خاویر پووز گومس

خاویر پووز گومس ستاره لالیگا و مربی آکادمی فوتبال در مادرید ابراز امیدواری کرد، فوتبال ایران در 10 سال آینده به یک قطب جهانی تبدیل شود.

سرویس ورزش مشرق - حضور خاویر پووز گومس (Javier Poves Gómez) بازیکن معروف مادریدی به خصوص بابت حرف‌های جنجالی و محبوبیت مردمی در تهران باعث شد برای مصاحبه و سوالات اختصاصی در اولین روز حضورش اقدام کرده و در هتل محل اقامت با او و مدیر برنامه هایش، آقای فرامرز پلنگ‌بُد هم کلام شویم.

نماینده رسمی رئال مادرید و دوست صمیمی خاویر، البته حامل مدارکی بود که ثابت می کرد، نمایندگی رسمی باشگاه رئال مادرید برای برگزاری کمپ تمرین و آکادمی تابستانی را در اختیار دارد.

فرامرز پلنگ‌بُد نماینده رسمی رئال مادرید و خاویر پووز گومس مشاور فنی و مربی اکادمی در جنوب مادرید

نخست با طرف ایرانی که رابطه بسیار خوبی با سفرای ایران و اسپانیا در دو کشور دارد و مقامات باشگاه رئال مادرید و فدراسیون فوتبال اسپانیا را به خوبی می شناسد، صحبت می کنیم و از او می خواهیم درباره فعالیت ها و علت حضورش در ایران بگوید: «با رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا رابطه بسیار خوبی دارم و این حاصل سالها تلاش و مطالعه و بررسی شرایط بوده که توانسته ام، مجوز فعالیت از سوی باشگاه رئال مادرید را دریافت کنم و برای کشورم چنین امتیازی را به ارمغان بیاورم. وقتی رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا بازداشت شد، البته اتهامش هرگز به اثبات نرسید و فقط می خواستند او را تحریب کنند، من هم خودم تصمیم گرفتم تمام مدارک خود را به دادگاه شماره 3 مادرید ببرم و آنها از صداقت و شفافیت کارهای من متعجب شده بودند. همه کارهای من روی نظم و دقت بالا است و همین مساله باعث شده در کارم موفق باشم. »

فرامرز پلنگ‌بُد ؛ نماینده رسمی رئال مادرید

وی ادامه داد: «سال گذشته نمایندگی باشگاه رئال مادرید را برای کمپ تابستانی دریافت کردم و همزمان برای لیسانس برگزاری اکادمی رئال مادرید و تربیت بازیکن و مربی اقدام کردم و در این عرصه نیز موفق شدم این مجوز مهم را دریافت کنم. تلاش من از ابتدا این بود که تمامی کارها قانونی و شفاف صورت بگیرد. اکنون خاویر گومس به عنوان یک بازیکن فعال و کسی که کلاسهای مهم مربیگری را تجربه کرده در مادرید مدارس حرفه ای فوتبال دارد و به من در این زمینه کمک می کند، در این آکادمی اکنون دو جوان ایرانی به نام های شایان عطاریان و علیرضا در خط حمله بازی می کنند و این اتفاق ها برای فوتبال ایران بسیار سودمند است، در فصل تابستان این کمپ ها برقرار است و اکنون در ایران این پروژه خوب را کلید خواهیم زد. استعدادیابی، ارتقای زیرساخت ها، استاندارد کردن فوتبال در مقاطع سنی مختلف در دستور کار ما خواهد بود. ستاره های جوان ایرانی نیز وقتی به مادرید می آیند، غذای حلال، اتاق خواب و مسکن خوب، دعوت نامه و ویزا، لباس مناسب، پزشک و یک خط تلفن موبایل وارد آکادمی می شوند. خدمات خوبی به آنها ارایه می شود و البته فارغ التحصیل شدن در این آکادمی ساده نیست. »

خاویر پووز گومس

* خاویر در حرم رضوی

نماینده رسمی رئال مادرید در ایران افزود: «در ایران چند سفر مهم داشتیم چرا که خاویر علاقه داشت تا ایران را نیز مشاهده کند و از این کشور زیبا لذت ببرد، البته که همه ایرانیان میهمان نواز هستند اما در مشهد واقعا از میهمان نوازی آقای خداداد عزیزی شگفت زده شدیم، ایشان لطف زیادی به ما و میهمان خارجی ما داشتند و خاطره خوبی از زیارت حرم رضوی داریم. آقای عزیزی واقعا به ما لطف داشت

وی در پایان خاطرنشان کرد: « هدف محوری و اصلی ما این است که به کشور خود، سرمایه وارد کنیم، تاسیس آکادمی رئال مادرید در ایران به سود فوتبال کشورمان است و تلاش می کنیم بهترین اتفاق‌ها در این عرصه رخ بدهد. زیرساخت‌های فوتبال پایه کشورمان باید اصلاح شود و مربیان بزرگ آکادمی های رئال مادرید باید به ایران سفر کنند، در عین حال ایران را بیش از پیش به دنیا معرفی خواهیم کرد و هر یک از این میهمان ها سفیر خوبی برای ایران خواهند بود.»

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

موریینتس در ایران هرج‌ومرج ایجاد می‌کند

در ادامه خاویر گومس در مصاحبه ای صمیمانه با خبرنگار مشرق به سوالاتی در خصوص هم گروه شدن ایران با اسپانیا و همچنین نظرش درباره ایران و فوتبال این کشور پاسخ گفت.

او درباره زندگی و بیوگرافی خود اظهار داشت:« یک پسر اسپانیایی بودم که شانس ورود به دنیای فوتبال اسپانیایی را داشتم. نخست راهی اتلتیکومادرید شدم و بعد از آن در رایووایکانو نیز بازی کردم، رشد آکادمیک برای من اهمیت داشت و به خوبی در مقطع سنی نوجوانان و جوانان با فوتبال آشنا شدم. در اسپورتینگ خیخون رسما وارد دنیای فوتبال حرفه ای در مقطع بزرگسالان شدم و فوتبال را شناختم».

خاویر پووز گومس

* عاشق ایران شدم

گومس درباره ایران و احساسش درباره کشور ما گفت: «حس بسیار خوبی درباره ایران دارم و از وقتی وارد ایران شدم متوجه زیبایی ها و مردم خوبش بودم، حس عجیبی است و توصیف ساده نیست اما باید بگویم که عاشق ایران هستم. کار کردن در فوتبال ایران برای من یک افتخار است، دوست ایرانی من باعث شد از 5 سال پیش وارد ایران بشوم، سفرهای زیادی در ایران داشته ام و ایران مرا به خود جذب کرد. اکنون می خواهم با جدیت بیشتر و با کمال میل در ایران و فوتبال بزرگ این کشور کار کنم.»

وی درباره تیم ملی ایران نیز گفت: «ایران همیشه شگفتی ساز بوده و البته باید به سطحی برسد که دیگر حضور در جام جهانی برایش شگفت انگیز نباشد و در خود جام جهانی به نتیجه مطلوب برسد. این شایستگی در فوتبال ایران وجود دارد. وقتی قرعه کشی انجام شد به این فکر می کردم که ایران می تواند همه را شگفت زده کند، واقعا این را به خاطر حضورم در ایران نمی گویم و مطمئن هستم که ایران یکی از سخت ترین رقبای اسپانیا خواهد بود. من فکر می کنم که کی‌روش یک مربی بسیار خوب است و در فوتبال ایران بسیار خوب عمل کرده و کارنامه بسیار خوبی دارد. او تیمی در اختیار دارد که می تواند برای مردم کشورش تلاش کند و بجنگد و به نتیجه برسد. کار کی‌روش در رئال مادرید هم خوب بود ولی رئال مادرید همیشه منتظر پیروزی است و کی‌روش در مادرید فرصت درخشش نداشت و سیستم رئال مادرید برای او در آن دوران دردسرساز شد. مثل حالا، زیدان هم با این همه درخشش و افتخار اکنون که تیمش دچار بحران شده در حال اخراج است

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

کاسه صبر کارشناسان لبریز شد؛ اصرار احمقانه زیدان بر عدم تغییر!

خاویر درباره حضور زیدان در رئال مادرید نیز گفت: «در رئال مادرید همه دنبال پیروزی هستند و به مربی اجازه شکست نمی دهند، هر شکست، یک قدم به سمت اخراج است و مربی رئال مادرید همیشه کوهی از استرس است. زیدان همان زیدان است و بازیکنان همان بازیکنان هستند. به نظر من باید به زیدان اعتماد کنند و اجازه بدهند او و تیمش روی لیگ قهرمانان اروپا متمرکز باشند. زیدان هنوز یک فشنگ در هفت تیر خود دارد و باید اجازه بدهند به کارش ادامه بدهد».

زین الدین زیدان

* مقایسه مسی و رونالدو

خاویر پووز درباره لیونل مسی و رونالدو اظهار داشت: «همیشه وقتی پای مقایسه می رسد می گویم که مقایسه این دو مثل کنار هم قرار دادن سیر و پیاز است، هر کدام ویژگی های خودشان را دارند و نمی شود این دو را با هم مقایسه کرد، باید سالها و سالها بگذرد تا دوباره مثل مسی یا رونالدو وارد دنیای فوتبال حرفه ای شوند. رونالدو را باید در فضای کلی تحلیل کرد و نمی شود به خاطر افت اخیرش، او را متهم به کم کاری کرد، در مجموع رونالدو خیلی به رئال مادرید کمک کرده است».

خاویر پووز گومس

نماینده باشگاه رئال مادرید و مربی آکادمی های جنوب شهر مادرید درباره ایران و گروه سخت و پیچیده اش در جام جهانی 2018 نیز گفت: «این گروه واقعا پیچیده است. من فکر می کنم که پرتغال و مراکش صعود نمی کنند و ایران و اسپانیا راهی مرحله بعدی خواهند شد. جام جهانی یک اتفاق بسیار رویایی است اما پرتغال مثل ایران، جام جهانی را حس نمی کند و غیرت بازیکنان ایرانی که من دیده ام برگ برنده تیم کی‌روش است. بازیکنان ایرانی بازیکنان بزرگی هستند و نباید این تیم را دست کم بگیرید. از بازیکنان قدیمی و بزرگ فوتبال ایران خداد عزیزی را می شناسم و البته مسعود شجاعی و جواد نکونام را به خوبی می شناسم، اینها بازیکنان خوبی هستند. وقتی شجاعی در اوساسونا بود روبروی او بازی کردم و این تجربه جالبی برای من بود».

کارلوس کی روش

* کی‌روش آدم باهوشی است

خاویر درباره اندیشه های تدافعی کی‌روش خاطرنشان کرد: «این احتمال وجود دارد که ایران برابر اسپانیا نیز تدافعی بازی کند اما این فوتبال حرفه ای است و سیستم دفاعی خودش یک هنر است. کی‌روش آدم باهوشی بوده و تصمیم گرفته که در کار دفاعی تیمش را تقویت کند. او به نتیجه فکر می کند، و این طبیعی و خوب است.»

خاویر درباره سوال مشرق درخصوص لقب عجیبش در فوتبال اسپانیا به عنوان بازیکن عصبانی گفت: «البته این صفتی بود که ال پایس اسپانیا برای من انتخاب کرد و من موافق این قضیه نیستم. وقتی به جمع حرفه ای های فوتبال وارد شدم حس خوبی نداشتم و از ویژگی های فوتبال حرفه ای خوشم نیامد. به عقیده من در فوتبال حرفه ای دنیا مافیا وجود دارد و این مافیا در حال گسترش است البته در چند سال گذشته در اسپانیا با این پدیده مبارزه خوبی شده است. فوتبال تبدیل به یک بیزینس بزرگ شده و این درست نیست».

* چرا ایران؟

وی ادامه داد: «ایران به نظر من یک کشور فوق العاده است، خدا می داند وقتی وارد ایران شدم حس عجیبی داشتم و عاشق این کشور شدم. دوست داشتم در نقاطی از جهان به جوانان فوتبال بیاموزیم و از لحاظ شخصی تصمیم گرفتم در این کشور فعالیت کنم. ایران پتانسیل بالایی در فوتبال دارد و می تواند به یک قطب مهم در فوتبال جهان تبدیل شود و باید به مقطع سنی پایه توجه شود».

خاویر پووز گومس

خاویر درباره جمله مشهورش در روزنامه ال پایس که گفته بود فوتبال یعنی پول و فساد تصریح کرد: «البته سالها از آن مصاحبه می گذرد و در آن زمان 24 سال سن داشتم و اکنون 31 ساله هستم اما باید بگویم که به هر حال فوتبال زمینه ای را می سازد که عده ای برای فساد مالی در آن تحریک و تشویق می شوند، خوشبختانه در ایران جوانان اول تربیت می شوند و سپس راهی فوتبال می شوند، در فوتبال کشورهای اروپایی متاسفانه انسان بودن پس از فوتبالیست بودن مطرح می شود. ایران باید همیشه مراقب نفود فساد در فوتبالش باشد، فوتبال پاک واقعیت دارد و می شود آن را خلق کرد. جمعیت بالای ایران می تواند ثروت بالایی برای فوتبال باشد. اگر درست هزینه شود، در 10 سال آینده ایران به یک قطب تبدیل خواهد شد».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • محمد IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  4 14
  حرفهای خنده دار زده --- با کی روش دستشون تو یه کاسه هست ،میخوان با این حرفها مرتب قراردادها تمدید وسرمایه های ملت رو بچاپند اصلا که این اتفاق بیفته چه گره از کار ومشکلات مردم باز مینکنه
 • احمد IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  11 0
  امیدوارم از این اتفاق ها بیشتر رخ بده باید فوتبال ایران و البته ایران رو بیشتر از قبل به دنیا بشناسونیم مرسی
 • متین IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  11 5
  از اینکه میگه(ایران و اسپانیا به مرحله بعد صعود می کنند) نشون از صداقت ایشون داره!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس