کد خبر 835282
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
علیرضا بیرانوند

مربی سابق دروازه‌بانی تیم ملی امید گفت: همه چیز فوتبال نیست و همه فوتبال در داخل زمین نیست. یک بازیکن باید در مسائل اخلاقی هم مثل مسائل فنی رشد کند.

به گزارش مشرق، منصور رشیدی از چهره‌های شناخته شده در فوتبال کشور است. او سالها در چارچوب دروازه تیم فوتبال استقلال و تیم ملی کشورمان بازی کرد و بعد از آویختن دستکش‌ها در کسوت مربی سال‌های سال جوانان زیادی را به سطح اول فوتبال ایران معرفی کرد. رشیدی سالها مربی دروازه بان‌های استقلال، نفت تهران و چند تیم باشگاهی دیگر بود و در یکی از مهم ترین مقاطع ملی نیز مربی دروازه‌بانی تیم ملی امید کشورمان بوده است.

رشیدی در خصوص بسیاری از مسائل روز فوتبال به ویژه دربی صحبت‌هایی کرد که شرح آن را در زیر می‌خوانید.

*  تحلیل شما از بازی های اخیر استقلال به ویژه بازی این تیم مقابل فولاد چیست؟
- مسلما استقلال متحول شده و این تحول کاملا در این تیم مشهود است. آبی پوشان در این هفته‌ها هم خوب بازی می کنند، هم راحت گل می زنند، هم سخت گل می خورند و هم نتیجه می گیرند. این چیزی است که هوادار از این تیم انتظار دارد و برای همین هواداران خوشحال هستند و از شرایط رضایت دارند. اما با جرات می گویم یکی از بازی های خیلی خوب استقلال در این فصل مقابل فولاد بود. به یاد داشته باشیم که فولاد از تیم های خوب این فصل است و زدن ۴ گل به چنین تیم قدرتمندی آن هم در خانه حریف کار ارزشمندی است که شاگردان شفر به آن دست زده‌اند.

* شما چه سقفی برای تیم استقلال در این فصل در نظر می گیرید؟
- آنچه مسلم است این تیم امسال در لیگ نمی‌تواند قهرمان شود. اما باید دست کم مقام نایب قهرمانی برای آنها تکرار شود. ضمن این که تیم حتما باید قهرمان جام حذفی هم بشود تا دل هواداران هم راضی و خوش باشد. اما با حفظ استخوانبندی تیم برای فصل بعد می‌توان از ابتدای فصل یک تیم مدعی را راهی میدان کرد.

* استقلال از گذشته تا به امروز معمولا دو دروازه‌بان خوب و همسطح داشته. مثل حضور همزمان خود شما و زنده یاد حجازی، عابدزاده و غلامپور، عابدزاده و بابازاده، برومند و طباطبایی، طالب لو و رحمتی و الان هم که رحمتی و حسینی. اختلاف بین دروازه‌بان های هم سطح به خصوص در استقلال مسبوق به سابقه است. شما که هم بعنوان بازیکن و هم بعنوان مربی این فضا را احساس کردید کلا نظرتان به استفاده از دو دروازه بان هم سطح مثبت است یا منفی؟

- به نظر من بهتر است که دو دروازه‌بان هم سطح در یک تیم حضور داشته باشند. خود من و ناصر حجازی در کنار رقابت با هم رفاقت هم می‌کردیم. رقابت مان هم یک رقابت سالم بود که باعث شد هم من رشد کنم و هم ناصر حجازی. اگر حضور همزمان دو دروازه بان سطح اول از سوی مربیان خوب مدیریت شود مشکلی ایجاد نمی شود. اما اگر نتوان دو دروازه بان خوب را مدیریت کرد ممکن است مشکلاتی برای تیم ایجاد شود.

* در این صورت شما با استفاده چرخشی از دروازه‌بان های هم سطح موافقید یا این که باید حتما یک نفر دروازه بان شماره یک شده و یکی هم حتما ذخیره باشد؟
- نه شیوه چرخشی-نوبتی و نه شیوه فیکس و ذخیره. بلکه بینابین. به این ترتیب که مربی باید به هر دو دروازه بان به صورت متناوب بازی بدهد تا هر دو در شرایط مسابقه قرار داشته باشند. مربی می‌تواند به فراخور شیوه تیم مقابل و نقاط ضعف و قوت خط حمله‌ای که مقابلش قرار می‌گیرد از هر یک از این دو دروازه بان استفاده کند. این می‌تواند بهترین و منطقی ترین شیوه استفاده از دروازه‌بانان هم سطح و همطراز باشد.

* تحلیل جدای شما از دو دروازه‌بان فعلی استقلال چیست؟ باتوجه به این که از هردوی آنها شناخت کافی دارید و هر دو شاگرد شما بودند.
- رحمتی یک دروازه بان باتجربه است که حضورش در استقلال می تواند برای این تیم غنیمت باشد. حسینی هم که بهترین دروازه بان جوان حال حاضر ایران است که قطعا آینده از آن اوست. این که حسینی در همین اولین سال های حضورش در استقلال توانست رکورد طولانی ترین دقایق گل نخوردن را جابجا کرده و آن را به نام خود کند نشان از روح بزرگ و ظرفیت‌های بالایش می‌دهد.

* حسینی مقابل فولاد یک اخطار گرفت تا دربی را از دست بدهد. تحلیل شما از رفتار او بعد از آن اخطار چیست؟
- به نظرم آن اخطار حق حسینی نبود. اما این یک بحث است. بحث دوم این است که چرا حسینی بعد از گرفتن اخطار از کوره در فت. اگر این موضوع را از زاویه دید حسینی بررسی کنیم شاید بتوان به او حق داد. بهرحال یک دروازه بان جوان و ملی پوش با یک اشتباه داوری مهم ترین بازی سال را از دست می دهد. هر کسی جای حسینی باشد قطعا ناراحت می شود. اما در عین حال بهتر بود که حسینی بیشتر خویشتن داری می‌کرد و مراقب رفتارش داخل زمین می بود. بهرحال حسینی یک دروازه بان جوان است که آینده از آن اوست. او از این دربی ها زیاد می بیند.

* بیرانوند هم در تیم ملی امید و هم در نفت شاگرد شما بوده. الان هم اصلی ترین گزینه برای ایستادن در چارچوب دروازه تیم ملی در جام جهانی است و این در حالی است که بیرانوند خیلی افت کرده است.
- من اصلا دوست ندارم در باره بیرانوند صحبت کنم. راستش را بخواهید اصلا دوست ندارم اسمش را بشنوم.

* چرا؟ او که سالها شاگرد شما بوده. چه اتفاقی بین تان افتاده که که اینطور در باره‌اش صحبت می‌کنید؟

- من خودم در زمان جوانی یک مربی داشتم که از او خیلی چیزها یاد گرفتم. الان نزدیک به نود سالش است و سالهای زیادی است خارج از کشور زندگی می‌کند. هر سال یا هر دو سال یکبار چند روز به ایران می آید. هرگاه به ایران می آید من خودم با این سن و سالم به دیدن ایشان می روم و حتی دستش را می بوسم. چون استاد من بوده و دین ایشان را به گردن خودم احساس می‌کنم. یک بازیکن فوتبال باید این را بداند که همه دنیا فوتبال نیست و همه دنیای فوتبال به داخل زمین بر نمی‌گردد. یک فوتبالیست باید به موازات مسائل فنی و تاکتیکی در مسائل اخلافی و  انضباطی و معرفتی هم رشد کند. حتی وقتی بیرانوند را برای اولین بار تست کردم و دیدم او توانایی های فنی زیادی دارد به خدابیامرز پورحیدری زنگ زدم و گفتم یک دروازه بان جوان خوب پیدا کردم شما او را برای استقلال بگیرید و مطمئن باشید تا ۱۵ سال دروازه تان را بیمه می کند. 

* اولین نفر شما بیرانوند را برای استقلال مطرح کردید؟
- بله. اما بهرحال آن اتفاق نیفتاد. اما این تنها کاری نبود که برای بیرانوند کردم. او را مثل فرزند خودم تر و خشک کردم. هر آنچه را که باید به او یاد دادم و حتی هنگام عقد قراردادهایش با باشگاه نفت هم کنارش بودم و هوایش را داشتم. 

* بیرانوند این حق استاد و شاگردی را در حق شما ادا نمی کند؟
- لطفا اصلا از این سئوال عبور کنید. گفتم که دوست ندارم در باره بیرانوند صحبت کنم. 

* سید حسین حسینی هم در تیم امید شاگرد شما بوده. در باره او صحبت خاصی ندارید؟
- من حسینی را اصلا نمی شناختم. در زمانی که منصوریان سرمربی تیم ملی امید بود و من هم مربی دروازه بانی آن تیم بودم، به من گفتند یک دروازه‌بان جوان در شیراز هست که آینده خوبی دارد. او را دعوت کردیم، تست کردیم و دیدیم شرایط خیلی خوبی دارد و برای تیم ملی انتخابش کردیم. 

* حسینی هم بی معرفت است یا او حق استاد و شاگردی را ادا می کند؟
- نه. اتفاقا حسینی خیلی با معرفت است. او معمولا هر چند روز یکبار با من تماس می‌گیرد و جویای احوالم می‌شود. مگر ما چه انتظاری داریم؟ همین تماس چند دقیقه‌ای هم باعث می‌شود دل ما خوش باشد. امیدوارم حسینی با همین سرعتی که پیشرفت کرد همچنان پله های ترقی را بپیماید.

* دربی را در پیش داریم. نظر شما در باره این بازی بزرگ چیست؟
- هر دو تیم استقلال و پرسپولیس در اوج هستند و این باعث می شود تا این بازی از کیفیت فنی خوبی برخوردار باشد. بعنوان یک استقلالی آرزو می کنم تیم ما برنده این بازی بزرگ باشد.

* نتیجه بازی را پیش بینی می کنید؟
- من هرگز نتیجه هیچ بازی فوتبالی را پیش بینی نکرده و نمی کنم. پیش بینی در فوتبال کار درستی نیست. اما آرزو می کنم استقلال برنده این بازی باشد. 

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس