پرچم اذربایجان

رسانه های آذربایجانی با پوشش اغتشاشات اخیر در چند نقطه ایران، تلاش کردند تا این اغتشاشات را به سمت درخواست های تجزیه طلبانه سوق دهند.

سروس جهان مشرق - خبرگزاری شبه دولتی و حزبی (musavat) در خبری با عنوان ( ایران هدف آمریکا / واشینگتن کارت‌های خود را رو می‌کند ) نوشت:

اتفاقات یک هفته اخیر ایران باعث شده تا اخبار و رویدادهای این کشور به تیتر اصلی تمامی خبر گزاری‌های جهان تبدیل شود. حکومت ایران تلاش می‌کند تا اتفاقات و حوادث اخیر در این کشور را  به آمریکا و اسرائیل ربط بدهد و این‌چنین نشان داده شود  که این دو کشور قصد  ایجاد آشوب  و بر هم زدن امنیت ایران را دارند.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد:‌ "نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفته است: «سناریوی سوریه ممکن است در ایران تکرار شود و شورای امنیت سازمان ملل نباید چنین اجازه‌ای را به رژیم ایران بدهد. رژیم خون‌خوار ایران اعتراضات صلح‌آمیز مردم را انکار می‌کند، ما هرگز یک چنین اجازه‌ای را به حکومت ایران نمی‌دهیم

این خبرگزاری در ادامه به تحلیل مسائل ایران در مصاحبه با الشن مصطفی اف (Elşən Mustafayev) کارشناس مسائل سیاسی پرداخته و از زبان کارشناس خود نقل کرده که دلیل اصلی غرب و ایالات‌متحده  که خواهان  تغییر رژیم در ایران هستند، این واقعیت است که دولت ایران برای کشورهای جهان خطرناک است.

این کارشناش آذری می گوید: "اصرار ایران برای تولید سلاح هسته‌ای، حمایت و کمک مالی ایران از گروه‌های تروریستی شناخته‌شده از دیگر دلایل غرب و آمریکا برای تغییر رژیم در ایران است. البته دلایل دیگری هم در این میان وجود دارد که کنترل منابع انرژی از مهم‌ترین آن‌هاست. این خواسته زمانی محقق می‌شود که دولت‌هایی با گرایشات غربی و آمریکایی روی کار آورده شود. اما این دولت تازه تأسیس دقیقاً باید مخالف رژیم پیشین باشد که مردم از این تغییرات حمایت کرده و برای اجرای اوامر آن تلاش کنند.

در صدسال گذشته هیچ قدرتی برای تقسیم و تجزیه کشور ایران تلاش نکرده است. فکر تجزیه ایران در اوایل قرن گذشته و دقیقا در دهه‌های چهلم آن پدیدار گشت. مردمان آذری‌زبان که در جنوب قفقاز ساکن بودند در آستانه تشکیل دولت خود بودند. به خاطر وجود دولت شوروی سابق، کشورهای غربی و آمریکا از این استقلال حمایت نکرده و حتی برای آن مانع‌تراشی کردند و چشم خود را بر روی این انقلاب مردمی  و سرکوب آن بستند. ولی اگر راهکار دیگری برای استقرار دموکراسی وجود نداشته باشد، باید گزینه تجزیه کشور مدنظر گرفته شود."

کارشناسی سیاسی آذربایجانی همچنین با تحریک هموطنان کرد برای تجزیه ایران، می‌گوید: اگر ما فشردگی جمعیتی سرزمین‌های آذری و آرزوی آذربایجانی‌ها (تشکیل کشور آذربایجان بزرگ) را کنار بگذاریم، می‌بینیم  که ایران مرز مشترک بسیار طولانی با کشور عراق دارد. در هر دو طرف این مرز جمعیت کثیری از کردها در کنار هم زندگی می‌کنند. با توجه به جمعیت کردهای ایران که سومین اقلیت کشور ایران  به شمار می‌روند و در نظر گرفتن  میل شدید کردهای عراق برای استقلال و تشکیل دولت مستقل که آرام به سمت آن پیش می‌روند، می‌توان از این موقعیت در هرزمانی برای تجزیه ایران استفاده کرد. به‌طورکلی بدون یک جنگ طولانی‌مدت امکان تشکیل یک دولت جدید در هیچ جایی ممکن نیست. در همین اواخر و در منطقه بالکان بود که  بعد از یک جنگ داخلی امکان تجزیه کشور یوگسلاوی به چندین دولت مستقل میسر شد.

چندی است که دخالت‌ها و توهین مقامات، رسانه‌ها و تحلیل‌گران آذربایجاین به نهادها و مقامات ایرانی، بدون هیچ پاسخی از سوی وزارت خارجه، رها شده است و هیچ کس نیست که این سؤال را از مقامات آذربایجانی بپرسد که چرا رسانه‌های این کشور، آشکارا در امور داخلی ایران، دخالت می کنند و نسبت به مردم ایران رفتار و اظهارات توهین آمیز از خود بروز می دهند؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 45
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  این کجاش توهین اس گفته ایران در خطر تجزیه میتونه قرار بگیر آگه زیاد پان فارسی آریایی بازی در بیارید
  • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   اونهایی که زیاد پانترک-بوزگورد بازی در میارن بدونن که نه خودشون و نه اربابانشون هیچ غلطی نمیتونن بکنن
  • CA ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   والا به پیر به پیغمبر ما هم هیچ علاقه ای نداریم به هموطن بودن با تو و امثال تو ولی خاک ایران که مال بابات نیس بکنی ببری. این کشور هزاران سال قدمت داره مگه شهر هرته هر اوسکولی واسه خودش پرچم بلند کنه تو این خاک پاک؟ نه عمو جون اشتباه اومدی آدرسو...بیابونهای مغولستان از یه طرف دیگه اس.
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   بوزگورد نادون! تو یا متن رو نخوندی یا طبق معمول بوزگوردها از رذالتهای یزیدوف و دار و دستش ذوق زده شدی و داری زوزه گرگانه می کِشی!
  • US ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   خوشم میاد وقتی جوجو پانترکها اینجوری جلزّ و ولز میکنن و با کینه از آریایی و ایرانی حرف میزنن! این نشون میده بدجوری گوشه رینگ گیر کردن و درد می کِشن! ولی بهتره از عاقبت امثال پیشه وری عبرت بگیرن و تا دیر نشده آدم شن!
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   هر وقت شما از پانترکی بازی دست برداشتید ما هم از پان آریایی بازی دست برمی داریم ،وقایع ۱۰ سال اخیر نشون میده شماها شروع کننده رفتارهای مبتنی بر برتری نژادی بودید وقتی که ده سال پیش تو ورزشگاههاتون می گفتید :باکو تبریز آنکارا ....فارس هارا فارسلار هارا
  • حمید IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   بگیر بخواب بابا
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   ما ایرانیها(ترک و فارس و کرد و لر و عرب و بلوچ و ترکمن و بختیاری و قشقایی و بقیه اقوام) و البته ادیان و مذاهب مختلفمون؛ با هم متحدیم و اون نژاد پرستانی که بخوان با قومیت گرایی و رذالت علیه تمامیت ارضی ایران کاری بکنند ، دهانشون رو خُرد می کنیم....
  • DE ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   شما که خودتو ترک میدونی وایرانی های هموطنتو آریایی خطاب میکنی بدون شما فقط زبونتون ترکیه وهیچ قرابتی از لحاظ نژادی با ترکای ترکیه که مهاجرت کردن از آسیای میانه به ترکیه نداریدوهمون آذربایجانی ها هم همین طور از ایرانیای قدیمی که ریشه شون به قبل اسلام میرسه شما کافیه ژنومی که درباره مردم منطقه منتشر شده رو نگاه کنید تامتوجه بشید بیشترین شباهت ژنتیکی رو با ایرانیا دارین
  • زیبا احمدپور از تبریز US ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   من خودم حالم از این تیم فوتبالی که برامون ساختن و شده مامن سرباز فراری ها متنفرم. تمام جمعیتی هم که میره فقط میره شعار قومی بده تازه دوستمون اشتباه گفت اینا میگن بیز هارا فارسلار هارا (ما کجا فارسها کجا) در حالی که همه انسانیم و انسانیت کجا و این گرگها کجا؟ اینها بخشی از طبقه بی فرهنگ هستند که در تمام جوامع هستند و موجب میشن نسبت به ما ترکها موضع منفی گرفته بشه و باعث شده هموطنان رنجیده خاطر سال به سال به شهر گردشگر پذیر تبریز بیان و درامد مارو کم کنند خدا لعنتشون کنه
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  هیچ غلطی نمیتواند بکند
 • CA ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  منتظر پاسخ مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران به این اوباش بی ریشه و ستون پنجمشان در داخل هستیم.
 • US ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  وقتی ایران از خودش ماهواره مستقل داشته باشه، هر کشوری شروع به ساخت و پخش این جور برنامه ها کرد، خیلی راحت ما هم میتوانیم با استفاده از کسانی که مخالف اون کشور هستند براشون برنامه تولید کنیم، اون وقت از کشور شیعه ستیز آذربایجان و آمریکا تا فرانسه و عربستان و رژیم جعلی صهیونیستی و انگلیس و .... جرئت چنین کارهایی علیه ایران رو نخواهند داشت چون گسل های اجتماعی فراوانی تو این کشورها هست
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  ما هم برادران هم خون تالشی و تاتمان را انجا داریم.کافیست یک حمایت کوچک از انان کنیم.نصف جمهوری باکو از آن جدا می شود و به مام میهن ایران می پیوندد.
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  روسیه هم با حمایت لزگی ها در شمالغرب جمهوری باکو می تواند لزگیستان را آزاد کند
 • درود بر جیلان اوزالپ قهرمان IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  حوادث کردستان سوریه برای من از همه جا بیشتر اهمیت دارد.من کرد نیستم اما عاشق ملت کرد سوریه هستم.ای کاش می توانستم به سوریه رفته و تا اخرین نفس برای کردهای شجاع بجنگم.جان دادن برای کردهای سوریه افتخاری است بسیار بزرگ.
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  جلوی اینها رو بگیرید ،کشورک اندازه تهران هم نیست
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  23 81
  متاسفانه پان ترکیسم در اذربایجانهای شرقی غربی زنجان و اردبیل زیرپوستی بیداد میکنه حتی در انتخابات نمایندگان مجلس در پشت پرده برای جذب ارای اعضای اونها مذاکره داشتند مانند اقای ف.ا در زنجان که الان مجلس هستند نشود خواب غفلت بمانیم و یکدفعه از ایران جدا بشوند این استانها
  • US ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   مال این حرفها نیستند پانترکها، در قد و قواره این حرفها نیستند! خیلی هنر کنند شاید بتوانند تمبان خود رو بالا بِکِشَن! که اونم با کمک رژیم صهیونیستیه!!!!!
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  38 80
  پان ترکسیم در ترک نشینها خیلی پیشرفت کرده گزارش تهیه کنید
  • US ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   44 78
   این تبلیغات خود پانترکهاست دوست عزیز! بیشتر برای اینکه جدی گرفته بشوند! جیغ میزنند تا زیاد به نظر برسند!
 • CA ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  19 96
  آقا من یک سوال دارم. چرا ما باید از آنها بترسیم ؟ این وضعیت مثل اینه که مثلا چین با اون عظمت از تایوان بند انگشتی بترسه. انفعال را کنار بگذارید عزیزان! این ما هستیم که باید درحال هجوم و حمله باشیم. هدف اول آزادی تالش!
  • ناشناس IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   12 77
   این نظر ما رو هم پخش نکن ببینم به کجا میخوای برسی مشرق جناب تالشی ها ترک نیستند یک بخش کوچک تو تالش ترک نشینند گیلکی تالشی تو استان گیلان معروفه اونا گلیک یا بهتر بگم ایرانیند اینم پخش نکن چیزی بهت افزوده میشه
 • بهزاد NL ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  63 81
  من به عنوان یه آذربایجانی میخوام بگم این رژیم دست نشانده اسرائیل هیچ غلطی نمیتونه بکنه و ما دوشادوش همه برادران فارسی زبان و بقیه هموطنانمان به سمت قله های طرقی و آرمانی پیش خواهیم رفت . یاشاسین ایـــران . یاشاسین آذربایجان
 • م ر IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  23 82
  وقتی تو ورزشگاه شعار ضد ایرانی میدن باهاشون کاری ندارین اما وقتی یه جک در موردشون میگن زمینو زمان رو به هم میدوزین. به دولت اقای روحانی نگاه کنین چند تا اذری داره. فقط خدا بخیر کنه مابقی صدارتشو.
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  37 68
  تند روی مذموم و عاقبتی نداره چه ترک باشد چه فارس چه کرد یا....فریب انگلیس در تجزیه کشورمان را نخوریم با هر زبانی افتخارمان ایرانی بودن است
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  37 83
  شما پان ترک ها و پان کردها آرزوی خودتونو به گور میبرید. اجازه نمیدیم سگ زاده هایی چون شما برای ما تصمیم بگیرن. پس چرا مسئولان دولت ساکت هستند و هیچ جواب اینها رو نمیدهند یا شایدم کلا داخل آدم حسابشون نمیکنن. به هر حال این مضوع باید شدیدا توسط رسانه ها بازتاب داده بشه تا مردم بفهمن سگ زاده ها چه کسانی هستند.
  • عادل IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
   64 8
   عفت کلام داشته باش!!!
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
   49 5
   دهنتو ببند عادل
 • DE ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  22 66
  گنده شون که آمریکاست غلطی نکرد اینا که نوکراشن
 • DE ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  17 63
  منتظر پاسخ وزارت خارجه محترم و دولت فخیمه جناب آقای روحانی هستیم. حقارت تا کی؟ عقب نشیینی تا کی؟ ذلت تا کی؟ خسته شدیم به مولا
 • DE ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  17 55
  بنده به عنوان از این همه انفعال وزرات خارجه و کادر آن ناراحت و البته نگرانم. دشمن تا تمام کشور را به آشوب نکشد ول کن نیست. لطفا دوستان وزارت خارجه و تیم قفقاز آن به فکر باشند.
 • DE ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  28 51
  وزارت خارجه با سکوت خود در برابر هجمه های دولت آذربایجان، خود را در مضان اتهام و بی کفایتی قرار ندهد. سفیر آذربایجان را دعوت کنند و به وی تذکر بدهند. دخالت پاسخ کوبنده می خواهد. با ناز که نمی شود
 • DE ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  28 44
  برای وزارت خارجه متاسفم. یک کشور فسقلی دارد در امور داخلی ما دخالت می کند و جرات پاسخگویی ندارند.
 • امید آذروند IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  46 71
  من به عنوان یه تبریزی میگم خفه شید احمقها اینجا ایرانه و همیشه هم میمونه یاشاسین ایران یاشاسین کردستان یاشاسین خراسان
 • DE ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  23 49
  واقعا باید خجالت بکشیم، وزارت خارجه یک کشور بزرگ از پاسخ به یک کشور فسقلی عاجز است. یا للعجب
 • DE ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  28 54
  یکی از دلایل بی کفایتی دولت، سکوت وزارت خارجه در برابر یاوه گویی هاست
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  86 77
  چرا ما به درخواست کمک تالشهای این جمهوری جعلی بیتوجهی کردیم.چرا ما از تجزیه این کشورک جعلی به لزگستان.شروان-تات ها- تالشستان وارتساخ حمایت نمیکنیم؟؟؟؟
 • NL ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  29 58
  چرا علی اکرم همت زاده رهبر تالشهای جمهوری جعلی را تبعید کردند وشما اون را به ایران راه ندادید؟چرا درخواست نامه اش را جواب ندادید؟حالا هم دیر نشده این رژیم جعلی را سرجایش بنشانید
 • زیبا احمدپور از تبریز US ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  55 65
  غلط کرده مردک احمق بیشترین تهدید تجزیه متوجه خود ترکیه و تالشی های آذربایچان است مرگ بر تو اینها نوکر اسرائیل هستند احمقها
  • شمارتو بده DE ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   16 46
   دولت باید پاسخگو باشد
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   13 47
   احسنت
 • احدی IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  29 51
  از دولت آذربایجان فقط اسمش مونده یه مشت صهیونیست به بهانه های مختلف وارد این کشورشده وتمام امور را کنترل میکنند و دولت فقط کار‍گزاری آنها را عهده دار است
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  25 46
  مرگ ببببببر امریکاااااااااااااااا مرگ بررررر اسرائیل مرگ برررر عربستان مرگ بر فتنه گر
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  11 36
  طرح سوال از وزیر امورخارجه را باید کلید زد، حقارت تا کی، حقارت تا کجا؟
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  18 39
  پاسخها بایستی دندان شکن باشد
 • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  13 43
  آذربایجان شورش را درآورده مسئولین پاسخگو باشند
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  17 52
  ایران آریایی همیشه آریایی خواهد ماند
 • پسر US ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  12 43
  پاسخ قاطع دولت روحانی را خواستاریم
 • ضد نژادپرست IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
  3 35
  مشرق، پهلوی، پیوندتان مبارککککککک!!
 • خیاوی IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۸
  38 2
  خوبه باهرنوشته ومقاله ای زودهمه اتشی میشیم؟حالا صحت وصدق این مقاله ازکجامعلومه ؟بدبختی ماایرانیهاهمینه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس