نقشه الفوعه و کفریا.jpg

ادلب این روزها بسیار سرد است. حالا دیگر نه یک تکه هیزم برای سوزاندن در این دو شهرک هست، نه حتی یک لیتر نفت یا سوخت دیگری در اختیار مردم عادی قرار گرفته است.

سرویس جهان مشرق - «پس از ۳ سال محاصره، روحیه خوبی دارد؛ نا امید نیست و خوشحال است؛ می‌گوید هفته گذشته کمک‌ها از طریق آسمان به دست شهروندان رسیده»؛ این بخشی از صحبت‌های ابوهادی در شهرک محاصره شده الفوعه با خبرنگار مشرق است.

**نقشه میدانی فوعه و کفریا و آخرین وضعیت میدانی ادلب**
**برای مشاهده بهتر جزییات و اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**

از او وقتی درباره نوع کمک‌های ارسالی می‌پرسم، می‌گوید «کمک‌های غذایی و لباس‌های گرم به دستمان رسید»؛ کمی مکث می‌کند و با اشتیاقی خاصی می خواهد از موضوعی صبحت کند؛ انگار احساس می‌کنم که صاحب گنجی بزرگ شده است؛ البته برای مردمانی که سه سال است یک وعده غذای گرم درست و حسابی را نچشیده‌اند و کودکانشان پای برهنه هستند، هرچیزی حکم یک گنج بزرگ را دارد:

- اتفاقی خاصی در شهرک‌های محاصره شده الفوعه و کفریا افتاده که این قدر خوشحال هستی؟

+ می‌خندد و در پاسخ می‌گوید: «پس از ۳ سال محاصره صاحب کفش شده ام.» من هم از خنده او خنده‌ام می‌گیرد و غمی هم در دلم می‌نشیند.

کفش‌های ارسالی برای مردم فوعه و کفریا

می‌گویم آیا فقط تو این شانس را در شهرک داشتی یا افراد دیگر هم امروز خوشحالی‌شان تکمیل شد؟ پاسخ او مثبت است و با لحن خاصی گفت: «من و متولدین قبل از سال ۲ هزار میلادی بالاخره این شانس را پیدا کردیم که صاحب کفش شویم.»

پس از سه سال،مردان فوعه و کفریا صاحب کفش‌های نو شدند که از آسمان رسیده است

می‌خواهد بیشتر صحبت کند؛ تاکید کردم که منتظر شنیدن حرف های او هستم. حالا بغض حرف زدن را برایش سخت کرده است: «احساس می کنم صدها سال به عقب بازگشتیم؛ هنوز باورم نشده که ۳ سال است در محاصره هستیم و هنوز در شوک هستم.»

می‌گوید سال‌های قبل تصور این روزها را نداشتم ... علاقه‌ای نداشتم بحث خیلی به سمت تلخی برود و به ناگاه پرسیدم: پس کودکان و نوجوانان صاحب کفش نشدند؟

صف دریافت کفش

با آرامش پاسخ داد: «ماه گذشته کودکان و نوجوانان شهرک های الفوعه و کفریا صاحب کفش شدند.»

ادلب این روزها بسیار سرد است. سوز سرمای ادلب با وجود لباس‌های گرم و وسایل گرمایشی هم به سختی تحمل می‌شد، حالا دیگر نه یک تکه هیزم برای سوزاندن در این دو شهرک هست، نه حتی یک لیتر نفت یا سوخت دیگری در اختیار مردم عادی قرار دارد. درباره سرمای شدید این روزهای استان ادلب از او می‌پرسم مردم چگونه این روزهای سرد را سپری می‌کنند؛ تاکید می‌کنم که می‌دانم تقریبا سوختی ندارید؛ ابوهادی می گوید سرمای شدید طاقت همه مردم را بریده و سوختی وجود ندارد.

صحبت هایش را ادامه می‌دهد و می‌گوید فقط تاجران سودجو سوخت در اختیار دارند؛ دوباره احساس می کنم که بغض کرده است؛ اندکی صبر می کند و می گوید ضربه‌ای که این تاجران به ما وارد کردند، تروریست‌ها انجام ندادند.

ابوهادی تاکید می‌کند که کمک های ارسالی از طریق هواپیما کافی نیست و تاجران سودجو با همکاری سرکرده های تروریستی کالاها را با قیمت گزاف به مردم می فروشند.

با تعجب پرسیدم مگر پولی برای مردم باقی مانده که بتوانند کالایی بخرند و اصلا چطور تاجران شهر با تروریست‌ها همکاری می‌کنند؟ سوال سوم را هم پرسیدم که چرا نیروهای مسلح مردمی دخالت نمی کنند؟

ابوهادی گفت: مردم پولی برای خرید کالا ندارند اما می توانند وسایل خانه خود را به تجار سودجو بفروشند؛ دوباره پرسیدم این برای تاجران و تروریست ها ارزشی ندارد؛ صحبت هایم را تایید می‌کند و می‌گوید تروریست ها فقط به دنبال فشار بر مردم محاصره شده هستند تا همه هستی‌شان را بگیرند.

بلند فریاد می‌زند: همه هدف‌شان این است که زنده زنده مردم را بُکشند؛ و این گونه صحبت هایش را تکمیل می کند: تروریست ها با تجار برای فشار بیشتر به مردم زد و بند کرده اند.

سوال سوم را هم این گونه پاسخ می دهد: نیروهای مردمی نمی خواهند درگیری داخلی در شهرک ها به وجود بیاید چون تروریست‌ها از این فرصت‌ها سوء استاده می‌کنند.

صحبت هایی که با امید و خوشحالی شروع شده بود حالا به قسمت های تلخش رسیده است؛ از ابوهادی می خواهم بیشتر از سختی های مردم محاصره شده بگوید؛ می‌گوید: «نبود بذر کشاورزی باعث شده مردم چیزی برای کاشت در مزارع اطراف شهرک ها نداشتند باشند.»

و به سرعت اضافه می‌کند: «اگر بذری هم وجود داشت امیدی برای کشاورزی نبود چون تک تیراندازهای تروریست‌ها مردم را در مزارع هم هدف قرار می‌دهند.»

می گوید: مردم نمی توانند مایحتاج اولیه خود را تامین کنند و شانس آوردیم که برف آمده تا حداقل آبی برای ذخیره داشته باشیم. از او می پرسم چگونه؟ در پاسخ گفت: مردم با قابلمه یا هر وسیله ای که دارند، برف جمع می کنند تا موقت هم که شده آب سالمی برای استفاده داشته باشند.

برای چند لحظه سکوت می‌کند؛ احساس کردم که ارتباط قطع شده اما خیلی زود متوجه شدم می‌خواهد از مسئله غم انگیز دیگری صحبت کند؛ ابوهادی می‌گوید دیگر هیزمی هم وجود ندارد که مردم بتوانند خود را گرم کنند.

آخرین تکه‌های چوب برای روشن کردن آتش

او به جزئیات بیشتر اشاره کرد و افزود: در اثر حمله مکرر تروریست ها درختان آتش گرفته‌اند و نابود شدند؛ انگار خسته شده اما ادامه می‌دهد: مردم برای گرم کردن خود در این سرما، درهای چوبی منازل را می شکنند و می سوزانند تا از سرما نمیرند.

استفاده از درهای چوبی منازل برای گرمایش

ابوهادی می‌گوید بگذار تا فرصت هست از فرماندهان جبهه مقاومت درخواستی کنم؛ ارسال آرد یک بار در هفته کفاف همه مردم را نمی دهد؛ کاش دوبار در هفته برای مردم از طریق آسمان آرد ارسال شود.

او درباره وضعیت بهداشتی و درمانی مردم محاصره شده الفوعه و کفریا نیز می‌گوید: هیچ امکانات اولیه درمانی و بهداشتی وجود ندارد و هر روز آمار مرگ و میر  زیادتر می‌شود.

می‌گوید چند نوزاد دیگر به دلیل نبود تجهیزات درمانی جان خود را از دست دادند؛ داستان جان دادن کودکان و نوزادان به قدری تلخ است که توان توضیح بیشتر ندارم.

به او اطمینان می‌دهم که درباره این موضوع دیگر چیزی نمی‌پرسم و صحبت هایش را در خصوص وضعیت درمانی این گونه تمام می کند: وضعیت فاجعه بار است و حملات شیمیایی تروریست ها هم به وخیم شدن شرایط منجر شده است.

از تحولات میدانی این منطقه بیشتر بخوانید:

کودکانی که ۳ سال است با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند + عکس و فیلم

در پایان گفت وگو از او می‌پرسم که آیا مردم از پیروزی های اخیر جبهه مقاومت در استان ادلب خبر دارند و آیا می دانند که رزمندگان به ۳۶ کیلومتری شهرک‌های محاصره شده رسیدند؟

ابوهادی طوری به این سوال آخر پاسخ داد که احساس کردم از فضای غم انگیز میانی مصاحبه فاصله گرفتیم و به لحظات امیدوار کننده ابتدای مصاحبه نزدیک شدیم؛ با صدای رساتر و همراه با امید گفت: بله خبر دارم و برای شکست محاصره لحظه شماری می‌کنیم.

ابوهادی گفت: «جمله‌ای می‌خواهم بگویم که در پایان مصاحبه حتما آورده شود تا به گوش فرماندهان مقاومت برسد»؛ و صحبت‌های پایانی اش را این گونه ادامه داد:

مردم الفوعه و کفریا همه هستی خود را از دست دادند اما تلاش می کنند پس از شکست محاصره برای استقبال از حاج قاسم سنگ تمام بگذارند...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  مرگ بر پژاکی ها و کردهای هندی کثیف که این شیعیان را سالهاست محاصره وگلوله باران میکنند..
  • FI ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   38 0
   کردها چگونه این محاصره شده ها را گلوله باران کردن زمانی که خیلی دور هستند از فوعه و کفریا پس وجدان کجاست! مرگ بر پژاکی ها
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   38 12
   چه ربطی به کوردها داره این مردم در محاصره تروریستهای حامی ترکیه هستن دورانی که نبل و الزهرا در محاصره بودن همین کوردهای عفرین بیشترین کمک کردن
  • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   19 15
   پژاکی ها و کوردهای هندی فقط مزدور اسراییل اند و از خودشان اراده ای ندارند
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   22 8
   بوزگورد مزدور تو علاوه بر نداشتن انسانیت سواد هم نداری وگرنه می فهمیدی که الان سالهاست مزدوران عردوغان در النصره و ارتش آزاد شیعیان فوعه و کفریا رو محاصره کرده اند؛ لعنت بر عروغان و تروریستهای مزدورش
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   8 5
   بعضی ها معنی کنایه را هم نمیفهمند.... چون وحشی حیوان پانترک هستند...کامنت گذار اول هستم... همون 4:28...یاحق
  • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   6 8
   صهیونیستهای نجس در با کو و ترکیه بایگاه دارن سفارت خانه دارن واقع با ن تورک خطرناکترین مکتب برای انسانیته
  • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   11 7
   اردوغان و عثمانی این بوژگوردهای وطنی رو رافضی میدونه
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  106 4
  خدا صبرشون بده خدا انشاالله کمکشون کنه و هرچه زودتر مقاومت به انجا برسه و نجات پیداکنند.واقعا خیلی ناراحت کننده و غمی بر دلهایمان گذاشته این محاصره چند ساله فوعه وکفریا.اماده فرمانیم تا ریشه ظالمان دوران را نابود کنیم.به امید رهایی این عزیزان انشاالله
  • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   32 8
   برادران عزیز بخدا چند ساعت قبل سر نخریدن یک کالای ترک با کیفیت ؛با همسرم کلی بگو مگو و قهر کردیم ولی حاضر به خرید کالای ترک نشدم چون این کالاها رنجنامه کودکان سوری است که پای دستگاهها تا دو نصفه شب کار می کنند و زیر دستگاه می خوابند اگر برای فرزندان مظلوم سوریه که از ستم اردوغان مظلومانه در گورهای سرد خوابیدند دلتان می سوزد از خرید هر چه کالای ترک پرهیز کنید تا در فشار اقتصادی مردم ترکیه اردوغان را به گورستان تاریخ بیندازد پس با نخرید کالای ترک برای دفن اردوغانیزم همکاری فرمایید تا مرهمی باشد بر دل مادران سوری که کودکانشان را مظلومان در خرابه ها دفن کرده و می کنند ؟؟ . یا حسین (ع)
  • IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   1 11
   یعنی کالای توورک های با عورضه را نخریم؟مگه میشه؟ فعلا که عده ای که مرفه تر از بقیه هم در ایران هستند تا نام ترک وتاتار و چچن میاد کم مونده غش کنند و این کلمات را از نام ایران وباکریها هم مقدس تر میدانند
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  101 3
  ان شالله تا قبل از عید ازاد بشه
 • DE ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  62 3
  انشالا خداکمک کنه محاصره بشکنه
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  حاج قاسم بعد از خدا و امام زمان (عج)و رهبری عزیزمان امید همه شیعیان جهان است. درود بر حاج قاسم
  • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   0 6
   امید عراقی ها و سوری ها فقط
  • عبدالله IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   9 2
   جانم فدای حاج قاسم (سردار دلها ) و شیعیان فوعه و کفریا. شیعیان فوعه و کفریا در قلوب ما جای دارند. آنها شرف و حیثیت مایند. از جان گذشتگی و مقاومت حسینی آنها افتخار شیعیان و افتخار کل بشریت است. آنها به عشق سیدالشهدا (ع) و ابوالفضل عباس(ع) این نبرد جانفرسا را به جان خریده اند. ای کاش می شد که جان ناقابلم را فدای این دلاوران صبور نمایم.
 • علي IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  65 4
  خدايا خودت كمكشون كن و نگهبانشون باش
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  59 1
  کاش راهی بود که میشد کمکشون کرد
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  54 1
  ان شاءالله به زودی آزادمیشوند
 • مهیار IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  54 1
  36 کیلومتر یعنی فقط یه یا علی دیگه لازمه تا ازادی این دوتا شهرک. فکرشو بکنید حتی یک روز زندگی تو محاصره رو سختی و زجری که این مردم کشیدن وحشتناکه و مسئولشم کسایین که از تروریستا حمایت کردن و اسم این جانیارو گذاشتن معارضین میانه رو. فقط امیدوارم کشورای خودشون همیه روزی درگیر این معارضین میانه رو بشن
  • IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   13 3
   ای سپاهیان ظلم ستیز سیدعلی و خط مقاومت به پیش بتازید چنان که خداوند می فرماید و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه . عزیزان شما را بخدا به پیش تا آزادی فوعه و کفریا راهی نمانده فقط یک یا حسین (ع) دیگر . یا زینب کبری (ص)
 • قریشی IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  49 3
  بیایید برای یه بارهم که شده با دیدن این ظلم ها و این مقاومت ها ، تفرقه بین ایرانی و عرب رو کنار بذاریم.
 • LB ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  51 6
  کجان مدعیان حقوق بشر و انسانیت؟ کجان اون فلج مغزهایی که برای کشته شدن یک سگ تظاهرات به راه میندازن؟
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  43 2
  زنده باشید و پایدار!
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  40 7
  واي برما و بر دولت غرب زده ما
  • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
   8 3
   چطور ترکیه اجازه داره مثلا برای ترکمنها که تبعه ترکیه هم نیستند از زمین وهوا موشک بر سرمخالفانش بریزه.. ولی ایران نباید به بهانه‌ای به این بدیهی و انسانی .. دخالت آشکار نکنه و دمار از روزگار ارتش آزاد وهابی عثمانی والنصره عشق پانترک وهابی در نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ایران باید عین ترکیه قاطع تر باشه وگرنه قافیه رو میبازه...
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  39 5
  چه روزهای دردناکی پشت سر گذروندند اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  42 5
  خداوند انشاء الله موجبات خلاصی آنها را بدست رزمندگان مقاومت اسلامی مهیا نماید و این آلام ورنج آنها به حق مقربان درگاه خداوند نتعال پایان یابد .
 • فرید IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  41 4
  به امید آزادی هرچه سریعتر این مردم مظلوم ستم کشیده با حمله رزمندگان مقاومت برایشان دعا می کنیم و خود را در رنجهایشان شریک می دانیم .
 • پلنگ IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  43 5
  زنده باد حاج قاسم
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  15 1
  تصورش هم سخته
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  26 9
  ترکیه برای منافع خودش مستقیما حمله نظامی کرده.ایران خیلی بیشتر وقاطع تر این باقیمانده های تروریستها را از بین ببرد
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
   2 1
   عکس از بی عرزگی دولت ایرانه اگه پشت نیروهای مقاومت میبود مثل مرد حاج قاسم تنها نمیزاشتن سوریه الان آزاد بود انگار که این دولت جمهوری اسلامی نیست هر زخم زبونی که بگی به مدافعان حرم زدن دامون خون شده
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  9 0
  خدا لعنت کنه این تروریست های حرومزاده رو چیزی نمانده به پیروزی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس