کد خبر 816176
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
مدیرعامل

مدیرعامل شرکت منابع آب با بیان اینکه یکی از اندوخته‌های منابع آب در بهار ذخیره برف است که در حال حاضر در اکثر نقاط ذخیره برف صفر است، گفت: جیره‌بندی آب کشاورزی در بسیاری از حوضه‌های آبریز اجرا می‌شود.

به گزارش مشرق، محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت منابع آب با اشاره به اینکه برودت هوا در روزهای گذشته به نحوی نبوده که بارش به صورت برف ذخیره شود، افزود: تا پایان زمستان باید میزان بارش ها به 71 درصد برسد که این روند درحال حاضر 30 درصد است.

وی افزود: اگر میزان بارش پیش‌بینی شده محقق شود، قطعاً در تأمین آب کشت بهاره تأثیرگذار خواهد بود.حاج رسولی ها افزود: رهاسازی آب سدها برای کشاورزی در 2 مرحله کشت پاییزه و بهاره صورت می‌گیرد که تأمین آب کشت بهاره به بارش زمستان مرتبط است.

وی گفت: به دلیل محدودیت منابع آب میزان خروجی آب از سدها برای کشاورزی قطعاً جیره‌بندی خواهد شد به اندازه‌ای که تأمین آب شرب به خطر نیفتد و بتوانیم آب کشاورزی را تأمین کنیم.حاج رسولی ها گفت: جیره بندی آب کشاورزی در حوضه آبریز فارس پارسال نیز انجام شد، اما امسال دامنه این محدودیت در سطح کشور در بسیاری از حوضه‌های آبریز اجرا می‌شود.


57 درصد کاهش بارش از ابتدای سال آبی امسال ثبت شد


مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: با گذشت بیش از صد روز از سال آبی 97-96 ، در کشور فقط 31 میلیمتر بارش گزارش شده، درحالی که این رقم باید 72 میلیمتر باشد، بنابراین 57 درصد کاهش بارش در این مدت ثبت شده است.حاج رسولی ها افزود: اثرات این کاهش بارش در حوضه های آبریز اصلی کشور متفاوت است و اثر آن در بعضی از حوضه های آبریز در منابع سطحی و در برخی دیگر، در منابع آب زیر زمینی نمایان می شوند.

وی گفت: در حوضه آبریز خزر در طول صد روز گذشته، کشت انجام نشده و مصرف آب در بخش کشاورزی نداشتیم، این درحالی است که شرایط حوضه آبریز خزر خیلی خوب است، اما کاهش 57 درصدی بارش در دو حوضه اصلی آبریز اثر گذار است که در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان بیشتر بر روی آب‌های سطحی تأثیرگذار است، ولی در حوضه فلات مرکزی تاثیرات آن بر روی منابع آب زیرزمینی بیشتر است.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان کاهش بارش 65 درصدی ثبت شده و در حوضه فلات مرکزی 78 درصد کاهش بارش گزارش شده است.حاج رسولی ها اضافه کرد: این پراکنش کاهش بارندگی، مشکل را در حوضه‌های آبریز اصلی و فرعی دوچندان کرده است.

وی گفت: به عنوان مثال در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان که دارای حوضه های فرعی نیز هست، در حوضه فرعی کرخه 70 درصد کاهش بارندگی، در حوضه کارون بزرگ که محل تأمین آب کشاورزی و انرژی است، 72 درصد کاهش بارش و در حوضه زهره و جراحی 64 درصد کاهش بارندگی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در حوضه فلات مرکزی که یکی دیگر از حوضه های اصلی آبریز و دارای حوضه های فرعی نیز هست، در حوضه فرعی گاوخونی و زاینده رود کاهش بارش 77 درصدی ثبت شده است و در حوضه دریاچه نمک کاهش 78 درصدی به چشم می‌خورد.

حاج رسولی ها گفت: در بسیاری از حوضه‌های اصلی و فرعی کاهش بارش بالای 70 تا 80 درصد است که در میزان آب های سطحی و آب های زیر زمینی تأثیرگذار است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس