کد خبر 824368
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
بلیت فروشی

امسال شرایط بلیت‌فروشی جشنواره فیلم فجر با سال‌های گذشته تفاوت داشت و پیش از آغاز بلیت فروشی سهمیه‌ای برای افراد خاص در نظر گرفته شد، اما همچنان دست دلالان در بازار سیاه باز ماند!

به گزارش مشرق، فروش بلیت جشنواره فیلم فجر در ساعت 24 دیشب پایان یافت. امسال شرایط پیش فروش بلیت با سال‌های گذشته متفاوت بود. گرچه هیچ مشکلی در سامانه بلیت فروشی وجود نداشت، اما مخاطبانی که بلیت‌های سی و ششمین جشنواره در سایت جشنواره با این پیام مواجه شدند که «مخاطبان گرامی فیلم‌های جشنواره در دو گروه سودای سیمرغ (1) با 13 فیلم و سودای سیمرغ (2) با 12 اثر تنظیم شده است. شما با خریداری سری بلیت‌های هر کدام از این دو ستون، می‌توانید 11 فیلم را تماشا بفرمایید. بدیهی است از سودای سیمرغ (1) دو فیلم و از سودای سیمرغ (2) یک فیلم به صورت چرخشی از چرخه نمایش خارج شده، در سانس های مختلف تکرار می‌شود که امکان دارد در فهرست انتخابی شما نباشد.»

این موضوع باعث شد تا اطلاعیه‌ای در سایت جشنواره فیلم فجر منتشر و این اطلاعات در اختیار مخاطب گذاشته شود که هر کس از سری 12 و 13 تایی فیلم ها تنها امکان دیدن 11 فیلم را دارد، ولی مساله اینجاست که مخاطب نمی‌داند 11 بلیتی که خریده شامل چه آثاری است و تنها می‌داند 11 اثر از هر سری است.

مساله سهمیه برخی افراد قبل از آغاز پیش‌فروش بلیت‌ها هم امسال حاشیه‌هایی به همراه داشت. این که کارت های ویژه خرید بلیت از 27 دی ماه در اختیار برخی قرار گرفت، اما از 28 دی ماه امکان خرید بلیت فراهم شد، یعنی سایت دو روز زودتر از مردم عادی برای آنها باز شد. همین امر موجب شد تا برای دومین بار ظرفیت سینماها را برای 2 بهمن ماه باز کنند. باز هم در دقایق اولیه باز شدن ظرفیت سالن‌های سینما، سالن‌هایی که در موقعیت جغرافیایی بهتر قرار داشتند، ظرفیتشان به پایان رسید و 4 سالن سینما که در موقعیت‌های جنوب تهران بود، نتوانستند در این رقابت عرض‌اندام کنند و همچنان ظرفیت‌ سالن‌هایشان خالی مانده بود. 

حضور جدی کهنه‌فروش‌ها در بازار سیاه بلیت جشنواره

اما مساله‌ای که همیشه بلیت‌های جشنواره‌های فجر با آن درگیر است، بازار سیاه فروش بلیت‌هاست. دو اپلیکیشن تلفن همراه که در فروش محصولات دست دوم شهرت دارند، بلیت‌های کاربران خود را بسیار گران‌تر از قیمت اصلی می‌فروشند و این کاربران، بلیت‌های جشنواره امسال را از 150 هزار تومان تا  2 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند. این در حالی است که امسال به دلیل محدودیت تعداد سینماهای مردمی و ظرفیت محدود سالن‌هایی که موقعیت جغرافیایی مناسبی دارند، بازار سیاه بلیت جشنواره بیش از پیش فعال شده است. 

تحلیل دیگری در این باره وجود دارد و آن اینکه سایت‌هایی که به صورت رسمی محصولات دسته دوم را برای فروش تبلیغ می‌کنند، فضایی برای فعالیت برخی از دلال‌ها شده‌اند و برای دیده شدن سایت، تنوع قیمت برای بلیت‌ها در نظر گرفته‌اند!

سال گذشته بالاترین قیمت بلیت در یکی از این اپلیکیشن‌های موبایلی توسط پیش شماره 0919 اعلام شد که با پیگیری مسئولان برگزاری جشنواره، دلال مورد نظر موفق نشد بلیت‌های جشنواره را با قیمت نامتعارف در بازار سیاه ارائه کند. حال باید دید امسال با کاهش سالن‌های سینما چه اتفاقی در روزهای 6 و 7 بهمن که روز تحویل بلیت سینماست رخ می‌دهد. 

بحث اقتصاد زیرزمینی همیشه و در همه امور وجود دارد، اما می‌توان این بازار را با طراحی و راه اندازی سامانه کنترل بلیت در جشنواره‌های مختلف برطرف کرد. البته  تا زمانی که اقتصاد زیرزمینی برای عده‌ای دلال کاسب‌کار سودآور است و همتی در میان سالن‌داران اعم از سینما و موسیقی و تئاتر وجود ندارد، شاهد برچیده شدن دست دلالان از فعالیت‌های هنری نخواهیم بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس