جاسوس ها

16 نهاد امنیتی کشور و خواسته‌ای که منجر به آزاد گذاشتن جاسوس‌ها می‌شود.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

**رقص جهانگیری در تهِ درّه...

«اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی به تازگی طی اظهاراتی در مراسم نکوداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی گفته است:

«تجربه نشان داده میل به شادی و نشاط در زندگی در یک جامعه حیاتی است و توسعه را رقم می‌زند و یکی از شاخص‌های توسعه میزان شادی و امید به زندگی در جوامع است. امیدواریم صدا و سیما و رسانه‌ها کمک کنند و شادی و نشاط در جامعه جریان پیدا کند.»

به گزارش ایسنا، او همچنین اظهار می‌کند: ما به خودمان هم این نقد را وارد می‌کنیم که به عنوان دولت، گفت‌وگویی با اصولگرایان، اصلاح طلبان و نخبگان نداریم و باید خلأ گفت‌وگو را پر کنیم. [1]

*اظهارات جهانگیری در حالی است که او طی 5 سال گذشته 2 مرتبه بر قرار داشتن کشور در «شرایط ته درّه» تأکید کرده است. [2]

اظهار نظری تا آن اندازه سیاه و تاریک که حتی واکنش برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ها را هم برانگیخت.

همچنین است که حکما آقای جهانگیری نمی‌داند که صدای سیاه‌نمایی از درون دولت تا آنجا بلند شده است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز برخی از همین صداهای بلند شده از میان دولتمردان را «گِرا دادن به دشمن» خطاب کرد. [3]

به این قصه پرغصه البته باید تأکیدات مدام اصلاح‌طلبان بر ناامید بودن [4] مردم ایران، بر تحقیر شدن مردم [5] و بر ناکارآمد بودن نظام اسلامی [6] را نیز افزود.

جالب آنکه حتی به تازگی رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا از این می‌پرسند که چرا مقامات دولتی که خود مسبب‌الاسباب وضع موجود هستند اما در صف اول انتقادات اپوزیسیونی از وضع موجود نیز قرار دارند!؟

رخدادهایی که در سرجمع خود، متأسفانه کشور را در فضای «اعتراض ظالمانه» قرار داده است و شمّه‌ای از آن نیز در دیماه 96 دیده شد.

اکنون این آقای جهانگیری و این قصه پرغصه به تماشا نشستن افکار عمومی برای رقص و سماع معاون اول رئیس‌جمهور در ته درّه سیاه‌نمایی...

***

**16 نهاد امنیتی کشور و خواسته‌ای که منجر به آزاد گذاشتن جاسوس‌ها می‌شود

پس از دستگیری تعدادی جاسوس در حوزه محیط زیست که جرائم اثبات شده‌ای داشته‌اند و همچنین خودکشی یکی از آنها در زندان؛ جمعی از چهره‌های اصلاح‌طلب و دولتی صحبت‌های عجیب و غریبی را درباره جواسیس دستگیر شده و نحوه دستگیری آنها مطرح کردند.

از حسام‌الدین آشنا که در قالب چند توییت به تشکیک در مسئله خودکشی «سیدامامی» پرداخت تا علی مطهری که بر عدم دخالت در کار وزارت اطلاعات تأکید کرد!

در همین راستا، «علی یونسی»، دستیار اقوام و مذاهب رئیس‌جمهور روحانی نیز به تازگی به روزنامه دولتی ایران اینطور گفته است که تنها مرجع قانونی تشخیص جاسوسی، وزارت اطلاعات است. [7]

همزمان با وی، «مصطفی کواکبیان»، نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در همین رابطه در مصاحبه با خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا تأکید کرده است:

«معتقدم اگر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر اساس قوانین، ضابط قضایی محسوب می‌شود و همزمان بنابر آن‌چه از ابتدا به‌طور قانونی می‌دانستیم، تشخیص جاسوسی برعهده وزارت اطلاعات و برخورد با آن نیز برعهده قوه قضاییه است، طبیعتاً باید تفکیک وظایف میان این دو نهاد اطلاعاتی-امنیتی صورت گیرد.»[8]

*اظهارات این چهره‌های سیاسی درباره مرجعیت وزارت اطلاعات در تشخیص جاسوس در حالت خوشبینانه یک «خواسته» یا «نظر» است.

زیرا هم‌اکنون بالغ بر 15 سرویس اطلاعاتی مختلف همزمان با وزارت اطلاعات در ایران اسلامی فعال هستند که عقلانی نیست این سرویس‌ها در پرونده‌های مورد برخورد و در لحظه دستگیری، خود را دست‌بسته ساخته و جملگی با هجوم به سمت وزارت اطلاعات، این نهاد را به دانشگاه توجیه و اقناع روزانه تبدیل کنند.

چه اینکه در قوانین مربوط به شورای هماهنگی اطلاعات کشور نیز چنین گزینه‌ای دیده نمی‌شود که فقط وزارت اطلاعات مسئول تشخیص جاسوسی باشد. [9]

از طرفی در کار جمعی نهادهای امنیتی، نباید به وزارت اطلاعات به عنوان یک نهاد قضایی و داور نگاه کرد بلکه همانطور که در قوانین پیش‌بینی شده، وزارت اطلاعات هم یک نهاد امنیتی مثل سایرین است با این تفاوت که بایستی بعنوان نهاد مرجع اطلاعاتی در نظر گرفته شود و اطلاعات تقاضا شده از سوی این نهاد مرجع نیز توسط سایر سرویس‌ها در اختیار آن گذاشته شود.

در تمام این موارد نیز کسی چنین خوانشی ندارد که فقط وزارت اطلاعات مرجع تشخیص جاسوس است.

از طرفی اساساً شروع برخورد و پایش کِیس‌های جاسوسی و ضد امنیتی نیز بایستی با تشخیص مسئله جاسوسی در سرویس پِی‌گیرنده باشد و این مسئله هم دلیل دیگریست که نشان می‌دهد ماجرای تأکید بر اینکه فقط یک نهاد امنیتی باید جاسوس‌ها را تشخیص بدهد؛ حرفی غیر عقلانی و ناصحیح است.

قابل اشاره آنکه پیش از این حتی نیروی انتظامی نیز دستگیری‌هایی در زمینه جاسوسی داشته است. [10] و این شاهد مثال هم بیانگر آنست که امر تخصیص در مسئله جاسوسی، خواسته بخردانه‌ای نیست و منجر به رهاسازی جواسیس می‌شود.

***

**پرادوسواری یا غذا خوردن با کارگران و دانشجویان؛ مسئله اینست

تصاویر استفاده «حجت‌الاسلام لطفی»، امام جمعه ایلام از یک خودروی اشرافی (پرادو)، انتقادات زیادی را برانگیخته است.

البته حجم این انتقادات هنگامی بیشتر شد که رفتارهای اشرافی یکی از نزدیکان حجت‌السلام لطفی نیز شهره عام و خاص شد و در ادامه آن هم صحبت‌های امام جمعه ایلام در خطبه‌های اخیر نماز جمعه این شهر، بر عمق انتقادات افزود.

گویا ایشان در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ایلام این عبارات را پیرامون انتقادات مطروحه به کار برده‌اند:

«از بچه‌بازی‌هایتان دست بردارید»، «اهانت به جایگاه نماز جمعه، اهانت به رهبری و قابل پیگیری است» و «توصیه می‌کنم به این جایگاه که مین‌گذاری است، نزدیک نشوید و چنانچه نزدیک شوید، با مین به هلاکت خواهید رسید! »[11]

*جنجال‌های رخ‌داده پیرامون برخی تجملات موجود در حواشی حجت‌الاسلام لطفی همچنین در حالی است که در چند مدت اخیر، رفتارهای طلبگی برخی دیگر از ائمه جمعه کشور، توجه افکار عمومی را بیش از پیش به خود جلب کرده است.

از حضور یکی از ائمه جمعه در سلف دانشگاه و خوردن غذا با دانشجویان، تا برداشتن درب‌های اختصاصی  در یکی از مصلی‌ها، حضور یکی از ائمه جمعه در تیم بسکتبال شهرستان، صرف غذای دیگری در جمع کارگران و غیره.

جدای از اینکه افکار عمومی چنین رفتارهای طلبگی و مردم‌مدارانه‌ای را با هر رفتار دیگری که بویی از تجمل برده باشد، قیاس می‌کنند اما این نکته هم وجود دارد که روحانیت معزز و خاصّه ائمه گرامی جمعه علی‌القاعده بایستی در زیّ طلبگی مشاهده شوند و زیست داشته باشند.

به سخن دیگر اینکه طبیعیست که هر رفتاری مباین با این زیّ طلبگی و فی‌المثل پرادو سواری یک امام جمعه هرگز در نظر مردم پذیرفتنی نیست و از طرفی سبب ملکوک شدن آبروی منصوبین به نظام و بی‌رغبتی مردم به نماز جمعه می‌شود.

لازم به توضیح است که صد البته ائمه جمعه منصوبین مقام معظم رهبری هستند اما این انتصاب سبب حرمت انتقاد نیست.  ضمن اینکه طرح انتقاد نیز می‌تواند رافع اشکالات و بهتر شدن جهان پیرامون باشد.

فی‌الجمله اینکه مردم و خواص کشور انتظار دارند اگر هم در جایی اشکالی وجود دارد به سرعت مرتفع شود نه اینکه خدای نکرده اصراری بر آن وجود داشته باشد و یا حرف‌های نسنجیده‌ای هم در این میان بیان شود.

گفتنیست، سیدامیر سیاح، مدیر گروه اقتصاد شبکه یک سیما، به تازگی در یک توییت در همین باره نوشته است:

«آقای لطفی باید بین خودروی لوکس و مهمانی‌های پر خرج با امامت جمعه یکی را انتخاب کند.»[12]

***

1_ https://www.isna.ir/news/96120703328/

2_ mshrgh.ir/818894

3_ mshrgh.ir/787753

4_ mshrgh.ir/830340

5_ mshrgh.ir/827282

6_ mshrgh.ir/827282

7_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/459037

8_ http://www.ghatreh.com/news/nn41596619

9_ mshrgh.ir/353915

10_ http://www.asriran.com/fa/news/529711

11_ http://www.asriran.com/fa/news/595220

12_ mshrgh.ir/834996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 51
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  از این لطفی ها زیاد داریم .
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   59 10
   وازاین کم لطفی ها!
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   24 2
   خخخخخ
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   15 0
   خدا عاقبت هممون رو بخیر کنه.
  • IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   5 0
   شریح قاضی که دستور قتل و خروج امام حسین را داد قاضی منصوب امام علی ع بود
 • سید IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  جناب جهانگیری" هر صبح مردم با خواندن و شنیدن چرندیات اصلاح طلبان تهوع آور طبیعی است که بی نشاط باشند! کاش خداوند رحمان شرتان را از سر کشورکم کند! آمین.
  • حامد IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   75 69
   باز این دوست منزویمون دچار حالت تهوع شد ... نرفتی دکتر ؟
  • ناشناس IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   24 30
   بنظرم حرف زدنت رو اصلاح کن الان با این طرز حرف زدنت مردم رو از حزب اصولگرا نا امید میکنی میگن طرفداراش اینجوری هستن .....
  • ناشناس IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   6 19
   نظری که گذاشتم بعنوان ناشناس منظورم نظر سید@ بود
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  76 43
  البته وضع عمومی مردم هم بد نیست و سیل سفارش خودروهای وارداتی گواه این مدعاست ولی با اینحال استفاده یک امام جمعه از خودروی پرادو پسندیده نیست و رفتاری اشرافی محسوب می شود.
 • محمدعلی IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  93 24
  غصه اینجاست 40جوان در شهر 40هزار نفری نمیرن نماز خوابید کجایی کارید فشار اقتصادی ما را به هد انفجار رسانده خدا کنه فرصت بشه از اینجا بریم که داریم خفه میشیم
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  78 19
  آبروییم مگه مونده؟
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  126 6
  چی شد که از باکری و همت و زین الدین ها به لطفی ها رسیدیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   72 55
   چه «چی شد» مزخرفی... مگه زمان امیرالمومنین هم مروان و طلحه و زبیر و شمر و غیره وجود نداشتن؟! همیشه آدم کج و معوج وجود داره. باید باهاشون مبارزه کرد.
 • محسن IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  98 6
  تیتر جالبی بود وانصافا هم همین است وقتی امام جمعه ای پرادو سواری میکنه ودر خطبه های جمعه هم از این کارش حمایت میکنه مردم کل مجموعه نطام رو زیر سوال میبرن.
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  55 0
  آقای سیاح درست می گویند ، لطفا شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز در این تصمیم گیری این امام جمعه محترم را کمک نمایند!!!
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  59 7
  بالاخره جهنگیری تکلیف ما رو مشخص کنه با اقتصاد ته دره بانشاط باشیم و برقصیم یا با بیکاری و گرونی و رکود
  • ناشناس IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   13 2
   با همه اش :)
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  73 1
  این امام جمعه پرادو سوار چه چیزی در خطبه نماز جمعه اش برای مردم میگه که بدرد دین خودش نخورده به درد مردم بخوره !
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  57 1
  باامام جماعت مسجد بدلیل تداخل های بیجادرامورمسجد حرقمان شد ایشون گفت اینجاقانون منم ودرایران قانون مائیم باکمک هیئت امنا مسجد از مسجد بیرونش کردیم متاسفانه این آقایون خیلی سوء استفاده گرند وبه باورهای غلط رسیدن.
 • علی IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  46 7
  یکی به این اسحاق خان بگه در شرایطی که خیلی به نون شب محتاجندکسانی که با رانت ورفیق بازی بانک خصوصی دایر کردن (البته اگر آنها نیز همانند دختر وزیر مظلوم نباشند)مگه امید ونشاطی هم گذاشتند برای مردم باقی بمونه؟
 • رضا IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  53 0
  ..«آقای لطفی باید بین خودروی لوکس و مهمانی‌های پر خرج با امامت جمعه یکی را انتخاب کند.».. آقا لطفاً گزینه همه موارد را هم اضافه کنید
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  41 3
  متاسفانه عزیزان مسئولین توجهی به ما ندارند
 • طاها IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  50 2
  تنها قدرتی که میتونه نظام رو نابود کنه همین روش زندگی مسئولین ازجمله آقای لطفی امام جمعه ایلام هستش خدابه مردم محروم برسه
 • ناشناس IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  49 0
  مملكتي كه در بعضی از دستگاه هاي دولتي وبعضی از بانك ها وباز رسي وبعضی از حراستشون و بعضی از کامنداشون و بعضی از مدیران دزد هست .توقع دارين اما جماعتش تجملاتي زندگي نكنه مگه اما جماعت تهرون با مترو يا اتوبوس ميره نماز
 • ایلامی ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  39 0
  دلم برای شهدا و امام شهدا و رزمندگان می سوزه که با چه اهداف بلندی جانفشانی کردن حالا کیها دارند بر خون اونها حکومت می کنند گناه این ناراضی تراشیها به گردن نمایندگان مجلس رییس جمهور و نمایندگاه است
 • ناشناس IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  13 4
  اگر در این دولت فوق العاده کریمه-و صالح!--که از یک طرف در ایجاد تولید و مراقبت وضع امنیتی مملکت این چنین (عمدا) موانع-دست اندازهای مشکوک و مثلا نامحسوس- درست شود و میشود!؟-- و از طرف دیگر --دست افرادی مشکوکتر در تولید و ایجاد جاسوسانی مؤدب و با نزاکت -اینقدر باز هست و و از همه مهمتر و نا باورتر ---حامیانی (نه از محافظان امنیت و مملکت!-که از جاسوسان در قالب دکتر /مهندس/ استاد وووموجود هست ) -دیگر چرا باید به سراغ جاسوس رفت؟؟؟--بروید دنبال آنهایی که هم اکنون در داخل با پول این مردم مظلوم--جاسوس تولید میکنن --اینهارو بگیرن---نه جاسوسان را--حامیان جاسوسان حکم چشمه آب هستند--و جاسوسان حکم آب همیشه جاری---اگر سر چشمه خفه شود--آبی جاری خواهد شد......
 • ناشناس IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  15 0
  از مشرق تقاضادارم---پیام قبلی مرا منتشر کند--و سانسور نفرماید--سپاس
 • عبداله IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  18 0
  چرا نظر را انعکاس نمیدهید مگر حرف بدی زدیم که بهتان برخورده
 • محرمانه ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  33 2
  جالب اینجاست اقای لطفی را پادشاه ایلام میخانند.ما مردم محرومترین استان کشوریم.تو کل استانمون 5 دستگاه پرادو هست که یکیش مال ایشوونه.پسرشون گفته برای حفاظت از جان پدرم لازمه؟؟رهبر کجا و ایمه جمعه کجا؟البته خیلیاشوون.ما مردم ایلام محرومیم محروم.و نباید روحانی ترین مقاممون گرانترین خودرو رو داشته باشه...تمام
 • ح IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  24 0
  ستاد اقامه نماز جمعه کشور چیکار داره می کنه؟ تا کی محافظه کاری و ترس؟ کمی شجاعت باید داشت برای کنار گذاشتن لطفی ها
 • مهدی IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  23 0
  آقای لطفی شماکه این راه را میروید الاقل دوج آمریکایی سوار شو تا مردم دیگر از سرت بردارن.
 • محمود IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  8 0
  واقعا امام جمعه باید اتقو الله را در عمل وزندگی نشان دهد نه فقط در خطبه ها از زندگی زاهدانه رهبری درس بگیرد تورا خدا به دا د برسید برخی حتی از عنوان امام جمعه هم سؤ استفاده می کنندظلم می کنند سری به اصفهان هم بزنید.
 • مسعود حبیبی IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  13 10
  البته باید گفته بشه همه امامان جمعه اینگونه زندگی نمیکنند. من باب مثل مرحوم ایت الله جباری امام جمعه بهشهر که رهبر انقلاب از ایشان به عنوان عالم عامل یاد کردند زندگی بسیار ساده ای داشتند و به حد اقل ها اکتفا میکردند. یاد دارم روزی در نماز جماعتی بشت سرشان بودم و تصادفا در سجده قدری زودتر سر بلند کردم و اتفاقی چشمم به ته جوراب ایشان افتاد که در چند نقطه با دست دوخته شده بود. آنجا بود که متوجه شدم هنوز هم انسانهای وارسته از دنیا وجود دارند لاکن از چشمان بدور میباشند.
  • ناشناس IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   8 3
   ولی حرفت قشنگ بود انسان هایی هستن که خیلی مهربون و جذاب هستن وقتی با مهربونی دین اسلام رو تبلیغ کنی بیشتر مسلمان میشن
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  5 16
  خیلی مزخرفی مشرق
 • ناشناس IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  8 1
  من کارتون های جدید و فیلم سینمایی های جدید میخوام لطفاً شبکه نمایش بهش بگید فیلم های جدید پخش کنه الان اگه جکی چان این فیلمایی رو که ازش پخش میکنن ببینه با تعجب میگه که این فیلما که مال 30 سال پیش من و مال جونیم بوده بعد میگه یادش بخیر
 • احمد IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  12 0
  الان کار به جایی رسیده که این امام جمعه به جای اینکه مردم را به تقوای الهی سفارش کند آنها راتهدیدنموده وبه خفقان دعوت می کند وااسفا علی الاسلام
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  7 2
  خداوند به ابروی رسول خدا ص ابروی این چپی ها را ببرد که مملکت به گند کشیدند همه اش دوست دارند سرشان در اخور بیگانه باشد تف به بی غیرتی این قوم جفا کار
 • علی IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  18 1
  دفتر امام جمعۀ ایلام در بیانیۀ خود اعلام کرده که استانداری، پرادوی مورد نظر را به امام جمعۀ محترم داده است. مگر استانداریهای کشور روی گنج قارون نشسته و خوابیده اند که با پول آن، پرادو به ائمّۀ محترم جمعۀ مراکز استانها هدیه می نمایند؟ این دیگر عذر بدتر از گناه است والله. استانداریها اگر مردند به داد مردم بیچاره و قشر زجرکشیدۀ رزمنده و جاتبازان فاقد درصد و زیر 25% برسند که به خاطر فقر و نداری به هزار بدبختی و فلاکت گرفتار شده اند.
 • مازیار IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  5 1
  باز هم یک صبح تکراری با اصلاح طلبان تهوع آور........خخهخهخه...این اون نیست..این منم دیدم امروز اينو نیستش. ندیدم، گفتم خودم یادبود بذارم_در ضمن چه امام جمعه چندش آوریه...بهتره از امام جمعه سرپل ذهاب یادبگیره
 • احمد AE ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  6 4
  چرا سوار نشه بندخدا ازصبح تاشب داره زحمت میکشه
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  9 1
  خدایا مارو از دست این مدیران اصلاح نشده نجات بده
 • علی IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  8 2
  کجایید طلحه ها کجایید زبیر ها اسلافتان در این زمان باسم دین یکه تازی می کنند جای شما ها خالیست علی در ان زمان و رهبر در این برهه تنها چه امده بر سر اسلام
 • اسد IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  1 4
  واقعا اگر این اماجمعه پرادوسوارنشه مشکل مردم مرتفع خواهد شد اقایان درد مردم دزدی وبی عدالتی درمملکت هست. حال یک شخصیت برای حفظ جانش ازی خودرو خوب استفاده کرد این ضربه به انقلاب زده. حاشیه نروید پیگیر غارتگریهای. که خون مردم را به شیشه کرده وآبروی نظام را می برند باشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس