حسن روحانی

چرا حسن روحانی با خودش حرف می‌زند؟!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

اعتراض چند زن به نداشتن «اختیار بدنی» و خشونت در دانشگاه!

«روزنامه شرق»، اخیراً در گزارشی با عنوان «این زنان به خشونت اعتراض نمی‌کنند» ؛ به مصاحبه و گفت‌وگو با چند دانشجوی خانم فعال در امور سیاسی و دانشجویی نشسته است.

خانم (س. ح)، ورودی ۹۲ مهندسی شیمی دانشگاه تهران در بخشی از این نشست با اشاره به فعالیت یک نشریه دانشجویی به نام «زنبق» در مقولات مرتبط با دختران دانشجو گفته است:

«سعی می‌کردیم گاهی تلنگری به تابوهای جنسیتی؛ مثل حق بر بدن یا ناموس‌تلقی‌کردن زن‌ها یا افکار کلیشه‌ای دیگری که در دانشگاه وجود داشت وارد کنیم.»

این خانم در بخش دیگری از مصاحبه با شرق درباره خشونت کلامی و جنسیتی در دانشگاه تهران اظهار می‌کند:

«ما نظرسنجی‌ای درباره آزار کلامی از طرف دانشجویان، استادان و کارمندان دانشگاه به زنان وارد می‌کنند، انجام دادیم. براساس این نظرسنجی که سؤال‌های آن را دانشجویان جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی طراحی کرده بودند، در یک پرسش از دانشجویان دختر دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ٤٩,٦ درصد پاسخ‌دهندگان گفته بودند که در دوره تحصیل در دانشگاه مورد خشونت‌های کلامی، اعم از شوخی‌ها و متلک‌های جنسی، تحقیر جنسیتی و... واقع ‌شده‌اند و بیش از ٧٠ درصد از این خشونت‌ها از سوی دیگر دانشجویان و استادان بوده است. ٥٢.٢ درصد از سوی سایر دانشجویان و ٢٢.٤ درصد از سوی استادان با خشونت کلامی روبه‌رو شده بودند. ١٣ درصد از این افراد برای شکایت به حراست دانشگاه- یا مسئول مربوطه- مراجعه کرده‌اند و باقی افراد به بحث و مشاجره در صحنه یا یک نگاه معنادار بسنده کرده‌اند و ٢٨ درصد از این افراد هم گفته بودند که بدون هیچ واکنشی صحنه را ترک کرده‌اند. از میان اندک تعداد شکایت‌کنندگان، تنها ٥.٧٥ درصد کاملا از نتیجه شکایت و پیگیری‌شان راضی بودند. ٢١.١ درصد رضایت نسبی، ٥٢.٦ درصد خیلی کم رضایت داشتند، ١٦ درصد ناراضی بودند و ٥.٥٥ درصد هم شکایتشان را پیگیری نکردند.»

خانم (م. م)، ترم ٨ مهندسی برق، دانشگاه صنعتی شریف هم در بخش دیگری از این نشست در اشاره به فعالیت‌های خود گفته است:

«در نشریات دانشگاه در زمینه خشونت علیه زنان یا همچنین به مسئله آزار زنان در محل کار پرداخته‌ایم. مشکلات زنان دانشجو یکی دیگر از دغدغه‌های ما در نشریاتمان بوده و در برهه انتخابات مسئله رجل سیاسی را دنبال می‌کردیم. دغدغه نشریات ما صرفا درباره موضوعات صنفی و داخلی خود دانشگاهمان نبوده است؛ برای مثال ما به برخوردهای سلیقه‌ای و نامناسب انتظامات دانشگاه درباره پوشش دختران یا محدودیت‌های غیر منطقی درباره ورود و خروج آنها به خوابگاه که زندگی‌شان را مختل کرده و واردشدن مسئولان دانشگاه به حریم زندگی شخصی زنان دانشجو نوشته‌ایم و از سوی دیگر به بازار کار مردانه صنعت هم پرداخته‌ایم!»

در این نشست صحبت‌هایی در نقد عدم اختلاط و سطح حجاب قانونی در دانشگاه هم مطرح شده است. [۱]

*ما قضاوت درباره اظهارات این دانشجویان اصلاح‌طلب را به عهده مخاطبان وامی‌گذاریم.

اما پارادوکس بزرگ موجود در کلام این فعالان چپ، آنست که چرا علیرغم ادعای این سطح از بروز خشونت‌های جنسیتی، کلامی و غیره در محیط دانشگاه؛ اما آنها همچنان به تقبیح مفاهیمی مثل نگاه ناموس‌دارانه به دختران، حساسیت جنسی در مورد بانوان بویژه با بهانه نداشتن حق بر بدن، عدم اختلاط، حجاب و غیره می‌پردازند!؟

آیا این مسئله روشن نیست که بخش عظیمی از خشونت جنسیتی، کلامی و غیره صرفاً به دلیل فضایی است که همین سرزنش‌ها و خواسته های نامشروع ایجاد می‌کنند!؟

سؤال ما واضح است. آیا دلیل رخداد غیر متمدنانه‌ای مثل «دختران خیابان انقلاب» و کشف حجاب چند خانم بر روی یک بلندی، و همین قبیل مشی و مرام‌ها و رفتارهای سبب‌ساز خشونت جنسیتی و تحقیر خانم‌ها نیست!؟

***

بازجویی که «نقد ولایت فقیه» درس می‌دهد

«محسن آرمین»، فعال اصلاح طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ که گفته می‌شود در دهه ۶۰ یکی از بازجویان خشن منتسب به جریان چپ بوده است، به تازگی طی اظهاراتی در نشست آموزشی حزب اتحاد ملت ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی گفته است:

اساسا اندیشه سیاسی دینی تصور اشتباهی به وجود آورده که چون بر اساس مراجعه به متن مقدس به وجود می‌آید، چگونه می‌تواند در یک برداشت به دیکتاتوری برسد و در یک برداشت به جمهوری.

نائب رییس مستعفی مجلس ششم با طرح این پرسش که چطور از یک متن چنین برداشت‌های متفاوتی به دست می‌آید، ‌ اظهار کرد:

جواب این سوال این است که اندیشه‌های سیاسی دینی، همگی نشأت گرفته از متن مقدس نیست و چهار عامل در شکل‌گیری آن موثر است.

به گزارش ایلنا، او توضیح می‌دهد:

عامل اول حدیث و قرآن و دومین عامل تجربه تاریخی است؛ به خصوص در طول سه، چهار قرن نخست و دوره‌هایی که ایران و روم با مسلمانان برخورد داشتند، چرا که مثلاً اگر این برخوردها در یونان اتفاق افتاده بود، حتماً تفاوت‌هایی ایجاد می‌کرد.

آرمین می‌افزاید:

عامل سوم عقل و عامل چهارم نیز ساختار قدرت است. چنانچه بخش زیادی از اندیشه سیاسی ما نیز متاثر از ساختار قدرت است؛ بنابر این می‌توان گفت که این اندیشه سیاسی هیچ تقدسی ندارد و می‌تواند تغییر کند. چنانچه پیش از این هم تغییر کرده که در بازه زمانی طول زندگی یک فرد یا در بازه طولانی‌تر تغییر می‌کند؛ چنانچه آرای امام و آیت‌الله منتظری در طول زندگی‌شان دستخوش تغییر بود و این درباره دیگران هم صدق می‌کند.

این فعال اصلاح‌طلب در تکمیل تئوری خود تصریح می‌کند:

شما هم آن را باز بگذارید و فکر نکنید قابل تغییر نیست. این مطالب هیچ تقدسی ندارد مثل نظریات متعددی همچون ولایت فقیه و ولایت امت که آقای مومن در کتاب خود نوشتند و آقای سروش محلاتی توضیح دادند که می‌تواند نقد شود! [۲]

*تأ‌کید آرمین مبنی بر تغییر آرای امام راحل امری مسبوق به سابقه در میان اصلاح‌طلبان است.

پیش از این و چند سال قبل بود که «سعید حجاریان» نیز طی اظهاراتی مدعی تغییر امام راحل در بعد از انقلاب اسلامی به نسبت قبل از انقلاب شده بود. [۳]

غیر از این علاقه ژنتیکی اصلاح‌طلبان به اینکه مفاهیمی مثل «ولایت فقیه» هم قابل نقد و تبتّل هستند! اما بایستی در اشاره به اظهارات آرمین، بیان کرد که فرق است میان قدسی بودن و قابل اثبات بودن.

به این معنی که ممکن است امری برای همیشه تاریخ قابل اثبات، مدلل و صحیحی باشد اما لزوما قدسی و برآمده از نصّ وحی هم نباشد.

به سخن دیگر اینکه عقل با پیروی از حق و زانو زدن در مقابل وحی می‌تواند اموری را استنتاج کند که تا همیشه درست هستند و اتفاقا امر نادرست در این راستا؛ ایجاد تبتّل عمدی در آنها و استحاله آنهاست.

آقای آرمین توضیح نداده است که نظرات مبنایی امام راحل مثل «ولایت فقیه» از زمان درس‌های ایشان با موضوع ولایت فقیه تا دوران بعد از انقلاب اسلامی چه تغییری کرده است که اکنون به استناد به آن تغییرات می‌توان مدعی نقد ریشه‌ای اصل ولایت فقیه بود!؟

فی‌الواقع، مادام که عقلانیت استدلالی و پیرو حق، امری را اثبات می‌کند آن امر مقدس و غیر قابل خدشه است.

گفتنیست، اصلاح‌طلبان در ساحات فکری و با عدم التزام به عقلانیت استدلالی، مشغول طرح مفاهیمی مثل تغییر امام خمینی(ره) و یا «اسلام رحمانی» در کنایه به «اسلام ناب محمدی» هستند.

***

چرا رئیس‌جمهور روحانی با خودش حرف می‌زند!؟

«حسن روحانی» رئیس جمهور، روز پنجشنبه گذشته هنگام افتتاح چند طرح عمرانی در استان کرمان گفته است:

باید قدم به قدم در بخش های مختلف توسعه و پیشرفت را ادامه دهیم چرا که سراسر ایران نور و امید است و در چنین فضایی نباید از ناامیدی و یاس سخن گفته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، او همچنین تصریح می‌کند:

به رغم برخورداری از نعمت‌های مادی و معنوی چرا باید در گوشه و کنار از یأس و ناامیدی و سیاه‌نمایی حرف زده شود؟ کشورمان سرشار از نعمت‌های مادی بوده و معنویت در میان اقشار مردم موج می‌زند.[۴]

*و اما واقعا چرا باید در گوشه و کنار از یأس و ناامیدی حرف زده شود!؟

این سؤالیست که لااقل ما در وبلاگ مشرق طی ۲ سال گذشته بارها در محضر مخاطبان، از مقامات دولت پرسیده‌ایم. [۵]

شاید، هم برای حسن روحانی و هم برای مخاطبان محترم جذاب باشد که صحبت‌های زیر طی ۵ سال گذشته از سوی مقامات ارشد دولت در ذهن افکار عمومی پمپاژ شده‌اند!

۱_ حسن روحانی: خزانه خالیست

۲_ اسحاق جهانگیری: کشور در شرایط ته درّه است

۳_ عبدالرضا رحمانی فضلی: قطعا با مردم گرسنه و فقیر و بیکار نمی‌توان امنیت را تأمین کرد... عموماً شاخص‌های اقتصادی ما غیر قابل قبول است [۶] [۷]

جالب آنکه کار این سیاه‌نمایی‌ها در دولت محترم به حدی بالا گرفت که سخنگوی دولت در اشاره به «خزانه خالیست»! از این گفت که این حرف‌ها گِرا دادن به دشمن است.

روی دیگر این سکّه اما اصرارهای ۷ ساله حامیان ستادی رئیس‌جمهور روحانی یعنی اصلاح‌طلبان بر سیاه‌نمایی از اوضاع کشور است.

مسئله‌ای که طی سال‌های گذشته کراراً هشدار داده شد که به «فتنه اقتصادی» منجر خواهد شد. که شد...

آقای روحانی حکماً می‌دانند که گزاره‌هایی مثل «و ما ادریک مالتحریم»، «تحریم‌ها استخوان مردم را خرد کرده است»، «اقتصاد ایران فروپاشیده است»، «اقتصاد ایران فلج شده است»، «مردم گرسنه‌اند»، «شاید مجبور به سیاست نفت در مقابل غذا شویم»، «بحران بیکاری» و... غیره را کسانی مثل مرحوم هاشمی، سعید حجاریان، رضا صالحی امیری و دیگران گفته‌اند نه منتقدان و مردم!

جالب آنکه حتی گزاره و کلیدواژه «ناامیدی» هم طی روزهای اخیر و بویژه پس از فتنه اقتصادی دیماه ۹۶ کراراً از جانب اصلاح‌طلبان مورد اشاره و تأکید قرار می‌گیرد.

ولی ما همچنان شاهد پارادوکس‌هایی مثل این هستیم که روحانی از خطاب قرار دادن مقامات دولت و اصلاح‌طلبان اِبا می‌کند و یا اصلاح‌طلبان نیز به نقش خود در قبال ناامیدی روانی ایجاد شده هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند!

امید آن وجود دارد که صدایی ناطق و عاقل، همچون برخی در تاریکی شنیده شود و علت تمام این پارادوکس‌ها و البته دلیل حرف زدن‌های آقای روحانی با خودش را برای همه بازگو کند.

***

1_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=151435

2_ http://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-3/589418-%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D8%AA%D9%82%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D8%AF

3_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930807001263

4_ http://www.president.ir/fa/102637

5_ mshrgh.ir/810791

6_ mshrgh.ir/818894

7_ mshrgh.ir/671567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 78
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 54
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  در یک کلام اینکه برخی زنها دوست دارند بدن خود را به معرض تماشا و استفاده مردان قرار دهند و اسم اینکار را هم آزادی و اختیار می گذارند. این دقیقا نگاه همان کنیزان عهد بوق است. خوب چرا آنها را به کنیزی نگیریم؟
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   مشکل اینجاست که عده ای می خواهند هرزه باشند
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   خاک برسرت
  • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   اگر امروز با ژست ازادی و.. با این ها مماشات شود ، فردا میگن همجنس بازی و... این ها حد یقف ندارند..
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   اتفاقا الن چادری های زیادی رو در جامعه می بینیم که تحصیلکرده و فرهیخته و پاکدامن هستند البته در مقابل زنانی هستند که حجاب انچنانی ندارند اما پاک و پاکدامن هستند خلاصه اینه به پوشش نیست به تفکر ادماست. اما حجاب برای خود زن هم بهتر است.
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   34 78
   این است عاقبت محدود کردن سگهای خانگی جامعه. اگر اجازه میدادید پولدارها با سگهای میلیونی شان راحت در شهر بچرخند الان مشکلات نبود
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   دوستان مرد زن کلا همه با هم برابر هستند افریقایی با چینی یا المانی همه با هم برابر هستند اگر کسی بگوید یکی از یکی برتر است می شود شیطان شیطان هم می گفت من از انسان برتر هستم
  • IT ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   چند روز پیش یکی از دوستان گفت اگه فلان تغییر انجام بشه خیلی خوبه میتونیم هر کاری کنیم به او گفته شد حالا تو که ابجی نداری اما با عرض پوزش مادر جنابعالی نیز باید اماده باشد که برای لحظاتی منجر به جدال لفظی بین طرفین شد اما به خیر گذشت
  • IT ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   چرا نباید برای مردی که در خیابان خانمی بدون پوشش او را دچار فشار عصبی کرده بلافاصله حق التذاذ در نظر گرفت به این معنی که در همان نزدیکی مکانهایی درست شود تا ان مرد سریعا با خانم مورد نظر که این حق را برای او ایجاد کرده بتواند
  • SE ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   به ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ همه زنهای چادری لزوما پاکدامن نیستند اما همه زنان بی حجاب بدون استثنا بی عفت هستند. بی عفتی فقط رسیدن به مرحله آخر زنا که نیست. تحریک کردن جوانان مردم که حداقل آن گناه چشم و یا خودارضایی باشد اوالین مرحله بی عفتی است. مرحله آخر ایجاد این همه فشار جنسی در جامعه می شود کشته شدن امثال ستایش. امکان ندارد زنی که کارش به گناه کشاندن مردم باشد دلش پاک باشد. شیطان بر این زن مسلط شده و حرکاتش را کنترل می کند.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   37 66
   شرعا ایرادی ندارد و می توانیم بهاییان را به عنوان کافر حربی دستگیر کنیم و زنانشان را در اختیار مردم بگذاریم که هر کس خواست بخرد یا اجاره کند. به این ترتیب اینها هم آزاد خواهد بود که بی حجاب بگردند
  • هستی IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   26 51
   متاسفانه از اول خلقت زن در توانایی ها با مرد تفاوتهای داشته است. مثلا زن پستاندار است و مرد نیست و زن تولید مثل میکند و مرد نمیتواند. پس سکولارها از خالق خود ایراد بگیرند؟ نه از مردم
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   49 63
   سؤال: در غرب یک عده زنان مسلمان و گاهی اوقات غیرمسلمان می خواهند آزادی خود را با حجاب داشته باشند چرا غرب دیکتاتوری عمل می کند و آزادی این زنان را سلب می کند؟؟؟؟؟!!!! شما می گویید غرب که مهد آزادی های مدنی و فردی است!!! چرا نقض می شود؟؟؟؟ پس در هر کشوری قانون آن کشور توسط اتباع آن کشور تدوین شده که اتباع بیگانه حق نقض آنرا ندارند. چرا غرب به بهانه حقوق بشر به خود اجازه داده، قانون دیگر کشور ها را نقد می کند؟/
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   35 43
   زنی که از غیرت دیگران می نالد و از ناموسی شدن می هراسد و می خواهد اختیار بدنش را برای عرضه به مردان مختلف غیر ناموسی داشته باشد، اسم و شغل خاصی دارد. به نظر می رسد مصاحبه با یکی از همان صنف انجام شده است .
  • اصغر IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   13 24
   نفوذی ها و چپاولگران بیت المال بالاخره موفق شدند ترویج دهندگان ماهواره ها و کسانیکه از داخل پول برای آنها تهیه میکنند بالاخره موفق شدند اینها دین و ایمان و ثروت این مردم را به باد دادند
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   8 14
   زن ومرد هیچ برابری باهم ندارند!!برابری یعنی آزاد کردن زنها برای سلطه بر مردها.
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   31 55
   اینکه یکنفر برود بالای تابلو برق بایستد و روسری اش را برای خود نمایی و بدن نمایی درآورد ظاهرا اولش هست و ظاهراً بعد باید انتظار داشت تا این افراد به اسم ازادی بقیه پوششان را هم دلشان بخواهد دربیاورند. این بجز رایگان خود عرضه کردن این افراد است؟
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  همین کارها را می کنند که شوهر پیدا نمی کنند! مردم میخواهند با آدم اصیل ازدواج کنن نه با اینها...
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   40 33
   شوهر ؟! این روحیه چه سنخیتی با شوهرداری داره ؟ البته امروز با حیوونات رفاقت می کنند ! الجنس مع الجنس ! البته بیچاره حیوونات که نمی تونند اعتراضشون رو ...
 • ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  64 80
  سياه نمايي وضعيت كشور براي تسويه حساب و تحقير دولت گذشته بود . تا خود را ناجي كشور قلمداد نشان دهند تاچند سال گذشته طرح هاي همان دولت گذشته را اجرا مي كردند به اسم خودشان . ولي حالا كه هيچي ندارند و واقعا بايد واقعيت ها را مردم بدانند منكر سياه نمايي شده و لطماتي كه سياه نمايي دارد افتاده اند
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  51 58
  ما ازانقلابهای زیادی مطالعه داشتیم بجز انقلاب شورتی
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  92 60
  همین طوری شما رسانه ها ها... ادامه بدهید و این قدر به مردم متاصل و معترض و درمانده ایارن توهین کیند و نمک به زخمشان به پاشید تا مردم مجبور کنید انقلاب کنند
  • SE ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   76 50
   این زنان بالا شهری که فقط قیمت سگهایشان بیش از دار و ندار یک خانواده جنوب شهری است چه کمبود و درماندگی دارند جز کمبود خودنمایی و هرزگی علنی؟
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   51 94
   سوال اینجاست که شما مثلا" قشر معترض و درمانده و مستاصل چرا به دولتی رای دادید که این وضع رو به سرتون بیاره؟ این شلوغ بازیها هم کار خود اصلاح طلبان افراطیست، دقیق بشید خیلی چیزها رو متوجه می شوید. البته اصلا" از اینکه بخشی از مردم در سختی به سر ببرند ما راضی نبوده و نیستیم منتها انتخاب خودتان بود ما رو هم به دردسر انداختید.
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   54 5
   کاملا موافقم باهات
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   24 76
   کجا توهین به مردم شده ؟! از کی تا حالا دفاع شده توهین ؟!
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   16 33
   مثل اینکه حاجی تو باغ نیستی اننخاب ما انتحاب اصلح نیست بین بدتر و بدترین انتخاب میکنیم‌.ا
 • SE ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  66 69
  نگته اینجا است که اگر بدن انسان مال خودش است و اصلا جان انسان مال خودش است چرا جلوی کسی می خواهد خودکشی کند را در همه دنیا می گیرند؟ خوب جان خودش است بگذارید خودش را بکشد! در واقع چنین نیست و انسانها مال خودشان نیستند. چون انسان بنده و مملوک خداوند است و آزاد نیست. این جان و بدن صرفا امانتی در دست انسان است که انسان حق خیانت در این امانت را ندارد. آن آزادی هم که در اسلام به آن افتخار می شود چیزی جز بندگی خدا نیست. کسی که بنده خدا باشد خود به خود از هر تعلق و بندگی حتی نسبت به هوای نفس خودش آزاد است. اما کسی که خدا را بندگی نکرد خود به خود بنده همه چیز خواهد شد. از هوای نفس خودش تا انواع مدها و افاده ها تا خود کدخدا! و جالب ایتنکه اسم این همه بندگی را آزادی می گذارند. برای همین است که ساعتها آرایش می کنند و تنگ ترین لباسها را می پوشند اما تحمل یک روسری را ندارند.
  • lind IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   18 21
   باور كنيد مشكل مردم معيشت مردمه
  • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   14 10
   اگر مشکل معیشته؛پس چرا به کسی رای میدهند که دم از آزادی به معنای خاص میزند..وبه رقص میپردازند.
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   23 38
   به lind بفرمایید مشکل معیشتی خانمهای بی حجاب با سگهای چند میلیونی و ماشینها میلیاردیشان چیست تا حل کنیم.
 • سید IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  40 98
  وقتی صفت تهوع آور به این جماعت هرزه می دهیم به سبب همین مزخرفاتی است که می گویند.
 • lind IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  به نظر مياد اين اتفاقات اخير چه به شكل مرگ باد و چه به شكل روسري هوا كردن يه دليل ميتونه داشته باشه و اين هست كه جامعه به سمت مخالفت رفته و حتي اونايي كه كاري نميكنن بقيه رو تحسين ميكنن پس خودمونو گول نزنيم و الكي همه چيزو به دشمن خارجي ربط ندهيم. اين افرادي كه هرزه خطاب ميكنيد محصول همين انقلابن پس دنبال راه حل باشيم نه پاك كردن صورت مساله. ياحق
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   42 67
   محصول انقلاب نه ؛ محصول خیانت و نفاق انقلابی نماهاست
  • SE ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   43 77
   نه عزیزم. مخالفت در زمان طاغوت و یا مشروطه بیش از اینها بود اما چنین کارهایی نمی کردند. دلیل این رفتارها صرفا دستور مقامات بهایی از حیفا است و دلیل سکوت مردم هم بی غیرت شدن آنها به دلیل سالها خوردن مال ربا و حرام.
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   16 20
   چه تحلیل الکی و ضعیفی. تحسین می کنند!! چی رو تحسین می کنند؟ از ونک بیا پایین تر.
 • رضاعلی IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  یقین بدانید که اینگونه دختران هرزه وبی بندوبار هرگز کسی به ازدواج باآنها تن نمیدهد وفقط برخی پسرها از آنان سواستفاده مینمایند. همچنین به حمایت کنندگان اینگونه افراد نیز باید شک نمود واحتمال دارد زمانی همانند اینان ویا علاقمند به اینگونه رفتار شنیع میباشند.
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   17 38
   اینگونه اافراد دارای اعتماد به نفس صفر می باشند که چون خودشان فریب خورده اند می خواهند جامعه را هم به گند بکشند تا در میان کثافات گم گشته و شناخته نشود ؟؟؟
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   22 29
   ؛این اینجور هستند که دراصل از نیاز جنسی پسرا سواستفاده میکنند ومیخوان درچشم هاباشند
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   16 43
   برخی از اینها را که خودشان را دارند رایگان نشان میدهند باید مثل توالت های عمومی دانست که ظاهراً برای همه سرویس میخواهند بدهند.
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  97 37
  مگر چه اشکالی دارد-هرکس باهرچی مخالف بگیره بالا!ازاین نقد بهتر وصلح طلبانه تر چی هست آخه!؟
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   10 33
   وقتی کسی با نکشتن جسم وروح جامعه ونداشتن حق فاحشه گری مخالف میکنه؛تو چه حقی بهش میدی؟؟؟پروفسور....
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  10 7
  خیلی از مفاهیم در علوم طبیعی قابل اثبات هستند
 • مصطفی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  48 70
  اگر ازادی به لخت شدن است اگر تمدن گرایی به لخت شدن است اگر مختاربودن به لخت شدن است ........ پس حیوانات از ما متمدن تر ... ازادتر .... مختار می باشند ... چون انها کاملا لخت اند......
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   13 46
   اینها میخواهند قداست بین مردم را با این ولنگاری ها از بین ببرند و خودشان را مفت در انظار عمومی عرضه کنند. ظاهراً خواست اینها آخرش کاسبی در پیاده رو در جلو چشم مردم است.
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  13 36
  آخر و عاقبت این مردم .. چه خواهد شد
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  67 43
  آقا حقشون رو بهشون بدید مگه چی میخوان بزارید هر طور می خواهند بگردن به جای گیر دادن به پوشش مردم وضعیت نکبت بار بیکاری و فقر را برطرف کنید گشت ارشاد برای رفع فساد مالی و فساد اقتصادی بزارید باقی چیز ها خودش خودکار درست میشه
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   18 39
   عزیزم,اونهایی که دوست دارند هرجوری بگردند؛آیا این حق رو به پسرانی که تحریک جنسی میکنند ,میدهند که نیازشون رو برآورده کنند وبای بای...؟
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   15 44
   یعنی فساد فرهنگی واجتماعی رو رها کنیم؟؟؟
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   15 29
   از نظر شما این افراد خود عرضه کن اگر کنار خیابان هم در انظار عمومی کاسبی آنچنانی برای خودشان راه بیندازند اشکالی ندارد؟ غیرتت کجاست؟
  • رضا IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   14 48
   یعنی تو آمریکا جونت که فساد اقتصادی نیست(البته به خیال شماها) و مردم رو ول کردن همه چی درست شده؟ واقعاً نون خوردی به این سن رسیدی؟!
 • ادم IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  20 45
  شما ها رو به نابودی. شیطان بر بشر چیره شده و لشکریانش از بهایی و .. گرفته تا داخلی و ... فعال هستند و سوار بر مردم دنیا
 • کارشناس IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  33 56
  حجاب بهانه ای برای زیر سوال بردن انقلاب و جمهوریت و اسلام. در حالی که الان موضوع حجاب عملا در ایرن معنایی ندارد و بدترین نوع پوشش را در تهران شاهد هستیم
 • زیبا احمدپور از تبریز US ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  1 6
  یعنی چی؟
 • شاپور IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  8 30
  این شهرداری خیلی باحال هست ؟ 20 سانت برف 9 روزه که مملکت رو تعطیل کرده خجالت واسه همچی روزایی هست . می گم مدیران جهانی خود را به میدان بیاورید . واقعاً عملکرد شهرداری آن قدر ضعیف بود که نمی توانیم در مورد آن صحبت کنیم
 • ali IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  11 31
  اقای روحانی را روز جمعه تلویزیون ازش پخش می کرد تشریف برده بودند کرمان با خنده و مهربانی خواصی وارد چادر یکی از زلزلزه زدگان شد عجیب اینجاست اقای روحانی در میان ان همه کمبود که هر کسی می تونه حس کنه فرمود خوب شما چی کم دارین. واقعاً که!!!
  • علی IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   6 6
   وقتی بنا بر بهانه گیری باشه بهانه زیاده! می خواستی چی بپرسه؟ آب و هوا رو؟
  • رضا IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   9 8
   تعجب نکن، واقعاً هوش کسانی که با ولایت فقیه زاویه دارن در همین حدّه - کروبی رو ببینید آدم تعجب میکنه این با این مغزش چطوری تا حالا مسئول هم بوده - هرکسی عقل داره ولایت پذیره
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  5 17
  این خانم شاید چیز دیگری می خواهد !!!!!
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  14 7
  خاک بر سر دانشگاهی که استادش که راهنمای زندگی فرزندانمان است و خود خانواده داشته باشد اینچنین آزاد توهین کند . و آفرین به غیرت دختران و زنان با عفت جامعه ام . اگر لازم باشد حاضرم خونم را برای عفت خواهرانم فدا کنم . خاک بر سر مدیران دانشگاه و مدیران بی غیرت جامعه .
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  9 12
  با شدت گرفتن این جریان مهندسی شده توسط اصلاح طلبان کم کم دختران انقلاب بجای روسری خود را بر سر چوب میزنن
 • ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  26 27
  سایت مشرق ، سایتی جهت اتلاف وقت و مزخرفات خوانی
 • AE ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  14 44
  من کنیز میخوام همین هایی که آزادی میخوان
 • روح الله IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  5 4
  مشرق گفته غلط کرده
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  7 35
  تعدد زوجات باید رواج یابد اینها بخشی بدیل عدم ارضائ جنسی است وقتی دوست دارند جسمشان و زیبایی های خودشان را عیان کنند این یک نیاز پایه است برای جلب جنس مخالف
 • ناشناس IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  13 4
  سوال: وقتی یک جوان به سن ازدواج رسیده و امکانات ازدواج نداره باید چکار کند؟
  • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   6 9
   واقعا کی باید به این سوال جواب بده؟اونوقت در این شرایط وبا اینهمه فشار روی جوان ؛شهوت پراکنی رو آزادی مینامند!
  • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   11 1
   ازدواج ازدواج را نباید سخت گرفت و با حداقل توقعات انجام شود. مقصر این چشم و هم چشم بازی برای تجملات و ریخت و پاش بیشتر است.
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  3 7
  همه این مسایل مربوط به حماقت عده ایی و سوء استفاده عده ایی دیگر از این حماقتها می باشد.
 • رضا IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  13 2
  حجاب دختران و زنان عرب منطقه از وضعيت زنان شهرهاي بزرگ ايران بهتره. ايراني ها شناگر قابلي هستند آب پيدا نمي كنن. يه سر به صفحات مجازي اينستاگرام و عكس پروفايل دختران دهه 70 يا 80 بزنين
 • رضا IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  10 6
  حسن روحانی در جایی جلوی دوربین گفت : من استاد جنگ روانی هستم! مردم هر کشوری که در سیاست فعال باشن نمیشه اون ها رو به هر سویی راند. این چرخش 180 درجه ای روحانی و یارانش (سازشکاران و عشاق غرب) تلاشی جدی برای ایجاد سرگشتگی و حیرانی سیاسی در مردمه تا مردم واقعاً از اینکه چی به چیه سر در نیارن و بالاخره ناامید و خسته شده و سیاست رو بیخیال بشن (کاری که غربی ها در ممالک خودشون انجام دادن). زهی خیال باطل - ایران امید امام عصر عج است
  • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   19 23
   کسی که میگه حالا اگر امام زمان هم بیاد اون رهم میشه نقد کرد دیگه تکلیفش مشخصه....
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  14 32
  دشمنان کینه ورز نظام و انقلاب از هر فرصتی برای برانگیختن احمقها استفاده کرده و میکنند.اگر هیچ احمقی وجود نداشت آنها نمیتوانستن کاری کنن. والسلام
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  17 12
  اگر این اصلاح طلبان که بزودی بجای روسری مایوهاشونو میکنن سر چوب . بعدشم در آخرین مرحله پروژه حجاب ستیزی خودشون میکنن سر چوب
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  44 30
  نشانه نشان می دهد اوضاع بد جوری به ضرر مشرق و کیهان در حال حرکت است
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  28 46
  واقعا تعجبه یه عده در ایران تا این حد هویت مذهب و عرف ایرانی اسلامی رو کنار گذاشتن و یه شهروند متعصب امریکایی شدن.....!!!!
  • کیا IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
   5 2
   بهشت را به بها می دهند نه به بهانه!
 • سربدار IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  2 5
  با اندکی تدبر در آیات قرآن فلسفه حجاب را به گونه‌ای صریح می‌بینیم و می‌یابیم که احترام و حرمت زن، فلسفه حقیقی و یا یکی از فلسفه‌های حجاب است. براستی اگر معرفت انسان به شریعت و تعالیم دینی بالا رفته و قرآن را که آئین‌نامه سعادت و کمال بشر است درک کند، به عظمت حجاب پی برده و می‌فهمد بدحجابی و بی‌حجابی ثمره عدم معرفت و شناخت حقیقی جایگاه زن در هستی است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس