بودجه

بر اساس لایحه بودجه در سال آینده ۸۱ هزار میلیارد تومان انواع اوارق منتشر خواهد شد که بیش از ۷۳ هزار میلیارد تومان آن به شکل ریالی خواهد بود.

به گزارش مشرق، تبصره 5 لایحه بودجه سال 97 به موضوع انتشار انواع اوارق مالی در سال 97 اختصاص دارد. در این وظیفه انتشار  انواع اوارق از مالی اسلامی گرفته  تا خزانه به دولت، شرکتهای دولتی، شرکتهای تابعه وزارت نفت و شرکتهای تابعه وزارت صنعت واگذار شده است.

بر این اساس در تبصره 5 بند پ دولت مجاز به انتاشر 26 هزار میلیارد تومان اوارق مالی اسلامی به صورت ارزی و ریالی برای طرحهای تملک دارایی نیمه تمام شده است. همچنین  در بند و - همان تبصره دولت مجاز به انتشار 10 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه با هدف استمرار جریان پرداختهای خزانه داری کل کشور شده است.

بر مبنای جدول زیر، در حالی که مجموع مجوزهای انتشار اوراق در سال 97 حدود 81 هزار میلیارد تومان میباشد که بیش از 73 هزار میلیارد تومان از این اوارق به شکل ریالی منتشر خواهد شد.گفتنی است 65.5 هزار میلیارد تومان از اوراق ریالی توسط دولت و 8 هزار میلیارد تومان مابقی توسط شهرداری‌ها با هدف تامین مالی 50 درصدی راه اندازی قطارهای شهری منتشر می‌شود.

در جداول کلان لایحه بودجه در زیر مجموعه واگذاری داراییهای مالی، منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوارق مالی اسلامی به ارزش 38.5 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

این در حالی است که مجموع مجوز اوراق ریالی انتشار یافته توسط دولت(4 بند اول جدول بالا) ارزشی برابر 43.5 هزار میلیارد تومان دارد. این اختلاف  5 هزار میلیارد تومانی ناشی از درج عدد 1  به جای منابع حاصل از انتشار 5هزار میلیارد اوراق مالی اسلامی به منظور پرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده در سال97 در جدول 5 لایحه است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس