کد خبر 827486
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
سعد الحریری نمایه

سفر سعد حریری به ترکیه و درخواست مشارکت آن در تقویت ارتش و نیروهای امنیتی لبنان به مثابه سیلی محکمی به عربستان سعودی است.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه «الشرق» قطر، سفر سعد حریری نخست وزیر لبنان به ترکیه و درخواست مشارکت آن در تقویت ارتش و نیروهای امنیتی و نیز سرمایه گذاری در طرح زیرساخت های لبنان به مثابه سیلی محکمی به عربستان سعودی است.


سفر حریری به آنکارا، تازه ترین سیلی لبنان به عربستاندر این میان باید گفت، عربستان سعودی همچنان از لبنان سیلی می خورد و شاید آخرین ضربه نیز نوشته های سعد حریری در صفحات اجتماعی و پس از سفر رسمی به آنکارا باشد که به دعوت بن علی یلدریم همتای ترک او صورت گرفت.حریری در یکی از این نوشته ها اعلام کرد: دولت ترکیه را به حمایت از طرح تقویت ارتش و نیروهای امنیتی و نیز طرح سرمایه گذاری در زیرساخت های لبنان فراخواندم و درخواست کردم بخش خصوصی ترکیه یک سوم سرمایه آن را تامین کند.

سعد حریری نخست وزیر لبنان

در همین رابطه بخوانید

حریری: ادعای لیبرمن تهدید کننده امنیت منطقه استنوشته های کوتاه و پرمعنی حریریاین نوشته های حریری با وجود کوتاه و خلاصه بودن معانی زیادی را در دل خود جا داده است به ویژه اینکه طرف او ترکیه است؛ کشوری که عربستان در بسیاری از پرونده ها به ویژه در خصوص بحران تحریم قطر، آن را متحد خود نمی داند.اما حریری آنکارا را به حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی کشورش فراخواند و علاوه بر این از آن خواست از طرح سرمایه گذاری در زیرساخت های لبنان حمایت کند .بی توجهی حریری به حساسیت های عربستان سعودیبه گفته کارشناسان و ناظران این مسائل موضوعاتی است که عربستان تاکید داشت هیچ طرف دیگری در آن وارد نشود مخصوصا اگر آن طرف متحدش نباشد.به هر حال سعد حریری که چند هفته پیش در ریاض در بازداشت به سر می برد، یک نوشته دیگر دارد با این مضمون: دیدگاه من و یلدریم در خصوص مخالفت قاطعانه با تصمیم آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل کاملا مطابقت دارد.

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

تحرکات انتخاباتی عربستان در لبنانچالش طلبی عرسبتان بر سر تصمیم آمریکا در ارتباط با قدس


این اظهارات به خوبی نشان می دهد که حریری کاملا از رویکرد سعودی در خصوص تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فاصله دارد، زیرا عربستان به همراه امارات کشورهای عربی را به قبول «معامله قرن» و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرامی خواند و این چیزی است که بسیاری از رسانه های غربی به آن اشاره و اعلام کردند، عربستان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را برای قبول این معامله و یا کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار داده است.بنابراین صحبت های حریری نشان می دهد، برای مقابله با این تصمیم در کنار ترکیه قرار دارد زیرا نوشته های او حامل پافشاری بر مخالفت جدی با این تصمیم آمریکا است که این چالش طلبی و یا چه بسا سیلی محکمی به عربستان سعودی است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 19
 • حی IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  35 2
  حریری با پس گرفتن استعفایش درلبنان .تاریخ مصرفش برای ریاض تمام شد .لذا اگر عاقل باشد لبنان را درصدر خدماتش قرار میدهد
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   14 8
   کدام خدمت؟ بچه پولدارها بلد نیست خدمت را معنا کنند.
  • US ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   33 0
   معمولا بچه پولدارها با چند لگد و کتک مفصل سر عقل میایند. هرچند دیر است ولی باز هم خوب است. بگذارید که این یک نسخه برای بچه پولدارهای خودمان باشد امین یا رب العالمین
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  22 30
  حریری اگر با ترکیه همراه باش مخصوصا در تقویت ارتش میتواند لبنان را از سیطره عربستان خارج کند
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   48 17
   یعنی ویروس عردوغانیسم رو وارد لبنان کنه؟ هرگز مقاومت همچین اجازه ای رو نخواهد داد
  • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   21 4
   فردا بوزقوردا لبنان رو هم به نقشه خیالی توران اضافه میکنن میگن مردم لبنان هم از نسل گرگ ها بودن!
 • آرامش BE ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  27 12
  سگ زرد برادر شغاله
 • LB ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  19 3
  همچین محکم هم نبود. اگر محکم بود یه جا نزدیک خونه حریری انفجار رخ میداد!
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  10 0
  این آقا برای حفظ اردوغان برای آل سعود و صهیونیستها به ترکیه رفته است.
 • قادر IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  14 20
  بیایید قبول کنیم که ترکیه خیلی حرفها واسه گفتن داره الکی نیست شما هم هی اردوغان اردوغان نکن برو واسه خودت یه کرم ترک بخر بزار اونجات جنسش خوبه
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  9 1
  اقای حریری که در بازداشت عربستان بود اینا بش میگن جنگ زرگری وهدفشون حزب الله بود که کلک حزب الله بکنن
 • RO ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  15 8
  مهندس ترکیه اگه جاپاش تو سوریه محکم شه که به ضرر ماست. تحلیل هات ابکیه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس