سیدعباس صالحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به افزایش ۳ برابری مخاطبان سینمای ایران معادل ۲۵ میلیون نفر در سال گفت: فروش سینماها از ۳۰ میلیارد تومان تا سال ۹۳ به ۱۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش مشرق، سید عباس صالحی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه هویت ملی و مذهبی ما متاثر از انقلاب اسلامی است، گفت: طبق پیمایش انجام شده مبنی بر اینکه « تا چه اندازه به ایرانی بودن خود افتخار می کنید» ۲۸/۵ درصد گزینه زیاد را انتخاب کرده و ۵۸/۴ درصد خیلی زیاد را برگزیده اند و این به معنای تاثیر و تقویت انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته است.


او ادامه داد: در پیمایش دیگر ۳۵/۳ درصد به شرکت در جنگ (اگر جنگی روی دهد) گزینه زیاد را انتخاب کرده اند و ۱۹/۶ درصد گزینه خیلی زیاد را ثبت نموده اند. و این روحیه همان چیزی است که انقلاب اسلامی برای آن شکل گرفته است.

بیشتر بخوانید:

عباس صالحی: اکران فیلم‌های خارجی کمک کننده اقتصاد سینماست

صالحی در خصوص بهار سینمای کشور و ایام جشنواره سینمای فجر گفت: سینمای ایران در سال های اخیر دستخوش اتقاقاتی بوده که قابل مشاهده هستند. از سوی دیگر سالن های سینما درکشور افزایش یافته و این امر سبب دسترسی بهتر و بیشتر علاقه مندان شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان گفت: در سال گذشته تعداد سینماهای کشور از ۳۰۰ به ۴۰۰ رسیده و به نظر می رسد که در اوایل سال آینده این رقم به ۵۰۰ برسد. از سوی دیگر فروش سینماها از ۳۰ میلیارد تومان تا سال ۹۳ در سال قبل به ۱۷۰ میلیارد تومان رسید.

او تعداد مخاطبین سینما را دستخوش افزایش ۳ برابری معادل رقم ۲۵ میلیون نفر در سال عنوان کرد و افزود: با این ارقام هنوز با سینمای جهان فاصله زیادی داریم.

صالحی ادامه داد: با تولید حدود ۷۰ تا ۱۰۰ فیلم در سال جایگاه خوبی در عرصه فیلمسازی درمنطقه داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور گفت: تعادل میان نقد و امید، سبب پیشرفت سینماست.

 صالحی افزود: اگر سینمای ما بتواند مانند ادبیات کهن ما شود می توان به ماندگاری آن امیدوار بود.

او ادامه داد: در ادبیات کهن ایران تکفر وجود داشت و بدین گونه نظامی، فردوسی،​ سعدی و مولانا ماندگار شدند چون سطحی نبودند آینده درخشان سینمای کشور در گرو تلفیق تفکر و تخیل و شاعرانگی ادبیات با سینماست.

صالحی گفت: حتما سینما باید از ابتذال فاصله بگیرد چون ابتذال سینما را فاسد و نابود می کند مثلا دهه فیلم فارسی ها برای هیچ کس خوب و مطلوب نبود و هیچ کس از آن دوره حس رضایت ندارد.

او تصریح کرد: اگر سینما مسیر گشیه بی اندیشه را انتخاب کند، گیشه را هم نابود خواهد کرد و متاسفانه در سیمای کشور،​گیشه بی اندیشه کم نداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور افزود: از سوی دیگر دستور العمل اکران فیلم ها هم باید اصلاح شود زیرا هنوز زمانبندی برخی فیلم ها در پرده ای از ابهام قرار دارد.

صالحی تئاتر را هنر نقاد عنوان کرد و گفت: هنر نقاد نباید هنجار شکن باشد و میان این دو فاصله هاست و تئاتر کشور ما در حوزه نقادی گام های خوبی برداشته است.

او افزود: گاهی دیده می شود برخی تئاتر ها هنجار گریز هستند و متاسفانه این نوع تئاتر ها بیشتر رسانه ای می شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بودجه بخش فرهنگی کشور گفت: گاهی در حق برخی حوزه ها همچون سینما و تئاتر اجحاف می شود اصلا خوب نیست که فقط در ۷۰ شهر کشور سینما داریم، اینکه در برخی از شهرها اصلا کتابخانه نداریم خبر بسیار ناگواری است اینکه در تهران هنوز زیر ساخت های تئاتر مربوط به قبل از انقلاب باشد برای انقلاب اسلامی خوب نیست.

صالحی تصریح کرد: برای همراه سازی فضاهای اجتماعی کشور با واژه امید، باید زیر ساخت های فرهنگی کشور را تقویت کنیم زیرا در بررسی درگیری های اخیر دریافتیم شهرهایی که بسترهای فرهنگی و اماکن فرهنگی ورزشی دارند بیشتر درگیر حواشی درگیری ها شدند.

او ناشران کشور را خدوم ترین و شریف ترین افراد حوزه فرهنگ کشور معرفی کرد و افزود: با وجود همه مشکلات اقتصادی حوزه نشر کشور، ناشران پای کار ایستاده اند حقیقت اینجاست که حال اقتصاد حوزه نشر خوب نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در مورد موضوع حج و قوانین و مقررات سال آینده آن گفت: در مذاکرات صورت گرفته با عربستان، کف تعهدات سال قبل لحاظ و مضاف بر آن تعهدات دیگری هم دیده شده است، امیدواریم طرف عربستانی به تعهدات خود پایبند باشد و ما در سال آینده حجی با عزت و کرامت داشته باشیم.

صالحی تصریح کرد: فرهنگ هر کشور دو بخش معنوی و مادی دارد نباید فرهنگ را حوزه ای هزینه ساز دید زیرا درآمد زایی هم از مشخصه های فرهنگ بشمار می رود در کشورما صنایع خلاق فرهنگی جایگاه وسیعی دارد مثل حوزه مد، تبلیغات، کتاب و مجلات و ... و می توان گفت، سهم این صنایع فرهنگی درآمریکا حدود ۱۲۰ میلیون دلار است که ۲۸ درصد GDP این کشور را شامل می شود و ۱۶ درصد شاغلین این کشور در حوزه فرهنگی اند، در اروپا هم ۷۰۹ میلیون دلار و حدود ۳۷ درصد GDP مربوط به صنایع فرهنگی است و هفت میلیون و هفتصد هزار نفر شاغل این بخش هستند با این تفاسیر ما باید بپذیریم که صنعت دیگر مکانیکی و در ابعاد عظیم نیست، صنعت یعنی همین دستاوردهای فرهنگی که گاهی در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی تجلی می یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر ما در مقابل یک حجمه فرهنگی بیگانگان قرار داریم و اگر بخواهیم هویت خودمان را حفظ کنیم باید از صنایع خلاق فرهنگی داخلی بهره مند شویم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس