فارسی پیگیری می‌شود، تعریف مسئله برای مخاطب ایرانی و القای مطالبه آن از سوی جامعه ایران است؛ مسئله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها هم دقیقاً از همین دست سیاست‌های انگلیسی است که به عنوان کار ویژه این رسانه انگلیسی به شدت پیگیری می‌شود. در واقع سیاست انگلیسی بر پایه تحریک مردم و ایجاد مطالبات فرعی و مشغول‌سازی به مسائلی است که موجب تقابل میان مردم و نظام می‌گردد.

نگاهی به اخبار بی‌بی‌سی در آستانه یک مسابقه فوتبال پراهمیت، مشخص می‌کند که میزان مانور و خبرسازی این رسانه به شکلی غیرطبیعی و غیرحرفه‌ای بر مسئله ورود زنان به ورزشگاه اختصاص داشته، به طوری که اهمیت خود آن رویداد ورزشی زیر سایه مسئله ورود بانوان به ورزشگاه قرار می‌گیرد. در توضیح دقیق‌تر رفتار غیرحرفه‌ای و جهت دار بی‌بی‌سی در این موضوع می‌توان گفت که برنامه‌سازان در این شبکه به گونه‌ای با این مسئله برخورد می‌کنند که گویی یک معظل اجتماعی ملی است که باید به کمک رسانه مورد توجه قرار گرفته تا حل شود!

بررسی رفتار بی‌بی‌سی ابعاد بیشتری از مسئله را نشان داده و می‌توان با برشمردن برخی از مولفه‌های موضوع حضور زنان و شیوه برخورد این رسانه، نشان داد که چقدر رویکرد غیرحرفه ای و جهت‌دار بر بی‌بی‌سی فارسی حاکم است. 

بیشتر بخوانید:

سکوی بی‌بی‌سی فارسی زیر پای دختران خیابان انقلاب

در مرحله نخست باید به این موضوع اشاره کنیم که زنان به عنوان نیمی از جامعه ایران نه تنها در عرصه ورزش، بلکه در سایر عرصه‌های اجتماعی پا به پای مردان حضور دارند و ایفای نقش می‌کنند که حاصل نگاه دینی و قانونی در حمایت از ورزش بانوان است. مشخصاً در عرصه مسابقات ورزشی در اکثر رشته‌ها، ورزشکاران زنی در ایران وجود دارند که در رشته‌های ورزشی متعدد صاحب عنوان جهانی، آسیایی و ملی هستند.

این مهم از یک‌سو نشان از فراهم بودن بستر و امکانات برای حضور زنان در عرصه‌های ورزشی بوده و از سوی دیگر نشان دهنده حمایت‌های کلان نظام بوده است. حال در چنین شرایطی ادعای عدم امکان حضور زنان در ورزشگاه‌ها و طرح مسئله به شکل نقض حقوق زنان، درواقع نازل‌ترین نگاه به حقوق زن در این عرصه است. به عبارت دقیق‌تر کشوری که برای حضور زنان در صحنه‌های ورزشی به شکلی کلان سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری می‌کند و تاکنون بارها موفق به کسب نتایج غرور آفرینی در عرصه‌های بین‌المللی شده است، چطور ممکن است به مسئله حضور زن به عنوان تماشاچی ورزش بی‌توجه باشد.

در نتیجه در مسئله عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها که البته در برخی از مسابقات ورزشی وجود دارد، باید به دنبال دلایل دیگری بود که شامل ناکافی بودن امنیت و سلامت برخی محیط‌های ورزشی به شکل موردی است که باز هم نشان از نگاه عالی نظام اسلامی ایران به کرامت زن دارد.  

این در حالی است که رسانه‌های مخالف نظام از جمله بی‌بی‌سی در طرح مسئله به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی موضوع اصلی عدم توجه به حقوق زنان و مخالفت با نقش آفرینی آنها در اجتماع و همچنین در ورزش است! درج مطالبی با عناوین همچون «زنانه جنگیدن در میدان ورزشی» و «استادیوم؛ منطقه ممنوعه برای زنان» و «تفکیک یا تبعیض جنسیتی» در همین رسانه انگلیسی، رویکرد کاملاً خط‌دار آن را بیشتر روشن می‌کند. 

دو قطبی‌سازی مسئله نیز وجه دیگری از سیاست کلان بی‌بی‌سی در قبال جامعه ایران است که نمود آن در مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها کاملا آشکار است. بسیاری از مطالب بی‌بی‌سی در این رابطه به اظهار نظر و یکی دو مورد تجمع و مطالبه بخشی از جامعه در مورد حمایت از ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها اختصاص دارد. درواقع در تحلیل‌های بی‌بی‌سی صحبت از مخالف تندروها با ورود زنان به ورزشگاه، یک پای ثابت است که قصد دارد با الصاق نظرات مخالف با ورود زنان به برخی محیط‌های ورزشی به جریان حاکمیت، دو قطبی حاکمیت در برابر مردم را تشکیل داده و همان سیاست قدیمی تفرقه را دنبال می‌کند.

طرح انحرافی موضوع و حساسیت‌بخشی بی‌مورد به این مسئله نیز زمانی روشن می‌شود که می‌بینیم اولاً منع حضور زنان در نقش تماشاچی فقط در برخی محیط‌های خاص ورزشی و به همان دلایل منطقی عدم وجود زیرساخت‌های لازم برای حضور امن و سلامت زنان وجود دارد. درواقع بسیاری از محیط‌های ورزشی نیز نه تنها برای حضور زنان محدودیتی قائل نیست، بلکه زنان همراه بخشی از هواداران ورزش را تشکیل داده‌اند.

ثانیاً توجه کنیم که در مسابقات فوتبال به عنوان مهم‌ترین ادعای بی‌بی‌سی مبنی بر منع ورود زنان تماشاگر، این مطالبه کل جامعه زنان ایرانی نیست اما بی‌بی‌سی میخواهد که بشود؛ درواقع اکثریت قاطع زنان در جامعه ایران اولویت بالاتری نسبت به این‌گونه مسئله دارند.

بیشتر بخوانید:

بی‌بی‌سی فارسی بازهم آتش‌بیار اغتشاشات تهران شد

اما کارشناسان و تحلیل‌های بی‌بی‌سی همواره امکان حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به عنوان مطالبه اکثریت القاء می‌کنند. تیترها و مطالبی از این دست نیز در این رسانه انگلیسی فراوان یافت می‌شود که «حضور زنان در استادیوم ها: مطالبه‌ای بی پاسخ» نمونه‌ای از آن است.

 مقایسه ایران با عربستان سعودی که اخیراً به شکلی افراطی و تبلیغاتی دست به تصویب یک سری قوانین در رابطه با برخورداری‌های اجتماعی زنان زده است، نیز فرافکنی بی‌بی‌سی در همین زمینه محسوب می‌شود. بی‌بی‌سی فارسی سعی می‌کند عربستان را که اساساً در بحث نقض آزادی‌های اجتماعی برای همه افراد جامعه‌اش نمونه‌ای بی‌نظیر محسوب می‌شود، صرفاً به دلیل تغییر قانون و اجازه ورود زنان به ورزشگاه به عنوان نمونه‌ای مطرح کند که در عین شهرت به نقض حقوق بشر و آزادی، چنین امکانی را برای زنان در کشورش فراهم نموده است. این در حالی است که به واقع اگر قرار به اعمال اصلاحات در عربستان سعودی باشد، مسئله ورود زنان به مسابقات ورزشی شاید در صدمین اولویت مطالبات مردم این کشور نیز قرار نگیرد؛ کشوری که حق فعالیت مذاهب حتی اسلامی، ادیان و گروه‌های سیاسی را نیز به کلی نادیده می‌گیرد.  

آنچه در این یادداشت مورد بررسی قرار گرفت، فقط به بخشی از عملیات روانی بی‌بی‌سی فارسی در موضوع حق ورود زنان و تلاش این رسانه انگلیسی برای تولید مسئله، حساسیت‌زایی، ایجاد مطالبه و فرافکنی پرداخته است، اما خود به تنهایی نشان از رفتار کاملاً غیرحرفه‌ای، سیاسی و جهت‌دار این رسانه دارد.

و در پایان نیز باید اشاره کرد که بدون شک ایران اسلامی نمونه‌ای کم‌نظیر در برقراری حقوق زنان بر مبنای قانون بوده و رشد و شکوفایی این بخش مهم از جامعه نیز در سایه فضای آزاد و برخوردار ایران صورت گرفته است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  25 13
  سه مشکل اصلی جامعه از نظر اسلاهات: 1. ورزشگاه رفتن زنان 2. رفع حصر 3. ربنای شجریان 4. جمشید مشایخی از ایران نره بی کاری و رکود و تبعیض و حقوق نجومی و بی عرضگی دولتمران هم مشکلات منتقدین بی عقله
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  19 7
  از بی بی سی که انتظاری نیست. هدفشان سکولاریزه کردن جامعه و حکومت ایران است. این ما هستیم که نباید در دام بیفیتم. وظیفه همه ما به خصوص حوزه ها و علما این است که در مقابل روند اندلسی سازی ایران سکوت نکنند. یکی از تاکتیک های مقابله با جنگ روانی دشمن، تقسیم کار است. جوانان مومن و انقلابی مواظب تحرکات مسئولین سیاست خارجی در قضیه برجام موشکی و منظقه ای باشند.
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  19 4
  بخش مهمی از تنفر عمیق مردم نسبت به منافقین اصلاح طلب برمیگرده به حامیان و طرفداران این فرقه ضاله . شما در همین عکسی که بالای این صفحس دقیق شو . جز یکمشت هرزه هرجایی با مردنماهای قرتی رقاص چی می بینی آخه ؟ حالا این عیاشان شدن انقلابی و حامی گروهک برانداز و آمریکایی اصلاح طلبی ؟ آی شیرررررررررررررررررر
 • DE ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  3 20
  رفتار غیر حرفه ایی خوب اومدید، نیست شما خیلی حرفه ایی هستید. اون بنده خدا کجاست الان میاد بیانیه بده برای زنان ایرانی، ببخشید بیانیه رسمی! "رسما اعلام می کنیم ..." خخخخ
 • IR ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  11 3
  در خصوص اصرار بر حضور بانوان در مسابقات ورزشی مردان چند نکته قابل ملاحظه است: 1- تلاش برای فشار بر مراجع تقلید و حاکمیت برای شکستن چیزی که از نظر همه مراجع گناه است یعنی تماشای بدن مرد نامحرم بر زنان. بدیهی است در صورت شکستن این حرمت راه برای ادامه حرمت شکنی ها تا لاییک سازی کامل نظام شدت خواهد گرفت. 2- پرداختن به مساله ای که حتی برای یک درصد از زنان کشور هم اهمیت ندارد و صرفا مربوط به تلون مزاج برخی زنان متمول و مرفه بالاشهری است نشان دهنده وامدار بودن این سیاسیون به پولهای کثیف سرمایه داران است. 3- اینکه بدانیم مسابقات ورزشی بانوان عمدتا بدون تماشاگر برگزار می شود و زنانی که اینطور اصرار دارند تماشاچی مسابقات مردان باشند حاضر به تماشای مسابقات همجنسان خودشان - که مشکل شرعی هم ندارد- نیستند نشان می دهد که ملکه حیا و عفت در این زنان شکسته شده است و دلیل این مساله جز ورود مال حرام به سفره های مردم نیست. دذر پایان باید تذکر داد این پروژه شوم با اصرار بر حضوذر خبرنکاران و نمایندگان مجلس زن در مسابقات ورزشی مردان و الگو تراشی و قهرمان سازی از دختران هرزه ای که با ظاهر پسرانه اصرار بر تماشای مسابقات مردان دارند و همچنین ترساندن مرتب نظام از لولویی به نام فیفا در حال پیگیری است. وظیفه مومنین و نهادهای انقلابی و حوزه های علمیه این است که با قدرت هر چه تمامتر در مقابل این هجمه بایستند و به جای تلاش بر عرفی سازی دین و کلاه شرعی تراشیدن بدانند که اگر این سیل بنیان کن سکولاریسم که وارد حاکمیت شده موفق شود یکی بعد از دیگری منکرات را تجویز کند سرنوشتی بسیار دهشتناک تر و سیاه تر از روزگار اندلس در انتظار مسلمین در ایران خواهد بود.
 • IR ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  21 2
  کسی که عقل توی کله ش باشه خیلی راحت میفهمه انگلیس دوستدار ایران نیست کسی هم که عقل نداره خب نداره دیگه
 • سلامی IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  12 2
  چند وقت پیش بنده گفتم که اصلاحات در عربستان فشار را بر ایران زیاد خواهد کرد چون که قبلا عربستان به عنوان کشوری که مانع رانندگی زنان و غیره بود توجه رسانه ها و گروههای حقوق بشر را جلب میکرد اما حالا همه برای عربستان کف میزنند و از ایران انتقاد خواهند کرد
  • علی CH ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
   1 0
   بله درسته ولی این کار درواقع پروپاگانداست، اینها فقط ظاهری و سطحیه و هدایت شده از سوی دشمنان ماست...
 • سبحانی IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  18 2
  هرکی استادیوم رفته، میدونه که استادیوم اصلا جای خانمها نیست....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس