امام خمینی

هواپیمای حامل آیت الله خمینی مقداری بنزین اضافی زده بودد تا اگر نتواند در تهران به زمین بنشیند بتواند راحت به پاریس برگردد.

سرویس تاریخ مشرق- حوادث انقلاب در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ آن‌چنان شدتی گرفت که هیچ‌یک از عناصر نظام شاهنشاهی یارای مقابله با آن را نداشتند و در نهایت در ۲۲ بهمن، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. بر همین اساس، تصمیم داریم روزنامه کیهان را از اول تا ۲۲ بهمن مرور کنیم و حوداث مهم این دوره را با شما در میان بگذاریم.

**برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید**

۱. توی دهن این دولت می‌زنم

برخی از زیرتیترهای مهم سخنرانی امام خمینی (ره) در صفحه اول کیهان نقل شده است که در ادامه می‌آید: (نکته جالب اینجاست که متن کامل بیانات حضرت امام به دلیل ضیق وقت در روزنامه منتشر نشده است)

  • تا زنده‌ایم نخواهیم گذاشت هستی ما به کام آمریکا برود
  • آقای ارتشبد، آقای سرلشکر، شما نمی‌خواهی مستقل باشی؟ می‌خواهی نوکر باشی؟
  • میخواهم مملکت دارای نظام ناشی از ملت باشد
  • ما با سینما، تلویزیون و رادیو مخالف نیستیم، با فحشا مخالفیم
  • بر اساس آرای مردم دولت و مجلس درست می‌کنیم

۲. طول جمعیت استقبال‌کننده ۳۳ کیلومتر بود

جزییات استقبال از امام خمینی در صفحات مختلف کیهان منتشر شده است. در صفحه دوم این روزنامه پیام خداحافظی امام خمینی به فرانسوی‌ها این‌گونه آمده است: «کشور شما را ترک می‌کنم تا برای خدمت به کشور خودم بروم. مهمان‌نوازی دولت فرانسه و حس آزادی‌خواهی آن را فراموش نخواهم کرد» آیت الله از اهالی نوفل‌لوشاتو نیز به خاطر دردسرهایی که اقامت وی برایشان فراهم کرده بود، عذرخواهی کرده است.

هواپیمای حامل آیت الله خمینی مقداری بنزین اضافی زده بودد تا اگر نتواند در تهران به زمین بنشیند بتواند راحت به پاریس برگردد. همراهان آیت الله گفتند به اصرار ایرفرانس عده مسافرین هواپیما به ۵۰ مسافر و ۱۵۰ روزنامه‌نگار محدود شد تا جمبوجت امکان حمل بنزین بیشتری داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس