لاشه

اسراییلی ها در چندین مرحله، اف ۱۶ از آمریکا دریافت کرده اند که سری اول آن اف ۱۶ های سفارش داده شده توسط ایران بود که بعد از انقلاب و لغو شدن سفارش این پرنده ها، به دست صهیونیست ها افتاد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، ساعات آغازین این هفته، رسانه ها و افکار عمومی جهان شاهد بروز تحولات مهمی در مرزهای سوریه با فلسطین اشغالی بودند؛ جایی که برای اولین بار در چند سال اخیر، یگانهای دفاع هوایی ارتش سوریه، پاسخی قاطع و حساب شده به تجاوزات مکرر و حملات گاه و بیگاه پرنده های صهیونیست داده و موفق به سرنگون کردن یک اف ۱۶ متجاوز اسراییلی شدند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

بر اساس آنچه منابع خبری مختلف گفته اند، کل درگیری ها با ورود یک فروند پهپاد از سمت سوریه به بلندهای جولان اشغالی آغاز شده که توسط اسراییلی ها شناسایی و در نهایت توسط یک فروند بالگرد آپاچی اسراییلی هدف قرار می گیرد، اسراییلی ها ادعا می کنند که لاشه این پهپاد را بدست آورده اند.

در ادامه دسته پروازی از اف ۱۶ های نیروی هوایی اسراییل به پایگاه هوایی T-۴ نیروی هوایی سوریه در منطقه پالمیرا در مرکز سوریه حمله می کنند که ظاهرا در راه برگشت یکی از اف ۱۶ های اسراییلی مورد اصابت قرار گرفته و دو خلبان آن ناچار به خروج اضطراری از جنگنده خود شدند و در جایی در داخل جولان اشغالی فرود آمدند که یکی از خلبانان در وضعیت بد جسمانی قرار دارد.

لاشه اف ۱۶ ساقط شده اسراییلی در جولان اشغالی
لاشه اف ۱۶ ساقط شده اسراییلی در جولان اشغالی

برخی از رسانه ها و کارشناسان اعتقاد دارند که کل ماجرای نفوذ این پهپاد به سرزمین های اشغالی یک سناریوی از قبل چیده شده برای تله گذاری و نابودی جنگنده اسراییلی است که فعلا نمی توان با قطعیت درباره این مسئله اظهار نظر کرد اما اگر اینچنین هم باشد، ترفند و نکته جالبی محسوب می شود.

مهاجم سرنگون شده، کدام پرنده بود؟

با توجه به این که اعلام شده است بعد از ساقط شدن اف ۱۶ اسراییلی، دو خلبان از جنگنده خارج شده اند، لذا ما یا با F-۱۶D و یا F-۱۶I اسراییلی رو به رو هستیم.

اسراییلی ها در چندین مرحله، جنگنده های اف ۱۶ را از آمریکا دریافت کرده اند که سری اول آن در حقیقت اف ۱۶ های سفارش داده شده توسط ایران بود که بعد از انقلاب و لغو شدن سفارش این پرنده ها به اسراییل تحویل داده شد. در سالهای بعد صهیونیست ها جنگنده های سری C/D را نیز از خانواده اف ۱۶ تحویل گرفتند و در نهایت سری I که جنگنده ای مخصوص نیازهای اسراییل است، به آنها تحویل شد.

گزارش دیگری از مشرق درباره ابعاد بین‌المللی هدف قرار گرفتن جنگنده اسرائیلی:

آیا حمله به جنگنده اسرائیل با اطلاع روس‌ها بود؟/ تغییر قواعد بازی در خاورمیانه با سقوط یک جنگنده

اف ۱۶ های سری سی و دی بلوک ۳۰ که جنگنده های چند منظوره تک سرنشین و دو سرنشین هستند به این رژیم در طول دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی تحویل شد. این جنگنده های چند منظوره توان حمل موشک های هوا به هوای هدایت راداری فعال سری امرام، موشک های حرارتی هوا به هوا، موشک ضد رادار شرایک و هارم و مهمات هدایت ماهواره ای سری JDAM و غلاف هدف گیری بر علیه اهداف سطحی را دارند.

یک فروند اف ۱۶ دی اسراییلی
یک فروند اف ۱۶ دی اسراییلی

اما ارتش صهیونیستی مدل پیشرفته تری از اف ۱۶ را در سالهای آغازین هزاره جدید به اسم F-۱۶I یا سوفا که به عبری به معنای طوفان است را سفارش داد. این مدل از اف ۱۶ بر اساس اف ۱۶ های دی بلوک ۵۲ توسعه پیدا کرده است اما در حدود ۵۰ درصد از قطعات آن در بخش های الکترونیک پرواز ساخت اسراییل است و بخش عمده ای از تسلیحات این جنگنده نیز ساخت رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

دو فروند اف ۱۶ آی اسراییلی
دو فروند اف ۱۶ آی اسراییلی

البته درباره اف ۱۶ های سی و دی اسراییلی ذکر این نکته مهم است که آنها در خود سرزمین های اشغالی به استاندارد باراک ۲۰۲۰ ارتقاء یافته اند و از جهات زیادی خصوصا در بحث سامانه های نرم افزاری، نمایشگرها و نوسازی سازه هواپیما تحت مدرن سازی قرار گرفتند و دارای شباهت های زیادی به خانواده سوفا هستند. البته هنوز دقیقا مشخص نیست پرنده ساقط شده اخیر اف ۱۶ دی یا اف ۱۶ آی بوده است.

ساقط کننده پرنده صهوینیستی چه بوده است؟

اما بحث بسیار مهم درباره این حادثه، سامانه ساقط کننده اف ۱۶ مهاجم است که تا به الان خبر دقیقی درباره سامانه منهدم کننده اف ۱۶ در دسترس نیست و از طرف دیگر منابع خبری از شلیک تعداد زیادی از موشک های ضد هوایی سوری (تا حتی ۲۵ فروند موشک) اطلاع می دهند. به صورت استاندارد اگر به این ماجرا توجه شود شاید بتوان گفت در زرادخانه سوری ها دو سامانه باک و پانتسیر وجود دارند که توانایی درگیری و نابود کردن اف ۱۶ های اسراییلی را دارا هستند. البته بنا به تصاویر موجود، موشک هایی مثل اس ۲۰۰ و سام ۶ نیز به سمت مهاجمین شلیک شدند.

پانتسیر یک سامانه دفاع کوتاه برد با ترکیب توپ و موشک با برد حدود ۲۰ کیلومتر و سامانه باک نیز یک سامانه دفاع هوایی برد متوسط با برد حدودا ۵۰ کیلومتر است. این دو سامانه دارای توانایی های بالا برای مقاومت کردن در برابر سیستم های جنگ الکترونیک جنگده های اسراییلی هستند.

سامانه باک ارتش سوریه

از طرف دیگر با نگاهی به تصویر لاشه اف ۱۶ اسراییلی یک نکته را می توان متوجه شد و آن هم این که سازه اف ۱۶ اسراییلی تا لحظه برخورد به زمین نابود نشده است یعنی هر اتفاقی برای این جنگنده در آسمان رخ داده است مشخصا به نابودی آن در آسمان منجر نشده و خلبانان توانسته اند آن را به سمت سرزمین های اشغالی هدایت کنند و در نهایت آن را ترک کردند.

احتمال اصلی انفجار یک موشک به صورت مجاورتی در نزدیکی این هواپیما و برخورد ترکش ها به آن و احتمال دیگر برخورد گلوله های توپ به این جنگنده است. فراموش نکنیم که سامانه پانتسیر دارای دو قبضه توپ ۳۰ میلی متری با نواخت تیر ۲۵۰۰ تیر در دقیقه برای هر توپ است. باز هم تاکید بر این نکته مهم است که این احتمال وجود دارد که این هواپیمای اسراییلی توسط سامانه های ساده تری مثل سام ۶ سوری ها مورد اصابت قرار گرفته باشد.

سامانه پانتسیر ارتش سوریه

مسلما در روزهای آینده اطلاعات بیشتری درباره آنچه بر سر اف ۱۶ اسراییلی آمده است منتشر خواهد شد اما آنچه در حال حاضر می توان گفت این مسئله است که سوری ها بعد از مدتها تجاوز ادامه دار هوایی اسراییل موفق شدند برای اولین بار یک پرنده مهاجم را به زیر بکشند که این اتفاق سوای بحث های نظامی و اثراتی که در نوع برخوردهای آینده رژیم صهیونیستی و محور مقاومت خواهد داشت شارژ روحی بسیار سنگین برای ارتش و مردم سوریه محسوب می شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 17
 • هانی IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  خالی بندیه بابا. جو نده مشرق
  • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   خوب حالا که چی خلبانانش که زنده هستند و سلامت یه اف 16 هم ارزشی نداره برای اسرائیل که اینطوری ذوق کردی حالا ببین چطوری تلافی کنن و صدبار ارزش هواپیما رو سرشون در بیارن
  • قریشی IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   خالی بندی ، افسانه سازی در مورد یگان ویژه تیپ گولان اسرائیل بود که در نبرد با حزب الله در هم شکست و معلوم شد یگان گوساله هم نیستند ... برو آب بریز!
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   همین که یه هواپیمای اسرائیل روزدن خیلی خوبه حتی اگه هواپیماش سمپاش باشه
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   51 9
   تو دیگه چرا جوش آوردی؟
  • قاسم IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   افسانه،ابهت نیروی هوایی اسراییل بود که فرو ریخت.
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   20 9
   ناشناس 08:04 یکی از خلبانان این جنگنده ساعاتی پیش در بیمارستان به هلاکت رسید و به درک واصل شد.
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
   19 7
   بحث یک هوایپما و زنده ماندن یا کشته شدن خلبانانش نیست. بلکه سر سلاح و راهبردهای نظامی اسرائیل است. در جریان نبرد سی و سه روزه لبنان یا جنگ اول اسلام و اسرائیل، ارتش چهارم جهان توی گل گیر کرد و تانکهای افسانه مرکاوا توسط موشک های مقاومت نابود و یا تبدیل به گران ترین توالت جهان گردید. در جریان نبردهای بعدی دیگر نمی توان روی نیروی پیاده نظام و زرهی و مکانیزه این ارتش حساب باز کرد. جایگزین آن نیروی هوایی است، که تا به حال هیچ هواپیمایی از آن ساقط نشده است. شلیک پیروزمندان ارتش عربی سوریه و هماهنگی کامل قرارگاه (یا اتاق) فرماندهی نیروهای همپیمان سوریه با آن، این جایگزین را زیر سوال برده است. در جریان جنگ آینده نه نیروی پیاده نظام می تواند کار خاصی انجام دهد نه نیروی زرهی و نه نیروی مکانیزه. به تنها چیزی که می شد امید بست - یعنی نیروی هوایی- هم ضعیف شده است و امکان بهره مندی از آن نیست. سوال برای تأمین کنندگان مالی اسرائیل و سرمایه گذاران موجودیت اسرائیل است که آیا می ارزد این همه برای این کشور جعلی هزینه کرد؟
 • آوا IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  38 31
  مشرق جان می دونم خوشحالی ولی اف ۱۶ که سرنگون شده ربطی به اوناکه ما سفارش دادیم نداشت. اونا مدل A بود که از رده خارح شدن این که امروز افتاد اف ۱۶ مدل سوفا بود که اختصاصی و کاملا جدید ساخته شدخ تو سالهای اخیر مثل اف ۱۶ اماراتی
  • GB ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   31 7
   اصلا مقاله رو نخوندید
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   39 2
   مشرق که گفت به دلیل دوخلبانه بودن یا مدل D بوده یا I . اگر حرف از مدل B میزد حرف شما درست بود
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  94 5
  با وحودی که معتقدم به زیر کشیدن یک اف 16 اسراییلی پس از دهها تجاوز اشکار رژیم اشغالگر قدس از لحاظ نظامی چندان قابل اعتنا نیست ولی هیچ کس نمیتواند اثرات شدید روانی ان روی هر دو طرف ماجرا را کتمان کند.
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  89 9
  ما منتظر دومیش هستیم. هیچ جا نمی ریم همینجا هستیم.
 • LB ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  43 4
  خود سوریه میگه با سام 5 زدن
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  51 6
  بنظر چیزی بین دسته پروازیشون منفجر شده چون یک جنگنده اف 15 هم بزور نشوندن یعنی می شه گفت اسراییل از یک فاجعه بزرگ تر دررفته .
 • IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  87 15
  اونی که افتاد اف 16 نبود پرستیژ و آبروی اسراییل بود
  • آرامش BE ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   19 8
   از اولشم بی آبرو بودند
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  5 21
  دوست عزیز چه نفرینی؟اف ۱۶های ایرانی ۴۰ ساله از جنگ لبنان به اینکه دارد به اسراییل خدمت می‌کنند و حدود ۸۰هواپیمای اسراییلی رو بدون تلفات ساقط کردن.خدارو شکربعد از ۱۹۷۳به اینور یه هواپیمای اونها رو زدن.
 • محمود IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  17 16
  یعنی بعداز چهل سال نفرین اثر کرده ??
 • فردین رحیمی IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  47 9
  هر اتفاقی که افتاده باشه یادمان باشه وقتی اراده خداوند بر ساقط شدن هر پرنده ای باشد وسیله فراهم میشود این پیروزی دلچسب ترین خبر بود که حلاوت و شیرینی یوم الله ۲۲ بهمن را به کام ما شیرین تر کرد.مبارک باشد بر ما و ملت سوریه و خانواده شهدای مدافع حرم که انتقام خون رنگینشان از استین حق برون امد و دل رهبر و سربازان رهبر را شاد کرد.
 • فردین رحیمی IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  15 7
  مشرق قبلا نظر ما رو تایید میکردی دیگه ما رو دوست نداری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  12 10
  عزیز تمام اف۱۶های ایرانیو بازنشسته کرده اسراییل ودرحالت ذخبره هستن.
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   6 8
   نخیر ارتقا داده
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  49 3
  دوره بزن و دررو گذشت بنیامین جون!!!!!!
 • US ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  33 63
  چه فايده وقتي به ١٢ نقطه حمله كردند و بمب باران كردند و يك سري سپاهي مردند
  • ‌M.sh IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   45 11
   مردند نه، شهید شدند! بفهمیدو بی احترامی نکنید.
  • احمد IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   4 6
   زدن دوازده نقطه ادعای همون صهیونیستهایی که میگن اول ایران پهپاد فرستاده به خاک سوریه در جولان اشغالی در حالی هنوز بقایای اون پهپاد رو ندیدیم. همون صهیونیستهایی که دفعه قبل ادعا کردن پرنده به جنگنده شون خرده دیگه قابل استفاده نیست.
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  44 10
  امیدوارم در آینده ای نزدیک دیگر هر پرنده رژیم صهیونیستی که به خاک سوریه و لبنان تجاوز میکند سالم به آشیانه اش برنگردد.
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  11 10
  با تیر کمان زدن فقط‌زدن آی زدن آب زدن
 • رضا IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  15 18
  دیگه دوران نسل جنگنده های سومی و چهارمی های بسر اومده نسل نسل پنجمی هاست
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   23 4
   اگه به سر آمده بود که استفاده نمیکردن کارشناس
 • محمد IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
  54 45
  بعد ۳۶ سال تجاوز اسراییل به سوریه و با شلیک ۲۵ موشک تونستن یه اف ۱۶ بزنن واقعا شاخ غول‌رو شکستن. خوب درعوض نگا کنید همین دیروز چن پایگاه سوریه مورد هدف قرار گرفت
  • احمد IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
   14 10
   این بار شاخ غول شکست، انشالله دفعه بعد دستش قطع میشه و دفعه بعد چشمش کور میشه.
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 3
  چرا این نفرین ها اینقدر دیر عمل میکند؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  3 1
  پدافند هوایی سوریه اگر حرفه ای تر عمل کند میتواند بازهم هواپیما از اسراییل سرنگون کند
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  1 0
  منم F-16 میخوام!
 • مرجان IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  5 1
  ببخشید، تیتر خبر خیلی بی معنی و غیرحرفه ای است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس