اغتشاشات

بسیاری از تصاویر و فیلم‌هایی که از زمان ناآرامی‌ها در پاره‌ای از شهرهای ایران به نام تظاهرات‌های ایران منتشر شدند صحت نداشتند.

به گزارش مشرق، از زمان ناآرامی‌ها در پاره‌ای از شهرهای ایران، تصاویر و فیلم‌هایی به صورت گسترده در برخی رسانه‌های برون‌مرزی و میان کاربران فضای مجازی منتشر شد که صحت نداشتند و مربوط به زمان‌های گذشته یا تظاهرات‌های سایر نقاط دنیا بودند.

در این گزارش، نگاهی خواهیم داشت به برخی از این تصاویر و فیلم‌ها. 

این تصویر که بسیاری از روزنامه‌نگاران و کاربران در توئیتر و فیسبوک آن را به عنوان تصویر «زن شجاع ایرانی» در حال مبارزه با سرکوبگران منتشر کرده‌اند یکی از صحنه‌های فیلم «قلاده‌های طلا» است. 

برخی از کاربران فضای مجازی و کاربران فیلمی را منتشر کرده‌اند که مدعی است پلیس ایران را در حال سرقت از مغازه‌ها نشان می‌دهد. یک کاربر عرب‌زبان با انتشار این فیلم نوشته است: «مردم و پلیس در ایران گرسنه هستند. این اتفاق در یک کشور ثروتمند نفتی می‌افتد؟»

با وجود این، مشخص است که این فیلم مربوط به ایران نیست؛ هم یونیفرم پلیس‌ها و هم حک شدن عبارت اسپانیایی "Policia" روی لباس‌های آنها به وضوح نشان می‌دهد که این فیلم ارتباطی با اغتشاشات در ایران ندارد. رسانه‌های مکزیکی گفته‌اند فیلم مورد نظر در تاریخ 26 دسامبر 2017 گرفته شده و پلیس مکزیک را در حال سرقت از گوشی‌های موبایل از یک مغازه نشان می‌دهند. 

رسانه‌های عرب‌زبان و روزنامه‌نگاران رسانه‌های جریان اصلی غربی با انتشار تصویری از یک پسر 13 ساله به نام «امیر حسین پاپی» ادعا کردند او توسط نیروهای امنیتی در تظاهرات «درود» کشته شده است. او اندکی بعد، با انتشار ویدئویی این شایعه را تکذیب کرد. 

کانال تلگرامی «آمدنیوز» در روزهای گذشته بیشترین تصاویر و فیلم‌های جعلی را از اغتشاشات ایران منتشر کرد. در یکی از این تصاویر، «آمدنیوز» با انتشار یک تصویر آغشته به خون نوشت: «خون‌های ریخته‌شده توسط جنایت‌کاران حکومت اسلامی در اهواز؛ مادران میهن، انتقام خون فرزندانشان را از دادگاه عدل الهی خواهند گرفت.»

تصویری که «آمدنیوز» منتشر کرده، در واقع قبلاً در رسانه‌های عربی به عنوان کشته شدن تظاهرات‌کنندگان مصری منتشر شده است. 

آمدنیوز همچنین تصویری از فرودگاه تفلیس گرجستان به جای فرودگاه امام منتشر کرده و نوشته هواپیماها «در حال بارگیری محوله‌های شمش طلا و پالت‌های دلار و یورو برای خروج از کشور هستند.»  

شمار بسیار زیادی از کاربران ویدئویی از یک تظاهرات گسترده در بحرین در سال 2011 را منتشر کرده و نوشته‌اند 300 هزار نفر در حال تظاهرات برای دموکراسی در ایران هستند. 

 ویدئوی منتشر شده دیگر، مربوط به تظاهراتی در بوئنوس آیرس آرژانتین است که بارها توسط کاربران فضای مجازی منتشر شده است. با آنکه صدای مردم در این فیلم در حال صحبت به زبان اسپانیایی شنیده می‌شود، این ویدئو هم به نام تظاهرات در ایران منتشر شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس