داعش افغانستان

آمریکایی‌ها از بیست سال قبل با اسم مذهب در افغانستان به دنبال ناامنی بوده و اکنون نیز به ‌دنبال آن هستند که با ایجاد ناامنی، حضور خود را تأمین کنند و اهداف سیاسی و اقتصادی‌شان را پیش ببرند.

سرویس جهان مشرق - حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در ابتدای جلسه درس خارج فقه به پروژه انتقال داعش از سوریه و عراق به افغانستان اشاره و ضمن ابراز تأسف عمیق از کشتار مردم بی‌گناه در حوادث تروریستی اخیر افغانستان، گفتند: هدف امریکا از انتقال تروریست‌های داعش به افغانستان، موجه کردن ادامه حضور خود در منطقه و ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی است.

بیشتر بخوانیم:

هدف امریکا از انتقال داعش به افغانستان توجیه حضور خود در منطقه است

ایشان با اشاره به دست داشتن داعش در ترور صدها نفر از مردم در حوادث ماههای اخیر افغانستان، افزودند: همان دست‌هایی که با ایجاد داعش، آن را ابزاری برای ظلم و جنایت علیه مردم در سوریه و عراق قرار داد، امروز پس از شکست در آن مناطق به‌ دنبال انتقال داعش به افغانستان هستند و کشتارهای اخیر در واقع آغاز همین نقشه است.

تصویری از رهبر انقلاب در جلسه درس خارج فقه امروز

از زمانی که موضوع فروپاشی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق مطرح شد، مشخص بود که این فروپاشی مربوط به تشکیلات سیاسی این گروه است و افکار و ریشه های سرطانی این گروه از هم نپاشیده است. از همان زمان با توجه به بهره‌برداری های سیاسی کشورهای غربی- منطقه ای از داعش مشخص بود که باید مقصدی دیگر برای این تروریست ها تامین شود. البته از همان زمان پیش‌بینی می‌شد که با توجه به تحرکات بالای تروریست های داعش در افغانستان و شرایط ویژه این کشور، افغانستان به کانون اصلی استقرار منطقه‌ای داعش تبدیل شود.

بیشتر بخوانیم:

مقصد بعدی تروریست‌های داعش کجاست؟ +عکس

نگاه آماری به تحولات و درگیری‌های افغانستان

در هفته جاری در یک حمله تروریستی در نزدیکی یک دانشگاه نظامی در پایتخت افغانستان ۱۱ نظامی کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شده اند. این حمله دومین حمله تروریستی در کابل بود. روز شنبه نیز تروریست ها یک دستگاه آمبولانس پر از مواد منفجره را در نزدیکی وزارت کشور افغانستان منفجر کردند که در اثر آن ۱۰۳ نفر کشته و ۲۳۵ زخمی شدند.

سی‌ام دی ماه گذشته نیز شش عامل تروریستی با ۱۵ ساعت تیراندازی و انفجار، هتل اینترکنتیننتال در یکی از امن ترین محلات کابل را به صحنه جنگ تبدیل کردند. شمار جان‌باختگان حمله به این هتل ۴۳ تن اعلام شد که ۱۱ نفر از  قربانیان تبعه اوکراین و ونزوئلا بودند. هر شش مهاجم تروریست در این عملیات کشته شدند.

تصویری از حادثه تروریستی داعش در افغانستان

بر اساس گزارش‌های برخی رسانه‌های افغانی، طی ماه گذشته شمسی در این کشور بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در نتیجه حملات تروریستی و درگیری‌ها جان خود را از دست داده اند. بر اساس این گزارش‌ها، در درگیری‌هایی که طی آذر ماه در بخش‌های مختلف افغانستان میان نیروهای امنیتی و گروه‌های تروریستی صورت گرفته ۵۹ تن از سربازان ارتش و ۱۸۸ نیروی پلیس کشته و ۱۵۲ تن دیگر زخمی شده اند.

بیشتر بخوانیم:

هشدار مهم رهبر انقلاب در پاسخ به نامه سردار سلیمانی/ طرح جایگزین آمریکا در مرحله پس از داعش چیست؟

بنا بر یک گزارش امنیتی، ‌ در ماه گذشته در مجموع درگیری‌ها و حمله‌های تروریستی، ۱۸۵ غیرنظامی نیز جان خود را از دست داده‌اند و ۲۳۱ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

همچنین وزارت امور داخله افغانستان در گزارش خود مربوط به ماه گذشته تاکید می کند که در این ماه در تمامی رویدادها و نبردها نظامیان افغانستان توانسته اند ۵۷۳ تن از عناصر مسلح تروریست را از پا در آورند. در این گزارش همچنین تاکید شده که ۱۸۷ تن دیگر از مخالفان نیز زخمی شده اند و نیروهای امنیتی ۱۳۳ تن از مخالفان را به اسارت گرفته اند.

نگاهی آماری به تلفات درگیری های امنیتی در سال جاری نشان از افزایش ۴۸ درصدی تلفات نسبت به سال گذشته دارد. نگاهی آماری به تلفات درگیری های امنیتی در سال جاری نشان از افزایش ۴۸ درصدی تلفات نسبت به سال گذشته دارد.

در حالی که در سال پیش در مجموع ۲۵۴۴ نیروی نظامی و امنیتی در افغانستان در نتیجه حملات تروریستی کشته شدند، اما این رقم تا پایان دی ماه امسال، به رقم ۲۶۲۷ تن رسیده است. تلفات نیروهای پلیس نیز با ۱۱ درصد افزایش به رقم ۷۴۵ نفر تا دی ماه رسیده است. این در حالی است که تلفات نیروهای پلیس در سال گذشته ۶۷۱ نفر بود.

اهداف آمریکا از تقویت داعش در افغانستان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود، مشغول‌سازی ملت‌های منطقه به خود را سیاست درجه اول آمریکایی‌ها دانستند و گفتند: آمریکا به ‌دنبال آن است که این منطقه روی خوش نبیند و دولت‌ها و ملت‌های منطقه به خود مشغول باشند تا به فکر معارضه با عامل خبیث استکبار یعنی صهیونیسم نیفتند.

موج ناامنی در افغانستان

ایشان هدف بعدی آمریکا از ایجاد ناامنی را موجه ‌کردن حضور خود در منطقه بیان کردند و افزودند: آمریکایی‌ها خود عامل اصلی ناامنی در افغانستان هستند و کشتارهایی که به اسم مذهب در این منطقه از حدود بیست سال قبل انجام گرفت، مستقیم یا غیرمستقیم بوسیله عوامل امریکا بود و اکنون نیز به ‌دنبال آن هستند که با ایجاد ناامنی، حضور خود را تأمین کنند و اهداف سیاسی و اقتصادی‌شان را پیش ببرند.

بیشتر بخوانیم:

ایران نقش اول را در افغانستان دارد/ رابطه جدید ایران و طالبان برای مقابله با داعش +عکس و فیلم

علاوه بر مواردی که رهبر معظم انقلاب در زمینه تلاش آمریکا برای ابقای نیروهای نظامی خود و کشتار امت اسلام در مورد حمایت از استقرار داعش در افغانستان مطرح می کند، تحلیلگران اعتقاد دارند طرح و برنامه آمریکا برای استفاده از منابع معدنی افغانستان بویژه ذخایر غنی اورانیوم و حمایت از کشت و توزع مواد مخدر در جهان از دیگر اهداف عمده آمریکا برای تقویت تروریست های داعش در منطقه است. گروه‌های تروریستی مبالغ هنگفتی را از طریق قاچاق مواد مخدر کسب و از آن برای خرید سلاح و مهمات استفاده می‌کنند. آمارهای موجود نیز نشان از آن دارد که همزمان با افزایش فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان، کشت مواد مخدر نیز در این کشور افزایش پیدا کرده است.

طرح و برنامه آمریکا برای استفاده از منابع معدنی افغانستان بویژه ذخایر غنی اورانیوم و حمایت از کشت و توزع مواد مخدر در جهان از دیگر اهداف عمده آمریکا برای تقویت تروریست های داعش در منطقه است. به نظر می رسد یکی از اهداف بلند مدت ایجاد جنگ نیابتی آمریکا از طریق داعش، هدف قرار دادن همسایگان افغانستان به ویژه ایران است. تحرکات مرزی مشکوک در مرزهای جنوب شرقی و غربی ایران یکی از این دلایل است.

کاخ سفید همچنین با استفاده از چماق داعش تلاش خواهد کرد به کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کرده و به سرحد روسیه و چین برسد.

سایه سیاه داعش بر روی کشور جنگ زده افغانستان نشان از ابرهای تیره و تار جنگ و خونریزی و اقدامات تروریستی بیشتر دارد. این در حال است که دولت این کشور نیز توان و انگیزه کافی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی را ندارد و از سوی دیگر آمریکا نیز برای بقای موجودیت خود در منطقه و ناامن کردن مرزهای ایران و گسترش درگیری‌ها در شرق آسیا به دنبال حفظ عناصر تروریستی در افغانستان است. به این ترتیب است که طی دی ماه گذشته در دو طرف درگیری ها بالغ بر ۱۰۰۵ نفر کشته و ۹۴۳ نفر زخمی شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  5 30
  #نه به خالی بند
  • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
   18 3
   چی میگی؟
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  31 4
  با انتقال داعش به افغانستان ایران رو میتونن به مرزهای شرقی اش سرگرم کنند و گروهای دیگه ای رو در سوریه و عراق به وجود بیارن و مناطق شیعی را نا امن کنند تا اسراییل به آرامش برسه
 • ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  17 16
  رهبر انقلاب خیلی رقیق القلب هستند از کشتار بیگناهانی که کار داعش باشد ناراحت می شوند
  • سارا IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
   2 7
   مرگ بر ضد ولایت فقیه
  • قریشی IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
   2 2
   منفی دادم چون شما متوجه نیستی که رهبر انقلاب یه عارفه عالمه پاک سرشته. ایشان از هر ظلمی ناراحت میشوند اما مانند امام علی علیه السلام منتظر بالا رفتن فهم مردم جامعه اند. فاطمیه سلام.
 • US ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  0 2
  ... انتقال داعش به افغانستان توسط آمریکا ..
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  2 4
  وای اگر خامنه ای اذن جهادم دهد تروریست های جهان نتواند که جوابم دهد . یا حسین (ع)
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  1 2
  آمریکا نماینده واقعی شیطان است برای تسلط شیطان بر آزادیخواهان جهان..... آمریکا عامل فقر ایران است و فقر عامل اعتراضات
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  0 0
  طالبان تغییر نام داده اند وگرنه چگونه امکان دارد داعشی ها به افغانستان رسیده باشند. هیچ توجیهی برای مشروعیت دادن به طالبان از نظر دین و انسانیت پذیرفتنی نیست.
 • کارشناس IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  4 0
  نفوذپذیری مرزهای شرقی زیاد است . و همسایگان ایران در این مرزها خطرشان از ترکیه بیشتر است . ایران باید خیلی مراقب باشد
  • GB ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
   0 2
   خطر بیشتر از اقلیم هست بعدا افغانستان بعدا باکستان مابقی مرزهامون امنه
  • GB ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
   0 2
   خطر بیشتر از اقلیم هست بعدا افغانستان بعدا باکستان مابقی مرزهامون امنه